• Головна
  • Нові правила поховання: 4 міфи, у які не треба вірити закарпатцям
20:00, 15 березня 2018 р.

Нові правила поховання: 4 міфи, у які не треба вірити закарпатцям

Закарпатські морги з 15 березня не зможуть прийняти тіло без проведення судово-медичної експертизи трупа.

Сьогодні в Україні набудуть чинності зміни до Кримінального процесуального кодексу щодо роботи поліції. Зміни торкнуться не тільки правоохоронців, а правил поховання померлих.

Закон не змінює самі правила поховання. Більшість смертей й надалі не потребуватимуть проведення експертизи та залучення суду до похоронного процесу. Якщо людина померла вдома з природних причин, то її можна спокійно поховати.

Однак за нової редакцією Кримінального процесуального кодексу, у випадку підозрілої смерті або ж злочину слідчі будуть зобов'язані звертатися до суду за дозволом на проведення експертизи причин смерті. Зараз же слідчі можуть самостійно залучати експертів, не звертаючись до суду.

Зазначається, що суд матиме до 5 днів для прийняття рішення про призначення експертизи. Більше того - задовольняти клопотання про проведення експертизи може лише один суд в області (і тут вже дійсно виникнуть черги).

Навколо змін утворились міфи, ознайомлюємо вас з ними.

Міф 1. Всіх відправлять до суду

Зазначається, що з 15 березня вступають в силу зміни до Кримінально-процесуального кодексу, які були прийняті в руслі судової реформи. Зокрема, вони свідчать, що всі експертизи у справах, які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, призначає не слідчий, як було раніше, а слідчий суддя. Слідчий повинен звернутися до нього з клопотанням.

"Кожен факт смерті дійсно вноситься в ЕРДР, - каже адвокат Олександр Сирота. - Але це не означає, що по кожному проводиться експертиза. Якщо помирає старий або тяжкохворий чоловік, який спостерігався у лікарів, його оглядає черговий лікар, слідча група поліції і підтверджує природну смерть. Розтин в таких випадках не проводять, ховають покійного на підставі свідоцтва про смерть, яке видає РАГС. Якщо мова йде про більш молоду або людину, яка раптово потрапила до лікарні, то проводиться розтин і складається акт. Експертизу призначають на підставі цього акта, якщо в причинах смерті є сумніви. Тільки в цьому випадку слідчий буде звертатися в суд".

Такі ж правила, підкреслює юрист, діяли і до 15 березень 2018-го.

Міф 2. Суди не впораються

Ініціатори змін до КПК переслідували благородну мету: посилити судовий контроль за проведенням експертиз і мінімізувати зловживання в зв'язці "слідчий - експерт". Не врахували, як зазвичай, розрив між бажаним і дійсним. В Україні так і не змогли створити окремий інститут слідчих суддів через брак кадрів. Слідчим суддям, крім обрання запобіжного заходу і розглядах клопотань, доводиться займатися поточними справ - цивільними, адміністративними, кримінальними. Тепер на них впало додаткове навантаження.

"Якщо кому і буде важко, то самим слідчим суддям, - прокоментувала виданню суддя Дубенського міськрайонного суду Олександра Жуковська. - Людям не варто хвилюватися. Клопотання за померлими або загиблими ми розглядатимемо без зволікань. Це не займе багато часу. Буквально за перші дні буде розроблений шаблон документа, і все піде по стандарту".

Якщо щось і постраждає, то це поточні справи, які доведеться переносити заради призначення експертиз.

Міф 3. Не дозволять ховати місяцями

Один з елементів істерії: призначена експертиза може тривати місяцями, небіжчика не дозволять ховати.

"При складанні акта розтину експерт відбирає зразки тканин. Це робиться в будь-якому випадку, навіть коли експертиза не призначається, - каже адвокат Олександр Сирота. - Якщо призначається, зразки відправляються на дослідження, а прокуратура дає дозвіл на похорон. Зазвичай це робиться протягом трьох днів, щоб не порушувати християнський звичай. Поховане в землі тіло при необхідності можна підвернути ексгумації. Єдине, прокуратура може заборонити швидку кремацію".

Міф 4. Дозвіл зможе дати тільки один суд

Згідно зі змінами до КПК, клопотання слідчих повинен розглядати суд за місцем реєстрації органу досудового розслідування. У регіонах це обласні управління поліції, а отже суд обласного центру. У Києві - Шевченківський район і однойменний суд. Ось вони, мовляв, і впадуть під жорстким напливом.

Можливо, але тільки не у випадку призначення експертиз. Тут "танцюють" від території, де знаходиться суд.

"Частина 3-тя статті 243 КПК говорить, що то всі експертизи, в тому числі судово-медичні, призначаються слідчим суддею, під юрисдикцією якого знаходиться орган досудового розслідування, - каже суддя Олександра Жуковська. - Простою мовою це означає, що якщо людину вбили в Дубно, то слідчий з райвідділу йде в наш суд, а не їде до Рівного. Те ж саме і в Києві: якщо злочин скоєно в Дарницькому районі, то експертизу призначає Дарницький суд".

Тобто, при призначенні експертизи не має значення, де зареєстрований поліцейський главк. Тому навантаження буде розподілена рівномірно.

Читайте також, 15-ти річні досліди довели, що молитва лікує

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#процес #поховання #зміни #закон #похорони
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...