На Закарпатті «комунальне» тепло ...скасували!

Закарпаття стало піонером в Україні, взявши курс на відмову від централізованого тепла.

За півтора десятиліття справа просунулася так, що сьогодні 99% абонентів колишнього комунального господарства перебувають на індивідуальному чи автономному опаленні. До початку холодів в області планують довести "самообігрів" до 100%. Уже за місяць комунальної служби з теплозабезпечення просто не існуватиме!
Що принесли кардинальні зміни, чи всі ними задоволені?

"Сплачуємо менше, гріємося більше"

Жителька Ужгорода Наталія Васькова першою в дев’ятиповерхівці відмовилася від загальної теплової труби. Щоправда, свій перехід на індивідуалку жінка оформила значно пізніше, адже на той час процедура надання дозволів була складною і тривалою. А за наступні дев’ять років у будинку не залишилося жодного споживача, який би не пішов тим самим шляхом.

Із часом перехід на індивідуалку значно здорожчав, оскільки зросла вартість монтажних робіт, а ціна газових двоконтурних котлів (один контур — на опалення, інший — на нагрівання води) з 200 у.о. "підстрибнула" до 700–800. Та люди масово продовжували переходити на індивідуалку. Вигоди від такого переходу очевидні: платиш менше, а тепла отримуєш більше. Усе завдяки гнучкому графіку вмикання приладів. Їх, якщо господаря немає вдома, можна перевести на теплоощадний режим, коли лічильник ледь крутиться. А після повернення власника бажана температура відновлюється за півгодини-годину.

Нині встановлюють прилади, які дають можливість програмувати температуру. Прилад вмикається автоматично навіть за відсутності господаря, а він приходить у вже нагріте приміщення. Вимикається при досягненні потрібної температури. Цей пристрій діє і в будинку Марії-Магдалини Павук в обласному центрі. Жінка разом із чоловіком і дорослою донькою змонтували нову систему опалення, вклавши в неї кругленьку суму — понад 10 тис. грн. Зате нині про рахунки за газ, які доводилося сплачувати раніше, не хочуть і згадувати. Грошей витрачають на тепло у кілька разів менше, а гріються досхочу. Вночі газовий котел вимкнений, відновлює роботу за годину до пробудження сім’ї. Прокидаються — у квартирі тепло.

Точку неповернення пройдено

На початку 2011-го голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида прийняв розпорядження про повну відмову від центрального опалення та перехід на індивідуальне й автономне. Документ стосувався міст Ужгород, Мукачеве, Чоп і Виноградів. Інші ж перейшли набагато раніше. Обласний штаб для контролю за умовами цього переходу очолив перший заступник голови Закарпатської облдержадміністрації Іван Бушко.

— У минулому опалювальному сезоні в Ужгороді централізовано отримували тепло 2,5 тис. абонентів. Для порівняння: в дореформений період таких абонентів було вдесятеро більше, — розповідає Іван Іванович. — Зрозуміло, що великі районні котельні за цих умов стали нерентабельними, вартість гігакалорій і рівень тарифів були одними з найвищих в Україні. За це нас постійно критикували, але ми не мали іншого виходу, як доводити справу до кінця. Лише в такому разі попередні дії були б логічними, розпочаті раніше роботи — виправданими.

Етап, коли ще можна було повернутися до минулих стандартів, залишився далеко позаду. Експерти вважають: точку неповернення пройдено, нині можна рухатися лише вперед.

— Свого часу перехід на децентралізоване опалення ініціювала не влада, а споживачі, не задоволені якістю і ціною послуг, — додає Іван Бушко. — А от завершальний крок має зробити саме виконавча влада. Насамперед від її організаційних зусиль, а також фінансових вливань з обласного та місцевих бюджетів залежить кінцевий успіх цієї справи.

У кожному місті — свої правила

Ще навесні працівники тих виконкомів, де залишалася частка споживачів централізованого тепла, повідомили: його більше не буде! Тож слід наперед думати, як зимуватимуть. Таких міст було чотири — Ужгород, Мукачеве, Чоп і Виноградів.

Спеціальні комісії сформували перелік сімей, які не здатні самотужки впоратися з труднощами переходу на індивідуалку і потребують фінансової допомоги. В обласному центрі, наприклад, із 2300 сімей, квартири яких під’єднані до центральних тепломереж, до пільгової категорії внесли 867, у Мукачевому з 3587 — 1440. Кожному з цих міст обласна рада надала субвенції, одна частина яких призначалася громадянам, а інша — бюджетній сфері. Ужгород отримав 5 млн грн, Мукачеве — 3,7 млн грн, Чоп і Виноградів — по 0,15 млн грн.

У місті залізничників Чопі свої особливості. Раніше комунальний сектор цього міста забезпечувала теплом Львівська залізниця. Минулої зими там централізовано опалювали ще 350 квартир. Серед квартировласників виявили 140, матеріальні можливості яких не дають змоги самостійно встановити індивідуальне опалення. Тож усім їм залізниця придбала газові котли за власний рахунок. Цей крок експерти вважають далекоглядним, оскільки відтепер залізниця позбувається обтяжливого обов’язку подавати по трубах тепло, зазнаючи від цього збитків.

