Ексклюзив
09:00, 2 грудня 2014 р.

Коли слони б'ються, гине трава

Ексклюзив

Цей елегантний 37-річний красень - один з найпопулярніших і одночасно ненависних політиків Угорщини. Мартон Дьендьеші, депутат угорського парламенту від партії «Йоббік» («За кращу Угорщину»), заступник голови парламентського Комітету з зовнішньої політики. Його називають антисемітом і нацистом, але, по-моєму, йому на це наплювати. Куди важливіше, що його партія «Йоббік» - друга політична сила Угорщини, і число її прихильників зростає з кожним днем.
Мартон, цей блискучий світський чоловік, син дипломата, який виріс закордоном, що говорить на декількох мовах, ненавидить космополітизм і є затятим патріотом Угорщини. Події на Україні змінили політичну ситуацію в «республіці гуляшу та чардашу». І така націоналістична партія, як «Йоббік» (яка ненавидить СРСР), виступила за негайне зближення з Росією в якості противаги американському тиску і диктату Євросоюзу. Пан Дьендьеші навіть поїхав спостерігачем на недавні вибори в Донбасі і визнав їх повністю демократичними. Хто ж ці несподівані угорські союзники, колишні вороги і нові друзі? І чому вони так наполегливо шукають російської дружби?
«Україна змінила все, - пояснює містер Дьендьеші. - Ми побачили, як Захід намагається колонізувати Україну всіма доступними методами: економічними, військовими, пропагандистськими. Хто диригував євромайданом? ЦРУ, Джордж Сорос, Держдепартамент США в особі Вікторії Нуланд, європейські політики. І, звичайно, Росії це не подобається, тому що вона не хоче бути оточеною ворожими сусідами. Україна - це питання національної безпеки для Росії.
Але і для маленької Угорщини це небезпечно. Зараз на нашому кордоні йде геополітична війна. Це нова ситуація, яка ставить під питання наше членство в НАТО. Коли нас втягнули у війну в Афганістані, я завжди говорив: ця небезпечна авантюра не відповідає угорським інтересам. А нам у відповідь: це колективна самооборона, і ми повинні щось зробити для захисту загальної безпеки. Але коли НАТО вступає в конфронтацію з Росією, то ми опиняємося на передній лінії фронту, тому що ми східна межа НАТО. Зараз нас просять послати літаки в балтійські країни, а також брати участь у військових навчаннях у Чорному морі і на Україні. Але якщо угорська авіація захищатиме балтійський кордон від росіян, ми у величезній небезпеці. В угорців кепський досвід великих воєн в Європі, і ми близькі до паніки, коли супердержави стикаються лобами прямо над нашою головою. Коли слони б'ються, гине трава. У мене завжди був поганий смак у роті при слові НАТО, але зараз наша партія прямо заявляє: ми повинні негайно переглянути наші відносини і з військовим альянсом, і з Євросоюзом ».
- Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив: вводити санкції проти Росії - це все одно що вистрілити самому собі в ногу. Однак, він ці санкції підписав. Що б Ви зробили на його місці?
- Зрозуміло, не підписав би. Це суперечить національним інтересам. Я представляю свою країну, а не Брюссель.
- Легко говорити. А як же загальноєвропейська дисципліна?
- На нас чинять величезний тиск США і ЄС. Якщо прем'єр-міністр НЕ МОЖЕ не підписувати, значить, він повинен визнати: Угорщина колонізована на шкоду її інтересам. І виникає питання: якщо ми не можемо відмовитися від санкцій, може, хлопці з Брюсселя підкажуть нам, де тут найближчий вихід з ЄС? Коли наприкінці дев'яностих ми обговорювали, якими будуть наші відносини з Європою, ніхто навіть припустити не міг, наскільки диктаторським інститутом стане європейська адміністрація. Що нам будуть наказувати, як нам формувати бюджет, витрачати гроші чи з якихось насіннячок вирощувати огірки.
