• Головна
  • Закарпатські угорці сказали своє «Так» євроінтеграції
15:00, 4 березня 2015 р.

Закарпатські угорці сказали своє «Так» євроінтеграції

Поки українська влада на всіх кутах розповідає потенційному електорату про переваги євроінтеграції і обіцяє швидке скасування візового режиму з країнами Європейського Союзу, українські угорці продовжують масово оформляти «мадярські» паспорта і стають повноправними громадянами ЄС.

Історія прискореної «євроінтеграції» закарпатських угорців почалася ще під час правління Віктора Януковича. «Підсобити» цьому угорський парламент, який в 2010 році прийняв закон, що спрощує процедуру отримання громадянства етнічними угорцями, які живуть в сусідніх країнах. Найбільше таких угорців проживає в Словаччині, Румунії і на українському Закарпатті. А прийнята в квітні 2011 року нова Конституція Угорщини остаточно закріпила можливість отримання угорцями подвійного громадянства. Крім того, угорський основний закон прямо вказав на необхідність сприйняття країни без акцентування уваги на справжніх її кордонах.

Таким чином, в даний час «закордонні» угорці визнаються рівними в правах з угорцями, що проживають, власне, в самій Угорщині. Тому немає нічого дивного в тому, що закарпатські угорці ще в 2011 році стали в масовому порядку отримувати угорські паспорти.

Як кажуть, такою «шарою» гріх не скористатися. Дійшло до того, що масової «паспортизацією» угорців зацікавилася СБУ, та одержувачів Сертифікатів про повернення громадянства стали викликати на приватну «бесіду». Правда, в кінці кінців, ситуацію спустили на гальмах. Український МЗС виступив із заявою, що видача Угорщиною національних паспортів етнічним угорцям, що проживають на Закарпатті, не є політичною проблемою.

В СБУ, однак, зазначили, що продовжать тримати питання видачі угорського громадянства на контролі, «тому що в подальшому це може вилитися в проблеми територіальної цілісності».

Після перемоги Євромайдану і відсторонення Віктора Януковича від влади масова «паспортизація» українських угорців продовжилася.

27 лютого 2015 Арпад Янош Потап, державний секретар Угорщини, відповідальний за національну політику в угорському уряді, повідомив, що майже 100 тисяч жителів Закарпатської області вже отримали громадянство Угорщини за спрощеною процедурою.

Як відомо, підтримкою закордонних угорців займається фонд Габора Бетлена, який функціонує і на Закарпатті. Як стверджує Арпад Янош Потап, на його діяльність в 2015 році в бюджеті Угорщини передбачили 17,5 млрд форинтів (~ 65 млн доларів США).

Словом, все йде до того, що скоро на Закарпатті не залишиться жодного угорця, який не матиме «подвійного» громадянства. Ця обставина змусила офіційний Київ знову звернути увагу на «угорську» проблему.

П'ятого січня 2015 під час візиту в Ужгород міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що з практикою «подвійного» громадянства скоро буде покінчено.

«У Конституції України чітко написано, що подвійного громадянства бути не може і крапка. Кожен повинен поважати українські закони. Кожен, хто має два паспорти, повинен розуміти, що його виявлять і застосують відповідні санкції. Скоро буде введений спільний митний контроль, який унеможливить випадки, коли на українській митниці громадянин показує один паспорт, а на європейській - інший », - сказав він.

Як і очікувалося, в самій Угорщині до заяви Павла Клімкіна поставилися вкрай негативно. Вже 2 січня віце-прем'єр-міністр Угорщини Жолт Шемьєн заявив, що Угорщина не підтримуватиме будь-які рішення, які б ставили під загрозу інтереси угорців у Закарпатті.

Сенс заяви більш ніж зрозумілий: Угорщина не буде передавати Україні ніякої інформації про своїх громадян. Таким чином, на допомогу Будапешта Київ може не розраховувати. Вирішувати «проблему» з вільним перетином україно-угорського кордону доведеться самостійно. Безумовно, можливості для цього є. Наприклад, заборонити пропускати через кордон громадян України без шенгенської / національної візи. А наявність угорського паспорта до уваги не приймати. Не пропускати - і все. Нехай звертаються до суду, який розведе руками з традиційними словами про заборону «подвійного» громадянства.

І що тоді накажете робити? Їхати в Європу через Білорусь? З іншого боку, подібні обмежувальні заходи викличуть негативну реакцію і роздратування у представників угорської національної меншини. Адже не можна сказати, що масова «паспортизація» угорців загрожує територіальній цілісності України. Просто в Києві повинні зрозуміти, що закарпатські угорці не українці. Вони, насамперед, угорці. І тільки потім жителі України, яким угорська держава пішла назустріч і дозволила користуватися всіма перевагами громадянства країн-членів ЄС. Наприклад, безперешкодно переміщатися по Європі і влаштовуватися на роботу без будь-яких дозволів та квот.

Загалом, українські угорці ясно дають зрозуміти, що вони не бажають принижуватися в консульствах заради отримання заповітної шенгенської візи і нелегально «гастролювати» в Європі як українці. І чекати обіцяної «євроінтеграції» і скасування візового режиму (який не дає право на роботу) вони теж не бажають, тим більше в умовах економічної кризи і зростаючого безробіття.

Обіцяного, як кажуть, три роки чекають. А в українських реаліях це взагалі може розтягнутися на десятиліття. А значить, число осіб з «подвійним» громадянством на Закарпатті буде тільки збільшуватися.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#на закарпатті #в ужгороді #подвійне громадянство #закарпатські угорці #громадянство угорщини #паспорт угорщини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...