Десять причин побувати на Закарпатті: кава, замки, чани, бограч ... (БАГАТО ФОТО)

Анексія Криму, інфляція гривні, проблеми з видачею віз і біопаспортів, або ж елементарне бажання краще пізнати власну країну - ці та інші чинники знову пробуджують в українцях інтерес до внутрішнього туризму і спонукають до пошуку цікавих і бюджетних місць для відпочинку.

З цією метою і був заснований проект Знайдено в Україні, у складі експедиціі якого Новий час вирушило на Закарпаття.

Ужгород - кавова Мекка України

Одна із перших асоціацій, яка виникає в українців при слові Закарпаття - це Ужгород.
Столиця регіону незаслужено обділена увагою туристів, хоча по самобутності та кількістю історичних артефактів Ужгород не поступається Мукачево та Львову.
З повним правом може це місто потягатися зі Львовом і за звання кавової столиці України. Його тут не тільки варять по-особливому, але і зберігають власні секрети його обсмаження.
В ужгородців навіть є приказка: "Львів славиться своїми кав'ярнями, а Ужгород - кавою". Місцеві кавомани стверджують, що цей популярний напій був завезений сюди ще у XVI ст. з Угорщини.

Крім замку, моста і 2,5-кілометрової липової алеї вздовж річки Уж, ще одним містоутворюючим місцем Ужгорода сміливо можна назвати кондитерську Валента Штефаньо - його ім'я в Ужгороді знають усі. А придуманий ним торт Ужгород, який дасть фору Київському і льодяники у формі ужгородського герба з натуральних соків стали вже традиційними сувенірами з цього міста.

"З практичної точки зору, варто приїхати в Ужгород, оселитися тут і вже далі, на машині, об'їхати всі самі кльові точки Закарпаття. Поруч Мукачево, Синевир, Рахів зі своїм географічним центром Європи, Берегово з термальними водами і несподіване урочище Воєводино. В Ужгороді жити і харчуватися дешевше, ніж у Мукачево. А подивитися теж є що", - ділиться порадами автор проекту Знайдено в Україні Лала Тарапакіна.

Замки

Ще одним символом Закарпаття по праву можна назвати замки. Лицарські замки, оборонні укріплення та мисливські палаци - знаменитий замок Паланок, Ужгородський, Хустський, Невицький, Середнянський замок тамплієрів - в цілому, на території Закарпаття знаходяться стіни і руїни 12 пам'яток середньовічного зодчества.

Деякі з цієї дюжини вдалося зберегти, як наприклад королівські Ужгородський та Замок Паланок. Сьогодні вони стали головними туристичними об'єктами регіону. Однак значну частину закарпатських замків погода і час все ж перетворили на руїни.


Нашій експедиції пощастило побувати в замку Сент-Міколош, який знаходиться у колоритному селі Чинадієво.

Крім склепінних стель, потайних коридорів і неймовірну історію кохання королівни Ілони Зріні, яка розгорталася у цих стінах, замок стоїть уваги і завдяки своєму нинішньому ангелу зберігачу і екскурсоводу Йосифу Бартошу.

У 2001 році художник став першим в Україні, хто зважився взяти в оренду замок, і з тих пір вкладає всі свої сили у його відновлення.

Власними коштами і завдяки невеликій допомозі від угорського уряду Бартош зміг відновити дах, частину перекриття й інтер'єр першого поверху будівлі.
Бюджет повної реставрації замку перевищує 1 млн євро, однак художник не зневіряється.

В одній з кімнат замку розташувалася постійна виставка картин, гроші від продажу яких йдуть на ремонт будівлі.

Сьогодні у стінах колишньої резиденції Ілони Зріні проводяться вінчання, вечори камерної музики, міжнародні та місцеві культурні заходи.
До слова сказати, першою парою, яка повінчалася у стінах цього замку, був сам Йосип Бартош і його дружина художниця Тетяна.

