«Запровадження в УжНУ спеціальності Правоохоронна діяльність виявилося успішним» - Ярослав Ступник

Незважаючи на всі труднощі, пов’язані із пандемією та карантином, в Україні таки розпочалася процедура зовнішнього незалежного тестування, а це дає надію, що і  цьогорічна вступна кампанія у вищі навчальні заклади також відбудеться без особливих змін.

Наша сьогоднішня розмова із завідувачем кафедри кримінального права і процесу юридичного факультету УжНУ, кандидатом юридичних наук, доцентом Ярославом СТУПНИКОМ присвячена відносно новій для університету спеціальності «Правоохоронна діяльність», навчання за якою розпочалося лише минулого року.

Однак уже сьогодні можна стверджувати, що запровадження спеціалізованого навчання для майбутніх і нинішніх правоохоронців виявило неабияку зацікавленість серед абітурієнтів, і цьогоріч юридичний факультет збирається закріпити цей успіх.  

- Ярославе Валерійовичу, давайте розпочнемо із нововведень, які запроваджуються у навчанні за спеціальністю «Правоохоронна діяльність» цьогоріч…

- Головним нововведенням є зменшення періоду навчання для здобуття ступеню «бакалавр» за згаданою спеціальністю – 2 роки 10 місяців. Для порівняння, бакалаври спеціальності «Право» навчаються майже 4 роки. Гадаю, що абітурієнти дуже позитивно сприймуть таке нововведення, а особливо - їхні батьки. Зважаючи на економічну ситуацію в країні, один рік зекономлених на навчанні коштів є доволі відчутним для сімейного бюджету.

Натомість незмінним залишається те, що, на відміну від інших спеціальностей, вступнику достатньо скласти іспит всього з двох предметів ЗНО (обов’язковий - українська мова, другий - історія або математика),  а також творчий конкурс з фізичної підготовленості та психологічної стійкості. 

- Чи не очікується через скорочення терміну навчання більше навантаження на студентів? Або ж навпаки – недостатність часу для вивчення усіх необхідних дисциплін?

- Згідно з прийнятим галузевим стандартом, по спеціальності «Правоохоронна діяльність»  викладають усі базові дисципліни, які вивчають, до прикладу, бакалаври права: теорія держави і права, історія права, кримінальне, цивільне, адміністративне право тощо. Тобто  усі основні галузеві дисципліни.  До цього додається певна специфіка навчання та спеціальні дисципліни: тактико-спеціальна та фізична підготовки, спеціальна психологічна підготовка працівників поліції для напрацювання навичок, які їм будуть необхідні під час професійної діяльності тощо. Таким чином, дотримуючись галузевого стандарту, нами розроблена навчальна програма, яка буде насиченою, але водночас дієвою, і всі знання, необхідні в практичній роботі, наші студенти отримають. Тобто ніяких незручностей чи перевантажень у зв’язку із скороченням терміну навчання не передбачається.

- Через рік після впровадження: чи можна стверджувати, що очікування від нової спеціальності виправдалися?

-  Безумовно, що так. Зізнаюсь, що минулого року у нас були певні побоювання і перестороги, що нам не вдасться виконати набір студентів,  оскільки ми отримали ліцензію на підготовку спеціалістів незадовго до початку вступної кампанії. Була небезпека, що ми не встигнемо розрекламувати і повідомити абітурієнтів про наявність нової спеціальності; що тепер не треба їхати у Львів, Київ чи Харків вступати у спеціалізований виш - можна вже в УжНУ здобути спеціальність «Правоохоронна діяльність».

Благо, такі наші побоювання не справдилися: результати вступної кампанії навіть перевершили наші сподівання і спеціальність виявилася дуже популярною серед абітурієнтів. Що говорити, якщо лише на заочну форму навчання в магістратуру вступили одразу 72 студенти, і вже цієї осені ми готуємося до випуску перших магістрів. 

