
12:01, 1 вересня 2020 р.
Унікальне місце: У Колочаві з’явилося бджолине «село»
У селі Колочава, що у Міжгірському районі Закарпатської області, облаштували атракційну пасіку, яка демонструє історію розвитку бджільництва в Карпатах.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Національний природний парк «Синевир» у фейсбуці.
«На території Колочавської загальноосвітньої школи №2, що у присілку Брадолець, нещодавно з’явилося незвичне поселення з дерев’яних будиночків: з млином, школою, церквою, основними жителями якого стали бджолині сім’ї. Атракційна пасіка демонструє історію розвитку бджільництва від вулика-дуплянки до «розумного» вулика, оснащеного різними сенсорними датчиками», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що для відвідувачів тут побудували дерев’яну бесідку, проклали кам’яні доріжки, закупили спеціальні захисні костюми. Відтепер тут усі охочі зможуть ближче ознайомитися з історією бджільництва в Карпатах, зокрема на території нацпарку «Синевир».

Пасічники сподіваються, що це допоможе зберегти чистоплідність карпатської бджоли, популяризувати карпатські продукти бджільництва серед туристів, зацікавити молодь тощо.

Територія нацпарку – одна з екологічно найчистіших в Україні, а особливі географічні та кліматичні умови гірського краю і величезне різноманіття медоносних рослин дали змогу зберегти тут донині автохтонний медоносний вид бджоли – карпатський. За міжнародною класифікацією, він належить до Apis mellifera carnica var. ukrainiсa carpatica. Селекціонери вже створили низку ліній та типів цього виду, зокрема типи колочавський, вучківський, синевир, говерла і рахівський.

Зазначається, що регіон НПП «Синевир» з усіх боків оточений горами, що добре для збереження чистопородності, якби «пасічники-кочівники» не привозили на територію регіону інші породи бджіл. Це призводить до великого «засмічення» генофонду місцевих пасік та розповсюдження небезпечних бджолиних хвороб.

Щоб завадити цьому, місцеві пасічники об’єдналися і виграли проєкт «Карпатська бджола – спільні заходи із збереження унікальної природної спадщини в українсько-польському прикордонні». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу в межах Програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна» у 2014-2020 рр. Виконує проєкт Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна», громадська організація об’єднання пасічників «Карпатська екопасіка», Колочавська сільська рада, Асоціація для розвитку та промоції Підкарпаття «Pro Carpathia». Діяльність за проєктом здійснюється в Косівському районі (Івано-Франківська область) – природному середовищі для виникнення та поширення гуцульського типу карпатської породи бджіл; Міжгірському районі (Закарпатська область), де поширений інший тип карпатської бджоли – Колочавська бджола; Підкарпатському регіоні (Польща), який також має багато пасік і відомий унікальним медом з хвойних дерев.

«Проєкт спрямований на створення цілісних підходів до збереження аборигенної карпатської бджоли разом з промоцією традицій бджільництва в Карпатах. У межах проєкту вже повністю готова постійно діюча виставка «Карпатська пасіка в історичному розрізі – від дуплянки до «розумного» вулика» в Колочаві, пасічники здійснили моніторингову експедицію в межах НПП «Синевир» з метою вивчення породної композиції високогірних карпатських пасік, облаштовуються туристичні маршрути, готові промоційні публікації для залучення відвідувачів тощо… А от фестиваль меду у Колочаві довелося перенести на наступний рік, через епідемію коронавірусу», – розповів адміністративно-фінансовий менеджер проєкту Василь Худинець.
Фото: НПП «Синевир»
Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:00
Вчора
Шок-ціни на меблі в Ужгороді: купуйте вигідно, а не дорого
Новини компаній
17:00
Вчора
11:00
24 квітня
Фонд Андрія Матюхи допоміг втілити міжнародну мистецьку ініціативу «ORIGAMI for UKRAINE» у столиці
Пресреліз
16:00
22 квітня
17:41
21 квітня
16:34
21 квітня
14:51
21 квітня
Оголошення
15:52, 14 квітня
4
12:09, Сьогодні
18:45, 16 квітня
12:05, Сьогодні
live comments feed...