Міська рада Чопа внесла свою лепту в розв’язання проблем: взялася за кошти міста поміняти підвідні газопроводи до будинків. Тож відомство і місцева влада об’єднали зусилля заради досягнення результату, в якому спільно були зацікавлені.

У Виноградові індивідуальне тепло слід подати в 109 "пільгових" осель із 240, які дотепер залишалися на центральній трубі. Найбільший обсяг роботи — в Мукачевому. Це місто першим в області перевело на автономне опалення бюджетну сферу, а ось з індивідуальним сектором, навпаки, припізнилося. Понад 3,5 тис. квартир взимку все ще обігрівали централізовано. Нині тут встановлюють автономне опалення 1440 абонентам, зарахованим до пільгової категорії. Власники однокімнатних квартир отримають по 3 тис. грн, двокімнатних — по 3,5, трикімнатних — по 4 тис. грн. Кошти надходять на спеціальні рахунки, звідки їх можна зняти лише на придбання матеріалів. Це убезпечує від нецільового використання грошей.

"Варіантів у нас не залишилося"

Власників квартир, яким надається допомога з бюджету, в кожному з міст переводять на індивідуалку за своїми правилами. Так, у місті над Ужем у цих квартирах встановлять електронагрівальні прилади, а над Латорицею — газові.

— Використання електроенергії обходиться дешевше, для бюджету цей варіант прийнятніший, — каже начальник головного управління міського господарства Ужгородського міськвиконкому Іван Крайниківський. — Ми прорахували, якої потужності повинні бути електронагрівачі (конвектори), також обгрунтовано та затверджено схеми електропостачання. Дуже важливо з належною якістю виконати роботи, щоб не було ні скарг від людей, ні порушень у технології.

Чи всі задоволені нововведеннями? Не всі й не завжди. Є споживачі, які скаржаться і просять залишити їм центральне опалення. У галузевому управлінні виконкому вважають, що більшість незадоволених — затяті боржники. Оскільки в теплозабезпеченні складно вирішувати питання сплати боргів, точкові відмикання неможливі, а процедура судових розглядів складна, то цим успішно користувалися. Через це борги комунальників досі накопичувалися. Нині цьому покладено край.

— Надання допомоги за бюджетні кошти має особливість: людям виділяють не гроші, а фінансують потрібні роботи. До кінця жовтня монтування систем завершимо, залишиться ввести їх у дію, — сказав Іван Крайниківський. — Тобто треба буде оформити документацію та під’єднати нові лічильники. Тобто система опалення буде повністю легалізована, і це дасть людям мождивість користуватися в повному обсязі призначеними їм пільгами та субсидіями. Таке завдання ставимо перед собою і вирішимо його.

Збережені мільйони — на інші потреби

У бюджетній сфері обласного центру нині також триває завершальна фаза повного переходу на "автономку". Кільком навчальним закладам Ужгорода, які не мали власних котелень, передали їх в оренду. Оскільки у бюджеті грошей не вистачає, то в місті придбали і монтують десять модульних котелень на умовах лізингу. Їхня перевага в тому, що потужність кожної чітко розрахована на потреби споживача, що заощадить значні кошти бюджету.

Усі котельні треба комусь обслуговувати. Для того, щоб це робили кваліфіковані фахівці, всім бюджетним установам рекомендується укладати договори з новоствореною структурою — приватним підприємством "Уженергія". Це дасть змогу уникнути надзвичайних ситуацій і трагедій, схожих на ту, яка трапилася нещодавно в газовій сфері Ужгорода. Оплата приватникам — за домовленістю.

КОМПЕТЕНТНО

За рік завдяки ефективнішому використанню газу економиться 20 млн грн


Василь Романець,
начальник управління
ЖКГ Закарпатської ОДА

— Відмова від централізованих котелень, які транспортували гарячу воду на 3 і більше кілометрів, а потім вона ставала ледь теплою, економічно вигідна. Так, за рік завдяки ефективнішому використанню природного газу заощаджується 20 млн грн, електроенергії — 4,5 млн грн. Уникнення втрат води в мережах дає додатково ще 1,5 млн грн заощаджень. Раціональніше витрачається і паливо, що дуже важливо для охорони довкілля і ресурсозбереження. Після завершення реформування галузі в області спалюватимуть на 15 млн кубометрів природного газу менше, ніж раніше.

І ще кілька цифр. За наявності "автономок" обігрів однокімнатної квартири обходиться у 40 грн, двокімнатної — 80 грн, трикімнатної — 121 грн. А ось при централізованому постачанні тепла оплата дорівнювала б відповідно 317, 525 і 668 грн.

Заощаджені мільйони на Закарпатті зможуть використати для інших господарських потреб. Кошти знадобляться для вдосконалення різних виробничих ділянок в обслуговуванні жителів краю. Проблем вистачає, як кажуть, з головою, у чому ніхто не сумнівається. І все-таки приємно, що в одному з найважливіших сегментів їх значно поменшало.

