• Головна
  • Знов русинське питання на Закарпатті або пропаганда російських ЗМІ
Русини Закарпаття
16:00, 16 грудня 2014 р.

Знов русинське питання на Закарпатті або пропаганда російських ЗМІ

Русини Закарпаття

Російськими ЗМІ продовжуються заходи про накалювання обстановки навколо русинського питання в Закарпатській області.

Так, поки українська влада намагається врегулювати проблеми на Сході України, російськими ЗМІ проводиться пропаганда щодо русинів як окремої від українців нації.

Зокрема, на політизованому російському ресурсі regnum.ru Андрій Фатула, голова Міжрегіональної громадської організації «Об'єднання русинів» (м.Москва) опублікуавав статтю, яка за змістом в російських ЗМІ в котрий раз направлена на відокремлення етносу русин від українців.

Так, Фатула пише: "Події, що відбуваються сьогодні в Україні, вже протягом року перебувають у центрі уваги всіх світових ЗМІ. Керівники багатьох країн пропонують свій план виходу з тривалої кризи. Деякі з них - президент Росії Володимир Путін, канцлер Німеччини Ангела Меркель, який залишив недавно пост голови Ради Європи Герман Ван Ромпей - сходяться в єдиній думці - необхідність федералізації України. Такої точки зору дотримуються і інші політичні діячі різних країн.

Це питання особливо хвилює русинів Закарпаття, що мали свою автономію у складі Угорщини та Чехословаччини, але втратили її після Другої Світової війни і приєднання Підкарпатської Русі до Радянської Україні 1 січня 1946 року. Після розпаду СРСР на регіональному референдумі 1 грудня 1991 закарпатські русини знову проголосували за відновлення своєї автономії у складі України.

Звернемося до історії. Згідно з даними перепису населення 1930 року, всього в Чехословаччині проживало 14 млн. 729 тис. 536 громадян, у тому числі на території Підкарпатської Русі - 858,7 тис. Осіб, з них - 528 тис. Русинів. При цьому росіяни і українці, які приїхали на територію Підкарпатської Русі, були враховані в графі «іноземці» («чужінци»), і їх було зафіксовано всього 6870 чоловік. Згідно ж останнім українським офіційними даними, русинів на Україні - всього близько 10 тисяч.

Свого часу американський видавець Петро Гарден у передмові до однієї з книг з історії русинів писав, що «без зафіксованого історичного минулого ми б легко розчинилися в чужому етнічному морі і перетворилися в народ без імені». Цього й домагається сучасна Україна, насильно перетворюючи русинів в українців.

На щастя, сьогодні русини як окрема національність визнані в багатьох країнах світу, наприклад, в Росії, Словаччини, Сербії, США, Канаді, Угорщині, Польщі, Хорватії, Румунії та Чехії. Адже «всяка національність, - писав Микола Бердяєв, - є багатство єдиного і братськи об'єднаного людства, а не перешкода на його шляху. Національність є проблема історична, а не соціальна, проблема конкретної культури, а не абстрактній громадськості ».

На жаль, тільки Україна, незважаючи на численні звернення до неї протягом двох десятиліть з боку обласної адміністрації та громадських організацій про визнання підсумків референдуму, не бажає визнавати очевидне - всіляко перешкоджає, чинить опір визнанню русинів як окремого, незалежного від українців етносу.

Чи є сьогодні у русинів Закарпаття можливість знову знайти свою автономію, природно, в складі незалежної України? Безумовно, є, але тільки за умови внесення змін до Конституції.

Виступаючи 30 травня 2014 на міжнародному симпозіумі «Українська криза і слов'янський світ» в Московському будинку національностей, автор даної замітки знову торкнувся питання про федералізацію України, як це мало вже місце в 2009 році, і запропонував для цієї держави нову назву. Отже, говорячи про можливу федералізацію країни, хочеться запитати політиків, які творять сучасну історію України: скільки автономій з'явилося в Росії після розпаду СРСР? Російська Федерація розпалася або стала слабшою? І що трапиться, якщо Україна з унітарної республіки стане федеративною? Адже нормально живуть такі країни, як Федеративна Республіка Німеччина, Сполучені Штати Америки та інші. Упевнений, що якби керівники України не впертий і раніше б задумалися над цим архіважливим питанням, внісши відповідні зміни у свою конституцію, то сьогодні, як і рік тому, Україна була б єдиною і неподільною. Що стосується назви країни, то воно могло б звучати дуже просто і переконливо - «Сполучені Штати України». По-перше, в Європі немає жодної держави з такою назвою, а по-друге, хочеться вірити, воно буде до душі як новому керівництву української держави, так і курирує його керівництву США. Оскільки про федералізацію України вже говорилося на декількох мовах, в тому числі, німецькою (мабуть, не зовсім зрозумілою для керівництва «незалежної»), то хочеться попросити президента або віце-президента США вимовити ці слова своїм колегам, президенту і прем'єр-міністру України , англійською - «The United States of Ukraine». Особисто мені така назва подобається."

Незважаючи на те, що Фатула акцентує увагу на деякі історичні факти русинів, нібито намагаючись пробудити дух повстання серед русинського етносу проти українців, а також щодо насильницького нав'язування української національності русинам, що являється повною маячнею, йому слід хоч раз відвідати Закарпаття, щоб зрозуміти, що це самий багатонаціональний край, в якому вже на протязі багатох десятиріч змогли ужитися разом як русини, так і українці, росіяни, мадяри, румуни, євреї, словаки та ще богато інших національностей. Росіянам мабуть слід повчитися у цього краю, щоб набути навиків дружніх стосунків з своїми сусідами, перш ніж висловлюватись про те, що хтось кому-то у Закарпатті нав'язує чиюсь національність.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#русини #накалювання обстановки #російські змі #пропаганда #закарпаття #ужгород #фатула
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...