Сенат Чеської Республіки передав на підпис президенту закон Lex Ukrаjina про продовження тимчасового захисту українців у країні ще на рік.
Сенат не зміг ухвалити закон. Втім, оскільки 52 з 73 законодавців, які не підтримали документ, не внесли власних поправок, закон фактично вважається схваленим і переданий на підпис президенту. Обговорення тривало майже 5 годин, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Сенаторів не влаштували три суперечливі поправки, які стосувалися кримінальної відповідальності за діяльність на користь іноземної держави, більш жорсткі правила для надання росіянам чеського громадянства (лише в випадку відмови ними раніше від російського) та можливість директорам шкіл оголошувати пізнішу дату набору українських дітей до перших трьох класів. Ці поправки пропонували вилучити з закону.
Як зазначив у виступі перший віцепрем’єр-міністр і міністр внутрішніх справ Віт Ракушан, агітуючи законодавців підтримати документ, сотні тисяч українських біженців живуть у невизначеності через затримку ухвалення Lex Ukrajina VII.
Він також прояснив ситуацію щодо набуття громадянства росіянами та запевнив, що немає планів висилати росіян з Чехії, якщо дана особа не становить загрози безпеці. Але в цьому випадку неприйнятним є подвійне громадянство, адже «воно може використовуватися для приховування діяльності, яка може підірвати безпеку держави».
Він поінформував, що в Чехії постійно проживає 25 тисяч росіян, ще 13 тисяч громадян Росії перебувають у Чехії за іншим видом проживання (в рамках спецпрограми підтримки російського громадянського суспільства, запровадженої після 24/02/2022).
Ця поправка буле внесена в закон Lex Ukrаjina через те, що це пов'язано з російською війною проти України.
Закон Lex Ukraine VII мав набути чинності ще 1 січня цього року. Завдяки ньому українські біженці зможуть продовжити тимчасовий захист у документах ще на рік, що гарантується рішенням Євросоюзу. Реєстрація в Чехії має відбутися до 15 березня, оскільки захист, зазначений у документах біженця, закінчується в останній день березня. Рада ЄС вирішила продовжити тимчасовий захист для українських біженців до кінця березня 2026 року.
Наразі в Чехії залишаються 393 тисячі біженців з України.
Підписуйтеся на наш Телеграм-канал та отримуйте новини ще оперативніше!