Таємницi минулого: Що приховує Ужгородський замок (ФОТО)

 У самому  центрi  древнього Ужгорода височiє Замкова гора на вершинi якої знаходиться могутнiй, суворий, овiяний легендами Ужгородський замок.

Ця найдавнiша та найцiннiша iсторико-архiтектурна пам'ятка мiста, є його вiзитiвкою. Замок має майже тисячолiтню цiкаву iсторiю, до наших днiв зберiгся у чудовому станi,  чим притягує до себе сотнi тисяч туристiв щороку.

 Протягом майже чотирьох столiть iсторiя Ужгорода i угорської держави була тiсно пов’язана з родом графiв Другетiв. Вони прийшли до Угорщини на початку ХiV ст. з Неаполiтанського королiвства разом iз претендентом на угорську корону Карлом Робертом Анжуйським.  Першим угорським Другетом був Фiлiп Другет, який отримав у якостi гонору Ужгородський замок та належну до нього територiю, а у 1322-1327 рр. обiймав посаду королiвського палатина (першого мiнiстра). За час володарювання у краї, Другети збудували, а точнiше докорiнно перебудували Невицький та Ужгородський замки.

 Науковi дослiдження, а саме обстеження замку спецiалiстами Українського спецiального науково-реставрацiйного виробничого управлiння у 1968-69 рр., доводять, що замок, який зберiг основнi риси до наших днiв будувався i перебудовувався у кiлька етапiв протягом  Хiii-ХVii ст. Спочатку у ХiV -  ХV ст. були зведенi з каменю схiдне та захiдне крило палацу, якi мiж собою з'єднувалися фортечними стiнами. Цi споруди були обнесенi сухим  ровом та земляним насипом iз частоколом. Зведенi вони були у романському стилi.

Останнi суттєвi перетворення родиною Другетiв у замку були здiйсненi у кiн. ХVi - серединi ХVii ст. У кiнцi ХVi ст. перебудовано палац Ужгородського замку, зведено могутнi вежi в усiх чотирьох кутах та з'єднано житловими примiщеннями схiдне та захiдне крила палацу. Тогочасну перебудову замку пов'язують  iз одним з найбiльших землевласникiв Пiвнiчно-Схiдної Угорщини, Ужанським та Земплинським наджупаном iштваном V Другетом. Останнiй десь мiж 1580-88 роками вигнав силою з Ужгорода вдову Мiклоша Другета з дочками i захопив їх володiння.

Потрапити у палац можна було через єдинi ворота, якi закривалися пiдйомним мостом. Вхiд, як i частина вiкон та дверей, був прикрашений бiлокам'яним порталом у стилi ренесансу. На обрамленнi головних ворiт палацу (внутрiшнього замку) є викарбувана дата 1598 (у деяких джерелах 1592). Тобто до цього часу були завершенi основнi будiвельнi роботи. Над воротами у стiну було замуровано камiнь з висiченим гербом родини Другетiв.

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Вхід до палацу Ужгородського замку. 1930-ті рр. (3))

У 1884 р. вiдомий краєзнавець, засновник музейної справи на Закарпаттi Тиводар Легоцький в угорському науковому журналi «Турул» подав iнформацiю про старий родинний герб Другетiв, який зберiгся над головним входом до замкового палацу. Геральдичний щит розмiщувався над карнизом, практично стояв на ньому. Вчений не тiльки подав досить детальний опис герба, але i зробив точний його малюнок. Це була майже квадратної форми кам'яна плита з майстерно витесаним рельєфним зображенням. У обрамленнi  декоративної  смужки (облямiвки) знаходиться центральна композицiя, роздiлена навпiл стрiчкою з трьома пряжками. У верхнiй частинi зображенi чотири птахи, у нижнiй – три. Повернутi всi вони у праву геральдичну сторону. У головi композицiї рослинний орнамент iз декоративного стилiзованого листя. Композицiйно герб нагадує iншi вiдомi нам герби та гербовi печатки роду Другетiв ХVi – ХVii ст.. Т. Легоцький зазначає, що вже на той час кам'яна плита була потрiскана, а нижня частина майже повнiстю втрачена.