За останні 25 років вся наша зовнішня політика була односторонньою: проатлантичної і прозахідною. І це колосальна помилка. Звичайно, ми маленька країна на східному кордоні Заходу. Але в перспективі це можна розглядати і по-іншому: як західний кордон Сходу. Кожен раз постає питання: ми схід Заходу чи захід Сходу? Як би там не було, ми межа між двома цивілізаціями. Але завжди пам'ятаємо: угорці прийшли в Європу понад тисячу років тому саме зі Сходу.
- Цієї осені Угорщина пережила свій власний майдан, який тепер прийняв уповільнений характер. Через що весь сир-бор?
«В уряді виникла божевільна ідея ввести податок на інтернет. Нехай податок і невеликий, але молодь сказилася, що можна було передбачити. Однак, під час бунту опозиція раптом почала розмахувати прапорами ЄС і кричати: «Росіяни! Геть додому! »Я запитую себе: яке відношення росіяни мають до податку на інтернет? Тимчасовий повірений у справах США в Угорщині з промовистим прізвищем Гудфренд (хороший друг) з'явився на демонстрацію, під час якої громили офіс правлячої партії, і своєю присутністю підтримав бунт ».
- Дивно, що він не приніс печиво, - зауважив я. - Після Гудфренд виправдовувався тим, що був присутній на демонстрації в якості приватної особи.
- Дипломат не може бути приватною особою в країні перебування! Він представляє свою державу! Після такого скандалу він повинен негайно пакувати валізи. Далі ще веселіше. РАПТОМ американці виявили, що в Угорщині (о, жах!) Є корупція і оголосили НЕ в'їзними в США шість чоловік, соратників Віктора Орбана. Безумовно, корупція є (а де її немає?) Дивно, що так вчасно, в розпал демонстрацій США виявили корупцію і не представили жодних доказів, крім переказаних чуток. Ми б теж хотіли знати, хто у нас корумпований. Поясніть нам.
Американці не дуже розуміють характер країни, в яку втручаються. Питання суверенітету надзвичайно чутливий для нас. Ми дуже стара державна нація з 1100-річною європейською історією. Ми билися за наш суверенітет проти Оттоманської імперії, проти Австрійської імперії, проти СРСР. Як тільки хтось зачіпає наш суверенітет, нація негайно згуртовується.
- Ніхто з мислячих людей в Угорщині не сумнівається, що місцевий майдан - це покарання Угорщини за її проросійський вектор, - кажу я. - За те, що Віктор Орбан виступив проти санкцій. За те, що Угорщина підписала угоду з Росією про будівництво двох блоків до атомної станції «Пакш». За підтримку проекту «Південний потік».
- Але це зовсім не проросійські, а проугорські проекти, - пояснює пан Дьендьеші. - Західний проект газопроводу «Набукко» з самого початку був сміховинним, і тепер він мертвий. Але «Південний потік» живий, і ми стовідсотково його підтримуємо. Можна скільки завгодно базікати про диверсифікацію поставок газу в Європу, але Росія близько, і в ній є газ. Хтось може просторікувати про те, що з Америки в пляшечках привезуть скраплений газ, а потім зіллють його в спеціальний термінал. Це прекрасний жарт, але вона не має ніякого відношення до реальності. Європейське стратегічне завдання - не диверсифікація постачальників газу, а диверсифікація ШЛЯХІВ його поставки. Україна - нестабільна країна, і її потрібно обійти через Чорне море. Німеччина побудувала «Північний потік» і тепер може розслабитися і із задоволенням критикувати нас за «Південний потік». Мило, чи не так?
Мені б дуже хотілося знати, який компромат американці отримали на пані Меркель. Очевидно, що її поведінка щодо Росії різко змінилася. WikiLeaks і справа Сноудена відкрили нам очі на реальність. Наприклад, немає сумнівів, що ЦРУ прямо тут, в парламенті слухає і пише наши з вами розмови. На кожного європейського політика американці мають велику папку документів для шантажу. В іншому випадку, європейські лідери ніколи б не виступили проти власних інтересів, вводячи санкції проти Росії і закриваючи «Південний потік». Українська криза показала, що ЄС не є суверенним союзом. Це колонія США з усіх точок зору. Але Євразія - один континент, і коли він розділений і бореться сам із собою, це на руку тільки третьому гравцеві ».