Угіддя Шенборнів

З Чинадієво пов'язана ще одна унікальна споруда. У сусідньому селі Карпати збереглася колишня резиденція графів Шенборнів, які в XVIII столітті були найбільшими землевласниками у Закарпатті.

На сьогоднішній день у стінах цього палацу розміщується санаторій Карпати.


В урочищі Воєводино, що в 50 км від палацового комплексу (а також від Ужгорода), розкинувся парк Шенборна. По суті, це відновлений закарпатськими істориками, географами і меценатами старовинний заповідник австро-угорських часів.

"Озера, водоспади, острівці та алеї - все це можна обійти пішки до падіння з ніг, а можна об'їхати на коні. А потім повечеряти бограчем або домашніми ковбасками у колибі на території туркомплексу Воєводино", - радить Лала.

Гуцульські коні

Раз вже мова зайшла про коней ... У цьому регіоні розводять особливу породу коней, яка, як ніяка інша, пристосована до життя у гористій місцевості.

Нащадок дикого карпатського тарпана - гуцульський кінь - був виведений у Карпатах ще за часів Австро-Угорщини для господарських робіт та ведення військових дії у горах. Ці невеликі, але витривалі коні комфортно себе почувають, як у горах, так і на рівнині. Відрізняє їх і дивовижна дружелюбність - "гуцули" спокійно ставляться навіть до недосвідчених вершників.

Після війни майже все поголів'я коней цієї породи успадкувала Угорщина та Чехословаччина. Радянські власті не оцінили тоді по достоїнству цих невисоких конячок. У 90-х роках гуцульських коней в Україні практично не залишилося.

Сьогодні популяризацією "гуцулів" на Закарпатті займається колишній юрист Богдан Рущак. На основі своєї бази у Тур'їй Поляні - мальовничому карпатському селі-заповіднику - він намагається відродити інтерес не тільки до коней, а й до кінного спорту.

Крім конкуру, разом з французом Грегорі, він навчає людей власним методом спілкування з кіньми. Та так, що вже через три дні ви зможете впевнено скакати у гористому лісі.

Закарпатське джакузі

Одна з характерних закарпатських забав - купання у чавунних чанах з мінеральною водою.

Далеко не всі в Україні знають, що на місці нинішньої Закарпатської області кілька століть тому було поселення кельтів. Саме від них, крім секретів виноробства і пивоваріння, перейняли закарпатці цю традицію.

По суті, чани - це кельтський аналог сучасного джакузі. Чан наповнюють холодною мінеральною водою з джерела, на дно кладуть річкові камені, потім воду поступово нагрівають на відкритому вогні.

Традиційно, прийом ванни чана чергується зануренням у холодну воду, будь-то гірська річка або басейн.

Зі слів самих закарпатців, самі "правильні" чани знаходяться у Лумшорах. Сьогодні у цьому селі (близько 50 км від Ужгорода) у різних господарів є близько 20 відлитих за старою технологією чавунних казанів.

Незважаючи на моторошнуваті асоціації, які з'являються при вигляді котла над відкритим вогнем, місцева мінеральна вода добре впливає на опорно-рухову систему і на весь організм у цілому.

Оскільки, у чанах купаються у будь-який час року - поїздку краще планувати і замовляти заздалегідь.

Термальні води

Славиться Закарпаття і своїми термальними водами. Крім українців, купатися на курортах у Берегово та Косино з'їжджаються мешканці сусідніх Угорщини та Словаччини.

Це й не дивно. Курорт Косино, розташований біля села Косонь, знаходиться всього в 200 метрах від угорського кордону: з одного боку він оточений угорським дубовим гаєм, а з іншого - українським.

На відміну від берегівського, термальний курорт Косино невеликий, але дуже продуманий і сучасний.

На 8 га вмістилися п'ять басейнів, три з яких - термальні, у тому числі дитячий (температура води +41). Є ще величезний басейн з прісною водою і водним баром, і "жабник" для найменших.


