«Поїзд-привид»: чи відновиться колись сполучення Ужгород - Рахів

У Діловому, посеред самого центру Європи, старі гуцули кажуть, що останнього місяця осені при повному місяці у вузькій долині Тиси можна почути гуркіт паровоза, що роздається горами. Вночі поїзд-привид раптово виникає з тунелю і пусті вагони так само раптово зникають у таємничих ущелинах. Але ранком від них залишається дим, який ми всі можемо бачити – ранковий туман над Тисою.

Звичайно, що ця історія – видумка чистої води, як і багато інших історій наших екскурсоводів. Але одне в ній не видумка – поїзд вузькою долиною Тиси колись їздив. З Ужгорода аж до Рахова і Ясіні, пише інтернет-журнал Varosh.

Зародження легенди

За часів Австро-Угорщини територією області було прокладено кілька магістральних гілок залізниці через карпатські перевали – Ужоцький, Верецький та Яблунецький. Ці шляхи зараз забезпечують транспортний зв’язок Закарпаття з рештою країни.

Rail Stat Bult 1
Rail Stat Bult 12

Але останній шлях особливий. Перша та Друга світові війни встановили кордон по Тисі, довкола якої і петляла залізна дорога. З Івано-Франківська вона прямує до Рахова і потім в районі села Ділове заходить на румунську території і знов «пірнає» в Україну біля селища Тересва Тячівського району. Зараз на ній курсують поїзди зі Львова, Києва, Харкова та Одеси, однак доїжджають тільки до Рахова. Ці 50 км могли б принести багато користі і з’єднати залізницею Ужгород та схід області, про що мабуть мріють всі лижники і туристи міста.

Kvasy Station Xxcent

Зрештою історично так і було – будівництво залізної дороги завершили 1895 році. З того часу до кінця 1-ої Світової війни вона постійно функціонувала. Однак після неї лінія була розділена 3 країнами – Польщею, Чехословаччиною та Румунією. На Чехословацькій ділянці рух було відновлено тільки у 1928 році після підписання двосторонньої угоди між Чехословаччиною та Румунією. Для першої вона мала стратегічне значення, оскільки поєднувала станцію Ясіня (крайню східну точку країни на той час) із столицею Прагою. Поїзд транзитом проходив через Румунію.

Після 2-ої Світової війни Залізна завіса остаточно розірвала наскрізний рух лінією. Однак вона була перешита на стандарт 1520 мм, як з української сторони, так і з румунської. Із здобуттям незалежності України були підписані двосторонні угоди з Румунією і рух колією знов відновився – ходили приміські поїзди Тересва-Сигіт та Рахів-Сигіт.

Sygit Church

У  2007 році рух знов припинився. Офіційна причина – контрабанда (Румунія заарештувала український потяг через контрабанду, а Укрзалізниця відмовилася надалі продовжувати рух на цій ділянці). Неофіційна – вимога закриття Румунією пунктів перетину кордону, які не відповідали стандартам ЄС. З 2008 року Румунія в ЄС. Абсурдність офіційної причини доводить офіційна статистика – у 2007 році офіційно було зафіксовано 353 спроби здійснення контрабанди, у 2008 – 453. А у 2018 – 108. Можливо прийшов час переглянути транскордонну політику?

Привид прокидається?

Всі підстави для цього є – Україна вже 5-ий рік рухається в проєвропейському векторі розвитку і поки різких змін не очікується, Укрзалізниця після падіння пасажиропотоку на Сході починає орієнтуватися на європейські напрями. Безвізовий режим із країнами ЄС відчиняє двері Європи для все більшої кількості наших співвітчизників, а Румунія стає все більш популярним напрямком для наших туристів. І Україна, зі свого боку теж стає відкриттям для румунських туристів. Дедалі популярнішими стають гірський туризм в українських Карпатах, відпочинок у Буковелі та Драгобраті.

Про ці причини відкриття руху говорять як місцеві жителі так і представники регіональної влади Румунії, Горіа Васіле, міський голова Сигіта-Марамороського та Васіле Молдован, префект повіту Марамуреш.

Але є ще одна причина, чому слід уважніше приглянутися до даної ділянки колії. На Мараморощині (рум. Maramureș) проживає значна українська община, яка нараховує близько 30 тисяч людей. Часто в них є родичі з української сторони кордону, багато хто з них підтримує постійні контакти з громадою Рахівщини.

