27 сiчня увесь свiт вiдзначає Мiжнародний день пам’ятi жертв Голокосту. Закарпаття теж причасне до цiєї трагiчної подiї. Оскiльки одна iз найцiкавiших та найбiльших громад євреїв в Українi знаходилася саме на Закарпаттi.
Пiд час вiйни вона була фактично повнiстю знищена. Це сталося у 1944 роцi. Майже у повному обсязi громада була депортована та вивезена до Освенциму, де знаходилися концентрацiйнi табори. За рiзними даними, там було знищено вiд 1,2 до 2,2 мiльйонiв людей, бiльшiсть з яких були євреями.
Єврейська громада Закарпаття понесла величезнi втрати. Не повернулося додому приблизно 115 тисяч.
Щорiчно єврейська спiльнота краю вшановує пам’ять жертв Голокосту. Цьогорiч в атрiумi Закарпатської облдержадмiнiстрацiї вiдкрили виставку пiд назвою «Освенцимський альбом».
180 фотознiмкiв скрупульозно документують шлях єврейських в’язнiв вiд виходу з вагонiв до порогу газової камери. Закiнчується «Освенцимський альбом» неймовiрно моторошними кадрами старих людей i дiтей, якi чекають своєї черги на галявинi мiж двома крематорiями.
Вiдкривали захiд директор Закарпатського обласного благодiйного фонду «Хесед Шпiра» Михайло Галiн, а також очiльник Закарпатської облдержадмiнiстрацiї.
– У цiй виставцi вiдображається депортацiя закарпатських євреїв. Саме на їхнiй основi будуються найбiльшi експозицiї, якi є в iзраїлi, Вашингтонi, Празi, Будапештi. Це єдине iсторичне свiдоцтво про те, що вiдбувалося.
Нинi оригiнал альбому знаходиться в музеї «Яд-Вашем» в Єрусалимi. Туди його передала пiсля 35-рiчного зберiгання в себе Лiлi Якоб-Зельманович Мейер. Єврейська дiвчинка родом iз с. Бiлки, що на iршавщинi, знайшла цей альбом в Освенцимi, в есесiвськiй казармi, – розповiв Михайло Галiн.
Дуже багато людей упiзнали себе на цих фотографiях. Це закарпатцi, а також вихiдцi з нашої областi, котрi тепер живуть в iзраїлi та країнах Схiдної Європи. Був спiльний проект з угорською єврейською спiльнотою, i знайшлися люди, що iдентифiкували на цих свiтлинах своїх родичiв, про яких не знали, де тi подiлися. Тож завдяки фото дiзналися, що їхнi рiднi потрапили в «Освенцим».
Тож окрiм iсторичних вiх, iз життя єврейської громади, можна також побачити самi свiтлини iз «Освенцимського альбому». На цих фотографiях можна побачити також саму Лiлi Якоб, а також її братикiв. До слова, очi одного iз цих хлопчикiв, є символом усього геноциду. Бо вони вiдображають увесь бiль i стогiн єврейського народу.
Варто зазначити, що виставка вiдкрита у вiльному доступi, тож усi бажаючi мають можливiсть побачити цi плакати зi свiтлинами.
Читайте також: Вiдчути музику можна не тiльки на слух: В Ужгородi вiдбувся музично-художнiй проект «Якого кольору джаз?» (ФОТО)
Джерело: "Каратський об'єктив", Христина Бiклян