Мистецтво
14:48, 22 листопада 2014 р.
«Художні експедиції»: зупинка в Ужгороді
Мистецтво
Мета всеукраїнського проекту "Мистецькі експедиції" - єднання регіонів України на основі художніх досягнень, взаємодії різних видів мистецтва. Іншими словами, це - ініціатива українських пересувних виставок, а також залучення інших жанрів і видів мистецтва.
Ще у вересні "Експедиції" привели київських художників і ансамбль "Київські солісти" в Глухів. Він зокрема відомий тим, що тут в 1738 році за іменним указом імператриці Анни Іоанівни була відкрита знаменита співоча школа, яка поставляла професійних придворних музикантів імператорського двору. Прославили школу вихованці, в зрілому віці стали видатними композиторами - Дмитро Бортнянський та Максим Березовський - майстри духовної та світської музики тієї пори.
Автору цих рядків довелося брати участь у другому етапі "Мистецьких експедицій". Цього разу з живописом київських майстрів і музикантами-земляками, гостями зі Львова та столиці зустрілися жителі Закарпаття. Краю, який дав культурі Євгена Станковича (уродженець Сваляви) і народилася в Берегівському районі оперну примадонну Гізелла Ципола.
Одночасно з виставкою в Ужгороді стартував ХIV фестиваль "Музичне сузір'я Закарпаття". Цикл концертів, що проходять в залах музичного училища ім. Дезидерія Задора та обласної філармонії, замку Сент-Міклош і двох художніх галереях.
Відкрився мальовничий музичний фестиваль в ужгородському музеї ім. Йосипа Бокшая виставкою картин та концертом тріо учасників "Київських солістів", заснованого Богодара Которовича. Це було вже п'яте відвідування Ужгорода музикантами "Київських солістів". Специфіка проведення подібних акцій в невеликих українських містах відрізняється від проектів, організованих у столиці чи обласних центрах, що мають консерваторії, оперні театри і більш широкі можливості підбору учасників.
Закарпатський проект очолює педагог Ужгородського музичного училища композитор Віктор Теличко. Автору вдалося побувати на двох концертах цьогорічного фестивалю.
У складі київського тріо слухачів порадували скрипалька Катерина Бойчук, піаністка Владислава Крускаль і контрабасист Юрій Зброжек. Молоді артисти також відомі як учасники проходить в столичному культурному центрі "Майстер клас" циклу "Класика по п'ятницях". Ужгородська програма відповідала настрою салону ...
В Тріо-сонаті Франческо Верачіні музиканти втілили шарм епохи пізнього італійського бароко: легку енергію першій частині, мрійливість другий і грайливість фіналу. Потім скрипка і контрабас дуетом проспівали чотири двухголосние інвенції И.С.Баха в перекладенні Ю.Зброжека.
Першою кульмінацією вечора стало "Роздум" Жюля Массне з опери "Таїс", виразно сповнене Катериною Бойчук і Владиславою Крускаль. Піаністка виявилася відмінним акомпаніатором і впевнено справлялася зі звуком відреставрованого старенького австрійського рояля.
Нечасто виконувана "Сюїта в старовинному стилі" Альфреда Шнітке (Пастораль, Балет, Менует, Фуга і Пантоміма) і Шість румунських танців Бели Бартока стали ввічливій даниною камерної класики ХХ століття.
Завершила концерт здавна шанована публікою "Мелодія" М.Скорика. Восторг вдалося підтримати блискучим, пристрасно проінтонірованим Libertango Астора П'яццолли.
Другий вечір ужгородського фесту також пройшов у камерному форматі. Цього разу міська інтелігенція зібралася в галереї, заснованої закарпатськими художниками - батьком Іваном та сином Михайлом Ілько.
Рідкісна атмосфера вишуканого художнього салону і культурна чуйна публіка викликали очікування тонкого музичного задоволення. Концерт надії виправдав. Ужгородці задумали цикл концертів, що охоплюють музичну культуру різних країн "Музичні подорожі". Його перший вечір складався з німецьких класичних і романтичних творів, і основним учасником став лауреат міжнародного конкурсу ім. Д.Бортнянського ансамбль солістів під керівництвом капельмейстера Олени Короленко. Юнацьким скрипковим концертом ре мінор Фелікса Мендельсона виступ колективу відкрила студентка Львівської академії ім. Миколи Лисенка Марина Мишак.
Концерт продовжили П'ять німецьких танців Ф.Шуберта, що звучали не надто романтично.
Задоволення принесло виступ заслуженої артистки, мецо-сопрано Оксани Ільницької-Хархаліс, тонкого інтерпретатора вокальних шедеврів, якими багата німецька музика ХІХ століття. У стрункому ансамблі з піаністкою Тетяною Теличко та альтистом Володимиром Ігнатьєв прозвучали дві рідко виконувані пісні Йоганнеса Брамса. Драматургія посилювалася з кожним наступним номером. Густий, глибокий, рівний по всьому діапазону тембр співачки приносив задоволення, тонкий, стриманий артистизм радував око. А інтелігентність "німецького" вокалу в пісні Франца Шуберта "До музики" - вухо. Особливо вдалася заключна, знаменита шубертовских балада "Лісовий цар" на вірші Й.В.Гёте, виконана з великим зрілою майстерністю.
Завершив вечір ля мінорний скрипковий концерт Й.С.Баха. Знову акомпанував струнний ансамбль. Виконував соло студент-третьокурсник Львівської академії Ігор Муравйов.
Фестиваль триватиме до грудня. У його рамках пройдуть концерти з творів молодих київських і зрілих закарпатських композиторів, будуть виконані рідкісні опуси світової класики.
У планах організаторів та учасників музично-живописного циклу - подорожі по різних містах України, поїздки в Словаччину та Будапешт.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
09:20, 3 грудня
10:19, Сьогодні
22
10:20, 9 грудня
4
12:41, 4 грудня
10:51, Вчора
live comments feed...