Особливі солодощі від особливих людей: як в Ужгороді створюється інклюзивна кондитерська (ФОТО, ВІДЕО)

В Ужгороді відкрили інклюзивну кондитерську, де працюватимуть люди з інвалідністю. Про початок роботи та плани розповіли журналісти "Varosh".

Христині Лендєл 20 років. Мила дівчина з великими проникливими очима. На перший погляд, нічим не відрізняється від своїх однолітків: любить гуляти Ужгородом, їсти смаколики в кав’ярнях, робити селфі. Але на всіх прогулянках її супроводжує мама. Та й спілкуються вони виключно вдвох, незважаючи на натовпи людей навколо. Христина – дівчина з аутизмом.

– Приблизно у 2 роки я помітила, що моя дитина не така, як усі. У 4 роки мені остаточно сказали, що проблема все-таки є і потрібно її лікувати. Діагноз – аутизм, затримка розвитку мови. Говорити вона почала після 7 років. І тільки після того, як ми поїхали на дельфінотерапію, вона сказала перші слова: «мама», «тато», «гуляти», – розповідає Тетяна Лендєл, мама Христини.

Пані Тетяна, як і більшість подібних матерів, присвятила життя дитині. Свою історію вона розповідає чітко і беземоційно. Видно, всі сльози давно виплакані і тільки короткі судомні вдихи видають хвилювання та невимовний біль. Мама радіє найменшому здобутку доньки, будь-якому, ледь помітному, натяку на прогрес. Довгий час Тетяна не могла змиритися з особливістю дівчинки. Без упину з нею займалася, записала до звичайного садочка, де та постійно плакала. І лише коли Христину віддали до групи з такими ж дітками, дівчинка заспокоїлася. А у мами розірвалося серце, бо зрозуміла, що донька не зможе ходити до звичайної школи, університету. Після цього з вони чоловіком ще намагалися знайти для неї звичайну школу. І знову те саме – Христина замикалася, ставала відлюдькуватою, відмовлялася розмовляти, забувала вивчене. А у групах з дітьми з аутизмом почувалася своєю.

Рекомендую тим, у кого є дитина з аутизмом, розумовим відставанням, спочатку до психолога йти батькам. Тому що це в нас лежить проблема…І тільки ось як 3 роки я зрозуміла, що треба допомогти їй жити такій, як вона є. Розвинути те, що хоче вона, – каже Тетяна.

Тетяна зробила для своєї доньки надможливе – навчила читати, писати, рахувати, наповнила дозвілля. Христина активно займалася спортом, подорожувала із сім’єю, мала насичене життя. Однак хвороба давалася взнаки – розвиватися на рівні з однолітками дівчинка так і не могла.

Після 5 класу постала дилема, куди її давати далі. Я ходила по школах, хотіла, щоб вона вчилася у звичайній. Я себе дуже важко пересилила. Рекомендую тим, у кого є дитина з аутизмом, розумовим відставанням, спочатку до психолога йти батькам. Тому що це в нас лежить проблема. Я коли віддала її в «Дорогу життя», у спеціалізовану 20-ту школу, хвора була місяць вже я, а вона – як риба у воді. Я цього пережити не могла. Бо мої амбіції були більші, я вимагала від неї більшого. І тільки ось як 3 роки я зрозуміла, що треба допомогти їй жити такій, як вона є. Розвинути те, що хоче вона, – зізнається Тетяна.

Так Христина почала відвідувати заняття у медико-соціальному реабілітаційному центрі «Дорога життя». Одного разу туди прийшов новачок. Даніілу Логвіненку було 16 років. Його діагноз – затримка психічного розвитку. Даня переїхав на Закарпаття разом із мамою з Луганська, коли почалася війна. В Ужгороді Олена Логвіненко тоді розпочинала нове життя.

На Закарпатті ми з Данею розпочали життя з чистого аркуша.

