• Головна
  • Важкі часи: помилки та перемоги підприємців в умовах карантину
Партнерський матеріал
15:30, 30 липня 2020 р.

Важкі часи: помилки та перемоги підприємців в умовах карантину

Партнерський матеріал

Будь-якому бізнесу доводиться непросто в періоди кризи. Пандемія, карантин, самоізоляція, закриття кордонів і падіння ціни на нафту негативно вплинули на економіку всіх країн світу без винятку.

Так, видання Washington Post повідомляє, що понад 100 000 підприємств малого бізнесу в США вже змушені були закритися назавжди, і ця цифра продовжує зростати.На жаль цього разу криза не десь далеко – вона глибоко вплинула і на ведення бізнесу на Закарпатті.

Відомий у краї бізнес-експерт, очільниця Європейської консалтингової групи «Бізнес партнер» Ірина Риляк розповіла про перемоги та поразки закарпатського бізнесу в умовах карантину.

Важкі часи: помилки та перемоги підприємців в умовах карантину, фото-1

Випробування були і будуть

Кожна криза - це перевірка на міцність: міцність бізнес моделі компанії, міцність команди, міцність цінності продукту на ринку тощо. Мабуть для багатьох молодих підприємців така серйозна криза настала вперше і відповідно це стало першим випробуванням на міцність. І я впевнена, що багато із них, особливо учасники наших Проривів, пройде, здасть цей іспит. Він навчить їх працювати в екстремальних умовах, прагматично відноситись до втрат, боротися, шукати шляхи виходу з проблем, об’єднуватися, не зупиняючись йти до мети.Від себе хочу додати – випробування були і будуть. Наше покоління пройшло через стільки навчальних криз, що цю чергову сприймаємо навіть з якимось дивним нелогічним інтересом і поки вона не така й страшний якою її всі малюють.

Ми пам'ятаємо і жах початку 90х, коли все стрімко мчало в провалля. І їх середину, коли кожен, як міг і де міг, так і продирався і виживав. І приголомшений 98-й рік великих фінансових втрат. А потім 2008-й. Тоді я вперше відчула, що таке втратити бізнес. Будучи власником консалтингової компанії, яка входила в ТОП ринку Закарпаття по аутсорсингових послугам, моїми клієнтами були виключно потужні міжнародні компанії, дохід яких обчислювався мільйонами, комісійні та агентські складали також не малі суми. А коли прийшла криза, ці компанії першими згорнули свої активи і повтікали з ринку. Я як керівник і власник залишилась без клієнтів, з персоналом якому потрібно платити заробітну плату та іншими операційними витратами. Звісно ми всі інстинктивно розуміємо, що треба роботи, але нам завжди не вистачає часу докрутити потрібні гвинти та налагодити бізнес процеси.

Про помилки

Розпочнемо з типових помилок, які з настанням карантину підкреслили вразливість управління бізнесом.

1. Поки все було добре, багато підприємців затягували з описом бізнес-процесів, управляли компаніями з натхнення однак без чіткої стратегії, займалися постійним «гасінням пожеж».

2. Не приділяли достатньої уваги маркетингу, відкладали створення сайтів-візиток і налагодження нормальної роботи інтернет-магазинів. Відтак в умовах карантину вони були неготовими до роботи онлайн.

3. У 2019 році компанія «Бізнес партнер» провела понад 20 корпоративних тренінгів. Як показала практика серед причин падіння продажів не вміння менеджерів «дотискати» або доводити клієнта від заявки до угоди/продажу, робота тільки з «гарячими» клієнтами.

4. Багато підприємців затягували з звільненнями неефективних співробітників.

5. Займалися «менеджментом надії» - замість різкої реакції на погані новини підприємці сподівалися, що все обійдеться.

6. Не займалися фінансовим плануванням і оптимізацією витрат: наприклад, відмовою від непотрібних сервісів, переходом на більш бюджетні версії, рефінансуванням кредитів в банках і т.д.

Варто розуміти, що на тлі фінансових проблем в компанії і очікування гіршого - звільнень, скорочень, банкрутства, невиплати зарплат і т.д - співробітники мимоволі починають нехтувати клієнтами. При цьому саме існуючі, лояльні клієнти можуть допомогти компанії вижити.

Про перемоги

Досвід наших клієнтів показав, що ті компанії, з якими ми на етапі річного стратегічного планування обговорювали песимістичні прогнози, зорієнтувалися швидше. Так, в умовах кризи споживчий попит скоротився, при цьому найнеобхідніше і улюблене люди не припинили купувати.Грошей наразі в світі більше ніж десять та двадцять років поспіль, тому я вважаю цю кризу м’якою. Завдання стає іншим. Йде боротьба за думки та бажання споживачів. Саме ті компанії, які раніше інших знайшли нові джерела доходу, запропонували своїм клієнтам нові продукти, послуги або принципово інший сервіс, запустили кур'єрську доставку, знайшли нову нішу і цільову аудиторію - в загальному, всіляко диверсифікували бізнес, - змогли залишитися на плаву. Хто не встиг швидко, той потонув.

Це життя, друзі! Воно знову і знову показує нам, що якщо хочеться розсмішити Бога, то можна розповісти йому про свої плани. Це я й про наш 9-й Бізнес Прорив 2020. Але я вірю, що все буде добре.

Навіть самий сумний досвід - привід зробити висновки і навчитися новому, а позитивні приклади – не опускати руки, але діяти і перемагати!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#бізнес #карантин #криза
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...