Таємницi минулого: Що приховує Ужгородський замок (ФОТО)

 У самому  центрi  древнього Ужгорода височiє Замкова гора на вершинi якої знаходиться могутнiй, суворий, овiяний легендами Ужгородський замок.

Ця найдавнiша та найцiннiша iсторико-архiтектурна пам'ятка мiста, є його вiзитiвкою. Замок має майже тисячолiтню цiкаву iсторiю, до наших днiв зберiгся у чудовому станi,  чим притягує до себе сотнi тисяч туристiв щороку.

 Протягом майже чотирьох столiть iсторiя Ужгорода i угорської держави була тiсно пов’язана з родом графiв Другетiв. Вони прийшли до Угорщини на початку ХiV ст. з Неаполiтанського королiвства разом iз претендентом на угорську корону Карлом Робертом Анжуйським.  Першим угорським Другетом був Фiлiп Другет, який отримав у якостi гонору Ужгородський замок та належну до нього територiю, а у 1322-1327 рр. обiймав посаду королiвського палатина (першого мiнiстра). За час володарювання у краї, Другети збудували, а точнiше докорiнно перебудували Невицький та Ужгородський замки.

 Науковi дослiдження, а саме обстеження замку спецiалiстами Українського спецiального науково-реставрацiйного виробничого управлiння у 1968-69 рр., доводять, що замок, який зберiг основнi риси до наших днiв будувався i перебудовувався у кiлька етапiв протягом  Хiii-ХVii ст. Спочатку у ХiV -  ХV ст. були зведенi з каменю схiдне та захiдне крило палацу, якi мiж собою з'єднувалися фортечними стiнами. Цi споруди були обнесенi сухим  ровом та земляним насипом iз частоколом. Зведенi вони були у романському стилi.

Останнi суттєвi перетворення родиною Другетiв у замку були здiйсненi у кiн. ХVi - серединi ХVii ст. У кiнцi ХVi ст. перебудовано палац Ужгородського замку, зведено могутнi вежi в усiх чотирьох кутах та з'єднано житловими примiщеннями схiдне та захiдне крила палацу. Тогочасну перебудову замку пов'язують  iз одним з найбiльших землевласникiв Пiвнiчно-Схiдної Угорщини, Ужанським та Земплинським наджупаном iштваном V Другетом. Останнiй десь мiж 1580-88 роками вигнав силою з Ужгорода вдову Мiклоша Другета з дочками i захопив їх володiння.

Потрапити у палац можна було через єдинi ворота, якi закривалися пiдйомним мостом. Вхiд, як i частина вiкон та дверей, був прикрашений бiлокам'яним порталом у стилi ренесансу. На обрамленнi головних ворiт палацу (внутрiшнього замку) є викарбувана дата 1598 (у деяких джерелах 1592). Тобто до цього часу були завершенi основнi будiвельнi роботи. Над воротами у стiну було замуровано камiнь з висiченим гербом родини Другетiв.

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Вхід до палацу Ужгородського замку. 1930-ті рр. (3))

У 1884 р. вiдомий краєзнавець, засновник музейної справи на Закарпаттi Тиводар Легоцький в угорському науковому журналi «Турул» подав iнформацiю про старий родинний герб Другетiв, який зберiгся над головним входом до замкового палацу. Геральдичний щит розмiщувався над карнизом, практично стояв на ньому. Вчений не тiльки подав досить детальний опис герба, але i зробив точний його малюнок. Це була майже квадратної форми кам'яна плита з майстерно витесаним рельєфним зображенням. У обрамленнi  декоративної  смужки (облямiвки) знаходиться центральна композицiя, роздiлена навпiл стрiчкою з трьома пряжками. У верхнiй частинi зображенi чотири птахи, у нижнiй – три. Повернутi всi вони у праву геральдичну сторону. У головi композицiї рослинний орнамент iз декоративного стилiзованого листя. Композицiйно герб нагадує iншi вiдомi нам герби та гербовi печатки роду Другетiв ХVi – ХVii ст.. Т. Легоцький зазначає, що вже на той час кам'яна плита була потрiскана, а нижня частина майже повнiстю втрачена.

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Головний вхід до палацу Ужгородського замку. 2019 р. (5))

По сьогоднiшнiй день триває дискусiя, якi птахи зображенi на гербi Другетiв – шпаки чи дрозди. Цiкаво, що при описi герба науковець кiлька разiв вживав слово  птахи, не вказуючи їх видову назву. А в дужках один раз, можливо як припущення, написано «seregéli», що з угорської мови перекладається як шпак. Не заглиблюючись  у дослiдження цього питання хочеться вiдмiтити, що чорний дрiзд є рiдкiсною фiгурою у європейськiй геральдицi. Найчастiше його застосовували у територiальнiй геральдицi Францiї i рiдше на родових гербах. А от шпак є негеральдичною фiгурою i використовується переважно у територiальнiй геральдицi.  

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Головні ворота палацу Ужгородського замку. 1968 р. (4))

На свiтлинi 30-их рокiв минулого столiття ще чiтко видно вцiлiлу верхню частину старовинного герба з чотирма птахами та пряжками внизу. Нижня частина геральдичного щита вже була втрачена на той час. Можливо, причиною цього стало встановлення металевого пiддашка над кам'яним карнизом. Нагадаємо, що на той час у замку дiяла Ужгородська духовна семiнарiя Мукачiвської греко-католицької єпархiї (1778-1944). 

