Боржава vs вітряки: Чи виживе Карпатський хребет під навалою металевих гігантів?

Проект вітроелектростанції на Боржавських полонинах має як прихильників, так і опонентів. В Закарпатській ОДА кажуть, що для отримання об’єктивної картини й ухвалення зваженого рішення готові зустрічатися й вислухати аргументи всіх без виключення сторін.

9adc483696835787076f326ddce6f721-wide-big.jpg

Пристрасті навколо будівництва вітряків на полонині Боржава не просто не вщухають, а стрімко доходять до точки кипіння: ситуація може вибухнути.

Наприкінці серпня відбулась зустріч керівництва ОДА, Воловецької та Свалявської РДА з представниками Мінекономрозвитку, інвестора і забудовника вітроелектростанції (ВЕС) на Боржавських полонинах. Зустріч не була проанонсована, і цей факт викликав обурення у представників відкритого коаліційного об’єднання громадських організацій і науковців "Форум екологічного порятунку Закарпаття", до якого ввійшли 34 організації екологічного і природоохоронного спрямування, десятки науковців та сотні громадських активістів Всеукраїнської мережі SAVE Borzhava.

В Коаліції виступили із заявою, в якій висловили стурбованість з приводу проведення зустрічі, до участі в якій запросили виключно прихильників проблемного проекту будівництва ВЕС на Боржавських полонинах. Підписанти нагадали керівництву області про нещодавнє засідання утвореної за ініціативи ОДА робочої групи з питань розміщення ВЕС у складі 22 осіб, на якому після кількагодинних дискусій було вирішено продовжити роботу щодо вивчення питання можливості розміщення ВЕС.

"Минуло майже півтора місяця, але друге засідання створеної робочої групи не скликається. Натомість з-за меж області підключились у форматі "зустрічі" представники з Центру, які жодного стосунку до вирішення екологічної та природоохоронної і стратегічно-економічної складових проблеми ВЕС на Боржаві не мають, але обласній владі радять для більш легкого просування Проекту і для зняття суспільної напруженості "посилити інформаційну діяльність серед населення і громадських організацій". Все це, вкупі з відмовою посадовців ОДА дати роз’яснення і коментарі щодо істинних причин і намірів та результатів закритої для громадськості "Воловецької зустрічі", викликає тривогу щодо того, що долю Боржавських полонин, не виключено, намагаються вирішити поза межами Закарпаття", – припускають підписанти.

Закарпатській ОДА коаліціянти поставили вимогу "провести робочу зустріч тепер уже лише з ключовими експертами, науковцями-екологами, правниками, природоохоронцями і фахівцями у сфері екологічно-збалансованого економічного розвитку Закарпаття, які напрацювали обґрунтування, розрахунки і дослідження, що доводять категоричну неприпустимість, економічну недоцільність та згубність проекту масштабного будівництва ВЕС саме на гірському хребті Боржавських полонин".

Противники вітряків категорично заявили, що предметом і платформою подальших публічних обговорень і дискусій вважають не "усунення недоліків" в наявному і за будь-яку ціну нав’язаному проекті ВЕС на Боржавських полонинах, котрий, безсумнівно, є небезпечним проектом колоніальної і згубної для природи і громад Закарпаття економіки, а виключно перенесення місця розташування ВЕС на інші прийнятні території області.

Читайте по темі: Врятувати Боржаву: Чим загрожує Закарпаттю будівництво туристичного комплексу на карпатському хребті

На таку заяву, звісно ж, відреагували в ОДА, заявивши, що позиція учасників Коаліції, м'яко кажучи, дивує. "Підкреслюємо, що організатором конференції, на якій 22 серпня у Воловці обговорювався проект ВЕС, було Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, тому анонсувати цей захід чи запрошувати на нього учасників облдержадміністрація не мала повноважень", – апелювали в місцевому "білому домі". Також там зауважили, що ОДА не дозволяє собі нав’язувати громадським організаціям, науковцям та екологам формат чи робочий графік їхньої діяльності, тому категорично не сприймає ультимативний тон заяви "Форуму", де в односторонньому порядку озвучуються терміни наступних робочих зустрічей щодо проекту ВЕС, а сам проект безапеляційно називається "безсумнівно небезпечним проектом колоніальної і згубної для природи і громад Закарпаття економіки".