Ужгород net.ua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Рейтинг
Поки ще ніхто не оцінював
9 переглядів в січні
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Кримінал
Сьогодні вночі в Ужгороді до тла згорів автомобіль, який ймовірно належить відомому дипломату. Відео пожежі та моменту підпалу у мережі оприлюднив журналіст Віталіій Глагола. "Отже, відео моменту підпалу автомобіля дипломата Ігора Діра, який нині викладає в УжНУ. Палій вийшов із вулиці Липової на перехресті якої із Слов‘янською набережною і був припаркований Mercedes GL із номерами АА1037ОВ. Чоловік полив автомобіль якоюсь рідиною в районі капоту і підпали...
Спорт
25 січня в італійському Пянкавалло відбувся етап кубка світу зі сноубордингу в дисципліні паралельний слалом, пише Uzhhorod.net.  Участь у ньому взяла й лідерка жіночої збірної України – ужгородка Аннамарі Данча-Чундак. Аннамарі показала 17-й результат у цих змагань, що також додало їй 140 рейтингових балів. А переможцем стала швейцарка Джулія Зог, ще дві сходинки пєдесталу пошани зайняли німецькі сноубордистки – Селіна Йорг та Рамона Гофмайстер. Сьогодні,...
Пригоди
25 січня, у Мукачеві, на перехресті вулиць Я.Мудрого-І.Маргітича сталася ДТП за участі неповнолітнього. 15-річний хлопець перебігав дорогу в невстановленому місці, його збив водій на автомобілі марки «Мерседес», інформує відділ комунікації поліції у Закарпатській області.  Дитина не зазнала серйозних травм і була доставлена в дитячу лікарню, де її оглянули й надали медичну допомогу. Поліція розпочала за цим фактом розслідування, попередня правова кваліфіка...
Кримінал
Елітне авто, яке виявили вщент згорілим в Ужгороді, ймовірно належить відомому дипломату – Надзвичайному та Повноважному Послу України. Про це «Сайту міста Ужгород» стало відомо з власних джерел. Свого часу власник автівки займав одну з керівних посад в Секретаріаті Президента України та займав високі дипломатичні пости.  Як повідомляють у поліції, попередня правова кваліфікація справи - частина 2 статті 194 Кримінального кодексу України, тобто умисне знищ...
Суспільство
Протягом доби 26 січня на Закарпатті буде хмарна погода, вночі без істотних опадів, вдень місцями слабкі опади у вигляді дощу, в горах подекуди мокрого снігу та снігу. Вночі та вранці місцями туман, на окремих ділянках гірських доріг ожеледиця, інформує Закарпатський обласний центр з гідрометеорології. Вітер південно-східний 5-10 м/с. Температура повітря вночі 0-5° морозу, вдень 1° морозу - 4° тепла. Вночі та вранці місцями туман, на окремих ділянках гірсь...
Пригоди
Разом з нею постраждала автівка, яка стояла поряд. Наразі марка машини, яка згоріла, невідома так само і причина загоряння. Помітили знищене авто біля ужгородсього закладу Уж-Венеція на набережній, пише Мукачево.нет. Подробиці пожежі очікуйте згодом. Читайте також: Родині закарпатця, який з кувалдою прийшов на розбірки у спортзал, спалили автомобіль (ФОТО)
Кримінал
Клара Балог та Віталій Габор забили дерев’яною палицею 2-річного сина і спалили його тіло на сміттєзвалищі, повідомляє Захід.нет. Франківський районний суд Львова визнав ромів Клару Балог та Віталія Габора винними в умисному вбивстві дворічного хлопчика на сміттєзвалищі у Ходорові. Як вказано у вироку суду, вбивство трапилось на міському сміттєзвалищі у Ходорові. Клара Балог спільно з Віталієм Габором вбила свого 2-річного сина. Вони до смерті побили дитин...
Пригоди
Сильний землетрус магнітудою 6,8 ввечері 24 січня сколихнув провінцію Елязиг, що на Сході Туреччини. Кількість загиблих через стихію зросла до 20 осіб, ще понад тисячу отримали поранення. Точну кількість жертв землетрусу озвучили в управлінні з надзвичайних ситуацій і стихійних лих Туреччини, передеє Anadolu. Одразу після сильних підземних поштовхів у провінціії Елязиг закрили аеропорт, проте вранці 25 січня він відновив роботу. Також у регіоні наразі нема...
Суспільство
Лікар-педіатр Євген Комаровський запевняє, що посилки з Китаю, незважаючи на коронавірус, можна отримувати Про це він повідомив на своїй сторінці в Instagram. Лікар зазначив, що найчастіше запитання, пов'язане з коронавірусом, є таке: "Чи можна без побоювань отримувати посилки (товари) з Китаю?" "По-перше, ймовірність того, що вірус зможе існувати поза організмом ссавців понад дві доби, мізерно мала. По-друге, шансів отримати саме через предмети інфіковану...