 - Наскільки мені відомо, велике зацікавлення в опануванні даної спеціальності виявили і працівники правоохоронних та контролюючих органів?

- Так, велика частка абітурієнтів - це ті, хто вже здобув вищу освіту, серед яких чимало теперішніх працівників правоохоронних органів. Натомість студенти бакалаврату – це, переважно, випускники шкіл. Ми ж у свою чергу намагалися скласти навчальну програму так, аби зробити великий ухил робити на практику. Налагодили співпрацю та підписали договори з усіма правоохоронними та контролюючими органами, на базі яких студенти проходять практику. В результаті, після завершення навчання, у них є не лише сильні теоретичні знання, але відповідні практичні навики.

- Як пандемія та карантин вплинули на навчальний процес?

- На початковому етапі це викликало певні незручності, в першу чергу в питаннях комунікації, адже студенти роз’їхалися по домівках і не в кожного був доступ до інтернету чи відповідні технічні можливості. Однак з часом усі ці питання були вирішені. Тим паче, що  на факультеті   вже проходили певні апробації дистанційного навчання, в першу чергу через систему Moodle, куди були завантажені лекційні та навчальні матеріали. В результаті, викладачі проводили лекції онлайн, комунікували зі студентами, лекції відбувалися за графіком. Підсумкова атестація, захисти дипломних робіт – все також проходило в режимі онлайн. Тому  можемо констатувати, що факультет достойно вийшов із ситуації, що склалася.

- З іншого боку, як вплине карантин на вступну кампанію?

- Це питання більш важке і непередбачуване, враховуючи збільшення кількості захворювань на COVID-19 в області.  Тому не беруся прогнозувати, однак надіємося на краще та готуємось до різних варіантів.

- Наостанок хотілося б запитати про те, чим живе сьогодні кафедра кримінального права та процесу?

- Кафедра кримінального права та процесу юридичного факультету  УжНУ є однією із наймолодших в Україні, і для мене дуже почесно вже більше двох років очолювати такий прекрасний та потужний колектив. Кафедра активно розвивається; укомплектована 21 штатним викладачем, з яких 2 доктори юридичних наук і 17 кандидатів наук. Активно працюємо над навчально-методичною літературою, щороку видаємо монографії та навчальні посібники для полегшення навчання студентів та  надання їм допомоги в освітньому процесі. Підтримуємо дружні та ділові зв’язки із більшістю кафедр нашої спеціальності в Україні.  Також у нас склалися дуже добрі  професійні відносини із кафедрою кримінального права Карлового університету у Празі, з якою ми постійно беремо участь у різноманітних наукових заходах. Беремо активну участь у підготовці не лише студентів першого рівня,  а й докторів філософії та докторів наук; наші викладачі беруть участь у роботі спеціалізованих вчених рад по всій Україні в якості офіційних опонентів,  видаємо книги із колегами зі Львова, Києва, Харкова. До слова, з останніми, а саме з Харківським національним університетом внутрішніх справ, у нас склалися дуже дружні відносини. Більш того, ідея запровадження в УжНУ спеціальності «Правоохоронна діяльність» народилася саме в харківському виші.  Довго ми до цього йшли, однак справа зроблена і сьогодні ми бачимо конкретні результати цієї роботи. 

