Новини компаній
14:50, 23 листопада 2021 р.
Чому українці почали купувати менше нерухомості
Новини компаній
За експертними даними, у другому півріччі 2021-го попит на квартири й будинки в Україні знизився в середньому на 8-10%. На перший погляд, ця цифра не вражає, проте фахівці з нерухомості прогнозують падіння попиту на новобудови Ужгорода й інших міст загалом на 30%. Це може серйозно похитнути вітчизняний ринок і не найкращим чином позначитись на діяльності багатьох забудовників. Чому цьогоріч українці почали купувати менше суттєво менше житла, спробуємо розібратись сьогодні.
Ситуація на українському ринку нерухомості
За даними Асоціації спеціалістів з нерухомого майна, українці почали купувати менше квартир навіть у найпопулярнішому раніше сегменті (оселі площею до 50 квадратних метрів). Починаючи в серпня активність покупців зменшилась на 4-5% і до кінця поточного року цілком може сягнути рекордних цифр. Таким чином, у 2021 році склалась парадоксальна й безпрецедентна ситуація: з одного боку, попит на квадратні метри продовжує зменшуватись, а з іншого – квартири дорожчають рекордними темпами. Штучно знижувати розцінки на житло Інтеграл-Буд та інші компанії забудовники не поспішають, адже собівартість будівництва об’єктів в поточному році також суттєво підвищилась.
В яких великих містах купують найменше житла
Найбільше зниження активності покупців в країні було зафіксовано у вересні-жовтні – на 12-16%. В попередні роки ці місяці справедливо вважали високим сезоном у бізнесі з продажу нерухомості. Менше купують як вже готових об’єктів первинного й вторинного ринків, так і квартир у житлових комплексах на стадії зведення. Цікаво, що не в усіх великих містах спостерігається однакова ситуація. Так, зменшення попиту складає:
- Київ – 9%;
- Одеса – 11%;
- Львів – 12%;
- Харків –15%;
- Дніпро – 16%.
Підібрати квартиру від надійного забудовника у будь-якому місті нашої країни можна на VN.COM.UA
Що найбільше вплинуло на зменшення попиту
Фахівці в галузі нерухомого майна основною причиною ситуації, що склалась на українському ринку, вважають епідемію коронавірусу та пов'язаний з нею локдаун. Попри те, що для вакцинованих потенційних покупців немає жодних обмежень ані на огляд об’єктів, ані на їх покупку, загальна атмосфера в країні, новини про захворюваність та смертність змушують українців як мінімум відстрочити на 2-3 місяці будь-які великі угоди, в тому числі купівлю власного житла.
Крім того, зменшення кількості угод купівлі-продажу квартир можна пояснити також збільшенням ціни на квадратні метри, викликане, своєю чергою, інфляцією та збільшенням собівартості будівництва. Підвищення розцінок на будматеріали та працю робітників стали головними причинами помітного підвищення прайсу на житло в усьому світі.
Ще одним суттєвим фактором здорожчання об’єктів нерухомого майна експерти називають брак по-справжньому комфортного житла. Попри активне будівництво багатоквартирних будинків по всій Україні, комплексів зі зручним плануванням та усім необхідним в пішій доступності не так і багато – звідси й підвищення прайсу на квартири, які задовольняють ці критерії. В період пандемії та самоізоляції українці переглянули розуміння хорошого житла. Великою популярністю почали користуватись оселі в комплексах, побудованих за принципом «місто в місті», де все, що може знадобитись, буде під рукою.
Чого чекати у майбутньому
Експерти Асоціації ріелторів зазначають, що пандемія може вплинути не тільки не купівлю квадратних метрів, а й на темпи їх будівництва. Так, деякі експерти прогнозують помітне зниження динаміки зведення нових об’єктів у наступному році. У великих містах спостерігатиметься уповільнення в середньому на 25-30%. Причиною цього є те, що далеко не всі українські девелопери через низькі продажі квартир зможуть собі дозволити втілення нових проєктів без участі інвесторів. І, знову ж, таки складається непроста ситуація, адже без грошей вкладників забудовники не зможуть активно зводити свої комплекси. Водночас потенційні інвестори в період коронакризи пильніше спостерігають за рівнем активності будівництва об’єктів.
Як вберегтися від інвестиції в довгобуд під час пандемії
Зважаючи на викладену вище інформацію, інвестуючи в квадратні метри на етапі зведення, в часи нестабільності на ринку нерухомості, варто бути вдвічі уважнішим та відповідальнішим. Засновник будівельної компанії KAN Development нагадує, що безкоштовний сир може бути лише у мишоловці, а надто привабливі за ціною пропозиції повинні стати додатковим сигналом прискіпливіше перевірити девелопера. Також підприємець радить звертати увагу на репутацію компанію та інфраструктуру поруч з житлом. Паралельне зведення комплексу та інфраструктури свідчить про те, що у забудовника достатньо коштів і будівництво він, скоріш за все, завершить в обіцяні строки.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...