Навколо басейнів досить шезлонгів, є фуд-зони, де можна спробувати лангош (тісто зі сметаною і сиром) і дитячий майданчик. У лісовому масиві можна знайти зону для барбекю.

Також на території комплексу є кілька так званих ванн Кнайпа - міні-басейнів з дном, викладеним дрібними камінчиками, які використовуються для розслабляючого масажу стоп. У ціну квитка (150 грн - 2 години - ціна на початок 2015 року) входить також сауна. А ще тут є бювет з мінеральною водою.

Термальні води видобуваються тут зі свердловини глибиною в 1,2 км. Вміщені в них речовини будуть корисні для опорно-рухового апарату, ЦНС і серцево-судинної системи.

Виноробство

М'який клімат і особливості ґрунту, забезпечені сусідством з горами, ставлять Закарпаття у один ряд зі знаменитим угорським Токаєм.

Вино тут робити люблять і вміють - приватні виноградники є практично в кожному дворі. А військові укриття, що збереглися з часів Османської імперії, вже давно використовують як винні погреби.

Один з найбільших таких підвалів, які полонені турки викопали ще в 1557 році, зберігся у селі Середньому близько Ужгорода. У підземному коридорі довжиною близько 4,5 км утримуються постійні +12 - ідеальна температура для витримки вина.

Сьогодні у цьому підвалі можна продегустувати та придбати як класичні, так і локальні сорти вина.
У цьому ж селі ми знайшли незвичайну бабусю Ірину Василівну, у якої у дворі виявився такий же старовинний підвал. Виробництвом смачних сухих і солодких вин з власного виноградника зараз займається її син, а сама Ірина Василівна проводить привітні дегустації.

Десять причин побувати на Закарпатті: кава, замки, чани, бограч ... (БАГАТО ФОТО) (фото) - фото 59
Десять причин побувати на Закарпатті: кава, замки, чани, бограч ... (БАГАТО ФОТО) (фото) - фото 59

Як вже говорилося, закарпатці багато чого перейняли у кельтів. У тому числі і традиції алкогольних напоїв. В ході експедиції нам пощастило познайомиться з екс-журналістом, істориком Юрієм Клованич, який під час спроб розбити ботанічний сад на своїй ділянці під горою Ловачка виявив вхід у аналогічний турецький підвал.

Завдяки температурі і вологості, крім приголомшливих вин, наливок, і домашнього сидру, виготовлених за стародавніми кельтськими рецептами, у цьому підвалі проходять витримку м'які благородні сири, які тут же розкуповують як місцеві жителі, так і туристи.

Еко-сири

Десять причин побувати на Закарпатті: кава, замки, чани, бограч ... (БАГАТО ФОТО) (фото) - фото 61
Десять причин побувати на Закарпатті: кава, замки, чани, бограч ... (БАГАТО ФОТО) (фото) - фото 61

Слід визнати, що у Закарпатті сьогодні відроджується мода на екологічно чисті продкути.

Віддаленість від великих промислових об'єктів та туристичний потенціал надихають місцевих жителів відновлювати приватне сільське господарство і своїми руками виробляти здорову і смачну їжу.

Так, поряд з традиційною бринзою і овечою вурдою, закарпатці освоюють виробництво цвілевого брі та камамбера, маскарпоне, фети і рікотти.

Крім згаданого вище Кельтського двору, у пошуках сирних делікатесів місцеві жителі направлять вас у широко відому тут швейцарську сироварню у Нижньому Селищі, або на невелике виробництво Баранове в Ізі (яка, крім того, відома як столиця лозоплетіння України).

На Закарпатті популярні сімейні господарства, коли різні етапи виробництва і логістики поділяють між собою члени однієї сім'ї. Тому й обсяги продукції невеликі. Купити закарпатські сири можна або на місці, або вдавшись до служби доставки.

