Тур'ї Ремети - туристичний клондайк замість транзиту (ФОТО)

Село Тур’ї-Ремети, Перечинського району, Закарпатської області лежить у Тур’янській долині – місце, де зливаються гірські річки Тур’я та Туриця. В основі цих назв – тур, тварина, що водиться в карпатських лісах. Що ж до другої частини назви селища “Ремета”, то перекази стверджують, що так колись називали ченців, які мали свої таємні підземні ходи через гору Магуру. Ще одна легенда про назву села говорить: Тур і Ремет – так звали двох биків, після бою яких розлилось багато крові. З неї і утворились річки Тур’я і Туриця. 

Нещодавно у Тур'ї Реметі презентували туристичний маршрут - з новими розвіданими локаціями, гастрономічними родзинками, велосипедними маршрутами, впорядкованими історичними фактами і місцевими легендами. Зараз з популяризацією нових локацій, розробкою додаткових велосипедних маршрутів туризм у Тур’ї Реметі перетвориться з транзитного на цільовий, адже у селі є, що подивитися і чим надихнутися. Втіленню таких планів сприяє реалізація проекту «Розробка концепції розвитку туристичних маршрутів с. Тур’ї Ремети», який розробила громадська організація «Тур’я-реметівська мрія».

На сьогодні мрія потроху наближується до реальності, адже вийшла за межі написаних документів та кошторисів і прямує мальовничою Турянською долиною.

До слова, для Тур'ї Ремети в рамках проекту по концепції туристичних маршрутів був розроблений сайт, на якому можна ближче знайомитись із селом та досягненнями його жителів.

Історія

Не офіційно, але упевнено Тур’ї-Ремети називають «столицею Тур’янської долини». Воно розкинулося у райські місцині, у колисці зелених гір. Тут проживає понад 3300 чоловік - в основному корінні українці, але й осіли тут родини словаків.

На гербі села відтворено особливості Тур'ї Ремети. Є там дата – 1451 рік, з тих пір село згадується у літописних згадках. Сині стрічки – злиття двох рік. Лівобіч – легендарна постать листоноші Ф. Фекети. Праворуч – святий Михаїл, з мечем і щитом у формі підкови. Внизу зображений червоний тур, враховуючи, що назва села теж поєднує спомин тура європейського – могутнього владики лісів, що був поширений з прадавніх часів і зник у XVII ст. 

Офіційна назва – Тур’ї-Ремети, однак місцеві жителі іменують село в однині. Тур’я-Ремета вперше згадується у латинському тексті 1451 року як «Ремете, поселення на Унгу». У ту пору вже вважалося великим селом. Спочатку село входило в домінію В.Омодея, а відтак - графа В.Другета. Звичайно, про точну дату заснування села питання спірне. Очевидно, воно виникло значно раніше, бо Унґський комітат створений 1214 року і у володіння ішпана - ставленика короля - входили села Ужанської і Тур'янської долин. 

У 1802 році в селі відкрито мануфактуру Ужгородської домінії – залізо ливарний завод, враховуючи наявність залізних руд в урочищах Клокотива, Діл, околицях Порошкова. З 1815 року стали виготовляти не тільки сільськогосподарський інвентар і побутові речі, а й чудові твори залізо ливарного мистецтва.

Із закриттям заводу в 1871 році, на цьому місті відкрито державний «жеребчинець» - кінний завод, на якому вирощували коней в’ючних порід та для верхової їзди. Спочатку кінзавод підпорядковувався військовому відомство Австро-Угорщини. Утримували понад 120 племінних коней різних порід. Австро-Угорщина поринула в полум’я війни, і з імперії лишилося попелище. Чехи відновили кінний завод. Вже у 1922-1923 роках «жеребчинець» передано у підпорядкування сільськогосподарського відомства. 

З 1911 року розпочалося будівництво вузькоколійки до сіл Тур’янської долини. Упродовж багатьох років вузькоколійкою перевозили не тільки деревину. Для лісорубів і жителів довколишніх сіл був пасажирський вагон. Іноді на відкритих платформах перевозили й худобу, пшеницю до млинів. Вузькоколійку демонтували у 1964 році.

У 1937 році в селі проводився з’їзд крайової «Просвіти». У роки фашистської окупації в 1942 році у селі влаштовано концтабір. У повоєнні роки в селі діяла підпільна група ОУН-УПА.

