Таємницi минулого: Що приховує Ужгородський замок (ФОТО)

 У самому  центрi  древнього Ужгорода височiє Замкова гора на вершинi якої знаходиться могутнiй, суворий, овiяний легендами Ужгородський замок.

Ця найдавнiша та найцiннiша iсторико-архiтектурна пам'ятка мiста, є його вiзитiвкою. Замок має майже тисячолiтню цiкаву iсторiю, до наших днiв зберiгся у чудовому станi,  чим притягує до себе сотнi тисяч туристiв щороку.

 Протягом майже чотирьох столiть iсторiя Ужгорода i угорської держави була тiсно пов’язана з родом графiв Другетiв. Вони прийшли до Угорщини на початку ХiV ст. з Неаполiтанського королiвства разом iз претендентом на угорську корону Карлом Робертом Анжуйським.  Першим угорським Другетом був Фiлiп Другет, який отримав у якостi гонору Ужгородський замок та належну до нього територiю, а у 1322-1327 рр. обiймав посаду королiвського палатина (першого мiнiстра). За час володарювання у краї, Другети збудували, а точнiше докорiнно перебудували Невицький та Ужгородський замки.

 Науковi дослiдження, а саме обстеження замку спецiалiстами Українського спецiального науково-реставрацiйного виробничого управлiння у 1968-69 рр., доводять, що замок, який зберiг основнi риси до наших днiв будувався i перебудовувався у кiлька етапiв протягом  Хiii-ХVii ст. Спочатку у ХiV -  ХV ст. були зведенi з каменю схiдне та захiдне крило палацу, якi мiж собою з'єднувалися фортечними стiнами. Цi споруди були обнесенi сухим  ровом та земляним насипом iз частоколом. Зведенi вони були у романському стилi.

Останнi суттєвi перетворення родиною Другетiв у замку були здiйсненi у кiн. ХVi - серединi ХVii ст. У кiнцi ХVi ст. перебудовано палац Ужгородського замку, зведено могутнi вежi в усiх чотирьох кутах та з'єднано житловими примiщеннями схiдне та захiдне крила палацу. Тогочасну перебудову замку пов'язують  iз одним з найбiльших землевласникiв Пiвнiчно-Схiдної Угорщини, Ужанським та Земплинським наджупаном iштваном V Другетом. Останнiй десь мiж 1580-88 роками вигнав силою з Ужгорода вдову Мiклоша Другета з дочками i захопив їх володiння.

Потрапити у палац можна було через єдинi ворота, якi закривалися пiдйомним мостом. Вхiд, як i частина вiкон та дверей, був прикрашений бiлокам'яним порталом у стилi ренесансу. На обрамленнi головних ворiт палацу (внутрiшнього замку) є викарбувана дата 1598 (у деяких джерелах 1592). Тобто до цього часу були завершенi основнi будiвельнi роботи. Над воротами у стiну було замуровано камiнь з висiченим гербом родини Другетiв.

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Вхід до палацу Ужгородського замку. 1930-ті рр. (3))

У 1884 р. вiдомий краєзнавець, засновник музейної справи на Закарпаттi Тиводар Легоцький в угорському науковому журналi «Турул» подав iнформацiю про старий родинний герб Другетiв, який зберiгся над головним входом до замкового палацу. Геральдичний щит розмiщувався над карнизом, практично стояв на ньому. Вчений не тiльки подав досить детальний опис герба, але i зробив точний його малюнок. Це була майже квадратної форми кам'яна плита з майстерно витесаним рельєфним зображенням. У обрамленнi  декоративної  смужки (облямiвки) знаходиться центральна композицiя, роздiлена навпiл стрiчкою з трьома пряжками. У верхнiй частинi зображенi чотири птахи, у нижнiй – три. Повернутi всi вони у праву геральдичну сторону. У головi композицiї рослинний орнамент iз декоративного стилiзованого листя. Композицiйно герб нагадує iншi вiдомi нам герби та гербовi печатки роду Другетiв ХVi – ХVii ст.. Т. Легоцький зазначає, що вже на той час кам'яна плита була потрiскана, а нижня частина майже повнiстю втрачена.