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Головний вхід до палацу Ужгородського замку. 2019 р. (5))

По сьогоднiшнiй день триває дискусiя, якi птахи зображенi на гербi Другетiв – шпаки чи дрозди. Цiкаво, що при описi герба науковець кiлька разiв вживав слово  птахи, не вказуючи їх видову назву. А в дужках один раз, можливо як припущення, написано «seregéli», що з угорської мови перекладається як шпак. Не заглиблюючись  у дослiдження цього питання хочеться вiдмiтити, що чорний дрiзд є рiдкiсною фiгурою у європейськiй геральдицi. Найчастiше його застосовували у територiальнiй геральдицi Францiї i рiдше на родових гербах. А от шпак є негеральдичною фiгурою i використовується переважно у територiальнiй геральдицi.  

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Головні ворота палацу Ужгородського замку. 1968 р. (4))

На свiтлинi 30-их рокiв минулого столiття ще чiтко видно вцiлiлу верхню частину старовинного герба з чотирма птахами та пряжками внизу. Нижня частина геральдичного щита вже була втрачена на той час. Можливо, причиною цього стало встановлення металевого пiддашка над кам'яним карнизом. Нагадаємо, що на той час у замку дiяла Ужгородська духовна семiнарiя Мукачiвської греко-католицької єпархiї (1778-1944). 

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Малюнок герба Другетів зроблений Т. Легоцьким (2))

 А от на знiмку 1968 р., на мiсцi геральдичного щита бачимо тiльки велику вирву у стiнi. Точно не вiдомо коли на протязi 30 рокiв було остаточно втрачено чи демонтовано старий герб Другетiв, який служив стражем замкових ворiт майже три столiття. У ходi реставрацiйних робiт було зроблено реконструкцiю, але, на жаль, не зовсiм точну. Тому що вiдтворено тiльки верхню частину геральдичного щита iз чотирма птахами та стилiзованим листям

