• Головна
  • Угорщина скептично оцінила євроінтеграцію України (ВІДЕО)
Євроінтеграція
23:04, 24 листопада 2014 р.

Угорщина скептично оцінила євроінтеграцію України (ВІДЕО)

Євроінтеграція

Угорське керівництво підрахувало, у скільки може обійтися прийняття України до ЄС: 25 млрд євро щорічно. Прем'єр Угорщини Орбан закликав «прояснити», на кого покладуть тягар цього платежу. У той же час Орбан зазначив, що входження України до Євросоюзу не відповідає інтересам його країни - замість появи спільного кордону з «Радянським Союзом», в Будапешті за краще, щоб «незалежна Україна відділяла Угорщину від Росії».

Глава уряду Угорщини Віктор Орбан в інтерв'ю німецькому виданню Handelsblatt (витримки з інтерв'ю були опубліковані на сайті газети в понеділок) заявив про те, що допускає прийняття України до складу Євросоюзу в середньостроковій перспективі. «Проте для цього країна (Україна) має бути стабільною з політичної та економічної точок зору і бути в змозі контролювати свої кордони», - зробив важливе уточнення угорський прем'єр. Таким чином, на думку Орбана, в нинішньому своєму стані Україна навряд чи може претендувати на членство в ЄС.

«Ми повинні прояснити, хто буде щорічно платити 25 млрд євро, які необхідні для підтримки України», - додав Орбан. До тих пір, поки це питання не вирішене, підкреслив він, тема надання Україні членства в ЄС не стоїть на порядку денному.
При цьому Орбан підкреслив, що сприймає Україну як буфер між Росією і країнами Євросоюзу. «У нас був спільний кордон з Радянським Союзом, і багато часу минуло, перш ніж ми позбулися від нього. Ми не хочемо, щоб він виник знову », - цитує інтерв'ю угорського прем'єр-міністра Deutsche Welle.

В інтересах Будапешта - щоб «незалежна Україна відділяла Угорщину від Росії», знову підкреслив Орбан.

Разом з тим з приводу напружених відносин між Росією і Заходом прем'єр Угорщини сказав, що інтереси його країни «не збігаються з інтересами США». За його словами, геополітичний інтерес Будапешта можна описати трьома словами: світ, енергія і торгівля.

«Ця угода програшна»

«Позиція Угорщини - зважена і прорахована. Орбан абсолютно правий, вказуючи на фінансовий аспект. Економічні аспекти є тут ключовими для Європи - ця угода не тільки не вигідна, вона програшна », - заявив газеті ВЗГЛЯД політолог, доцент кафедри політичної теорії МДІМВ Кирило Коктиш.

Він нагадав, що Росія відмовилася платити за європейську інтеграцію України, дефіцит якої ще минулого року до початку Майдану оцінювався в 15 млрд доларів на рік. «Зараз ситуація тільки погіршилася, можу повірити, що дефіцит буде всі 25 млрд євро», - припустив експерт.

Він зазначив, що заява Орбана про розбіжні з США інтереси - констатація реальності. «Зрозуміло, що кожен із суб'єктів веде гру, в першу чергу, за свої власні інтереси, для США історія з європейською інтеграцією України - можливість навісити на європейських союзників певні витрати, які будуть їх стримувати в ряді інших областей», - пояснив політолог.

Чи зможуть далі Угорщина та її сусіди протистояти тиску ЄС і США, залежить від того, чи будуть вони знаходити точку опори в Росії. «Якщо буде знайдена формула, яка дозволить цим країнам знайти її, чи не сварячись з Брюсселем, уникаючи якихось радикальних кроків, то ситуація була б дуже виграшною, - резюмує експерт. - Якщо ж вони залишаються об'єктами одностороннього впливу Брюсселя і Вашингтона, то не викликає сумнівів, що в останніх більш ніж достатньо інструментів, щоб демонстративно розчавити і продемонструвати їх невисоку вагову категорію ».

Відстрочка на «кілька поколінь»

Відзначимо, що думка Орбана, який часто дозволяв собі «відхилятися від генеральної лінії» Євросоюзу, у випадку з відношенням до вступу України в ЄС збігається з «мейнстрімом». У минулі вихідні глава МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр висловився проти прийняття України не тільки в ЄС, але і в НАТО, в найближчій перспективі. Глава німецького зовнішньополітичного відомства пояснив, що економічна і політична модернізація України є «проектом кількох поколінь».

Як раніше зазначалося, офіційних кандидатів на членство в ЄС зараз п'ять: Туреччина (з 1999-го), Македонія (з 2005-го), Чорногорія (з 2010-го), Сербія (з 2012-го) і Албанія (з 2014). Також існує окрема категорія - «потенційні члени». Це Боснія і Герцеговина, Ісландія, а також частково визнана Косово. Ні України, ні Молдавії, ні Грузії в списку немає.

Що ж стосується НАТО, то, незважаючи на прагнення київської влади скасувати позаблоковий статус України і привести країну до Північноатлантичного альянсу, в самому НАТО її не чекають. Нагадаємо, що наприкінці жовтня генсек альянсу Йенс Столтенберг заявив, що таке питання не стоїть на порядку денному.

«Потік» як точка опори

Якщо з приводу прийняття східного сусіда в євроатлантичні структури Будапешт і Брюссель згодні, то в питанні про проект «Південний потік» Угорщина веде свою лінію, виходячи з озвучених Орбаном пріоритетів - «енергія і торгівля». Нагадаємо, що 19 листопада глава російського МЗС Сергій Лавров після зустрічі з угорським колегою Петером Сийярто заявив: Угорщина підтверджує всі зобов'язання з будівництва газопроводу. На початку листопада парламент Угорщини прийняв закон, за допомогою якого можна прискорити будівництво «Південного потоку» в обхід правил Євросоюзу. При цьому Єврокомісія зажадала від Будапешта роз'яснень з приводу цього рішення.

