18:01, 16 грудня 2018 р.
Порада закарпатцям: Як найкраще провести вихідні у Татрах (ФОТО, ЦІНИ, МАРШРУТИ)
Повернiмося у кольори осiннiх Татр! Полiтаємо над вершинами, покатаємося на трамваї помiж гiр, скуштуємо всiлякої смакоти. Факти ICTV з радiстю дiляться емоцiями та iдеями вiдпочинку в горах Словаччини.
dreamstime_m_71049152.jpg
День 1
Ранок суботи у закарпатському прикордонному Чопi. Звiдти поїздом їдемо до словацького мiстечка Чиєрна над Тiсоу (1 година з кордоном, 91 грн.).
З Чиєрної регулярно курсують електрички (2 години, 5 євро) до прекрасного Кошице, яке залишаємо на зворотну дорогу, а наразi поспiшаємо в гори. З Кошице прямуємо на iнтерсiтi Кошице-Прага до села Штрба (Štrba, 1,5 години, 7 євро).
Мандрiвка у гiрському живописi
За вiкном вiдкриваються гiрськi пейзажi, щоразу виразнiшi, i це тiльки початок Татранського оазису.
На годиннику 17.00, ми у Штрбi: 895 м. н. р. м., повiтря чистiсiньке, старий маленький вокзал з ретро-буфетом, кам’яною iнсталяцiєю, ялинкою до стелi, олдскульними свiтильниками i креденцом з раритетами. Вокзал пустує, лише кiлька туристiв галасують.
Мила тiтонька у касi люб’язно вiдповiдає на безлiч наших питань i продає нам триденнi квитки на гiрський трамвайчик i електричку (8 євро).
На трамвайчику крiзь лiси
До вокзалу пiд’їздить немов iграшковий червоно-бiлий трамвай, у якому дверi вiдчиняєш самотужки. Називається Зубачка (Zubačka), бо рейки “зубатi”.
Їдемо, за кiлька хвилин виходимо на нашiй зупинцi Татранськi Лєсковєц (Tatranský Lieskovec). Пiднiмаємося трiшки вгору, де у геометрiї гiр вирiс новий житловий квартал з чотириповерховими квартирними будинками. Тут ми орендували апартаменти на сервiсi Airbnb (100 доларiв за три ночi з двох).
Квартира вкрай маленька, але з милим краєвидом i вдалою логiстикою: близько вiд Кошице, поруч iз зупинкою Зубачки та неподалiк вокзалу Штрбске плесо (Štrbské Pleso). А там i однойменне чарiвне озеро, канатна дорога до вершини Преднє Солiско (Predné Solisko), кафе, супермаркет, а також вiдправна точка спецiальних електричок у подальшi визначнi мiсця.
Першого вечора їдемо на закупи до Штрбскего плеса. За вiкнами трамваю вимальовуються обриси гiр у мiстичному сяйвi мiсяця. Їхати гiрськими лабiринтами – магiя i не iнакше.
Лайфхак
Якщо у Словаччинi ваш потяг запiзнюється, а у вас ще пересадка, то повiдомте провiдника. Вiн затримає наступний потяг i ви всюди встигнете. У Словаччинi квитки продаються на добу, а на чiткий час треба додатково придбати мiсце.
Прокидаємося з сонцем i природною чарiвнiстю за вiкном. Осiнь, саме жовтень – чи не найкраща пора для релаксу у Татрах, адже дерева вбираються у жовтавi, багрянi, пурпуровi шати, а де-не-де ще залишається пiслясмак весни i лiта. Сонце бавиться променями, а потiчки й водоспади награють легких мелодiй.
Нам поталанило, бо тепло, а подеколи й спекотно. Все навколо вiбрує щастям: бездоганна природа, чудова iнфраструктура, яка створює комфорт серед гiр, i дружелюбний сервiс. Нема зимового туристичного хаосу, а в цьому теж свiй шарм.