Кухня

Десять причин побувати на Закарпатті: кава, замки, чани, бограч ... (БАГАТО ФОТО) (фото) - фото 62
Десять причин побувати на Закарпатті: кава, замки, чани, бограч ... (БАГАТО ФОТО) (фото) - фото 62

Раз вже ми торкнулися кулінарної теми, мабуть, варто розповісти про кухню Закарпаття детальніше. Тут гостро відчутний вплив сусідньої Угорщини - перші та другі страви, як правило, щедро приправлені паприкою.

Візитна картка Закарпаття - бограч - гуляш з, як мінімум, трьох видів м'яса, котрий готується без краплі води, але подається, як перше.

Місцеві жителі кажуть: "Чим бажанішим гість - тим густіше бограч".

Вегетаріанцям у Закарпатті бути складно, навіть запечена картопля, яка на місцевому діалекті називається крумпля, тут щедро приправляється салом.

Боб-гуляш, лоці, кляганец, токан - більшість страв тут представляють собою саме м'ясо з овочами, а не навпаки.

Популярні також млинці-палачинти і кремзлики, відомі у нас як деруни. На десерт обов'язково спробуйте сирні гомбовці.

Озеро Синевир

Десять причин побувати на Закарпатті: кава, замки, чани, бограч ... (БАГАТО ФОТО) (фото) - фото 63
Десять причин побувати на Закарпатті: кава, замки, чани, бограч ... (БАГАТО ФОТО) (фото) - фото 63

Високогороне озеро Синевир, відоме в народі як Морське око, знаходиться на висоті майже у кілометр над рівнем моря (989 м, якщо бути точним), і є найбільшим у Карпатах. Через невеликий острів посеред водної гладі, з висоти воно й справді схоже на гігантське око.

Дістатися до озера можна по трасі Київ-Чоп, а після повороту на Міжгір'я проїхати ще близько 50 км вглиб Закарпаття. Решта 1,5 км можна подолати пішки по гірській лісовій стежці - що вже окрема пригода, або, доплативши 25 грн, під'їхати до самого озера.

Незважаючи на те, що купатися і рибалити в озері заборонено, поїхати туди варто вже тільки для того, щоб побачити небо, відбите в водної гладі, оточене містичними горами. Вода в озері кришталево чиста і здається яскраво-блакитною.

"Я не можу ставити оцінки озера Синевир, тому що вся Україна вже і так його "знайшла". Але проїхати повз нього наша команда не змогла. Я завжди злегка гублюся, коли стоїть завдання описати мальовничий пейзаж. Але скажу, як можу: коли ти виходиш на дерев'яний оглядовий майданчик і очам постає блакитне чайне блюдце у обрамленні гір і смерекових бус, ти просто перестаєш дихати на перші хвилини дві. Потім ці дві хвилини проходять і наступають наступні п'ять, коли ти усмоктуєш всю цю силу і пишаєшся до сліз тим, що озеро Синевир - це Україна", - каже організатор проекту Знайдено в Україні Лала Тарапакіна.

За старовинною легендою, ім'ям Синь звали голубооку княжну, яка колись жила тут, а Виром - закоханого в неї пастуха, якого вбив батько Сині, що не бажав бачити у своєму будинку бідняка. Страждаючи по коханому, дочка нібито виплакала ціле озеро сліз.

Насправді озеро утворилося близько 10 тисяч років тому, коли зсуви перекрили річкову долину.
В даний час озеро займає близько 4,5 га, а його глибина сягає 22 м.

на закарпатті ужгород закарпаття туризм синевир замки закарпаття вино закарпаття знайдено в україні
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
1032 перегляди у жовтні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Кримінал
Прокурором Великоберезнянського відділу Ужгородської місцевої прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт щодо 21-річного юнака за фактом втечі з-під варти (ч. 1 ст. 393 КК України). Зазначимо, що раніше він неодноразово притягувався до відповідальності. Наразі ж у судах першої інстанції щодо вказаної особи знаходяться 6 обвинувальних актів за злочини проти власності. Слідством встановлено причетність закарпатця до крадіжок на території Великоберезнянс...
Суспільство
Вчора, близько 10-ї вечора, патрульним надійшло повідомлення про ДТП з потерпілими. Пригода відбулась на трасі М–06, поблизу села Руське. За попередньою інформацією, водійка авто Skoda перевищила швидкість, не впоралась з керуванням і з’їхала в кювет. У результаті автомобіль перекинувся на дах. Двоє пасажирів травмовані, третій перебуває у реанімаційному відділенні. Патрульні забезпечили охорону місця події і викликали слідчо-оперативну групу. Водії, не по...
Суспільство
Озирніться - уже жовтень добігає кінця, а дерева в Ужгороді лише починають змінювати барви. Це значить одне: ви ще не проґавили свій шанс насолодитися золотою осінню цього року. Саме час відірвати голову від свого смартфону і роззирнутися: навколо стільки краси! Не тільки дивитися, а й бачити - от і все. За нею не обов'язково їхати кудись далеко. Спеціально для цього ми провели невеличкий експеримент: наша кореспондентка змінила свій звичний шлях на роботу...
Суспільство
Італійські бренди від «Gucci», «Dolce Gabana», «Longchamp» «Massimo Dutti», які ввозилися в Україну без декларування та оподаткування, потрапили на склад Закарпатської митниці. На митному посту «Тиса», що на українсько-угорському кордоні, закарпатські митники в одному з так званих «італійських бусів» вчергове вилучили колекційні брендові речі, які водій намагався завезти на митну територію України в обхід декларування та оподаткування. Повертаючись з Італі...
Суспільство
Зa фaктом смертельної aвaрії, в результaті якої несумісні з життям трaвми отримaлa жителькa селa Оросієво, слідчі поліції Зaкaрпaття відкрили кримінaльне провaдження. У спрaві признaчили експертизи для встaновлення остaточних причин ДТП, інформує Перший-Кабельний. Вчорa, 21 жовтня, близько 21:20 до поліції нaдійшло повідомлення про смертельну aвaрію у Берегівському рaйоні. Зa викликом виїхaлa слідчо-оперaтивнa групa, якa встaновилa, що 19-річний житель сел...
Суспільство
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» № 930-ІХ. Парламент ухвалив його 30 вересня 2020 року. Про це повідомляє пресслужба Офісу президента. Документ відновлює надання батькам одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка». Така допомога видаватиметься протягом 30 днів після наро...
Суспільство
У Закарпатській області співробітники Служби безпеки України попередили контрабанду до Європи високотоксичної небезпечної речовини – металевої ртуті. За попередньою версією, мешканець області планував незаконно перемістити через кордон майже 9 кілограмів ртуті для подальшого продажу за кордоном, інформують в соцмережі на сторінці СБУ в Закарпатській області встановлюється Правоохоронці затримали транспортний засіб чоловіка у пункті пропуску «Вилок». Під ча...
Суспільство
22-річний житель Мукачівщини скоїв ряд крадіжок з приватних помешкань у селищі Великий Бичків. Під приводом збору коштів для хворої дитини зловмисник викрав гроші у сумі понад 375 тисяч гривень та ювелірні вироби. За всіма фактами слідчі поліції проводять досудове розслідування Працівники Рахівського відділення поліції продовжуть документувати протиправні дії 22-річного жителя Мукачівщини, який підозрюється у крадіжках грошових коштів з помешкань жителів В...
Суспільство
Про це редакцію сайту 0312.ua повідомили читачі: З джерел в правоохоронних органах нам стало відомо про цікаве кримінальне провадження, яке стало наслідком відчайдушних спроб провінціального олігарха Валерія Пиринця, протягнути до керівництва Пилипецької ОТГ свого спадкоємця – Віталіка! Подібно герою-авантюрису романа Гоголя «Мертві душі», який скуповував неіснуючих кріпаків для внесення їх як застави для отримання кредиту, батько «прикупив» бомжів, яких з...