Виставка «Зниклий світ Підкарпатської Русі на фотографіях Рудольфа Гульки» представляє збірку унікальних історичних фотографій з теренів сучасної Закарпатської області України. Збірка зберігається у фондах празької Слов’янської бібліотеки (відділення Національної бібліотеки Чеської Республіки). Знімки походять з першої половини двадцятих років ХХ століття, тобто з періоду, коли цей регіон у 1919‒1939 рр. під назвою Підкарпатська Русь входив до складу Чехословаччини. Автором знімків є фотограф-любитель Рудольф Гулька (1887‒1961).
У двадцятих роках минулого століття у тодішній найсхіднішій частині Чехословаччини відбувались динамічні зміни. З одного боку, тут ще зберігались столітні звичаї і ритуали, люди дотримувались традиційного способу життя, пов’язаного з важкою працею в складних соціальних і санітарних умовах. Разом з тим, Чехословацька держава почала активно інвестувати в цей регіон. Модернізовувались інститути державного управління, розбудовувались дороги і інфраструктура, було необхідно підтримувати підприємництво, розвивати освіту, медицину, покращувати умови життя мешканців. Цей процес і був відтворений на фотографіях.
Представлені кольорові та монохромні світлини показують сюжети щоденного життя, роботу селян і мешканців міст, їхні традиції, сільську і міську архітектуру, рукодільні вироби і мистецькі предмети, промислові будівлі і шляхи, природні мотиви. Задокументовані також місцеві варіанти народного вбрання і унікальні церковні пам’ятки: переважно дерев’яні церкви безцінного культурного та історичного значення. Фотографії показують широкий етнічний і релігійний спектр місцевого населення (русини-українці, угорці, євреї, роми, словаки і чехи). Всі ці мотиви творили разом унікальний колорит, genius loci підкарпатського суспільства, переважна частина якого у наступних десятиліттях драматичного ХХ століття безповоротно зникла.
Метою виставки є представити репрезентативну вибірку з колекції фотографій Гульки, а саме як з географічного, тематичного боку, так і з боку технічного та художнього. Джерелом експонатів є вручну колоризовані, кольорові і чорно-білі скляні діапозитиви, чорно-білі негативи та плівки.
Виставка триватиме до 31 травня 2017 року.