15:00, 31 серпня 2015 р.
Чи вистачить школярам Ужгорода підручників?
Міністерство освіти ніяк не визначиться, коли і за якою програмою викладатимуть у загальноосвітніх школах. Зміна програми, постійні доповнення, правки тощо негативно відображаються на якості викладання й засвоєнні знань учнями
Як повідомляє Карпатський об'єктив, цього навчального року виникла проблема з підручниками для 4-х та 7-х класів. Навчальні посібники мали видати до 1 вересня. З питаннями, які стосуються підручників та забезпечення ними учнів цьогоріч, ми звернулися до методиста методичного кабінету управління освіти Ужгородської міської ради з бібліотечних фондів Галини Ігнацевич.
«На сьогодні методоб’єднання бібліотекарів намагається використати всі резерви підручників, наявних у місті. Проблем особливих нема, навіть при зміні контингенту (кількості учнів у закладі, – авт.). Створена база даних резерву підручників, яка почне працювати з 5 вересня, коли вже остаточно затвердять мережу навчальних закладів. За допомогою цієї бази даних бібліотеки шкіл Ужгорода можна буде проводити взаємообмін підручниками зі своїх резервів», – пояснює фахівець.
За словами пані Галини, у початковій школі проблема з підручниками вирішувалася таким чином. Є більш та менш популярні книжки. Щодо цього питання проведена велика робота й батькам запропоновано виходити на обидва популярні підручники, тобто докупити нестачу, при цьому поділивши витрати на кожного учня. «Це дуже хороший вихід. Але в будь-якому випадку я рекомендую і педагогам, і батькам не поспішати, вичекати до 5 вересня, коли ситуація стане зрозуміла, основні підручники будуть наявні й відбудеться обмін з резервів. Купити завжди встигнуть», – дає пораду методист управління освіти.
На сьогодні найболючіше питання з підручниками для 4-х та 7-х класів.
Але тут, як ми почули, виникла й інша проблема. Викладачам попередньо було запропоновано ознайомитися та обрати найбільш вдалий варіант навчального посібника з кожного предмета. Для цього проводився конкурс авторів та їхніх підручників. Серед тих, які пройшли його, складено перелік дозволених до друку. Вийшло, що деякі міські методоб’єднання предметників не дійшли згоди й обрали різні книжки. До прикладу, всі вчителі математики надали перевагу підручнику для 7-го класу автора А.Мерзляк (алгебра та геометрія), а от викладачі всесвітньої історії засмутили своїм різноманітним вибором. Тобто із дозволених до друку 9 книжок обрано 8. Це означає, що в кожній другій школі буде навчальний посібник іншого автора. Цей факт унеможливлює обмін при виникненні нестачі під час забезпечення.
Та Галина Ігнацевич поспішає поділитися втішною новиною: «Підручники для 4-х та 7-х класів наразі очікуємо. Видавництва працюють, сподіваємося, до 1 вересня хоча б якусь частину отримаємо». Про закупівлю підручників для щойно згаданих класів самими батьками поки що не йдеться. Цей аспект Міністерство освіти України висвітлило не в повному обсязі. Механізм наразі не визначений так само, як і цінова політика. Логіка підказує, що підручник, який користується найбільшим попитом, має бути дешевший, ніж той, що знаходиться в рейтингу на останньому місці. Тож коли будуть вирішені ці основні питання, стане відомо, чи доведеться батькам купувати книжки. «Я би дуже радила почекати. Проблеми, чим користуватися з першого дня навчання 4-м та 7-м класам, нема. Міністерство освіти України рекомендує підручники від 2007 до 2015 років видання. Тобто всі попередні резерви можуть бути використані. Деякі книжки були списані, як цього вимагає від нас інструкція (обіг підручників у використанні понад 5 років), але тільки в тому випадку, якщо надійшла заміна. На додачу всі навчальні посібники є в електронному варіанті на сайтах», – запевняє пані Галина.
Загальноосвітня школа № 3 з російською мовою навчання самостійно вирішує проблему нестачі підручників. До закладу постійно записуються нові учні з територій, де на сьогодні відбувається антитерористична операція. За словами бібліотекаря школи, прийом документів на вступ від учнів завершиться тільки 26 серпня, а черги довжелезні, тому про проблему з підручниками говорити поки немає сенсу.
Що стосується забезпечення підручниками ЗОШ № 4 з поглибленим вивченням словацької мови, то ситуація така: за новим держстандартом працюють учні 1-х, 3-х, 5-х, 6-х, а цього року ще й 4-х та 7-х класів, як і решта шкіл. Підручники заклад отримав українською, та було здійснено переклад на словацьку чотирьох підручників саме з тих предметів, які викладаються цією мовою. Книжок вистачає на весь контингент учнів 1–4-х класів. З 5-го класу викладання здійснюється українською мовою. Переклад зробили завдяки великим зусиллям керівництва навчального закладу та педагогам, які виконали цю роботу.
Найбільша проблема в угорськомовній школі № 10 ім. Дойко Габора та угорськомовній гімназії м. Ужгорода. У цих двох навчальних закладах підручників катастрофічно не вистачає. Ситуація пов’язана з тим, що тут з кожним роком зростає контингент. Останнього разу школи забезпечувалися підручниками чотири роки тому. На сьогодні, за попередніми даними, у ЗОШ № 10 уже близько 80 учнів, які йдуть до 1-го класу, а в гімназії – 35. Слід зауважити, що в попередні роки в 10-й школі були тільки два класи невеликої наповнюваності, а тепер їх три. У гімназії ж узагалі не мали початкової ланки. Тому там проблема стоїть дуже гостро, підручників для 2-го класу немає зовсім. Минулого року для першачків книжки збирали по цілій області, замовляли в міністерстві ті, які залишаються для надзвичайних ситуацій. Це по 4–5 підручників з кожного предмета. Тому проблему доведеться вирішувати керівникам цих закладів самостійно.
У спеціалізованому магазині «Абетка» нам розповіли, що в наявності є підручники попереднього року видання, але додаткових замовлень не буде, бо припинений друк тих зразків… Розпродають залишки. Також від власників стало відомо, що замовлено підручники нового зразка, які очікуються з дня на день. За цінами вони відрізнятимуться на 10–15 гривень.
Тож чекаємо 1 вересня та, відповідно, вирішення проблем з підручниками.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
12:03, 2 грудня
live comments feed...