Ужгородське «Совине гніздо» буде реконструйовано

Про історію цієї старовинної будівлі, більше схожої на міцну феодальну фортецю, відомо не так багато. Чи правда, що звели її полонені, а потім у підвалах, де нині туристи п'ють вино, розташовувалися тюремні камери – ймовірно, про це вже скоро можна буде дізнатися у міні-музеї, який знаходитиметься в одному з приміщень відреставрованого "Совиного гнізда".

Після війни у "Совиному гнізді" поселили людей

Про музей у старовинних винних льохах мріяв ще перший мер повоєнного Ужгорода, краєзнавець Петро Сова. У 1980 році він написав до обласної газети статтю, в якій наголошував на нагальній потребі реставрації будівлі, яка вже тоді, вочевидь, знаходилася в поганому стані. Він вважав, що підвали "Богольвара" могли бути зведені раніше за другий поверх, на якому досі добре видно дату зведення – 1781 рік. Писав і про те, що до знесення будівлі пивоварні на нинішній площі Поштовій, підвали були частиною одного комплексу.

"Постановлением Совета Министров УССР от 6 сентября 1979 года был утвержден дополнительно список памятников архитектуры Закарпатской области в количестве 24 новых объектов. Среди новоутвержденных памятников архитектуры находится один в Ужгороде на ул. Свердлова, №2 под названием "Амбар и винный погреб". Это древнейший памятник пищевой промышленности в Закарпатье.

Во время чехословацкого владычества в просторных подвалах его был открыт винный бар. С тех пор стали называть подвалы винными. В настоящее время (нагадаємо, мова йде про 1980-й рік – ред.) размещены три торговых организации, между ними облпищеторг, являющийся главным арендатором. Однако, грубый утилитаризм оставил, к сожалению, на первоначальном архитектурно-художественном облике памятника не благие изменения. Прежние хозяева-частники, владевшие зданием после ликвидации пивзавода, в погоне за наживой делали всякие, нужные и ненужные, пристройки к основному архитектурному облику, чем исказили его художественный вид.

2-23.jpg

то еще хуже, горжилуправление полакомилось на невзрачную пристройку со стороны Свердловской улицы и поселило в нем жильцов, одновременно с которыми тут же появились рядом с ней и уборные, сараи и другие им подобные "хозяйственные подсобные" постройки.

Что же касается основного объекта архитектурного памятника, занимаемого облпищеторгом и двумя его поднанимателями, то и здесь далеко не отрадное. Всюду царит загруженность. Вот последняя терраса, ходы и выходы загружены примитивными, невзрачными, сколоченными из досок хранилищами-времянками. Всюду теснота и, как правило, захламленность. Не лучше выглядит и подвальное хранилище пищепродуктов. Здесь кроме тесноты царит сырость. Это вызвано тем, что все окна замурованы наглухо и нет вентиляции. А что еще хуже, местами просачиваются почвенные воды.

Необходимо безоткладно приступить к капитальной реставрации памятника. Для этого необходимо выселить, не теряя времени, всех арендаторов из него. Без этого реставрация его практически неосуществима. А откладывать ее в долгий ящик непозволительно!", – писав Петро Сова.

3-45.jpg

Всередині об'єкту – суцільний хаос

На жаль, питання реконструкції "Совиного гнізда"після цього  затягнулося ще на 35 років. Лише тиждень тому на цей об'єкт прийшли робітники, котрі заходилися спершу розбирати комплекс від тимчасових надбудов і перебудов радянської доби. Працюють на другому поверсі "Совиного гнізда" близько двох десятків робітників, більшість родом із Рахівщини. Вони вже розібрали добудовані складські та гаражні приміщення на другій терасі верхнього поверху, частково зруйнували дерев'яні перекриття, котрими колись розділили високі просторі приміщення на два поверхи. Тепер всередині "Совиного гнізда" – суцільний хаос. Поки робітники обідали, журналісту вдалося походити об'єктом і оцінити об'єм робіт. Як нині зсередини і зовні виглядають колишні склади, в'язниця і готель, видно на фото. 

 4-35.jpg

Чесно кажучи, мало віриться в те, що з усім вдасться впоратися до кінця року, як того планує фірма-підрядник і вимагає грантовий проект. Однак заспокоює той факт, що фірма "Трансбуд", котра виграла тендер, до "Совиного гнізда" брала участь у реставрації багатьох історичних об'єктів, у тому числі в центральній частині Львова та Івано-Франківську. Самі робітники кажуть: "Совине гніздо" – не найстаріший об'єкт, з яким вони працювали. Стіни тут добротні, вистоять ще не одну сотню років, однак видно, що тривалий час за будівлею ніхто не наглядав: стіни поволі просідають, вода затікає у підвали, всюди багато сміття. Тож роботи, мовляв, чимало. 

