• Головна
  • На Закарпатті в 1892 році письменник Жюль Верн шукав метеорит (ВІДЕО)
Чи знаєте Ви?
16:00, 16 лютого 2015 р.

На Закарпатті в 1892 році письменник Жюль Верн шукав метеорит (ВІДЕО)

Чи знаєте Ви?

Жюль Верн в 1892 році побував у Закарпатті зацікавлений історіями про найбільший в Європі метеориті, який вибухнув на висоті 40 км над с. Княгиня Велико Березнянського району. Княгиня - кам'яний метеорит (хондрит, клас LL5), загальною вагою більше 500 тисяч грамів. Є найбільшим знайденим в Європі метеоритом в новітній історії. При проходженні щільних шарів атмосфери був видний у формі яскравого боліда над територією сучасної Словаччини, містами Ліптовський Мікулаш, Шариш, Земплин і Пряшевом. Подолавши близько двохсот кілометрів, близько 17:00 9 червня 1866 він вибухнув на висоті 40 км над с. Княгиня (Україна, Закарпаття, Великоберезнянський район), розпавшись на більш ніж 1200 шматків, чим викликав короткочасний метеоритний дощ. Осколками обсипало значну площу в радіусі до 5 км. Основна маса метеоритного тіла (імовірно ядро), вагою в 279 766 грамів приземлилася у восьми кілометрах від с. Княгиня, на схилі гори Стінка (1078 м) в урочищі Чорні Млаки.
Через кілька днів цей осколок був знайдений жителем с. Княгиня Василем Кривьяником (Василь Крів`янік), на глибині близько 2 метрів. При падінні ядро розпалося на дві майже рівні частини, вагою 141 833 і 137 933 грамів, від останнього шматка відколовся ще осколок вагою 2350 грамів. Незабаром про знахідку дізнався лісничий Великого Березного Антон Покірний. За його словами, він викупив у Кривьяника знайдений метеорит «за два воли, які той сам вибрав». Згодом, Покірний сам вигідно перепродав його Віденським імператорського музею (сучасний музей природної історії), в якому метеорит і зберігається досі.
У грудні 2009 року в старих архівних документах розкрилися нові дані про Княгині, які вказують на вагому роль цього метеорита в розвитку гіпотези панспермії. Мова йде про публікацію в науковому журналі "Sience" (1881 рік), у статті «Г-н Дарвін і відкриття доктора Гана викопних організмів в метеориті», листування між Чарльзом Дарвіном і німецьким геологом Отто Ганом (Otto Hahn - не плутати фізиком Отто Ганом ). У ній, зокрема, німецький учений стверджував, що в ході досліджень метеоритних осколків Княгині, їм були виявлені частки позаземних коралів, паразитів і рослин. Дані були перевірені і повністю підтверджені відомим зоологом Вейнлендлером. Вся інформація про дослідження опублікована автором у книзі "Die Meteorite (crondrite) und ihre Organismen", (1880). Зацікавлений історіями про найбільший в Європі метеориті, на місці падіння в 1892 році побував Жюль Верн.
Закарпатській телекомпанією «М-Студіо» знятий документальний фільм про метеоритах краю і, зокрема, про метеорит Княгиня.
Пошук осколків триває досі, про недавню знахідку свідчить лот на інтернет-аукціоні жителя м Берегова - шматок вагою 164 грами, ціною в 4500 доларів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#на закарпатті #в ужгороді #берегово #метеорит на закарпаття #жюль верн
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...