• Головна
 • Як обрати ходунки для інвалідів та людей похилого віку?
Новини компаній
16:21, 9 березня 2023 р.

Як обрати ходунки для інвалідів та людей похилого віку?

Новини компаній

Прийнято вважати, що доля людей похилого віку та інвалідів – це домашнє проведення часу. Навіть такий звичайний захід, як похід у магазин перетворюється для них на серйозну проблему. Таким ослабленим пацієнтам потрібна стороння допомога асистента. Він допоможе піднятися з ліжка, підтримає при ходьбі. Забезпечити це не завжди можливо. Але що робити, тим, хто всупереч обставинам, попри похилий вік та обмеження рухливості, хоче продовжувати жити повноцінним життям – ходити на прогулянки, в гості, магазини, зустрічатися з друзями, а не сидіти в чотирьох стінах. Для цього найпростіше рішення – скористатися реабілітаційним обладнанням, до якого належать інвалідні коляски, милиці, тростини, але найзручнішими для багатьох користувачів є ходунки.

Як обрати ходунки для інвалідів та людей похилого віку?, фото-1

Переваги ходунків

Практично всі люди похилого віку стикаються з різними захворюваннями, віковими змінами, травмами та дегенеративними процесами. До найпоширеніших проблем відносяться: м'язова слабкість, підвищена крихкість кісток, патології суглобів, перепади артеріального тиску, часті запаморочення, порушення координації рухів та ін. Все це призводить до того, що людині важко стояти та пересуватися ні на що не спираючись. Найкращим помічником стануть ходунки для дорослих. Це чудова альтернатива милицям, які не забезпечують достатньої стійкості при деяких станах, і людина може просто впасти. На відміну від них ходунки мають широку опорну базу, відрізняються міцністю та безпекою. Деякі моделі мають сидіння, на якому користувач може відпочити під час прогулянки. Їхня перевага перед громіздкими інвалідними візками, у компактності, легкості та здатності проходити у дверні отвори. Ходунки для інвалідів можуть використовуватись після травм, інсультів, коли важливо поступово відновити м'язовий тонус та рухливість у кінцівках. До вибору даних пристроїв слід підходити вкрай відповідально, ґрунтуючись на стані опорно-рухового апарату, ступені активності, здатності самостійно тримати рівновагу та інших факторах. Моделі відрізняються конструктивними особливостями, тому перед покупкою рекомендується ознайомитись із кожним типом виробів.

Стандартні ходунки, що не крокують

Такі моделі мають легку статичну алюмінієву раму, всередині якої знаходиться людина під час ходьби. Користувач пересуває всю конструкцію перед собою. Некрокуючі ходунки для дорослих можуть бути складними або стаціонарними, з регулюванням висоти й без. Ніжки можуть бути із гумовими наконечниками. Такі моделі більш стійкі серед усіх та їх рекомендується застосовувати на початковому етапі реабілітації та при порушенні балансу. Є вироби з коліщатками на передніх ніжках. Вони забезпечують простіше пересування і мобільність, але не рекомендуються при запамороченнях і поганій стійкості на ногах.

Крокуючі ходунки

Дані пристрої отримали свою назву завдяки своїй шарнірній конструкції. Кожна сторона рами пересувається по черзі, синхронно з кроками людини. Такі ходунки для інвалідів прості та зручні у застосуванні, вони підходять для реабілітації при травмах опорно-рухового апарату, після операцій, коли людині потрібна додаткова опора при ходьбі, але вона здатна тримати баланс, не страждає на сильні запаморочення та втрату орієнтації у просторі.

Універсальні ходунки

Поєднують у собі дві моделі в одній – некрокуючу та крокуючу. За допомогою важелів або кнопок вони можуть перемикатися з одного положення до іншого. Це дозволяє застосовувати модель на всіх етапах реабілітації. Спочатку, коли людині відразу після травми або операції потрібна стійка опора, ходунки для дорослих застосовуються у фіксованому положенні, що не крокує. По ходу відновлення, поліпшення роботи опорно-рухового апарату, зниження больових відчуттів виріб трансформується в крокуючу модель.

Дворівневі ходунки

Особливість моделей у їхніх поручнях, які розташовані на різних рівнях. Внизу вони призначені для зручності та опори при переході з сидячого у стояче положення – під час вставання з ліжка. Поручні на другому рівні дозволяють зберігати баланс під час ходьби. На думку багатьох користувачів, це найбільш зручні ходунки для літніх людей. З їхньою допомогою людині, за потреби, простіше нахилятися, а також можна перенести вагу тіла на раму, якщо потрібно перепочити.

Ходунки з додатковими опорами

У деяких моделях передбачені ліктьові та пахвові опори – як у милиць. Завдяки такої конструкції, основна вага тіла переноситься на передпліччя. Як правило, такі ходунки для інвалідів оснащені сидінням для відпочинку, а ніжки мають невеликі колеса. Такі пристрої одночасно виконують функції ходунків та милиць. Вони підходять для ослаблених людей, тим, хто переніс інсульт, має вкорочену кінцівку, ДЦП, переніс серйозну травму, операцію на головному або спинному мозку, має розлади рухів через церебральні порушення або захворювання нервової системи. Конструкція з додатковими опорами надає хорошу підтримку, стійкість, розвантажують хребет, допомагає скоригувати координацію рухів.