"Так, роботи вдосталь, – погоджується в.о. начальника управління містобудування та архітектури Михайло Івегеш. – Реалізація проекту трохи розтягнулася через події, які трапилися в країні. Ми не встигли вчасно завершити проектну документацію, хотіли зробити її досконалою, тому експертиза не раз повертала проект на доопрацювання. 

З'явився ризик взагалі зірвати проект, але ми встигли у квітні оголосити тендер, а у липні підписали договір про виконання реставраційних робіт з львівським ТОВ "Будівельна компанія "Трансбуд". Ця фірма працює над подібними об'єктами вже 15 років і, що найважливіше, має ліцензію на реставрацію пам'яток архітектури".

5-40.jpg

Біля головного входу добудують сходи

За планом, щойно робітники очистять верхній поверх "Совиного гнізда" від надбудов і прибудов радянської доби, сміття, демонтують вікна, ґрати, старі залізні ворота, а також обдеруть вікові стіни аж до цегли, можна буде приступати до дальшої роботи. За словами Михайла Івегеша, старовинну будівлю нині найбільше пошкоджує вода. Тому перш за все потрібно провести комплекс гідроізоляційних робіт та відремонтувати дах. Щодо гідроізоляції, то з північної сторони, де "Совине гніздо" упирається в гору і починаються городи мешканців вулиці Собранецької, будівлю, аби відвести воду, розкопають аж до фундаменту. Мешканці Собранецької вже дали дозвіл на ці роботи й навіть погодилися розібрати чи перенести сараї, набудовані під стінами винного льоху.Коли проведуть гідроізоляцію і відновлять дерев'яні конструкції даху, який за проектом перекриють керамічною черепицею, можна буде приступати до внутрішніх робіт. Так, за проектом, у цокольному поверсі (власне, підвалах) демонтують металеві колони у лівій "башті", примуровані пізніше стіни, бетонне й подекуди асфальтове покриття підлоги. Потім обов'язково розберуть закладені цеглою вентиляційні канали, укріплять склепіння усіх залів, викладуть підлогу цеглою "на ребро", відновлять вапняно-піскову штукатурку стін та склепінь.

6-55.jpg

На верхньому поверсі плани такі: там, де були закладені оригінальні вікна та двері, кладку розберуть, там, де прорубали нові отвори – закладуть. Демонтують всі перегородки, підлогу, пластикові вікна, як були встановлені не так давно у правому крилі будівлі. Щодо вікон, то стару "столярку" робітники теж демонтують, але натомість поставлять так само дерев'яну. Розміри вікон не змінюватимуть. 

Подвір'я теж зазнає великих змін – там планують провести кілька втручань у зовнішній вигляд будівлі. Одне з таких втручань – додаткові контрфорси, або підтримуючі кам'яні конструкції – вимушене, бо стіни двох терас від часу почали просідати. Друга переміна – сходи від входу у підвали до верхніх терас. Архітектор спланував їх, аби акцентувати увагу на головному вході у льох, а ще для того, аби туристи не мусили обходити всю будівлю, щоб піднятися на другий поверх. Сходи зроблять з каменю-пісковику, з цього ж матеріалу хочуть облаштувати покриття площі перед центральним входом у винні підвали.

 7-60-91.jpg

Що ж буде у новому "Совиному гнізді"? Михайло Івегеш каже, що в підвалах розташується невеличка експозиція Музею виноробства і пивоваріння, але основна частина площі використовуватиметься, як і до цього, при проведенні винних фестивалів та інших заходів. На другому поверсі теж буде невеличка експозиція, присвячена, скоріше за все, історії самої будівлі "Совиного гнізда". Концертна зала, яка існує і нині, збереже своє призначення. В одному крилі влаштують залу для проведення урочистих подій: банкетів, прийомів офіційних делегацій тощо. В інше крило, за словами головного архітектора міста, вже проситься місцевий осередок Спілки художників, тож об'єкт у майбутньому цілком може стати таким собі культурно-мистецьким центром Ужгорода.

