Обмінний курс відображає конвертовані відносини двох валют. Простіше кажучи, це ціна однієї валюти, виражена в іншій валюті. Він створюється взаємодією сил попиту та пропозиції на валютному ринку. Неважко помітити, що обмінний курс валют Суми сьогодні в пункті обміну є змінним.

Попит та пропозиція валюти формується з двох аспектів:

1. Платіжний баланс. Це перелік усіх операцій, здійснених за певний період. Платіжний баланс для нашої країни публікується національним банком і на його основі може бути визначена міжнародна інвестиційна позиція. Його структура включає поточний рахунок капіталу,  фінансовий рахунок, а також помилки та упущення. Платіжний баланс включає, серед іншого, товарообіг, обмін послугами, інвестиції, резервні активи та борг.

2. Валютна політика. Вона спрямована на забезпечення стабільності цін та низьку інфляцію. Вона в першу чергу заснована на контролі та формуванні процентних ставок, впливанні на номінальний дохід та стабілізації обмінних курсів.

Фактори, що впливають на величину валютних курсів:

  • ВВП, тобто валовий внутрішній продукт

 Це визначає динаміку економічного зростання, тобто здатність суспільства виробляти товари та послуги. Цей показник дає можливість оцінити наслідки роботи суспільства та вартості товарів і послуг, вироблених за певний період. Зростання ВВП покращує стан економіки, збільшує курс даної валюти та приплив іноземного капіталу.

  • Рівень процентних ставок

Її формує центральний банк, який діє відповідно до монетарної політики. Їх зростання дозволяє підвищити норми прибутку, завдяки чому внутрішній ринок стає привабливим для іноземного капіталу, а попит на внутрішню валюту зростає. Утримання низьких процентних ставок має на меті стимулювати економіку, але це призводить до вищої інфляції в довгостроковій перспективі.

  • Інфляція 

Швидкість зростання ціни, тобто швидка інфляція знижує конкурентоспроможність вітчизняної продукції та збільшує попит на іноземні товари, що потребують конвертації валюти. Як наслідок, пропозиція національної валюти зростає. Низька інфляція, у свою чергу, сприяє зміцненню національної валюти.

  • Політична стабільність 

Це залежить від ситуації всередині країни, на яку суттєво впливає діяльність політичних партій, соціальний настрій та економічна політика. Якщо економічна політика сприяє розвитку вільного ринку, країна стає дуже привабливою для інвесторів.