Ролатори (ролери)

Ходунки для дорослих з великими (в основному шестидюймовими) колесами призначені для переміщення як у приміщенні, так і на вулиці. Це найбільш маневрові моделі. Вони мають ручні гальма, анатомічні ручки, також може бути сидіння та кошик для продуктів. Пристрої підходять людям, які не мають серйозних порушень координації руху та регулярних сильних запаморочень. Їх рекомендують активним користувачам, яким важливо пересуватися містом, бути автономним і не залежати від сторонньої допомоги.

Критерії вибору

Щоб ходунки стали справжніми ефективними та безпечними помічниками, при їх виборі слід керуватися таким:

 • Тип: крокуючі, некрокуючі, з колесами та ін.;
 • Де будуть використовуватися – тільки в будинку чи також на вулиці;
 • Стан здоров'я – при поганій координації рухів, нестійкості потрібні моделі, що не крокують, активним користувачам підійдуть вироби з маленькими коліщатками або ролатори;
 • Можливість регулювання висоти – важливо, щоб конструкція підходила під зріст користувача або була можливість змінювати її. Від цього залежить комфорт застосування. Якщо поручні будуть надто низькими, то навантаження розподіляється неправильно, починаються болі в спині, можуть розвинутись захворювання хребта;

Максимально допустиме навантаження – важливий критерій для людей із великою масою тіла. В основному, конструкція здатна витримувати максиму до 120 кг, але є спеціальні посилені моделі. Слід враховувати, що якщо в характеристиках написано навантаження – 120 кг, то вага людини не повинна бути понад 110 кг, тобто потрібно залишити запас міцності;

Вага ходунків – вони повинні бути максимально легкими, щоб їх без проблем пересувати;

Ручки з пористого матеріалу, щоб не ковзали та не натирали долоні;

Можливість складання – це спрощує зберігання та перевезення машиною.

Якщо підбирається модель ролатора, то при покупці потрібно спробувати зручність ручних гальм, оскільки при деяких діагнозах через слабкість в руках це може бути важко. У випадку, коли у людини немає впевненості, що вона впорається з керуванням пристроями, що швидко переміщаються, рекомендується купити недорогу модель звичайних ходунків з гумовими наконечниками. На них можна буде навчитися ходити усередині приміщення, а потім переходити до більш маневрової техніки.

Найкращім варіантом для того щоб купити ходунки для дорослих це звернутись до мережі магазинів “Мед-магазину”, у них є широкий вибор ходунців для будь-якого віку, а тако доставка та магазини по всій Україні.

Правила регулювання ходунків

Після того, як людина визначилася з типом моделі, слід підлаштувати висоту під свій зріст. Правильна висота ходунків, коли користувач стоїть рівно, руки опущені вниз, а поручні перебувають на рівні зап'ястя. Регулювання висоти, якщо вона передбачена у конкретній моделі, здійснюється за допомогою кнопки, яка заходить у пази – є кілька отворів на ніжках. Трубки зсуваються на потрібну довжину і фіксуються кнопкою. Якщо все зробити правильно, то при ходьбі руки зігнуті під потрібним кутом, спина не напружується, не відчувається швидка втома в тілі.

Як пересуватися на ходунках

Правильно ходити на ходунках нескладно, але правила трохи відрізняються в залежності від моделі:

 • Некрокуючі моделі. Потрібно взятися за поручні, трохи підняти їх над підлогою, переставити вперед приблизно на крок. Далі, переконавшись у стійкості конструкції, перенести вагу тіла на поручні та зробити крок хворою ногою;
 • Крокуючі моделі. Перенести вагу тіла на ручки, одну сторону рами перемістити на крок уперед і тією ж ногою зробити крок. Зробити теж саме з другою половиною рами;
 • Ролатори. Пристрій рухається вперед і робиться крок до них. Не починати наступне пересування конструкції, якщо крок не закінчений. Не забувати про ручні гальма, щоб зафіксувати виріб у нерухомому положенні.

Запобіжні заходи

Щоб ходьба на ходунках була комфортною, та максимально знизити ризик травматизму, потрібно дотримуватися наступних правил:

 • Тримати спину рівно;
 • Розподіляти навантаження рівномірно, не переносити його на один бік, щоб уникнути перекидання;
 • Не відсувати конструкцію занадто далеко – не більше ніж на крок вперед;
 • Якщо одна нога травмована, спочатку роблять крок нею, а потім пересувають здорову кінцівку;
 • При травмах нога ставиться спочатку на п'яту, потім плавно переноситься вага на усю стопу;
 • Не можна нахиляти конструкцію;
 • Перебувати лише всередині рами;
 • Не використовувати для ходьби сходами, якщо це не спеціальна, призначена для цього, модель;
 • Не ходити з ходунками та особливо з пристроями на колесах при сильному запамороченні, втраті балансу.

Також важливо знати, як перейти з сидячого у стояче положення за допомогою ходунків та назад. Поставити пристрій перед собою, сісти на край крісла і взятися за його підлокітники, привстати та взятися за рукоятки ходунків, випростатися і зробити невеликий крок усередині рами. Щоб сісти потрібно повернутись спиною до крісла, спертися на його підлокітники спочатку однією, а потім іншою рукою. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...