15:00, 17 березня 2015 р.
Як твердим топливом опалюють школи на Закарпатті (ФОТО)
Голова Закарпатської ОДА Василь Губаль відвідав школи Хустського району, аби перевірити стан котелень, котрі були обладнані новим твердопаливним устаткуванням коштом субвенцій з державного бюджету. Керівник краю проінспектував найбільші заклади: школи у Золотареві, Драгові та Копашневі. В усіх закладах наприкінці 2014-го – початку 2015-го були обладнані нові котельні, які дозволили відмовитися від споживання газу та ощадити бюджетні гроші.
Антон Довганич, директор Золотаревської школи, де навчаються понад 700 дітей, розповів, що з облаштуванням твердопаливних котлів у закладі стало тепліше – встановили два котли з опаленням дровами і вугіллям замість шести газових, і вийшли на більшу потужність. Що ж до економії, то, враховуючи здорожчання газу, за сезон мали б заплатити близько 500 тисяч гривень (стільки ж, до слова, і витратили на встановлення нових котлів та мережі), а з новим пальним – дровами і вугіллям – економлять від 40 до 50%. Тож окупність нової котельні становитиме близько двох років, остаточні параметри економії будуть відомі наприкінці опалювального сезону. Директор школи зазначає: "Наразі ж підрахунки такі: зазвичай школа використовувала за сезон газу стільки, що його вартість становила б понад 400 тисяч гривень, ціна ж за вугілля і дрова за половину опалювального періоду не перевищить 90 тисяч гривень. Тож економія очевидна. Крім того – позбуваємося залежності від газу, а це також важливо. Й усе це – з покращенням комфорту, бо котли сучасні, ефективні, і в закладі стало тепліше".
У школі в Драгові, де навчаються близько семиста дітей, теж задоволені економією за енергоносії. Директор школи Василь Бокоч розповідає: "Якби використовували газ, за сезон мали б заплатити від 630 тисяч гривень. Величезна сума! Тепер заплатимо від 350 до 400 тисяч. Остаточний підрахунок буде, як закінчимо опалювати, але заощадження відчутне". У Копашневі, котре теж має великий заклад, розрахований на близько тисячу учнів, то ситуація там подібна: нова котельня вже забезпечує 45% економії на енергоносії.
Як розповів голова Хустської районної ради Олександр Липчей, що протягом останніх місяців у районі сім навчальних закладів отримали нові котельні – за рахунок коштів держсубвенції у Золотареві, Олександрівці, Драгові та Копашневі, два проекти здійснені спільно з організацією ПРООН у Нижньому Селищі та Вертепі), і Данилівська ЗОШ переведена на альтернативне опалення коштом районного бюджету. "На це рік також маємо серйозні плани. А через економію матимемо можливість "стимулювати" заклади та подовжити енергозберігаючі заходи", - зазначив Олександр Юрійович.
Голова Закарпатської ОДА, інспектуючи котельні, вивчав не лише результат, але і завдання, які виникли через новацію. "Перше, чим я цікавився – чи діти навчаються в теплі. Переконався, що так, й це радує, значить, ефект від роботи є. Друге питання – робота над тим, аби все системно організувати. Це і дрова, котрі мають бути належно підготовані. Й я дав відповідні завдання – прорахувати це все і забезпечити. Готувати сани навесні – тепер маємо діяти так. І починати забезпечувати дрова завчасно. І держлісгоспи мають продумати те, як поставляти дрова не лише належної якості, а й уже підготовані. Також у школах мають бути пристрої для розколювання дров – "колуни", як у нас кажуть. Загалом задоволений як показниками економії, так і якістю послуги. Рухаємося правильним шляхом. До слова, звертаємо увагу і на енергозаощадження – заміну вікон, тощо", - сказав Василь Губаль.
Як у Золотареві, так і в Драгові і в Копашневі директори шкіл акцентують: на пальному економлять, але тепер в операторів котелень більше роботи, а також слід облаштувати приміщення для зберігання та підготовки дров. Керівник області наголосив: нарешті слід працювати як господарі, влада допоможе, але результат роботи залежить і від хазяйського підходу на місцях. Ідеться про оптимізацію процесу забезпечення шкіл твердим паливом. Керівник краю дав відповідні доручення, щоби налагодити механізм співпраці влади на місцях, освітніх закладів і держлісгоспів. Керівники шкіл, освітянської галузі у районі та самої Хустщини просто на об’єктах отримали завдання вирішити господарчі питання, пов’язані з роботою котелень: від утеплення теплотраси і до облаштування території біля котельні.
Підсумовуючи тему, голова ОДА акцентував на кількох результатах, що їх принесло облаштування нових котелень. По-перше, встановлені котли українського виробництва, а значить є робота підприємствам держави, також і краю, адже працювали і місцеві майстри. Також - кошти замість закупівлі газу надходять за дрова у держлісгоспи, значить, і закарпатці, які працюють там, отримують зарплату, а область - податки. По-третє, відмова від використання газу для опалення в бюджетних установах – це черговий крок до енергонезалежності України.
"Загалом щодо шкіл маємо кілька акцентів. От мене на сесії Хустської райради запитували, чи варто зараз займатися, до прикладу, облаштуванням внутрішніх вбиралень, тощо. Я переконаний: маємо працювати для фронту, маємо тримати внутрішній, "другий фронт" тут, в області, але повинні працювати і на перспективу – для нашого нового покоління, для добробуту і комфорту дітей. Як не дбати про те, аби діти виховувалися і навчалися в хороших умовах, здобували якісну освіту? Тому школам і садочкам – постійна увага", - акцентував Василь Губаль.
Наразі ж кошти, отримані краєм як держсубвенція для заходів енергозаміщення та енергозбереження, використана, результат роботи є, так само і проектів, здійснених коштом області та районів. Лише у Хустському районі за останні кілька місяців сім навчальних закладів отримали новітні котельні на твердому паливі. А в області таких – понад тридцять. Й окрім субвенції з державного бюджету, котра була виділена на ці цілі у розмірі 14, 6 мільйона гривень, були залучені кошти обласного та місцевого бюджетів та міжнародних проектів. У новому сезоні ці роботи продовжаться: обласна рада передбачила близько 36 мільйонів гривень на заходи з енергозаміщення та заощадження. Стратегічна мета – протягом 2015-го року повністю відмовитися від використання газу в опаленні бюджетних установ та перейти на альтернативні й економні способи опалення.
До слова, Золотарівська школа вслід за новою котельнею вже скоро матиме нову "обновку" – рішенням Хустської районної ради виділено кошти на облаштування там спортивного майданчику зі штучним покриттям. Загалом економія коштів, яка досягається через заходи енергоощадження та енергозаміщення, дозволить в освітніх закладах виконати проекти, спрямовані на покращення навчального процесу.
10930083_904626086225732_8817938477182559349_n (1)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
07:54, 10 грудня
14:26, 9 грудня
45
10:14, 9 грудня
13:37, 1 грудня
live comments feed...