17:00, 15 січня 2015 р.
“А той другий празник — Святого Василя” або як щедрують відомі закарпатські Василі
14 січня закарпатці відзначили декілька свят. Перше і чи не найголовніше - свято на честь Василія Великого. Річ у тім, що закарпатці люблять і поважають це ім'я вже багато років та навіть поколінь. Та й іменинами на Старий Новий Рік не нехтують - чим не привід погуляти?
Напередодні цього чудового дня опитав знайомих та відомих Василів, в честь кого їх назвали та як їхнє ім'я впливає на долю.
Про ціле покоління Василів розповів нам пан Ільницький, редактор відомої закарпатської газети «Срібна Земля — Фест»:
“Я народився майже рівно 55 літ тому, коли у моді були імена Володі, Сергія, Владислава і моя «продвинута» сестра студентка медучилища й чути не хотіла про якесь архаїчне ім'я для свого довгоочікуваного брата й самочинно назвала мене Сергієм. Батько – на той час голова Пилипецької сільради, сперечатися з донькою не став, проте у заповненій власною рукою метриці записав мене Василем, на честь свого батька. Коли сестра випадково виявила „підставу” ображалася неймовірно. Але не довго.
Цю історію, як і сотні легенд, казок, бувальщин, сільських і родинних історій розповіла мені, уже школяреві, бабуся Марія. З тих пір я неймовірно хотів бути в усьому схожим на діда Василя і страшенно гордився, тим, що ношу його ім'я. Саме тому, відколи у мене на верхній губі пробився пушок, і по сьогодні, я ніколи не голив вусів, не міняв скопійованої від діда зачіски а з іменем звикнув настільки, що й свого довгоочікуваного сина назвав Василем. Сьогодні зранку сказав йому, що свята скінчилися і треба збиратися до садочка. - Ні не скінчилися, ми ще з тобою день Василів будемо святкувати , - каже мудрогель, чим додає мені настрою. Бо якщо чоловік у свої 5 років уже усвідомлює, що це наш із ним день - то можу сподіватися, що й інші родинні традиції кількох поколінь будуть збережені.
Щодо святкування - то воно традиційне: готуємо святкову вечерю, інколи приходить хтось з родини, згадуємо святкування цього дня у дитинстві, приймаю вітання телефоном від набагато більшої кількості знайомих, ніж у день народження, та сам обдзвонюю старших за мене Василів. До речі, моєму колезі Василеві Гаджезі, з яким ми вчилися на факультеті журналістики Львівського університету, 9 січня виповнилося 60, з чим я його принагідно й вітаю та зичу усіх земних гараздів!”
Твердо переконаний у сакральному змісті свого імені скульптор Василь Роман.
“Ім'я Василь чекало мене, мабуть , дуже терпеливо і виважено, бо я народився на світанку в неділю, 14 січня! Жодних сумнівів не залишивши батькам, дідикам і бабкам з тітками...
Ім'я, яке мене в такий вишуканий спосіб обрало, безумовно формує мою долю. В першу чергу оберігає в критичних життєвих розв'язках! Безліч прикладів, кожен вартий окремої розповіді. І я глибоко переконаний, що Ангел-охоронець, промовляючи дароване мені ім'я, робить це дуже вчасно”.
Голова Закарпатської ОДА Василь Губаль отримав своє ім'я від діда – батькового тата.
"Батько мій – Іван Васильович, у мене є брат Іван, був брат Юра, нині покійний, дві сестри - Олена і Марія, а мене, наймолодшого в родині, назвали на честь діда – класичним закарпатським іменем Василь. Тим паче, що я на діда подібний. На Василя мене традиційно вітають, Старий новий рік традиційно зустрічаємо з друзями у мене вдома, завжди приймаємо з дружиною гостей".
А от син у Василя Івановича має ім'я Станіслав. Відтак ім'я Василь може знову передатися в родині через покоління – коли у голови ОДА з'явиться онук.