8-52.jpg
prozahid.com
Ужгород
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
24 перегляди в серпні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Учора, 21 серпняо 16:05 рятувальникам надійшла інформація про виявлення в ставку «Кірпічка» в Ужгороді тіла чоловічої статі, вік орієнтовно 40 років (особа встановлюється). Про це інформує У ДСНС України у Закарпатській області. "О 16:25 особовим складом ДПРЧ- 15 м. Ужгород тіло ймовірного утопленика вилучено з водойми та передано правоохоронним органам", - зазначають у ДСНС. Читайте також: 30 смертей на воді на Закарпатті: як розпізнати утопаючого та врят...
Культура
Від 22-го по 25 вересня в Ужгороді відбудеться Перший Міжнародний театральний фестиваль «Монологи над Ужем» На фестиваль приїдуть 6 театрів з України, Грузії, Польщі і Словаччини. «Монологи над Ужем» презентують у період фестивальних перегонів справжній хіт-парад постановок, інформує ужгородська міська рада. Серед найочікуваніших міжнародних театральних подій: Вистава театру Divadlo Kontra зі Словаччини «Макбет» Вільяма Шекспіра за участю відомого словацьк...
Пригоди
21 серпня о 09:55 до рятувальників надійшло повідомлення, що двоє відпочивальників потребують термінової допомоги. Як з’ясувалося, під час проходження туристичним маршрутом в районі полонини Гропа, що у Рахівському районі на двох туристів: мешканку смт Вишково Хустського району та мешканця м. Воровичі (Руспубліка Білорусь) обидвоє 2000 року народження, покусали собаки, інформує У ДСНС України у Закарпатській області. У обох потерпілих рвані рани на тілі. Д...
Пригоди
Сьогодні, близько 2-ї години, мукачівські патрульні зупинили на вулиці Ужгородській авто "Ford" за порушення ПДР. При спілкуванні інспектори помітили у водія явні ознаки алкогольного сп'яніння, інформує УПП Закарпатської області. Чоловік погодився пройти огляд на стан сп'яніння у лікувальному закладі. Висновок лікаря позитивний - 2,41 проміле. Інспектори склали на водія відповідні адміністративні матеріали, зокрема за керування у стані сп'яніння. Нагадаємо...
Суспільство
Станом на 20 серпня 2018 року департамент праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради виплатив грошову компенсацію за належні для отримання житлові приміщення двом особам з інвалідністю ІІ групи, які брали участь у бойових діях на території інших держав. Про це повідомляє ужгородська міська рада. Загальна сума - 1 мільйон 443 тисячі 757,89 гривень, кошти виділено з державного бюджету. Планується до кінця року надати грошову компенсацію...
Пригоди
У таку спеку, не тільки люди шукають порятунок від жари, а й тварини. Так, 20 серпня, у селі Тарнівці, Ужгородського району на території одного з дворогосподарств маленький песик-хаскі на прізвисько Бетті шукаючі затінку заліз у моторний відсік автомобіля. Про це повідомляє У ДСНС України у Закарпатській області. На всі прохання власників вилізти із своєї схованки, цуценя скавчало і ще глибше залазило всередину авто. Тож власникам нічого не залишалось, аби...
Суспільство
Мешканці міста Мукачева б’ють на сполох: сьогодні з кранів у їх помешканнях потекла вода чорного кольору. Люди діляться фотографіями та відео у соцмережах. Кажуть, вода стала чорною після аварійних робіт на місцевому водопроводі. Читайте також: В одному з районів Ужгорода з кранів тече вода, схожа на "Фанту" (ФОТО)
Суспільство
Мер Ужгорода Богдан Андріїв підписав розпорядження "Про проведення громадського обговорення". "Враховуючи пропозиції комісії з питань найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, розташованих на території м. Ужгорода, з метою урахування думки громадськості провести з 21.08.2018 по 21.10.2018 громадське обговорення пропозицій із найменування нових вулиць міста", - йдеться у документі. Зокрема пропонується надати новим...
Місто
Ремонтні роботи на набережній Незалежності в Ужгороді розпочнуть уже найближчим часом. Проектом передбачено, зокрема, облаштувати покриття алеї з гранітної плитки, основну дорогу вкриють асфальтобетоном (з влаштуванням велодоріжки та трьох велопарковок). Також замінять лавиці, сміттєві урни та світлові опори зі світильниками, інформує ужгородська міська рада. "Кошти, а це 21,2 млн. грн., виділили з державного бюджету, ще 636 тис. грн. складе співфінансуван...