Вмощуємося у трамвайчик, який стрiмко мчить до зупинки Штрбске плесо. Прямуємо до крiсельного пiдйомника, а з нами ще сила-силенна людей, тим не менше, усе спокiйно i лояльно. Серед туристiв найбiльше лiтнiх пар, а ще немало сiмей з маленькими дiтьми. Всюди вказiвники, iнформацiйнi пункти, кафе, акуратнi дерев’янi кiоски з сувенiрами i навiть карета з кiньми.
Купуємо квитки (15 євро з особи) на пiдйомник до 1840 м висоти гори Преднє Солiско.
Неймовiрне вiдчуття, ти у невагомостi, навколо калейдоскопом змiнюється картинка, а з неба споглядають скелястi шпилi. Прилiтаємо на мiсце, а до кiнцевої точки треба пiшки i в якiсному взуттi, позаяк брили котяться пiд ногами.
Пенсiонери й батьки з малюками смiливо чимчикують вгору, проте багато людей залишаються, адже i на висотi 1840 м є чималi простори для прогулянок i частування в колоритних закладах.
Далi спускаємося до 1355 м, де у мальовничому iнтер’єрi гiр розкинулося озеро Штрбске плесо.
Навколо набудованi готелi i чудернацької архiтектури будинки з апартаментами. Та, мабуть, тут усе зроблено грамотно, адже озеро зберiгає фантастичну красу.
Кожна зупинка навколо “плеса” вiдкриває новий краєвид, а гiлочки дерев гармонiйно лягають в iдеальний кадр.
Гiрська гастрономiя
Гiрськi прогулянки пробуджують чималий апетит, а локальна кухня немов створена для затишної трапези з видом на бездоганнi пейзажi. Вибiрково обираємо ресторацiю з лаконiчним iнтер’єром, дерев’яними меблями й бiлими пледами. Галантний офiцiант у чорно-бiлому звертається до нас: Доброго дня, дами, що бажаєте?
Замовляємо традицiйнi словацькi картопляно-бринзовi галушки з салом (5.9 євро), а також кофолу – альтернативу Coca Cola, вигадану у Чехословаччинi у 1959 роцi.
Пiдйомники переважно працюють до 15.00, а ввечерi можна прогулятися новими мiстами й селами. Маршрут електрички пропонує 20 мiсцин, тож тут протягом тижня є що оглядати.
Лайфхак
Цiни в Татрах вищi, нiж у Кошице, але певнi позицiї не сильно рiзняться з київськими за цiною/якiстю. Пляшка вина – 4 євро, 200 г сиру Tatranský polooštiepok – 2.16 євро, упакування прошуто – 2 євро, йогурт – 45 центiв. Порцiї у кафе величезнi й ситнi, тож зайве замовляти перше з другим.
День третiй
Нинi прокидаємося вдосвiта, адже попереду шлях на Татранську Ломнiцу (Tatranská Lomnica). Зубачка привозить до Штрбскего плеса, миттєво сiдаємо в червоно-сiру, комфортну електричку. Прямуємо до Татранської Ломнiци (850 м. н. р. м.), це кiнцева зупинка, їхати близько години.
Прибуваємо: навколо виросли стильнi пансiони, невеличкий акуратний парк, а милий дiдок пiдказує шлях до канатної дороги.
Це понедiлок i людей вкрай мало, вiдтак i черга до каси маленька. Купуємо квиток (22 євро з особи) i в чотиримiснiй олдскульнiй кабiнi летимо до Скальнатего плеса (озеро Skalnaté pleso, 1751 м). Дорогою вгору пересiдаємо у модерну червону десятимiсну кабiну. Навколо стеляться чаруючi полотна природи, але зовсiм iншi нiж учора, бiля Солiска. У тому й рiч: всi три гори, на яких ми побували, рiзняться пейзажами, текстурою, кольорами. Пiдйом до Солiска вражає бiльше, але саме зi Скальнатего плеса вiдкриваються видовищнi i вкрай широкi панорами з хвилястими зеленявими й блакитними рельєфами у синявi неба.
