Одразу почнемо з того, що у їжу вживається насіння лише промислових сортів марихуани. В них не міститься тетрагідроканабінол, що має психоактивні властивості. Насіння конопель без ТГК активно використовується в харчовій та косметичній галузі. В цій статті ми розглянемо, яку користь приносить додавання цього інгредієнту у їжу та чи є у нього протипоказання. Матеріал наведено виключно для ознайомлення, ми ні в якому разі не закликаємо вирощувати та зберігати коноплі, оскільки це заборонено українським законодавством.

Що використовується в їжу?

Вирощування промислових сортів марихуани дозволене у всьому світі. Її сіють навесні й за 90-120 днів збирають врожай. Для використання придатне конопляне насіння та солома. Насіння додається у їжу людей, тварин та птахів. Безпосередньо в людську їжу придатне не все насіння, а лише його ядро. З ядер виробляють різні продукти:

  • олія з насіння марихуани;
  • протеїн для спортивного харчування;
  • конопляне молоко.

Насіння марихуани має підвищену поживну цінність, з нього віджимають олію. З залишків після видобування олії роблять конопляне борошно. Таке борошно на відміну від решти конопляних продуктів можна піддавати термічній обробці без втрати корисних властивостей. Конопляні зерна потрібно вживати у сирому вигляді. Вони мають горіхово-рослинний присмак та позитивно впливають не лише на шлунково-кишковий тракт, а й на весь організм в цілому.

Корисні властивості конопляного насіння

Конопляні зерна дуже поживні. Вони містять майже потрійну добову норму вітаміну Е та магнію, 77% добової норми заліза, більш як 100% необхідного людині фосфору та цинку. Такий багатий склад позитивно впливає на весь організм:

  • якісно насичує. 30% загальної калорійності насіння припадає на поліненасичені жирні кислоти Омега-6 та Омега-3. Насіння на чверть складається з білку, тому після його вживання людина довго відчуває насичення, що суттєво зменшує ризик переїдання та потяг до шкідливої їжі;
  • покращує роботу кишково-шлункового тракту та знижує рівень холестерину. Конопляне насіння – це джерело розчинної та нерозчинної клітковини, які збільшують кількість корисних бактерій у травній системі, знижують цукор та регулюють холестерин. Нерозчинна клітковина допомагає кращому очищенню кишківника;
  • покращує роботу серцево-судинної системи. Насіння багате на аргінін, що сприяє виробленню оксиду азоту. Цей газ сприяє кращому скороченню кровоносних судин, знижує артеріальний тиск та запобігає розвитку серцевих захворювань.

Конопляні зерна зазвичай потрібно вживати натщесерце. Їх можна додавати в салати чи у смузі. Ласуни готують вівсяні, сухофруктові та горіхові цукерки, злакові батончики та додають у них ядра марихуани. Їх також можна додавати в ранкову кашу, але потрібно аби вона спочатку трохи охолола до 40-50°С.

Негативний вплив

Будь який продукт має свої особливості застосування та певні протипоказання. Коноплі тут не виняток, проте шкода та побічні дії після їх вживання виникають лише в тому випадку, якщо у людини є індивідуальна непереносимість конопляних виробів. Явище досить рідкісне. Симптомом непереносимості є блювання.

Надмірне вживання конопельного насіння индор може призвести до проблем з нирками. Це стосується не лише ядер марихуани, а й решти білкових продуктів. Важливо, аби доза спожитого білку не перевищувала допустиме добове значення. Для чоловіків це 56-91 г, а для жінок 46-75 г. При цьому 100 г насіння марихуани містить 33 г білку, а це означає, що вживаючи ядра помірковано, ви лише принесете своєму організму користь.