Таємниці Ужгородського замку. Втрачений родинний герб  Другетів (ФОТО) (Фрагмент плану Ужгородського замку. 1760-ті рр. (1))
Замок таємниці легенди родинний герб
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
2828 переглядів у квітні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Кримінал
Інцидент стався на митнoму пoсту «Неветленфoлу» - через кoрдoн намагались незакoннo ввезти на теритoрію України тoвари з прихoвуванням від митнoгo кoнтрoлю. Як рoзпoвіли у прес-службі ДФС в Закарпатській oбласті, працівникам митниці, як підставу для переміщення тoварів, пoдали дoкументи, які містять неправдиві дані щoдo найменування тoварів, їх ваги, кількoсті, маркування та нoмерів. Ввoзились тoвари в Україну вантажним автoмoбілем «MERCEDES BENZ» з напів...
Суспільство
Ужгoрoдський музей архітектури і пoбуту, 20 квітня 2019 рoку запрoшує на неймoвірну акцію «ВЕЛИКДЕНЬ У СКАНСЕНІ» Акція проходитиме з 13.00 до 17.00 години. Лoкація - Дейзі Зайн - Станція «Люстеркo» (перше унікальне рoбoтoзoване фoтoзеркалo в Закарпатті) - Арт-леєр (безкoштoвний тематичний майстер-клас з нoвітніх скульптурних екo-пазлів щo пoяснюють 3D-друк) - Сoлід-вуд (правильний перший транспoрт для найменших) – змагання для наймoлoдших - Тесляр (презен...
Пригоди
18 квітня через недoтримaння прaвил пoстaвлення aвтo нa ручне гaльмo стaлaся прикрa aвтoпригoдa. Близькo 11-oї гoдини дня, нa вулиці Джерельній, в Ужгoрoді, вoдій фургoнa Пежo припaркувaв свoє aвтo нa підйoмі. Однaк, aвтoвлaсник не зaлишив трaнспoртний зaсіб нa стoянкoвoму гaльмі тa пішoв пo спрaвaх. У підсумку, aвтoмoбіль пoчaв сaмoвільнo скoчувaтися нa інший бік вулиці, прoтaрaнивши цегляний пaркaн. Нa щaстя, внaслідoк зіткнення ніхтo не пoстрaждaв. Прo...
Суспільство
Про випaдок алкогoльного отрyєння вaжкого стyпеню повiдомила слyжба у спрaвах дiтей Мукачівського міськвиконкому. Відтак, мукачівськoю місцевoю прoкуратурoю внесені відoмoсті дo Єдинoгo реєстру дoсудoвих рoзслідувань за пoвідoмленням у засoбах масoвoї інфoрмації прo oтруєння дитини кoкаїнoм. За пoпередньoю інфoрмацією, 13-річну дівчину у важкoму стані дoставленo дo oбласнoї дитячoї лікарні м. Мукачевo. За результатами прoведених аналізів, медиками діагнoст...
Суспільство
Писанкoве деревo з’явилoся у центрі Мукачева – всі яйця рoзмалювали вручну шкoлярі та вихoванці міськoгo центру дитячoї та юнацькoї твoрчoсті. На гілoчках 187 барвистих писанoк та крашанoк, вигoтoвлених десятками різних технік. Це – найкращі рoбoти дітей, які для інсталяції на гoлoвній плoщі міста oбрали після виставoк у закладах oсвіти. Пoруч з деревoм – такoж пасхальні кoмпoзиції. Фoтoграфуватися та рoздивлятися мoжуть всі oхoчі щoдня – деревo стoятиме з...
Суспільство
Бюлетені для голосування у другому турі президентських виборів видаватимуть дільничним виборчим комісіям у п’ятницю, 19 квітня. Про це повідомив керівник Закарпатського осередку Комітету виборців України Дмитро Тужанський. За його словами, можливі заміни членів ДВК зараз не критичні і не стануть причиною зриву виборів. Детальніше в сюжеті UA:Закарпаття
Суспільство
В Ужгoрoді рoблять пoтoчний ремoнт нa вулиці Рoбoчій. Як пoвідoмляє депaртaмент міськoгo гoспoдaрствa Ужгoрoдськoї міськoї рaди, – демoнтують бруківку тa нaстелять aсфaльтoбетoнне пoкриття. Уже зрoбленo підгoтoвчі рoбoти тa уклaденo нижній шaр aсфaльту. Читaйте тaкoж: Ремoнт oднoгo кiлoметрa вулицi Сoбрaнецькoї в Ужгoрoді кoштувaтиме 10 млн грн
Суспільство
Істoрія навкoлo Управління oсвіти Винoградівськoгo райoну oтримала прoдoвження. Начальника Юрія Свища, який фактичнo викрив кoрупційні схеми тoдішньoгo свoгo керівника гoлoви РДА Михайла Русанюка, і кoтрoгo після цьoгo звільнили - на пoсаді пoнoвив суд. Окружний адміністративний суд визнав звільнення незакoнним і зoбoв'язав не прoстo пoнoвити, а й відшкoдувати зарoбітню плату за вимушений прoгул. 10 квітня Винoградівська РДА викoнала рішення суду, прoте тo...
Політика
В Ужгoрoдськoму прес-клубі Ігoр Вишняк, регіoнальний представник ГО “Центр UA” в Закарпатській oбласті презентував результати аналізу передвибoрчих прoграм кандидатів у президенти, які вийшли у другий тур.  ГО “Центр UA” прoаналізували пoзиції кандидатів у тих сферах пoлітики, на які має прямий абo oпoсередкoваний вплив президент. Йдеться прo сферу націoнальнoї безпеки та oбoрoни, міжнарoдну пoлітику, рoзпoділ пoвнoважень між різними гілками влади, права л...
Новини по темі
В Ужгороді організували заходи до акції «Великдень у скансені» (ПРОГРАМА)
Відкрито кримінальне провадження через отруєння 13-річної закарпатки кокаїном та алкоголем
На писанковому дереві у Мукачеві з'явились 187 найкращих дитячих робіт (ФОТО)
19 квітня закарпатські ОВК отримають виборчі бюлетені - можливі заміни членів ДВК (ВІДЕО)
На одній із вулиць Ужгорода знімають бруківку, щоб постелити асфальт (ФОТО)
На Закарпатті начальника управління освіти, який викрив корупційні схеми, після поновлення знову звільнили (ВІДЕО)
На Закарпатті трагічно загинула 2-річна дитина
На Ужгородщині з`явився міст закоханих (ВІДЕО)
У порушника громадського порядку закарпатські правоохоронці знайшли марихуану (ФОТО)
Навчатимуть писанкарству. В ужгородському скансені проведуть майстер-класи для вихованців дитячих будинків