Чи потрібно Україні підтримувати зв’язки із своєю національною меншиною в сусідній країні? Риторичне запитання. Тут не можна не згадати і про румунську меншину Закарпаття, яка опинилася в дзеркальній ситуації і теж бажає відновити контакт із батьківщиною.

Спроби підняти питання відновлення руху ділянкою залізниці Тересва-Сигіт-Рахів регулярно піднімається місцевою владою Закарпатської області з української сторони та повіту Марамуреш з румунської.

Зокрема Едуард Маляр, директор департаменту інфраструктури Закарпатської ОДА, каже, що зустрічі з румунською стороною проводилися неодноразово. Зокрема Румунія надала пропозицію, що зі своєї сторони вони готові привести колію до порядку. Українську сторону колії до порядку повинна привести Укрзалізниця, на балансі якої вона знаходиться.

Punkt Teres Rum Gogo

У відповідь на інформаційний запит Укрзалізниця твердить, що за попередніми підрахунками на відновлення залізничного полотна з української сторони необхідно 204 млн грн, а попередній аналіз перевезень, обсягів пасажиро- та вантажопотоків свідчить про нерентабельність відновлення руху.

У той же час Васіле Молдован, префект повіту Марамуреш, твердить, що попит на відновлення руху колією є, і то великий. До нього часто зверталися як місцеві активісти, так і бізнесмени з проханням відновлення економічної співпраці через залізницю, як у вигляді пасажирських перевезень, так і вантажних.

Складається цікава ситуація – всі зацікавлені сторони за відновлення руху, всі згоджуються, що він необхідний, але Укрзалізниця проти. Та чи такі сильні аргументи залізничного монополіста України?

Dcim100mediadji 0062.jpg

На фото – залізничний міст Тересва – Кимпулунг між Україною та Румунією

Сценарії воскресіння привида

Відновлення руху на ділянці Тересва-Сигіт-Рахів можливе у кількох форматах:

  • Відновлення приміського сполучення Тересва-Сигіт і Рахів-Сигіт.
  • Формування поїзда Ужгород-Рахів для сполучення Закарпатської області за напрямом захід-схід.
  • Формування поїзду за маршрутом Ужгород-Сигіт-Рахів-Івано-Франківськ-Чернівці з умовною назвою «Карпатський експрес», який би об’єднував 3 карпатські області одним маршрутом, а також продовження поїзду Київ-Рахів до Сиготу для сполучення столиці України з українською общиною повіту Марамуреш в Румунії.

Усі перелічені варіанти можуть бути виграшними для обох сторін, оскільки пожвавлюють транскордонне співробітництво, збільшують туристичний потік в суміжні регіони України і Румунії.

Особливо успішним для України та Румунії може бути третій варіант відновлення функціонування – формування поїзду сполученням Ужгород-Сигіт-Рахів-Івано-Франківськ-Чернівці та продовження поїзду Київ-Рахів до Сиготу.

Чи виправдає себе такий формат?

Згідно з даними щодо автобусних перевезень, щоденно офіційних автобусних рейсів між Ужгородом та Раховом відбувається близько 14-15. Між Раховом та Івано-Франківськом щоденно курсують 6 автобусів, а з Ворохти на Івано-Франківськ – 14. Ще 8 автобусів щоденно відправляються за маршрутом Івано-Франківськ-Чернівці.

Sigetstation Gugu

Ці дані, взяті з відкритих джерел, тільки підтверджують попит за даними маршрутами, які б міг об’єднати «Карпатський експрес». Такий шлях він долав би за 14-15 годин і міг дати значний поштовх розвитку туризму у всіх суміжних регіонах.

Але головне – він би поєднав Ужгород, Івано-Франківськ та Чернівці з головними гірсько-лижними курортами Карпат та Румунією, а також – між собою.

Чи можливий такий формат? Безперечно. Навіть є подібні прецеденти – поїзд Чернівці-Київ, який проїжджає територією Молдови і економить кілька годин в дорозі.

То чи справді питання відновлення руху поїздів на ділянці Тересва-Сигіт-Рахів лежить в нерентабельності та дороговартісності ремонту? Чи насправді причиною є безініціативність чиновників Укрзалізниці. Зрештою, не тільки їхньої.