Молодше покоління до імені ставиться менш релігійно. Але до прикладу, Василь Лавер, викладач УжНУ, гітарист гурту “Symbioz”, отримав його з тих же причин, що і деякі попередні іменинники.
“Отримав це ім'я через те, що саме цього дня я народився. Тож святкую цей день в обов'язковому порядку. Чи впливає ім'я на мою долю? Мабуть, не знаю. Оскільки "Василь" є досить поширеним іменем, то навряд чи воно має якийсь сильний вплив. Думаю, якесь екзотичне для наших країв ім'я, наприклад Альфред, впливало б на мою долю значно більше”.
Так само церква визначила ім'я молодого громадського активіста Василя Савчина, хоч народився він і не 14 січня.
“Мене хотіли назвати Александром, але священник у тій церкві, де мене хрестили, навідріз відмовився це робити під будь яким іншим ім'ям окрім Василя... Він говорив, що я сам собі приніс ім'я, “ибо народився 28 грудня”.
Ім'я мені подобається, воно має грецький початок, .що означає царствений. Мені це значення не може не подобатись, але з ним і важко, бо якщо ім'я впливає на долю, то його значення багато вимагає від його носія. Воно нарікає людину на великі труднощі і звершення. І якщо людина пройде всі перешкоди, то можливо і буде мати істину царську нагороду від долі”, - вважає хлопець.
Відомий в Ужгороді фотограф Василь Прокопишин отримав своє ймення від батька.
“У мене батько Василь, тому і я отримав таке ім'я вслід за ним. Сприймаю ім'я як частину своєї особистості, яка є зі мною від самого народження. У цей день з радістю приймаю поздоровлення, трошки відмічаю у колі близьких, але надто бурхливо не святкую”.
Поет Василь Кузан також отримав ім'я у спадок.
“Мене так назвали на честь батька - я Василь Васильович. Своє ім'я люблю і не уявляю собі, що міг би називатися якось інакше. Від цієї любові і народився вірш, а потім і пісня "Василі". музику написала Леся Худа, а виконує Аліна Поляк.
У Довгому, де я проживаю, прийнято щедрувати на Старий Новий рік. тому не святкувати - просто неможливо. Адже щедрівники приходять у першу чергу до тих хат, де живуть Василі. А починається щедрування одразу після півночі, але частіше - з третьої четвертої години ранку. У нашому селі народилася і живе спеціальна пісня для щедрування: "Уставай газдо, не протігайся, бери онучі та обувайся - Новий рік! А ти газдинько пали свічечку та кажи свому чоловічечку - Новий рік" і так далі. Правда, тепер цю пісню співають не тільки у Довгому, але нехай співають. краще співати...
А найцікавіше святкування було кілька років тому. Ми з Василями та родинами зібралися у Берегові у термальному басейні. Там і зустріли Старий Новий рік і відсвяткували Василя. Запам'яталося, бо вода там тепла, а на голови красиво падав сніг”, - з приємністю згадує чоловік.
У родині активіста ужгородського Євромайдану Василя Маняка, є ціла традиція, пов'язана з цим іменем.
“У сім'ї Маняків традиційно старшого сина називали Василем. Мій батько також Василь (старший з десяти дітей). Я не є прихильником пошуку таємних знаків та прикмет, але якось так складається, що Василі, яких зустрічаю на життєвому шляху є порядними людьми (це найважливіша для мене риса), тому з гордістю ношу своє ім'я. На Святого Василя традиційно збираємось з друзями у мене дома. З Новим Роком!”, - радісно вітає всіх.
принагідно вітає всіх Василів з іменинами та зичить їм здоров'я, успіхів у всіх починаннях і гарного та веселого святкування.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:19
Вчора
Оголошення
21:30, 12 жовтня
12:38, 1 жовтня
16:55, 4 жовтня
live comments feed...