• Головна
  • «Запитайте у лікаря»: чи правда, що рентген зубів шкідливий для здоров’я?
15:50, 21 липня 2020 р.

«Запитайте у лікаря»: чи правда, що рентген зубів шкідливий для здоров’я?

Лікарі однієї із стоматологічних клінік Ужгорода регулярно надають відповіді на найпоширеніші запитання пацієнтів, які задають на первинних консультаціях. Однією з найактуальніших тем залишається рентгендіагностика.

Відкриття рентгенівських променів у 1895 році стало потужним поштовхом для розвитку медицини. За допомогою рентгенівських знімків лікарі здатні діагностувати різні захворювання. Дентальний (стоматологічний) рентген використовують для діагностування різних захворювань і оцінки загального стану порожнини рота.

Проте досі про рентген зубів існує багато міфів, забобонів і вигадок, пов’язаних з радіацією та опроміненням. Ми вирішили дізнатися експертну думку і поспілкувалися з рентгенологом ужгородської Клініки сімейної стоматології Анною Іштван. Вона щодня робить чималу кількість рентген-знімків, працює з рентген апаратами та відповідає на запитання пацієнтів щодо рентгенодіагностики.

«Запитайте у лікаря»: чи правда, що рентген зубів шкідливий для здоров’я?, фото-1

Для чого роблять рентгендіагностику?

На сучасному етапі рентгенологічний метод обстеження в стоматології неможливо назвати допоміжним. Це один з основних методів діагностики. По-перше, у більшості випадків остаточний діагноз ставиться з урахуванням рентгенологічних даних; по-друге, жодне стоматологічне втручання не може вважатися адекватним без детального рентгенологічного моніторингу.

Що таке комп’ютерна томографія і чим вона відрізняється від звичайного рентгену?

Комп’ютерна томографія – це метод рентгенодіагностики, який поєднує використання рентгенівських променів та комп’ютерних технологій для отримання тривимірного, панорамного чи поперечного зображення частини людського тіла.

Перевага комп’ютерної томографії, у порівнянні з іншими методами рентгенодіагностики, полягає, перш за все, у тому, що при стандартній рентгенографії або, наприклад, панорамній томографії, в результаті отримується єдине площинне та сумарне зображення об’єкта, а при сучасному КТ дослідженні повністю сканується тривимірний об’єкт.

Будь-який звичайний знімок робиться в реальному режимі часу та надалі залишається статичним плоским двовимірним (2D) зображенням, яке неможливо переглянути під іншим кутом чи в іншій площині.

Чи не шкідливе опромінення під час рентгенодіагностики?

У стоматологічній практиці використовуються рентгенівські апарати з дуже низькою величиною випромінювання. Порівнюючи приблизні дані, від 30 бананів ви отримаєте таку ж дозу опромінення, як у нас в клініці. А іонізуюче випромінювання, отримане під час авіаперельоту вище, ніж при комп'ютерній томографії двох щелеп.

Скільки досліджень можна робити протягом року?

Велосипед придумувати не будемо, є офіційні дані доз опромінення, розраховані для методик рентгенологічного дослідження лицевого відділу черепа:

▪ Природний фон опромінення (за 1 день) – 6 мкЗв
▪ Переліт літаком з Києва до Токіо - 150 мкЗв
▪ Внутрішньоротова прицільна рентгенографія - 1–8,3 мкЗв
▪ Ортопантомограма - 10–15 мкЗв (цифрова) 26–30 мкЗв (плівкова)
▪ Конусна комп’ютерна томографія - 20-150 мкЗв
▪ Спіральна КТ364 – 3324 мкЗв (н/щ) 100–1202 мкЗв (в/щ)

Тобто якщо в рік ми отримуємо природне опромінювання 2190, то рахуйте скільки знімків безпечно – 20 панорам і по 1-2 КТ нижньої і верхньої щелеп.

Для деталей та для запису на прийом звертайтесь:

На правах реклами

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#рентгендіагностика #рентген зубів Ужгород #Клініка сімейної стоматології
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...