У 1955-1963 роках у селі виробляла струм міжколгоспна ГЕС потужністю 360 кіловольт/ампер.

У селі чимало відомих пам’яток історії і культури та містобудування. Тур’я-Ремета приваблива для розвитку туризму й рекреації.

У селі народилися відомі особистості: Олександр Рот (1921-1997) – доктор філологічних наук, який вільно володів 11 іноземними мовами; нащадки Федора Фекети – Юзуф Фекета – театральний режисер, Іван Фекета – кандидат філологічних наук та Володимир Фекета – доктор біологічних наук, професор, дійсний член Нью-Йорської Академії наук; казкар Федір Скубенич-Кость, хірурги Йосип Уйлокі, Василь Воронич, художник-педагог Антон Петер. Тур’я-Ремета дала вісім кандидатів наук.

Пропонуємо вам ознайомитись із найцікавішими фактами про Тур'ї Ремети:

Працьовитий поштар

Туристи чули про Тур'ї Ремети завдяки унікальному пам'ятнику листоноші Ф. Фекету. Подібний пам'ятник - єдиний у світі. Меморіальна дошка на честь поштаря, який понад 30 років сумлінно виконував свою роботу, знаходиться на стіні місцевого православного храму. Видний храм, стрункий, з намальованим годинником на фасаді, з дерев'яною зеленою дзвіницею. Федір Фекета щодня долав 25-кілометрову відстань до Ужгорода, а потім повертався назад з листами і газетами. 50 кілометрів. Це більше, аніж марафонська дистанція. І так - щодня!

Дорогою до Ужгорода всі 40 кілометрів буде, тому Федір шлях скорочував - знав, як пройти горами та долами. Перешкодила Федору та селянам зима: одного морозного дня поштар невдало поставив ногу на скуту кригою річку (напевно, в місцеву Турицю), провалився в холодну воду, застудився - і невдовзі помер. А земляки в пам'ять про нього поставили пам'ятну дошку.

Звідки родом Геркулес?

Багато хто бачив на подвір'ї Ужгородського замку кремезну фігуру Геракла, що катує отруйну Лернейську гідру. Добре відомо, що до 1947 року ця скульптура прикрашала досить популярний бальнеологічний курорт в селі Ужок. Найімовірніше за все, Геракла було відлито на невеликому чавунноливарному заводі, який в 1830-1870-х роках працював у Тур'їх Реметах. До речі, завод й на експорт працював. Саме тому клеймо на вироби ставили з написом "Унгвар" (Ужгород), а не "Turje Remete" - задля престижу.

Пам'ятна дошка-барельєф "загадковому скороходу" Фекету була відлита теж на місцевому заводі.

На заводі виготовляли й могильні пам'ятники: кілька таких старих ратитетів все ще стоять на цвинтарі навколо церкви.

Млин-музей

Неподалік від костелу стоїть непримітна двоповерхова будівля. Колись тут була броварня. Потім облаштували млин, для чого звезли сюди з околиці обладнання з старих млинів, що вже не працювали. Заходиш сюди - і потрапляєш в своєрідний музей. В ряд вишикувалися три верстати: австрійський (1896 р.), чеський та радянський. На другому поверсі дива продовжуються: величезну махіну, яка молола муку, підтримують тендітні на вигляд бамбукові стеблі - вони одні могли "пережити" стадію активного трясіння-дріботіння апаратури. До речі, збереглася ще табличка. яка суворо забороняє стороннім особам на цей другий поверх підніматися. Та млин останній раз працював ще в 2000-му році. Тепер і справді - хоч музей створюй. Однак наразі млин закритий для відвідувачів.