Олена Логвіненко, керівниця благодійного проекту «Золоті Серця Закарпаття», мама Дані:

Я з Луганська. Там познайомилася з чоловіком, він громадянин Пакистану. У нас було кохання, стосунки, ми створили сім’ю і вирішили завести дитину. Даня – планова, бажана дитина і все проходило добре. Народився абсолютно звичайним, але з часом я почала помічати нюанси в поведінці – гіперактивність, погана концентрація на предметах. У 4,5 роки ми звернулися до психоневрологічного центру в Луганську і нам поставили діагноз «затримка психічного розвитку». Я намагалася своїми силами впоралися з проблемою. Дитина погано адаптувалася в садочку, школі. Тоді я покинула роботу, бізнес і почала займатися із сином.

Випробувань сім’я не витримала. Батько Дані повернувся жити у Пакистан. Але вони спілкуються і у 2014 році Даня вперше поїхав до тата. У цей час на Донбасі розпочалася війна. Олена залишила дім і почала шукати притулку в спокійних регіонах. Так потрапила на Закарпаття. Пізніше сюди забрала і сина.

На Закарпатті ми з Данею розпочали життя з чистого аркуша. Я знайшла соціальний центр, де займаються дітьми з таким діагнозом. Завдяки заняттям стан сина покращився. Я почала помічати, що він проявляє інтерес до кухні. Саме в цей час я задумувалася про його майбутню професію і тут в одній із кондитерських прийшла ідея. І все. Зараз я навіть не можу уявити, чим би ми займалися іншим.

Головна проблема людей з вадами розвитку, на думку батьків і фахівців, – це обмежене спілкування і неможливість реалізуватися в суспільстві. Тому спільно з командою благодійного фонду «Все Можливо», Олена Логвіненко розробила та очолила проект «Золоті серця Закарпаття», у якому будуть створені робочі місця для людей з ментальною інвалідністю. Довкола ідеї жінка об’єднала сім’ї, що виховують дітей з інвалідністю, небайдужих мешканців, волонтерів, спонсорів, ЗМІ. В Ужгороді Олена запланувала відкрити кондитерський цех і кафе, де вони могли б працювати і виготовляти цукерки. Учасники проекту розпочали пошук приміщення, коштів для закупки обладнання, посуду та матеріалів для виготовлення солодощів. З презентаціями свого проекту Олена навідується в усі можливі установи і організації, співпрацює з журналістами, разом з колегами пише заявки на гранти, ініціює круглі столи та обговорення.

Ми занурилися в цю історію разом з іншими батьками. Я абсолютно не кондитер, але непоганий організатор. Тож ми знайшли хлопця-шоколатьє, який любить свою справу, і він погодився проводити майстер-класи, навчаючи дітей виготовляти шоколадні цукерки, – каже керівниця проекту.

Павло Бодак – кондитер-шоколатьє. Його основне місце роботи – в цеху у відомого закарпатського кондитера Валентина Штефаньо. Через спільних знайомих він познайомився з Оленою і Даніілом й одного разу прийшов повчити хлопця тонкощам шоколадної справи.

Для мене у перший раз було страшно, коли ми вдома робили цукерки з сином Лєни. Я весь час питав: а що він може, чи можна йому ножа в руки давати? А потім якось Лєна нас залишила вдвох і все було ідеально, – згадує Павло.

Наразі Павло Бодак провів близько 10 майстер-класів для учасників проекту «Золоті серця Закарпаття». Це десятеро молодих людей із синдромом Дауна і аутизмом віком від 18 років. Найстаршому з них – 50. Павло навчає підопічних працювати із шоколадом і виготовляти поки що найпростіші цукерки.

Пізніше до команди приєдналася педагог-кондитер Любов Керецман, яка виношує ідею розробити інший вектор кондитерського цеху – пряники. За її словами, у вихованців спостерігається великий прогрес у навчанні:

Вони старанні, хочуть працювати, багато навчилися. Перший майстер-клас важче дався, але все вийшло загалом добре. І з кожним разом краще. Не було нюансу, на якому я могла закцентувати увагу, що є проблема.

Христина також бере участь у проекті «Золоті Серця Закарпаття». Мама каже, що ідея Олени стосовно інклюзивної кондитерської стала для неї та доньки світлом в кінці тунелю. Адже у Христини з’явилася можливість отримати професію:

Ми дуже хочемо, що діти розвивалися, щоб просто жили, як звичайні люди. У них є свої потреби. Я хочу, щоб Христина не просила у мене гроші, а заробила сама і щоб вона могла витрачати їх сама. Для них це дуже важливо.