Rail Dilove Zhest 1
поїзд ужгород рахів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
310 переглядів у квітні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
У Києві число заражених коронавірусом зросло до 355, за добу виявили 41 новий випадок, 26 з них — в Києво-Печерській Лаврі. Про це заявив мер Києва Віталій Кличко. «За минулу добу кількість киян, що захворіли на коронавірус, збільшилася майже втричі в порівнянні з попередніми днями — на 41 людину З них двоє медиків», — зазначив Кличко. Крім того, за минулу добу в Києві було зафіксовано один летальний випадок. Серед захворілих за минулу добу: 11 жінок у віц...
Кримінал
Поліція викрила мукачівку, яка продавала через Інтернет неіснуючі засоби індивідуального захисту. Вчора, 8 квітня, слідчі Мукачівського відділку поліції повідомили про підозру 25-річній мукачівці, яка обдурила львів’янку. Враховуючи підвищений попит на засоби індивідуального захисту через ситуацію, яка склалася в країні, закарпатка налагодила систему продажу через соціальну мережу масок та антисептиків. Жінка пропонувала товар за ціною нижче ринкової, що й...
Суспільство
Роботи на Слов’янській набережній в Ужгороді проводять незаконно, зареєстровано провадження. Про це повідомляють в Ужгородській міській раді.Як сказано у повідомленні, будівельні роботи на Слов’янській набережній в Ужгороді біля кафе «УЖ-Венеція» здійснюються без жодних документів. Із зібраних матеріалів вбачаються ознаки кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 356 Кримінального кодексу України (самоуправство). Вказана подія з...
Суспільство
"Закарпаттяобленерго" опублікувало на своєму сайті черговий графік відключення світла у всіх районах області на період з 9 по 17 квітня. Як і раніше зазначалось, вимкнення світла пов'язане з вдосконаленням електричної мережі, або аварійними роботами. Пропонуємо ознайомитись із детальним графіком у розрізі населених пунктів та днів:         Читайте також: На Закарпатті повним ходом ідуть весняно-польові роботи Підписуйтесь на наш Telegram-канал та отримуйте...
Кримінал
Повідомлення про інцидент надійшло правоохоронцям вчора, 8 квітня близько 12:36 годині. За словами виноградівця, він виявив позаду свого гаражного приміщення тіло без ознак життя. На місце прибула слідчо-оперативна група, яка оглянувши ззовні потерпілого, не виявила у нього ознак насильницької смерті. Зі слів заявника, померлий часто розкладав вогонь аби зігрітись і зловживав алкогольними напоями. Чоловіка було виявлено біля вогню з численними опіками. Тіл...
Суспільство
Про ситуацію із захворюваністю на коронавірус в Ужгороді інформує міська рада. Так, станом на 9 квітня інфіковано 9 ужгородців, 1 з них одужала, 5 перебувають на стаціонарному лікуванні, троє - на амбулаторному. За минулу добу виявлено 2 нові випадки захворювання на COVID-19. Це пацієнти пульмонологічного відділення центральної міської клінічної лікарні. На самоізоляції знаходиться 393 ужгородців. Читайте також: ОФІЦІЙНО: на Закарпатті вже 51 випадок зараж...
Суспільство
За даними ЦГЗ, станом на 9:00 9 квітня в Україні 1892 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, з них 57 летальних, 45 пацієнтів одужало. За добу було зафіксовано 224 нові випадки. Наразі коронавірусна хвороба виявлена: Вінницька область — 102 випадки; Волинська область — 38 випадків; Дніпропетровська область — 41 випадок;  Донецька область — 11 випадків; Житомирська область — 31 випадок; Закарпатська область — 51 випадок; Запорізька область —  47 випадкі...
Суспільство
Як повідомляють у Закарпатській ОДА, на Закарпатті вже у 51 особи підтвердили коронавірусну інфекцію. "Протягом минулої доби, 8 квітня, за екстреною медичною допомогою звернулось 338 осіб, з них 16 – з ознаками гострої респіраторної інфекції та 13 – із симптомами гострої пневмонії" – повідомила директор департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА Єлизавета Біров 8 особам підтверджено діагноз COVID-19, один із них – медичний працівник.  Загалом по облас...
Суспільство
Як повідомляють у Іршавській міській раді, у чоловіка закарпатки, померлої від COVID-19, також підтвердили коронавірус. "Щодо виявлення хворих на коронавірус, то станом на 18.30 сьогоднішнього дня (8 квітня - ред.) експрес-тестування пройшло 150 чоловік, в основному лікарі. У всіх результат негативний. ПЛР тестування проведено 25 чоловікам, підтвердилось захворювання на коронавірус тільки у жителя с. Приборжавське, чоловіка померлої. По п’ятьох тестах ПЛР...