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Головний вхід до палацу Ужгородського замку. 2019 р. (5))

По сьогоднiшнiй день триває дискусiя, якi птахи зображенi на гербi Другетiв – шпаки чи дрозди. Цiкаво, що при описi герба науковець кiлька разiв вживав слово  птахи, не вказуючи їх видову назву. А в дужках один раз, можливо як припущення, написано «seregéli», що з угорської мови перекладається як шпак. Не заглиблюючись  у дослiдження цього питання хочеться вiдмiтити, що чорний дрiзд є рiдкiсною фiгурою у європейськiй геральдицi. Найчастiше його застосовували у територiальнiй геральдицi Францiї i рiдше на родових гербах. А от шпак є негеральдичною фiгурою i використовується переважно у територiальнiй геральдицi.  

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Головні ворота палацу Ужгородського замку. 1968 р. (4))

На свiтлинi 30-их рокiв минулого столiття ще чiтко видно вцiлiлу верхню частину старовинного герба з чотирма птахами та пряжками внизу. Нижня частина геральдичного щита вже була втрачена на той час. Можливо, причиною цього стало встановлення металевого пiддашка над кам'яним карнизом. Нагадаємо, що на той час у замку дiяла Ужгородська духовна семiнарiя Мукачiвської греко-католицької єпархiї (1778-1944). 

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Малюнок герба Другетів зроблений Т. Легоцьким (2))

 А от на знiмку 1968 р., на мiсцi геральдичного щита бачимо тiльки велику вирву у стiнi. Точно не вiдомо коли на протязi 30 рокiв було остаточно втрачено чи демонтовано старий герб Другетiв, який служив стражем замкових ворiт майже три столiття. У ходi реставрацiйних робiт було зроблено реконструкцiю, але, на жаль, не зовсiм точну. Тому що вiдтворено тiльки верхню частину геральдичного щита iз чотирма птахами та стилiзованим листям