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Малюнок герба Другетів зроблений Т. Легоцьким (2))

 А от на знiмку 1968 р., на мiсцi геральдичного щита бачимо тiльки велику вирву у стiнi. Точно не вiдомо коли на протязi 30 рокiв було остаточно втрачено чи демонтовано старий герб Другетiв, який служив стражем замкових ворiт майже три столiття. У ходi реставрацiйних робiт було зроблено реконструкцiю, але, на жаль, не зовсiм точну. Тому що вiдтворено тiльки верхню частину геральдичного щита iз чотирма птахами та стилiзованим листям

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Фрагмент плану Ужгородського замку. 1760-ті рр. (1))
Замок таємниці легенди родинний герб
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
2773 перегляди в лютому
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У суботу, 16 лютого, в Ужгороді пройшла чергова відкрита екскурсія, темою якої цього разу став «Еротичний Ужгород». Екскурсовод Віктор Опаленик розповів про любовне та подекуди пікантне минуле Ужгорода, повідав романтичні та навіть провокативні історії, пов'язані з містом над Ужем. Зауважимо, що організатори все ж уточнили, що інформація, оприлюднена під час екскурсії, заснована на чутках і плітках, і, в деякій мірі, є художньо-театральною постановкою. *Ві...
Політика
Журнал Новое Время проаналізував декларації кандидатів у президенти і дізнався, у кого з них найбільше землі. Перше місце зайняв нардеп Аркадій Корнацький. Враховувалася земля у власності та оренді кандидатів та їхніх сімей, зазначена у деклараціях кандидатів. У Корнацького виявилося 48 ділянок загальною площею 430 тисяч квадратних метрів. Дивіться перші трійки землевласників, домовласників і кандидатів з найбільшою кількістю готівки в інфографіці НВ.
Суспільство
Сьогодні в Ужгороді провели офіційне відкриття щорічного гaстрономічного фестивaлю, присвяченого медовому нaпою – "Медовухa Фест".  Фестивaль стaртувaв нaпередодні, нa нього приїхaли понaд три десятки виробників із Зaкaрпaття: бджолярі, винороби, фермери тощо, a тaкож привезли сири із сусідньої Івaно-Фрaнківщини. Нa сцені оргaнізaтор – головa Асоціaції пaсічників Зaкaрпaття Володимир Лях – зaзнaчив, що фестивaль проводять уже ввосьме тa зaпросив ужгородців...
Суспільство
Півтисячі мукaчівців викличуть для пояснення, нa що вони витрaтили отримaні зa прогрaмою додaткового соціaльно-медичного зaхисту кошти. У міському упрaвлінні соцзaхисту прaцює Держaудитслужбa – фінaнсові інспектори проводять перевірку зa зверненням aктивістів. Зa 2 тижні жодного порушення не виявили. Детaльніше - у сюжеті телекaнaлу Сіріус
Суспільство
В Ужгороді продовжують роботи з ліквідації аварійних вибоїн, - повідомляє Ужгородська міська рада. Зокрема, сьогодні працювали на вулицях Станційній, 8 Березня, проспекті Свободи.
Пригоди
Як рaніше повідомляло видaння 0312.ua, сьогодні вночі у Сторожниці із грaнaтометa обстріляли будинок мaтері політикa тa бізнесменa Робертa Бровді.  Як повідомили у поліції, нa щaстя, обійшлося без жертв. Прaвоохоронці встaновлюють обстaвини злочину, зa фaктом зaмaху нa вбивство розпочaте розслідувaння.  Слідчі Ужгородського рaйонного відділення поліції відкрили кримінaльне провaдження зa фaктом зaмaху нa вбивство, вчиненого сьогодні вночі у селі Сторожниця...
Пригоди
Сьoгoдні, близькo 3-ї гoдини нoчі, у селі Стoрoжниця Ужгoрoдськoгo рaйoну Зaкaрпaтськoї oблaсті, невідoмий вистрілив з грaнaтoметa пo будинку, в якoму живе мaти пoлітикa, бізнесменa, екс-oчільникa Агрaрнoї біржі тa Держaвнoї прoдoвoльчo-зернoвoї кoрпoрaції Укрaїни Рoбертa Брoвді. Граната, випущена з ручного протитанкового гранатомета (РПГ) пробила зовнішню стіну будинку, через сходовий майданчик пробила внутрішню стіну санвузла 2-го поверху, ванну і зупини...
Суспільство
У Боржaвському, що нa Виногрaдівщині, трaгічно зaгинув 10-річний школяр. Він випaдково випив токсичну отруту. Дитина померла майже одразу. Хоч швидка приїхала швидко, проте хлопчик помер у кареті швидкої на руках лікарів. Наразі попередньою причиною названо отруєння речовиною для обробки рослин. Його одноклaсники, вчителі тa односельці шоковaні. Сусіди розповідaють, сім'я, як і більшість мешкaнців селa, зaймaлaсь вирощувaнням пaрникових овочів. Тож токсичн...
Суспільство
Нa пунктi пропуску «Ужгород-Вишнє Немецьке» тривaють роботи iз реконструкцiї. Пiдрядникa, який виконувaв ремонтнi роботи до цього, суд зобов’язaв повернути кошти, оскiльки той порушив договiр. Детaльнiше - у сюжетi телекaнaлу М-Студiо Читайте також: Прокуратура Закарпаття виявила махінації в укладанні договіру по капітальному ремонту дороги вартістю близько 4,1 млн грн