• Головна
  • «Книга-Фест» в Ужгороді: що читають і що пропонують почитати (ФОТО)
14:57, 13 червня 2019 р.

«Книга-Фест» в Ужгороді: що читають і що пропонують почитати (ФОТО)

В Ужгороді у розпалі виставка «Книга-Фест», яка вже восьмий рік поспіль збирає авторів та видавців і пропагує книгу серед закарпатців.

Загалом історія книжкового фестивалю-ярмарку розпочалася в Ужгороді ще у грудні 2000 року, коли відбувся «Книжковий Миколай». Тоді ідеєю заходу була популяризація книги та заклик придбати книжку у подарунок до свят. Зараз же фестивальна програма, зберігши свою основну мету, доповнена конкурсною частиною. Журі оцінює видання з точки зору поліграфії, тобто за звання кращих у різних номінаціях змагаються саме видавці. Цього року на розсуд журі закарпатські видавництва представили понад 30 книжок.

«Зараз на фестивалі презентуються стенди дев’ятьох закарпатських видавництв, а також гостя з Києва – видавництва «Український пріоритет». Цьогорічний фестиваль зробив акцент саме на закарпатських видавництвах, виданнях і авторах. У попередні роки до нас приїздили багато видавців як з різних регіонів України, так і з-за кордону. Зміна учасників пов’язана передусім із тим, що в країні стрімко набирає обертів рух саме книжкових фестивалів. Тепер це не лише «Книжковий арсенал» у Києві та «Форум видавців» у Львові, але й багато аналогічних заходів в інших містах і містечках – Червонограді, Одесі, Харкові, Запоріжжі… І великі видавництва, звичайно, беруть участь у таких масштабних виставках. Але наш «Книга-Фест» – це вже відома традиція, яка буде тривати й надалі», – розповіла у коментарі «Сайту міста Ужгород» представниця співорганізаторів фестивалю від Закарпатської обласної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка Євгенія Напуда.

На локаціях «Книга-Фесту» книги презентували, дарували, продавали… Автори і видавці знайомилися, обмінювалися досвідом, домовлялися про співпрацю. Книги різного спрямування й для різної цільової аудиторії були головними на заході – на них «полювали» і ними захоплювалися. Попри існуючу думку, що молодь нині не читає, на «Книга-Фесті» доводили зворотне: навіть діти витрачали кишенькові гроші на нові книжки, а дорослі поповнювали власні книжкові полички виданнями із підписами авторів.

Євгенія Напуда розповіла, що саме зараз читають закарпатці, що нового пропонує вітчизняний книжковий ринок і які на ньому спостерігаються тенденції.

«Я б відзначила зміни, які відбулися в останні 6-7 років. Відчутно зріс попит на сучасну українську літературу. Мабуть, великий поштовх до цього дав Юрій Андрухович, який спровокував нову хвилю в українській літературі, завдяки чому ми дізналися багато нових імен авторів. Тенденції свідчать, що найбільш популярними серед молоді зараз є Макс Кідрук, Андрій Любка, Ірен Роздобудько, Сергій Жадан, Катерирна Бабкіна й багато інших авторів. Полюбляють наші читачі, зокрема, й обласної бібліотеки, сучасних зарубіжних письменників – Дена Брауна, Паула Коельо… Приємно, що завдяки ряду цільових програм світові бестселери зараз можна читати українською. Та й світ почав читати українське!», – зазначила Євгенія Напуда.

На думку знавців сучасної літератури, ТОП тем у творах зосереджений на проблематиці саморозвитку, яка присутня навіть у сюжеті художніх видань. У вітчизняній літературі теж відбувся злам – тут відійшли від теми поневірянь народу і залежності від образів «пана». Натомість, у пріоритеті проблеми батьків і дітей, суспільно-політичних реалій, гостросюжетні соціальні переживання, взаємовідносини чоловіка та жінки, місце людини у світі і світу в людині тощо.

«Важливо, що зараз українська література демонструє здатність зацікавити Захід, адже минулого року у Лондоні було визнано наш «Книжковий арсенал-2018» найкращим літературним фестивалем у світі», – додала Євгенія Напуда. 

Гість зі столиці – директор видавництва «Український пріоритет» Володимир Шовкошитний, який не вперше бере участь в ужгородському книжковому фестивалі, зауважив, що для нього він, скоріш, дружній захід, а не комерційний.

«Враховуючи вартість дороги сюди й звідси, я, звичайно, не сподіваюся на комерційну вигоду, але вкотре переконуюся, що «Книга-Фест» – це чудовий привід зустрітися зі старими друзями і завести нових. У нашому видавництві друкуються закарпатські автори, і їхні книги вже бачили у різних куточках України. Це своєрідна місія – «зшивати» Україну через свою роботу, через книгу», – зазначив видавець.

Сьогодні о 21.00 у Закарпатській ОУНБ ім. Ф. Потушняка відбудеться поетичний вечір, а передуватиме цьому оголошення підсумків конкурсу книги. Не залежно від результатів, «Книга-Фест» вкотре доводить, що українська література розвивається, аудиторія її поціновувачів росте і розширює географію.

Це чи не найкраще свідчення розвитку усієї вітчизняної культури.

Автор, фото: Катерина Ірха для 0312.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Книга фест #виставка
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...