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Фрагмент плану Ужгородського замку. 1760-ті рр. (1))
Замок таємниці легенди родинний герб
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
2844 перегляди в серпні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
Як раніше уже повідомляв Сайт міста Ужгород, сьогодні, 24 серпня, у селі гать, що на Берегівщині, трапилася ДТП: автомобіль скоїв наїзд на пішохода, котрий саме переходив пішохідний перехід. Жертва аварія буквально пролетіла кілька метрів.  Наразі стали відомі перші офіційні подробиції ДТП. Як розповіли Mukachevo.net у головному управлінні національної поліції Закарпаття, на місце прибула слідчо-оператвина група, яка з'ясувала, що водій автомобіля марки Le...
Пригоди
Автопригода трапилася сьогодні, 24 серпня, о 11:34 у селі Гать, що на Берегівщині. Інцидент відзняли камери спостереження. Відеозаписом на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук поділився Arnold Heé. Нагадаємо, сьогодні зранку в Ужгороді автомобіль скоїв наїзд на літнього пішохода
Суспільство
За даними фахівців ГУ ДФС у Закарпатській області, цьогорічна деклараційна кампанія пройшла успішно, маємо приріст показників порівняно з минулою. Загалом цей свій громадянський обов’язок реалізували 6486 краян. Сума задекларованих ними доходів – 949,5 млн грн.Виходячи з цього, визначено до сплати 20,6 млн грн податку на доходи фізичних осіб та 3,2 млн грн військового збору.Станом на 1 серпня надійшло 74,8% самостійно визначених податкових зобов’язань за п...
Кримінал
Процесуальними прокурорами прокуратури Закарпатської області спільно з співробітниками ГУ Державної фіскальної служби в Закарпатській області викрито діяльність підприємств транзитно-конвертаційної групи, які  ввозили до України товари з країн Європи, використовуючи різні схеми для ухилення від сплати митних платежів. Так, через підконтрольні суб’єкти господарювання та офшорні компанії, підприємства значно занижували митну вартість товарів, які ввозились в...
Пригоди
Сьогодні, 24 серпня близько 04:20 години ночі до правоохоронців надійшло повідомлення з села Ганичі, що на Тячівщині, про те, що місцевий житель почув вибух. Як розповіли Mukachevo.net у Головному управлінні національної поліції Закарпаття, на місце виїхала слідчо-оператвина група, яка встановила, що невідома особа здійснила постріл, попередньо з РПГ, у двері центрального входу супермаркету. Від вибуху було пошкоджено двері та частину майна в середині. На...
Суспільство
Так, офіційне святкування у Києві Дня Незалежності України не обійшлося і без закарпатців. Ігор Ярославович Келемен отримав від Президента України Володимира Зеленського звання «Заслужений лікар України». Пан Келемен завідувач Закарпатської обласно лікарні імені А. Новака, повідомляє Mukachevo.net. Нагадаємо, раніше Сайт міста Ужгород повідомляв, що закарпатка Аліна Паш зачитала реп під час гімну України на Ході Гідності
Суспільство
Під час Ходи Гідності гімн України заспівали зірки оперної сцени, поп-музики та хіп-хоп культури, зокрема Аліна Паш. У рамках святкування Дня незалежності прозвучав гімн України тривалістю понад 7 хв. Виконували його оркестр, відомі музиканти, всесвітньо відомі оперні співаки Андрій Романенко та Євген Орлов та народна артистка України Тіна Кароль. Проте для всіх присутніх стало несподіванкою поява відомої української хіп-хоп виконавиці Аліни Паш, яка зачит...
Суспільство
Про плани забудувати зелену зону випадково дізналася місцева мешканка. Жінка переглядала на сайті міськради інформацію з геть іншої теми і натрапила на повідомлення щодо затвердження детального плану забудови ділянки. Проти забудови жителі прилеглих будинків зареєстрували на сайті міськради петицію. Деталі у відеосюжеті Ужінформу: Читайте також: Ужгородець вирощує на балконі одну із найбільших колекцій кактусів в області (ВІДЕО)
Суспільство
Про це пише сайт "Першого" із посиланням на Західне регіональне правління Держприкордонслужби України - Західний контроль. Попри святковий день, на закарпатських КПП - величезні черги. Подекуди кількість автівок сягає майже двох сотень. Про черги на кордоні інформує Західне регіональне управління Держприкордонслужби України-Західний кордон. Словацька Республіка: “М.Березний” – 28 “Ужгород” – 50 Угорщина: “Тиса” – 180 “Дзвінкове” -50 “Косино” –50 “Лужанка”...
Новини по темі
На Закарпатті нарахували понад 70 офіційних мільйонерів
Ужгородський лікар Ігор Келемен отримав від Володимира Зеленського звання Заслуженого лікаря України (ФОТО)
Закарпатка Аліна Паш зачитала реп під час гімну України на Ході Гідності (ВІДЕО)
Під забудову: В Ужгороді може зникнути ще один міський сквер (ВІДЕО)
Черги на сотні машин: На пунктах пропуску в Закарпатті - довжелезні черги через бажаючих виїхати за кордон
З Днем Незалежності! В Ужгороді світанок зустрічали неймовірною Молитвою за Україну (ВІДЕО)
Закарпатські полісмени розповіли, чи почали штрафувати власників "євроблях"
Для закарпатських споживачів зміняться рахунки для оплати за електроенергію
"Фото патріота": В Ужгороді відкрили патріотичну фотозону (ВІДЕО)
Закарпатські прикордонники затримали нелегальних мігрантів із Афганістану (ФОТО)