"Позиція ОДА щодо можливої реалізації проекту ВЕС залишається незмінною. Воловеччина є одним із найбідніших районів Закарпаття, який для свого розвитку гостро потребує внутрішніх та зовнішніх інвестиційних вливань. Проект ВЕС на Боржавських полонинах має як прихильників, так і опонентів, і для отримання об’єктивної картини й ухвалення зваженого рішення ОДА готова зустрічатися й вислухати аргументи всіх без виключення сторін. Для цього й створена відповідна робоча група, на якій кожен може висловити свою позицію. Реалізація проекту ВЕС, як і будь-якого іншого інвестиційного проекту, можлива тільки на умовах законності прийняття рішень, прозорості, а також врахування інтересів як місцевих мешканців, так і Закарпатської області загалом", - підкреслюють в ОДА.

Читайте по темі: Зберегти Карпати: Триває збір підписів щодо заборони будівництва вітряків на полонині Боржава

Офіційного продовження "перепалки" поки не має, але в соцмережах активність як прихильників, так і опонентів забудови Боржавських полонин виросла в рази. Так, неабиякий резонанс викликав пост про деякі нюанси Звіту про оцінку на довкілля, підготовлений забудовником. Особливо вразили ілюстрації та деякі розрахунки до них. До прикладу, виникло питання, як сформувати будівельний майданчик розміром 48 м на 90 м на хребті з крутими схилами. У Звіті йдеться про те, що облаштування такої ділянки можливе десь на глибині від 20 м від вершини хребта – внаслідок чого в хребті з'явиться "діра-котлован" глибиною 20 м, шириною 48 м і довжиною 90 м. Очевидно, що десь на такій же глибині необхідно буде прокласти дорогу, яка з’єднає між собою майданчики. Обсяг земляних робіт при облаштуванні одного майданчика такого розміру – приблизно 40 тис. куб м (десь 5000 самоскидів типу КАМАЗ). Від г. Стій до г. Великий Верх необхідно облаштувати 10 таких штучних котлованів. Що залишиться від схилів після такої роботи – не уточнюється.

Користувачі "Фейсбук", коментуючи публікацію, не приховували своїх емоцій.

Нагадаємо, що інвестори планують розташувати на полонині Боржава 34 вітряки (на початковому етапі), що генеруватимуть електричну енергію з вітру. Вітряки заввишки до 180 м мали би розміститися на ділянці протяжністю 10 км. Вітрогенератори загальною потужністю 120 МВт хочуть побудувати на території п'яти сільрад у Воловецькому та Свалявському районах. Також планується побудувати електричну підстанцію, три розподільних пункти і підземні лінії електропередачі напругою 35 кіловольт і 110 кіловольт. За проектом, мають бути проведені масштабні земляні роботи – будуватися дороги та під’їзні шляхи, стоянки для техобслуговування вітрових установок, викопуватися траншеї глибиною близько 2-х метрів для прокладання електричних кабелів на всій протяжності розташування вітряків. Втілювати амбітний проект на Закарпатті виявили бажання турецькі інвестори через компанію ТОВ "Атлас Воловець Енерджі", яка була створена у січні 2017 року. У тому ж році був підписанний і Меморандум про співробітництво, який передбачає будівництво електростанцій.

Інвестори просять 30 га високогір’я полонини Боржава і обіцяють щонайменше €1,4 млн інвестицій у місцеві бюджети Воловецького та Свалявського районів. Та плани інвестора, незважаючи на "благі наміри" зустріли опір з боку екологів. Вони вказують, що полонина Боржава – це унікальна природна територія, яка є місцем існування рідкісних червонокнижних видів рослин і тварин, має статус міжнародної природоохоронної території, що входить в Ізумрудну мережу і охороняється Бернською конвенцією про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі. Над Боржавою проходить міграційний шлях журавлів, лелек, луней, шулік тощо, тут зустрічаються різні види кажанів. Зведення вітрової електростанції може привести до травмування і загибелі птахів і кажанів від лопатей вітрогенераторів. Також від будівельних робіт буде знищено частину рослинного покриву, пошкоджений грунтовий покрив, рельєф території і хід природних процесів.

Чиї аргументи будуть переконливішими - поки важко сказати. Але показовим є один факт: на сайті президента 4 липня зареєстровано петицію "Про заборону будівництва вітрової електростанції". За 32 дні до закінчення терміну збору підписів петицію підтримали 1271 громадян із 25000 необхідних. А інвестор не приховує наполегливості, тим більше, що Закарпатський окружний адмінсуд не підтримав позов щодо недопущення будівництва вітрової електростанції на боржавських полонинах: у забороні будівництва громаді відмовили.