- Вас чекає ще одне страшна подія - укладення Трансатлантичної угоди між ЄС і США про вільну торгівлю, - нагадую я.
- Це буде катастрофою! Особливо для Угорщини! Промислове лобі Німеччини і Франції просуває цей проект, не думаючи про наслідки. На жаль, в Угорщині немає ніякої промисловості. Все звалилося за 25 років євроінтеграції. Але сільське господарство - наш коник. Ми в ньому дуже хороші. Введення ГМО - частина трансатлантичного угоди. В Америці сільське господарство має промисловий характер. Це частина хімічної індустрії. Там все зав'язано на хімії. Мене не хвилює, що їдять американці. Кожен раз, коли я бував у США, я дякував Богові, що в мене є зворотній квиток. Що їдять ці люди?! Але в Угорщині ми дуже пишаємося нашою кухнею і безпекою їжі. Приєднання до ЄС ледь не обернулося катастрофою, тому що всі стандарти сільського господарства виявилися куди нижче стандартів соціалістичної Угорщині. Чому так? ЄС наполягає на вільному русі товарів, і будь-які перепони на цьому шляху розглядаються як шкідливі. Зараз ми отримуємо товари, які я не дав би навіть своїй кішці.
- Ви мене лякаєте! А як же ваша знаменита гусяча печінка?
- Їжте спокійно. Угорщина - єдина країна в ЄС, чиї продукти поки вільні від ГМО. Ми при входженні в зону зуміли відстояти частину своїх прав. Але зараз на нас чиниться величезний тиск з метою «лібералізувати концепцію сільського господарства».
- Це така спеціальна мова брюссельських бюрократів? »- Запитую я.
- Так, це означає впустити ГМО на наші прекрасні родючі землі. Поки ми відчайдушно опираємося. Але якщо Євросоюз підпише угоду з США, гра закінчена. Це «партнерство» передбачає, що будь-яка іноземна компанія, якій не сподобаються наші угорські закони, може звернутися в наднаціональний економічний суд і примусити нас задовольняти її інтереси. Всі сьогоднішні переговори з Америкою йдуть від імені народів Європи, але за зачиненими дверима. І це демократія! »
- Що Ви думаєте про долю Ваших співвітчизників, що живуть на Україні?
- У Києві ми маємо справу з шовіністичним урядом, що має амбіцію, - очистити Україну від усіх меншин. Київ веде війну проти власних російськомовних громадян, засновану на культурних і етнічних розбіжностях. Це суїцидальне рішення. Єдина причина, по якій Україна ще не атакувала угорців у Закарпатті, - вона дуже зайнята війною на Сході. Якщо українці покінчать з росіянами, вони візьмуться за угорців. Ми повинні знайти союзників у Росії, оскільки ми в однаковій ситуації, - ми захищаємо своїх. А от Європа взагалі нічого не розуміє в цій війні або не бажає зрозуміти.
А чи існують взагалі загальноєвропейські цінності?
Пан Дьендьеші посмутнів і відповів не відразу.
- Я католик, і мені боляче про це говорити. Знаєте, хто зараз символ і голос Європи? Кончіта Вурст. Проблема не в тому, що вона (або він) виграла конкурс. Проблема в тому, що її привітали з перемогою не тільки президент Австрії, але навіть архієпископ Відня! Ми зараз кричимо, що ісламісти - це загроза. Але навіть якщо ісламісти зникнуть, у нас залишиться Кончіта. І більше НІЧОГО. Якщо ми не можемо відрізнити чоловіка від жінки, хто ми взагалі такі? Наш головний ворог - НЕ іслам, а лібералізм. І головний союзник в боротьбі з лібералізмом - це Росія, яка визнала традиційні цінності і виступила проти гомосексуальної пропаганди. (Підкреслюю: проти пропаганди, а не проти гомосексуалістів. Кожен вільний робити в своїй спальні те, що він хоче.) Нам знадобиться вся культурна і економічна вага Росії, щоб перемогти в цій боротьбі. На наших очах відбувається хвилююче явище: справжня консервативна революція в Росії! І багато угорців теж готові стати революціонерами традицій.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ЗАКАРПАТТЯ #Ужгород #Угорщина #США #політика
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...