Розмовляв Андрій Ганусич

Закарпаття ужну правоохоронна діяльність
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
54 перегляди в серпні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Політика
Офіційне розпорядження глави держави з'явилося на сайті Офісу президента. Згідно з документом, Володимир Зеленський призначив головою Виноградівської РДА Вантюха Ігоря Віталійовича. Нагадаємо, в грудні минулого року головою Виноградівської РДА став журналіст Василь Кіш. Однак, у червні Володимир Зеленський вирішив звільнити голову Виноградівської РДАє Підписуйтеся на наш Telegram-канал та отримуйте новини ще оперативніше! .
Суспільство
Голова Закарпатської ОДА Олексій Петров прокоментував ситуацію із будівництвом сміттєпереробного заводу на Закарпатті. Нагадаємо, учора, 9 серпня, мешканці кількох сіл Мукачівщини вийшли на акцію протесту та заблокували проїзд трасою Київ-Чоп у зв'язку з інформацією про будівництво сміттєпереробного заводу в околицях. "Ще раз хочу розкласти усе по полицях, щоб не було чергових спекуляцій. По перше, мова йде про будівництво саме сміттєпереробного заводу, з...
Кримінал
Поліцейські з’ясували, що крадіжки кабелю скоїв 18-річний житель села Кибляри. Наразі відомо про причетність юнака до 12 таких фактів. Сума завданих збитків телефонній компанії встановлюється. Слідчі Ужгородського районного відділення поліції здійснюють досудове розслідування у справах за фактами крадіжок телефонного кабелю на території району, який належить приватному акціонерному товариству. В скоєнні даного злочину поліцією було викрито 18-річного жител...
Суспільство
Про це повідомляють у групі Увага.РАДАР. ДТП сталася у на об’їзній дорозі Мукачева поблизу Ловачкив в сторону Епіцентра. Зіткнулося два авто. Рух транспорту не ускладнений. Причини та деталі аварії згодом, пише ПК.
Кримінал
Випадок стався сьогодні пообіді, поблизу вулиці Грушевського. Про напад на муніципалів Перший.com повідомили власні джерела. Відомо, що інспекторка Муніципальної інспекції Мукачева та її колега проводили фіксацію правопорушень. У цей момент до них підійшов кримезний чоловік, вихопив у інспекторки планшет та вдарив ним жінку по голові. Після чого наніс ще декілька ударів по обличчю муніципалки. За колегу вступився інспектор Муніципальної інспекції Мукачева,...
Суспільство
Щодо прикрого випадку, що мав учора місце на площі Шандора Петефі в Ужгороді – травмування дитини, яка впала у відкритий вентиляційний отвір. Департамент міського господарства інформує, що сталося це через крадіжку решіток. На жаль, факти викрадення решіток, кришок каналізаційних люків є непоодинокими. Департамент міського господарства звернувся до поліції щодо виявлення осіб, які станом на вчора викрали 3 оцинковані закріплені металеві решітки. Наразі вен...
Спорт
Свято футболу на Ужгородщині відбулося завдяки дозволу районної влади: ситуація з коронавірусом у районі дозволяла проводити матч за суперкубок. І змагання порадували налаштованістю суперників виграти почесний трофей. Адже зустрічалися гідні один одного претенденти: володар місцевого Кубка «Олімпік» (Коритняни) та срібний призер такого ж чемпіонату «В.Лази» (оскільки переможець останніх змагань «Зірка» (Лінці) підвищилася в класі). В урочистій обстановці,...
Кримінал
Прокурором Перечинського відділу Ужгородської місцевої прокуратури погоджено підозру жителю села Сімер у зґвалтуванні особи, яка не досягла 14 років (ч.4 ст. 152 КК України). Як встановило слідство, подія трапилася сьогодні вночі, 10 серпня. 36-чоловік, перебуваючи на території домогосподарства в с. Сімер на Перечинщині, вчинив дії сексуального характеру відносно 11-річної потерпілої, з якою перебуває у родинному зв’язку. Підозрюваного затримано у поряд...
Суспільство
Якщо в Україні щодоби фіксуватиметься понад 2 тис. випадків коронавірусної інфекції, то кількість смертей від неї збільшиться до 40-50 щодня. Про це повідомляє УП, з посиланням на офіс Президента. Крім того, під час наради наголосили, що друга хвиля епідемії коронавірусу вже починається в Німеччині. Також на неї очікують у Польщі, Франції та Нідерландах. "Українцям необхідно чітко роз’яснити правила та особливості карантину. Люди в нас відповідальні, але в...