У нас є всі складові – приміщення, ціла команда батьків, з якими ми об’єдналися і маємо спільну мету.Ми все прорахували, і якщо нам допоможуть покрити комунальні послуги, 5 зарплат основних працівників, сировину і обладнання, то через рік ми вийдемо на самоокупність.

Реалізація ідеї відкриття кондитерського цеху, пекарні і кав’ярні для роботи особливих людей просувається повільно. За цей час довелося кілька разів вносити зміни до проекту і щоразу починати рух спочатку. Наприклад, активісти знайшли приміщення у віддаленій частині Ужгорода по вулиці Лобачевського, 26А. Однак після прорахунку витрат на оренду площі 331,5 м2, ремонту і закупки обладнання тільки початковий етап робіт сягав 622 тисячі грн.

У міській раді, куди також звернулася Олена Логвіненко, порадили знайти інше приміщення в центрі міста з більш жвавим рухом людей. Туди було б зручно діставатися працівникам кондитерської і їх майбутнім клієнтам. Зі свого боку, мерія пообіцяла посприяти виділенню коштів із міського бюджету, який депутати прийматимуть на наступний рік.

Тож Олена знайшла будівлю під майбутню кондитерську у центрі міста поряд з площею Шандора Петефі по вулиці Митрака, 11. Це двоповерховий будинок. На першому поверсі зручно розмістити кафе і кондитерський цех, на другому – офісний кабінет і кімнати для арттерапії. За рахунок батьківських внесків і спонсорських коштів вдалося сплатити орендну плату за перші місяці і купити основний товар для майстер-класів: шоколад, форми, офісне приладдя.

Цей проект організувати складно, але ми працюємо над ним уже два роки. У нас є всі складові – приміщення, команда батьків, з якими ми об’єдналися і маємо спільну мету. Ми все прорахували і якщо нам допоможуть покрити комунальні послуги, 5 зарплат основних працівників, сировину і обладнання, то через рік ми вийдемо на самоокупність. Весь проект – приміщення, меблі, обладнання, техніка, навіть посуд і арт-терапія – становить 610 тисяч гривень. Тож якщо нас підтримають, то все вдасться,– запевняє Олена.

Для них це не просто цукерка – це набагато більше, бо вони побачать свій результат. І це не можна описати словами.

У планах авторів проекту «Золоті Серця Закарпаття» навчити своїх підопічних виготовляти різну продукцію – від пряників до тортів. Також тут працюватимуть над асортиментом цукерок і виготовлятимуть їх з різними начинками. 