Читайте також: Бондаренко ініціював створення робочої групи для вивчення питання будівництва вітряків на Боржаві

Депо Закарпаття

закарпаття боржава вітряки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
536 переглядів у квітні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
112 медичних працівників двох відділень КНП “Іршавська районна лікарня” відправили на самоізоляцію через можливий контакт із хворою на коронавірус пацієнткою. Про це повідомила директорка департаменту охорони здоров'я Закарпатської ОДА Єлизавета Біров В департамент ОДА сьогодні надійшла інформація від директора КНП "Іршавська районна лікарня" про те, що 112 осіб медперсоналу двох відділень медзакладу відправили на самоізоляцію через можливий контакт із хво...
Суспільство
На території національного природного парку «Синевир» у Закарпатській області сталася пожежа. Про це йдеться у повідомленні на сторінці національного парку у Facebook. «Вчора на території НПП «Синевир» в урочищі Стинка, прилеглому до Чорної ріки, сталася пожежа. Місцеві жителі на своїх угіддях спалювали суху траву. Вогонь перекинувся на дві споруди, які згоріли дотла. Завдяки оперативним діям служби державної охорони парку, пожежу вдалося загасити й не доз...
Суспільство
Про нову "туристичну локацію" майже у самісінькому центрі Ужгорода нашому сайту повідомили читачі. Так, очевидці повідомляють, що на ділянці між пішохідним та транспортним мостами, поруч із дитячою залізною дорогою, з'явилася імпровізована домівка: кілька предметів меблів, купа сміття, тощо.  Однак найбільшу увагу наших читачів привернули використані шприци, які можна знайти поруч із "домівкою" під відкритим небом.  Наразі невідомо, хто облаштувався у цьом...
Суспільство
Про смерть 68-річної місцевої жительки повідомив на своїй сторінці міський голова Золтан Бабяк. Берегівчанка, 1952 року народження, потрапила до лікарні напередодні, 8 квітня. На жаль жінку врятувати лікарям не вдалося. Тест на коронавірус був підтверджений вже після смерті пацієнтки. Наразі встановлюють усіх хто міг контактувати із жінкою, а також з’ясовують обставини при яких жінка могла захворіти, пише Mukachevo.net. Зауважимо, що ця смерть є вже третьо...
Суспільство
Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків заявив, що в Івано-Франківській, Львівській та Тернопільській областях розглядають можливість введення комендантської години, щоб зупинити коронавірус. Про це він сказав у своєму відеозверненні. За словами мера, проводилася нарада з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем, на якій була інформація про те, що «карантин буде продовжено до початку травня», але «коли цей початок, яке це число, не було уточнено». «Також було поі...
Суспільство
Дедалі більше закарпатців долучається до акції «Залишайся вдома». У Чопі місцеві відгукнулися на заклик у соцмережах. Першою у місті написи «Залишайся вдома», а також червоні сердечка – на знак поваги до роботи лікарів розмістила пані Андрея. Вона закликала мешканців долучитися до такої акції. У Чопі повідомлення «Залишайся вдома» з’являється у дедалі більшій кількості вікон. Організатори акції сподіваються, що подібну акцію проводитимуть і в інших населен...
Суспільство
До поліції надійшло повідомлення від 46-річного мукачівця про крадіжку велосипеду, вартістю 5 тисяч гривень. Чоловік повідомив, що залишив свій транспортний засіб біля ринку на вул.Возз’єднання, а коли повернувся велосипеду на місці вже не було. Правоохоронці встановили, що крадіжку скоїв 25-річний раніше судимий за майнові злочини мешканець Мукачева. Крадений велосипед чоловік того ж дня встиг перепродати. Зараз велосипед вилучено та повернуто власнику. З...
Суспільство
Вулиця Митна в Ужгороді найпершою зустрічає сезон сакур. Саме тут алея з ранніх сортів ампельної форми. Сьогодні, 9 квітня, оператор Уж-Інформ зафіксував початок цвітіння. За умов теплої погоди цвіт швидко розпуститься, проте, саме ці дерева досить швидко втрачають свою декоративну привабливість. Нагадаємо, на Закарпатті також зацвітає Магнолія Крокус. Навіть закарпатські родзинки — магнолії цього року на карантині. Через нічні приморозки цвіт на деревах п...
Суспільство
Кабінет міністрів на своєму засіданні у середу вніс зміни до постанови про запобігання поширенню COVID-19. Про це повідомляє Українська Правда. "Уточнили перелік об'єктів, які можуть працювати під час карантину та категорії громадян 60 років і більше, які не підлягають самоізоляції". Зокрема, уряд дозволив працювати таким об’єктам: - поштової та кур’єрської діяльності; - будівельних робіт; - зі збирання та заготівлі відходів; - закладам торгівлі будівельни...