Тур'ї Ремети факти історія туристичний маршрут
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
12 дуже добре
Високий рейтинг користувачів за Автор
Автор
12
(1 оцінка)
Якість матеріалу
12
(1 оцінка)
Актуальність
12
(1 оцінка)
951 перегляд в січні
Я рекомендую
1 людина рекомендує

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Американська благодійна організація One collective обговорила напрями співпраці з міською владою Ужгорода. Три напрями співпраці благодійної організації One collective з міською владою Ужгорода обговорили керівник її місцевої гілки Даглас Лендро, його заступник з питань ромського населення Гері Павло та заступник ужгородського міського голови Василь Гомонай. До речі, представники благодійної організації One collective, яка діє в 45 країнах, торік передали...
Суспільство
Станом на 23 січня офіційно підтверджено понад 600 випадків захворювання, 17 осіб померли від вірусу у провінції Хубей. Головні міста провінції – Ухань, де спалахнув вірус, Ечжоу та Хуанган – були закриті на карантин. Там не працюють аеропорти, залізниця та громадський транспорт. Коронавірус із китайського Уханю, який поширюється світом. Про перші випадки захворювання повідовили у Сінгапуті, США, Тайланді, Японії, Пвівденній Кореї. Підозрюють і один випадо...
Суспільство
Щодня медики реєструють все більше випадків захворювання на гострі респіраторні інфекції. Недуг активно поширюється майже на всіх адміністративних територіях області. Тим часом лікарі почали реєструвати вже й перші випадки грипу на Закарпатті. “Підтверджено діагноз сезонного грипу у 5-ти осіб. І РЕС-вірус у однієї особи. У одного дорослого. Швидкими тестами підтверджено грип А у 4-х осіб. І тестом А+Б у одного дорослого із Перечинського району”, – повідоми...
Суспільство
Кожна 5 пачка масла - підробка: результати всеукраїнської акції "Стоп фальсифікат". ТСН.Тиждень розказав про результат унікальної акції, яку здійснив за допомоги громадських активістів. Чотири експерти роз'їхалися Україною, щоб відібрати все, що було в холодильниках тамтешніх магазинів.Три тижні лабораторії чесно опрацьовували зразки масла. Ретельно перевірили 154 пачки. Про результати акції "Стоп фальсифікат" – дивіться далі в сюжеті:
Суспільство
З 24 лютого на українському телебаченні стартує серіал про незаконну вирубку лісів. Як зазначає видання "Діло", «Карпатський рейнджер» – це перший україномовний детектив, який знімали за підтримки Уряду України та Міністерства культури. «Карпатський рейнджер» – це 24 серії шалених пригод, погоней, трюків, тонкого гумору та вражаючих пейзажів Карпат. «У невеличкому карпатському містечку відбуваються бурхливі кримінальні розбірки, процвітає корупція, контраб...
Суспільство
Західний апеляційний Господарський суд визнав незаконними інвестиційні наміри компанії Gofer Mining PLC, що атакувала американського інвестора Avellana Gold у Закарпатті. «Пропозиція інвестора зводилася до намірів у майбутньому без підтвердження будь-якими доказами наявності достатніх активів (коштів) для реалізації майбутнього плану санації. Натомість спірна ухвала містить умови переходу корпоративних прав та права власності на активи, які згідно з назван...
Суспільство
Про це стало відомо із офіційного повідомлення пресслужби ГУ НПУ Закарпаття. Так, сьогодні, 23 січня, очільник ГУНП в Закарпатській області Олександр Канцідайло зустрівся з мукачівцями. Під час виїзного прийому громадян до правоохоронця по допомогу звернулися закарпатці, яких хвилює перебіг розслідування окремих кримінальних проваджень. Усі звернення громадян полковник поліції взяв під особистий контроль. Серед основних питань, які турбували громадян, - н...
Суспільство
Вже зовсім незабаром, з 1 лютого, в Ужгороді стартує в тестовому режимі система часткового безготівкового розрахунку в муніципальному транспорті міста. Часу до нововведення залишилося зовсім небагато, а як воно вплине на зручність пасажирів – до кінця незрозуміло. Тож «Про Захід» вирішив розпитати про усі нюанси новації керівника КП «Ужгородський муніципальний транспорт» Віталія Готру. – Пане Віталію, розкажіть, будь ласка, що зміниться для пасажирів муніц...
Кримінал
23 січня, близько 3-ї години ночі, патрульним надійшло орієнтування на автомобіль марки ВАЗ 2104, яким заволоділи невідомі особи. Подія трапилася в с. Худльово Ужгородського району. Опрацювавши орієнтування, вказаний транспортний засіб патрульні виявили на одній із вулиць Ужгорода. Невдовзі, поблизу ринку Краснодонців, патрульні виявили осіб, які підпадали під орієнтування, та на яких вказали очевидці. Інспектори встановили, що усі четверо – неповнолітні м...