Проте i це не межа: з плеса вилiтає одна чотиримiсна кабiнка до кiнцевої точки – Ломнiцкого щита (Lomnický štít, + 27 євро). Там гори купаються у хмарах, вершину огортає бiла ковдра з подеколи блакитним орнаментом гiр. Є кафе й готель. Уявляєте, прокинутися вранцi на висотi 2634 м? Цього разу не їдемо, але наступного – неодмiнно.Гуляємо бiля Скальнатего плеса, кiлька стежок ведуть у рiзнi боки.
Ось батьки з малечею прямують хиткими брилами над ущелиною. І так легко, зовсiм не бояться. Молода подружня пара має фотосет бiля озера. Дехто чимчикує вгору, але до верхiвки самостiйно не дiйти. Сонце сяє, тепло, туристи засмагають на дерев’яних диванчиках.
Працюють кафе з терасами, де багато гостей. Кам’янистий шлях веде до 1725 м, до невеликої дерев’яної Скальнатої хати (Skalnatá chata). А їй уже 175 рокiв! Вiдвiдувачi замовляють пиво або фiрмову каву Skalnaté preso (еспресо – гра слiв з плесо). Уже пiсля хати ми пiрнаємо у кабiнку i летимо назад, адже нам ще їхати до Старего Смоковца (Starý Smokovec) i його гори Гребєнок (Hrebienok).
Лайфхак
Квиток на Ломницький щит замовляйте завчасно i на конкретну годину, позаяк до гори везе тiльки одна чотиримiсна кабiнка.
Стари Смоковец i Гребєнок
Останнє мiсто у наших горах – Смоковец, їхати з Татранської Ломнiци зо 20 хвилин. Якраз час обiду i тут нам поталанило. Одразу за вокзалом – непримiтний, але багатолюдний фудкорт Duo Stánok. Поважний невисокий енергiйний господар активно спiлкується з гостями. Приймає наше замовлення i щиро радить обрати комплекс за 4 євро. На вибiр: чотири супи й чотири другi страви.
Замовляємо квасолевий i сочевичний супи зi словацькими ковбасками, а також м’ясний гуляш з кнедлями. Обираємо жовтий столик, хазяїн, пританцьовуючи, подає ароматнi наїдки.
Пiсля щонайменше 20 вiзитiв у Словаччину – це найсмачнiший i найситнiший обiд ever.
А що далi? “Пiдкорення” нових вершин. Зi Смоковца регулярно курсує фунiкулер до Гребєнка (9 євро). Їдемо. І знову ж гiрськi, але новi iнсталяцiї за вiкном. Першим зустрiчає ведмiдь з табличкою 1263 м. Ломницький щит вiдкривається з нового ракурсу, а в низинах водоспади награють гучну мелодiю.
Жаль, нам забракло часу на водоспади, але прогулялися у лабiринтi крутих скель i ущелин.
Сонце зустрiлося з сутiнками, вiдтак гори наповнилися своєрiдною мiстикою. Вони натякають: уже час.
Кошицька чашка кави
Наступного дня гори споглядаємо вже тiльки з вiкна потяга до Кошице. Маємо 2,5 години для обiду й кави в цьому мiстi. На капучино прямуємо в кiнець Головної вулицi, до вiнтажної Šálka kávy.
Це душевний простiр з доброю кавою, дружнiм сервiсом, нетривiальним дизайном i колекцiєю раритетiв. Своєрiдний музей. Šálka kávy завершує нашу гiрську мандрiвку. Далi – до Чиєрної над Тiсоу i до Чопа. І з мрiями – повернутися ще, залишитися хоч на тиждень i побачити значно бiльше.
Евелiна Гурницька
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
live comments feed...