Як зазначав раніше президент Росії Володимир Путін, європейська влада влаштувала тяганину c газопроводом «Південний потік» виключно з політичних причин.
На думку Кирила Коктиша, опозиція Угорщини по відношенню до України в ЄС не пов'язана прямо з бажанням реалізації «Південного потоку». «Це - паралельна реальність, і Україна тут не є ключовим фактором, хоча її можна розглядати як каталізатор процесу».

При цьому, на його думку, «Південний потік» міг би поліпшити позиції цих країн, дозволив би їм знайти «другу точку опори» і говорити, у тому числі, і своїм голосом, бо досі вони опиняються в режимі одностороннього реципієнта з боку Брюсселя », додав Коктиш.

«Спроба« господарів »вказати на місце»

Зауважимо, що багато спостерігачів пов'язували масові маніфестації опозиційних партій, що пройшли минулого тижня в Угорщині, саме з незалежною позицією прем'єра Орбана і його команди. Було заявлено, що протестувальники виступають проти корупції у владних структурах. Однак безпосереднім приводом для виступу опозиції послужила заборона на в'їзд до США ряду угорських високопосадовців. Опозиціонери вимагали відставки Орбана, а також глави податкової служби Ілдіко Віда (чиє ім'я, зауважимо, фігурує в американському чорному списку).

На думку славіста, політолога Вадима Трухачева, американське посольство не приховує своєї участі в протестах, які проходять зараз в Угорщині проти Орбана. «Це спроба« господарів »вказати Орбану на його місце тому, що він« відбився від рук ». Колись це був молодий стипендіат фонду Сороса, який робив антиросійські заяви і боровся з комуністичною символікою ».

«Вашингтон сприймав Орбана як свого хлопця, а« свій хлопець »взяв і виявився політиком не американським, а угорським. Такого повороту від нього ніхто не чекав », - зазначає політолог.
На думку Трухачева, США та Євросоюзу не подобається лінія Орбана з самого початку його прем'єрства, коли була прийнята конституція зі згадуванням християнських цінностей, які, за словами експерта, у європейської еліти зараз не в моді.

«Зближення з Росією, на яке пішов Орбан, багато в чому відбувалося в піку тиску США і Євросоюзу, їм це, зрозуміло, не подобається, і вони намагаються його прибрати», - вважає політолог. «Угорщина не Україна, це країна міцна, національних меншин там особливо немає, помаранчева революція там захлинеться, хоча спроби якоїсь закулісної змови не виключені», - резюмував експерт.

Празька осінь

Зауважимо, що в один і той же день, 18 листопада, антиурядові демонстрації пройшли не тільки в Будапешті, а й в Празі. Тут офіційним приводом стала 25-річна річниця «оксамитової революції» в Чехословаччині. Проте головною мішенню протестуючих став чинний президент Чехії Мілош Земан, запідозрений у проросійських настроях. Опозиціонери пригадали Земану його комуністичне минуле, схвальні відгуки про Росію та Китай і недавні невтішні вислови про групу Pussy Riot.

«Президента Республіки Чехія закидали яйцями, - повідомляв кореспондент Euronews. - Протестувальники гнівно скандували гасла проти зближення президента з Москвою. Одне з яєць, кинуте в сторону Земана, потрапило в німецького президента Йоахіма Гаука ».

«Східні європейці ретельно рахують гроші»

За два дні до цього в сусідній Словаччині пікетники вельми неласкаво зустріли президента України Петра Порошенка, який прибув до Братислави на зустріч «Вишеградської четвірки». Періодично демонстранти починали скандувати «Фашист!», Передає ТАСС.

Зауважимо, що словацька влада, так само як і керівники Чехії та Угорщини, скептично оцінюють дії своїх східних сусідів. Не так давно прем'єр Словаччини Роберт Фіцо зауважив, що Україна чекає вирішення своїх проблем від усіх, але тільки не від себе.
Позиції Чехії та Словаччини близькі угорської, підкреслює політолог Кирило Коктиш. «Під час візиту Порошенка до Словаччини там була демонстрація на підтримку ДНР, - зазначає експерт. - Чехія, можливо, буде не настільки відкритою, але зрозуміло, що вона теж не в захваті, оскільки всі східні європейці вкрай ретельно рахують гроші. Питання, хто буде за це платити, наводить їх на підозри, що проблема буде вирішуватися за їх рахунок ».

фактор діаспори

Як зазначає Вадим Трухачев, говорячи про «особливі позиції» Угорщини, не слід забувати про «приховані територіальні претензії до сусідів, які Орбан висловлював, кажучи про те, що Угорщина відповідає за своїх одноплемінників за кордоном».

Експерт нагадує про те, що в українському Закарпатті, де уздовж кордону компактно проживає велика угорська громада (в Берегівському районі угорці становлять близько 48% населення, в Ужгородському районі - близько 30%), «зараз активно роздаються угорські паспорти». Уряд Орбана вимагає створення в регіоні угорської автономії, і, зазначає експерт, не виключено, що Будапешт саме цю вимогу зробить умовою інтеграції України до Євросоюзу. «Без цього Угорщина точно заблокує прийом України в ЄС», - вважає Трухачов.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ЗАКАРПАТТЯ #висловлючання обрана #угорщина #євросоюз #відносини с росією
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...