Текст: Лариса Липкань

Фото: Карл Смутко

Відео: Антон Рижих

інклюзивна кондитерська школа крамниця Ужгород
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
1594 перегляди у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Раніше Сайт міста Ужгород повідомляв, що на ніч із 21 на 22 вересня українські синоптики прогнозують заморозки до -3 градусів. А зараз у мережі вже шириться відео того, як на закарпатському курорті Драгобрат іде перший сніг. При чому, відзняте воно ще 19 вересня.  Відео кадри опублікували у групі Dragobrat Freeride center. Читайте також: Туристичний скандал на Закарпатті: "екстремальне" виселення, тілесні ушкодження та суд (ВІДЕО)
Суспільство
На закарпатців чекають перші заморозки. В Українському гідрометцентрі попереджають про зниження температури вже сьогодні вночі, пише Сіріус. Синоптики кажуть, що в ніч на неділю на ртутних стовпчиках показуватиме до 3-ьох градусів з позначко мінус. У гірській місцевості температура можливо буде більшою (на два градуси). У понеділок темпаратура коливатиметься в районі нуля. Читайте також: Десятки мішків сміття: Ужгород долучився до Всесвітнього дня прибиран...
Суспільство
Історія 12-річної закарпатки, яка народила у Рівному, сколихнула громадськість. І хоч для ромів це звична практика, все ж варто замислитися про юних породіль нашої епохи. Це норма чи відхилення суспільства? Якщо ще кілька століть назад наші предки одружувалися та народжували у 13-15 років, то термін першого материнства сучасної української жінки змістився від 22 років у 1990-х до 25 років нині. А законодавчо в Україні раннім материнство вважається до 18 ро...
Суспільство
Як повідомляє ТРК "Мукачево" (М-студіо), рішення було прийнято одноголосно на позачерговій сесії Великоберезнянської селищної ради після позитивного розпорядження голови Закарпатської ОДА Ігоря Бондаренка. Згідно з рішенням, громади селища Великий Березний, сіл Розтоцька Пастіль, Костева Пастіль, Бегендецька Пастіль та Руський Мочар Розтоцько-Пастільської сільської ради об’єднуються у Великоберезнянську територіальну громаду з адміністративним центром у се...
Суспільство
Як раніше вже повідомляв Сайт міста Ужгород, днями у Берегові розгорівся скандал між туристами та орендодавцем. Жінка намагалася виселитися на два дні раніше та отримати назад свої кошти, а от орендодавець гроші повертати відмовився і взагалі виставив речі відпочивальниці на подвір’я. Журналісти телеканалу «Сіріус» також вирішили поцікавитися у сторін більш деталей. Туристка розповіла на камеру, що вирішила виселитися із помешкання через не відповідність й...
Суспільство
Лише 14% закладів охорони здоров’я Закарпатської області стали комунальними неприбутковими підприємствами. Ще 86% закладів цю умову поки що не виконали. Це означає, що якщо до кінця року вони не перетворяться на комунальні некомерційні підприємства, то не зможуть укласти договори з національною службою здоров’я. Автономізація – це одна з необхідних умов для того, щоб заклад міг укласти договір з національною службою здоров’я та отримувати кошти з державног...
Суспільство
Іван Ілько навчався в Національній академії образотворчого мистецтва в Києві на факультеті архітектури. Згодом зрозумів, що архітектура віртуальна вабить його більше, ніж реальна і почав шукати виш, в якому зміг би вивчити тему професійно, утім не з програмістським підходом, а з творчим. З двох університетів, які готують спеціалістів в цьому напрямку в Європі – Данії та Італії – обрав Копенгаген, де цьогоріч і закінчив факультет візуального дизайну, ігор т...
Суспільство
У п’ятницю, 20 вересня, у прес-центрі Закарпатської ОДА вкотре відбулася презентація книг місцевих авторів. Цього разу книжкові полички закарпатських бібліотек і навчальних закладів поповнилися дитячими виданнями – книжкою Галини Малик «Мандри та подвиги лицаря Горчика» та Людмили Кудрявської – «На арені цирку». «Цього року із запланованих 16 видань світ вже побачили 14, а дві книжки вийдуть друком у жовтні. Радію тому, що обласна програма підтримки закарп...
Кримінал
Як уже повідмляв Сайт міста Ужгород, протягом минулих двох днів в Ужгородському міськрайонному суді відбулись 9 судових засідань, на яких розглядались клопотання прокуратури про взяття під варту підозрюваних у наркоторгівлі. Прокуратура просила тримання під вартою і заперечувала проти застави. 7 вказаних клопотань задоволені, підозрюваних взято під варту на 60 діб, але одночасно, слідчий суддя визначив підозрюваним альтернативу у вигляді застави. Розміри к...
Новини по темі
Гірськолижний курорт на Закарпатті почало засипати снігом (ВІДЕО)
До мінус трьох. Закарпатців попереджають про прихід перших заморозків
В Ужгороді за рік понад 100 неповнолітніх дівчат стали мамами (ВІДЕО)
На Закарпатті процес створення ОТГ активно набирає обертів (ВІДЕО)
Туристичний скандал на Закарпатті: "екстремальне" виселення, тілесні ушкодження та суд (ВІДЕО)
Більшість медзакладів Закарпаття не готові до наступного етапу медреформи (ВІДЕО)
Невицький замок "реконструювали" у неймовірній комп'ютерній грі (ФОТО, ВІДЕО)
Закарпаття – одна з небагатьох областей, де й досі діє програма підтримки місцевих авторів (ФОТО)
Стало відомо, скільки коштів отримуватимуть батьки при народженні дитини у 2020 році
Курс долара на Закарпатті впав до мінімального значення за три роки