COVID-19 може викликати довготривалий вплив на мозок людини — The Washington Post

Hedgehog Digital / Unsplash, Віталій Авраменко
Hedgehog Digital / Unsplash

Зрозуміло, що світ вже втомився від постійних новин про пандемію коронавірусу. Через суспільну виснаженість багато людей вже не надто активно дотримуються обмежувальних заходів та соціальної дистанції.

Але COVID-19 все ще небезпечний і може викликати важкі форми захворювання. Крім того, коронавірус може провокувати наслідки для здоров’я, про які лікарі впродовж тривалого часу не здогадувалися, пише The Washington Post, передає ZN.ua.

Багато пацієнтів протягом кількох місяців після одужання від COVID-19 скаржаться на труднощі з концентрацією уваги, підбором слів та виконанням складних завдань. Беручи до уваги, що понад сто мільйонів людей у ​​всьому світі інфікувалися новим коронавірусом, питання неврологічного дослідження стає все більш актуальним.

Лікарі, що спеціалізуються на інфекційних та імунологічних захворюваннях мозку, спостерігають за пацієнтами, щоб зрозуміти взаємодію інфекцій та імунної реакції організму у зміні функції нервової системи. З досвіду вже відомо, що віруси впливають на мозок різними способами.

В деяких випадках спостерігаються лише помірні наслідки з тимчасовою втомою або головним болем. Але іноді віруси можуть безпосередньо інфікувати та знищувати клітини мозку, завдаючи тривалого пошкодження та провокуючи постійні порушення.

Намагаючись з’ясувати те, як COVID-19 може впливати на мозок людини, американські лікарі в березні 2020 року створили спеціальну службу, яка надає консультації та збирає інформацію про стан пацієнтів.

Читайте також: «Школа в умовах пандемії»: Міносвіти розробило інтерактивний порадник

Серед безлічі різних станів лікарі бачили пацієнтів, які прокидались занадто повільно після тривалого перебування в реанімації або переживали нові інсульти та страждали від нестерпного головного болю. Багато з таких пацієнтів померли від дихальної недостатності або порушення кровообігу, більшість вижили.

Ashwini Chaudhary on Unsplash
Ashwini Chaudhary on Unsplash

Доброю новиною було те, що проблеми з концентрацією уваги, головний біль та інші гострі неврологічні симптоми у більшості пацієнтів минали у міру одужання. Але з часом лікарі почали помічати нові синдроми, багато з яких, здавалося, зберігалися або навіть виникали через кілька днів чи тижнів після одужання. Зокрема, йдеться про головний біль, який не зникав та відчуття тривоги.

Люди, у яких раніше не було проблем із настроєм, повідомляли про сильну депресію або тривогу, які заважали сну або навіть викликали думки про самогубство. Внаслідок труднощів із концентрацією уваги та проблем із роботою в режимі багатозадачності багатьом таким пацієнтам було важко повертатися до звичного темпу життя поза межами лікарні. Повідомлялося навіть про параною, марення та агресивну поведінку.

Такі синдроми викликають багато запитань: чи можуть неврологічні симптоми виникати внаслідок прямої вірусної інфекції в головному мозку або посиленої імунної реакції, яка в деяких випадках може призвести до неконтрольованого впливу на клітини мозку? Останній варіант видається найбільш імовірним. Інші симптоми можуть бути обумовлені розширенням основних станів, спричинених впливом вірусу, таких як головний біль при мігрені або порушенні пам'яті на ранніх стадіях. Деякі симптоми можуть бути зумовлені або посилені безпосереднім впливом COVID-19, ізоляцією та загальним пандемічним суспільним стресом.

На тлі усіх цих запитань виникає необхідність проведення глибоких досліджень. Потрібні великі систематичні дослідження, щоб схарактеризувати, визначити частоту та фактори ризику цих симптомів, у тому числі серед різних етнічних груп, які були непропорційно уражені пандемією. Важливим для цих досліджень буде визначення біологічної основи синдромів, щоб допомогти розробити цілеспрямоване лікування.

Ashwini Chaudhary on Unsplash
Ashwini Chaudhary on Unsplash

Зрозуміло також, що варто робити все можливе для запобігання поширенню вірусу - носіння масок, фізичне дистанціювання, вакцинація, особливо на тлі появи нових варіантів інфекції. Демографічні показники пацієнтів з неврологічними синдромами після COVID-19 викликають занепокоєння, адже серед них багато молодих та здорових людей.

Читайте також: ВООЗ назвала «моральним провалом» непропорційне розподілення вакцини між багатими і бідними країнами

На початку пандемії лікарі були стурбовані здоров'ям мозку у пацієнтів, які тривалий час перебували в реанімації, але останнім часом такі симптоми виникають навіть у пацієнтів, які перенесли легку форму коронавірусу і не були госпіталізовані. Рівень смертності не показує увесь вплив COVID-19, адже навіть життя після інфікування коронавірусом може бути непростим.

Необхідно використати всі інструменти для дослідження щодо інфекційних та аутоімунних захворювань нервової системи, щоб зрозуміти, як патоген COVID-19 може впливати на мозок людини, резюмує видання.

Підписуйтеся на наш Телеграм-канал та отримуйте новини ще оперативніше!

коронавірус мозок вплив
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
695 переглядів в березні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі