13:00, 31 січня 2015 р.
Обрана може спіткати доля Януковича
Угорщина може стати першою країною-членом ЄС і НАТО, де можливий «кольоровий переворот». США і ЄС незадоволені прем'єром країни Віктором Орбаном.
Віктор Орбан дратує Захід своєю незалежною політикою. Він неохоче, під тиском, приєднався до антиросійських санкцій, зажадав від євробюрократів відшкодувати угорським аграріям збитки від скорочення обсягів співпраці з Росією, відмовився оспівувати «Євромайдан», заявив про політичний «поворот на схід», обличчям до Росії і Китаю. Ще він зажадав від Києва поважати права 160-тисячної угорської меншини на Закарпатті.
У відповідь Вашингтон і Брюссель взялися за організацію вуличних маніфестацій, спрямованих проти Орбана. Західні ЗМІ раптом розгледіли в ньому «тирана» і почали писати, що він зосередив занадто багато влади в своїх руках і зловживає нею, порушуючи демократичні права угорських громадян.
Серед протестувальників угорців на вулицях Будапешта чомусь з'явилися співробітники американського посольства, в тому числі повірений у справах США в Угорщині Андре Гудфренд. Протестувальники чомусь швидко від соціально-економічних гасел перейшли до політичних і навіть геополітичних: «Ми хочемо залишитися в Європі!», «Ні співпраці з Москвою!» і т.д.
Розпочавшись, як соціальні, протести погрожували перерости в політичні. Звучали вимоги відставки Орбана і його уряду, а угорська ліберальна опозиція «штовхала» проєвропейські і проамериканські гасла.
Орбана поки не повалили. Напевно, ЄС і США навмисно підтримували ситуацію на потрібній точці кипіння, очікуючи від Орбана кроків назустріч. Котел штучно підігріваємого народного обурення кипів, кипів ... Здавалося, до сутичок з поліцією залишилося зовсім небагато. Але потім протести схлинули, хоч і не повністю. США і ЄС вичікують, натякнувши Орбану, що його може спіткати доля Януковича.
А що ж Орбан? Складно сказати, чим закінчилися його переговори з Ангелою Меркель на початку цього року, але зараз західні ЗМІ пишуть, що він має намір запросити в Будапешт Володимира Путіна. Ці ж ЗМІ раніше повідомляли, що Орбан «занадто» зблизився з Путіним і знаходиться під його контролем. Тепер у них буде новий привід написати про те ж. Мабуть, Орбан підкорятися Заходу відмовився.
Угорський прем'єр перебуває в непростій ситуації. Він розуміє, що проходження у фарватері політики Вашингтона і Брюсселя загрожує Угорщині економічними втратами. І тоді ті ж самі громадяни знову вийдуть на вулиці і будуть вимагати поліпшення економічної ситуації. Але поліпшити її можливо при повороті на Схід, нарощуванні співпраці з Пекіном, Москвою і всім Євразійським Союзом. Але цього не хочуть американці і європейці.
Ще одне питання - гуманітарна політика Угорщини на Закарпатті. Після загибелі на Донбасі 19-річного етнічного угорця влітку минулого року, покликаного із Закарпатської області, угорські політики заявили про неприпустимість повторення такого в майбутньому. Угорські села на українській території стали проти мобілізації, вийшовши на вулиці з протестами.
США і ЄС це теж не сподобалося. Адже Угорщина своїми діями зривала плани Києва щодо мобілізації в Закарпатській області, а інформаційне ехо від цього, трясучи по всій Україні, заважало мобілізувати «гарматне м'ясо» в інших областях.
Чим закінчиться протистояння Будапешта і колективного Заходу?
Передбачити складно, але поки угорським лібералам не вдалося змістити Орбана. Очевидно, що на це їм поки не видали санкцію ні Вашингтон, ні Брюссель.
Віктор Орбан винен перед Заходом не тільки своєю політичною поведінкою, а й моральними переконаннями. Батько п'ятьох дітей, зразковий християнин, противник ліберальних цінностей і гей-парадів, прихильник традиційної сім'ї, угорський прем'єр-міністр не підходить для просування «демократії» далі на схід. А тому розмова на підвищених тонах між Будапештом і Заходом не закінчена.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
09:19, 3 грудня
10:19, 12 грудня
9
live comments feed...