• Головна
  • Деталі польоту ракети Alpha українця Макса Полякова та інші стартапи підприємця
12:00, 22 жовтня 2021 р.

Деталі польоту ракети Alpha українця Макса Полякова та інші стартапи підприємця

Вранці 3 вересня в 4:59 за київським часом з американської бази ВПС Ванденберг злетів носій Alpha, перша ракета компанії Firefly Максима Полякова. Підприємець із Запоріжжя багато років шов до своєї космічної мрії, і значний шлях — ще попереду. Проте все зараз його біографія повниться видатними досягненнями. З простого хлопця із сім’ї інженерів Макс перетворився в україно-американського бізнесмена, що тепер будує мільярдну комічну імперію.

Запуск Alpha — вдалий, попри аварійну ситуацію

Деталі польоту ракети Alpha українця Макса Полякова та інші стартапи підприємця, фото-1

Ракета компанії Firefly Aerospace мала підкорити космос ще у 2019 році, коли отримала дозвіл від ВПС США, проте технічні складнощі, а потім і пандемія завадили цим планам. Лише у вересні ракета злетіла зі стартового майданчика. Ракета провела в повітрі 2 хвилини 29 секунд.

Майже відразу після старту відмовив один із двигунів першого ступеня — до нього більше не надходило паливо. Попри те, що інші двигуни працювали нормально, відмова негативно позначилася на швидкості ракети і її керованості. Було ухвалено рішення припинити політ, ліквідувавши носій із Землі.

Те, що ракета не досягла космосу, не бентежить Максима Полякова — у Firefly Aerospace запевняють, що тестовий запуск можна вважати вдалим. Alpha успішно відірвалася від стартового майданчика, не втратила цілісність корпусу під час розгону, пролетіла достатню відстань і набула надзвукової швидкості. Це дало змогу зібрати масу інформації, яку можна використовувати для усунення аномалій і помилок.

Максим Поляков Firefly купив у вигляді збанкрутілого підприємства Firefly Space Systems (FSS), здобувши контроль над усіма винаходами, патентами й напрацюваннями. Підприємець повірив в ідеї аерокосмічної компанії, об’єднав її зі своєю EOS Launcher і залишив на посаді СЕО засновника FSS Тома Маркьюзіка. Отримавши фінансування, компанія почала активно працювати над своїми продуктами й у результаті вже через трохи більш ніж 4 роки запустила свою ракету. За підрахунками журналістів Bloomberg, які наводяться у цьому матеріалі, Макс Поляков вклав у компанію понад $150 млн.

Так званий космічний мінівен Максима Валерійовича Полякова

Деталі польоту ракети Alpha українця Макса Полякова та інші стартапи підприємця, фото-2

Ракета-носій Alpha може виводити до 1 т вантажу на навколоземну орбіту й до 630 кг — на сонячно-синхронну. Це перша вдала розробка Firefly Максима Полякова, але компанія не збирається зупинятися на досягнутому. Уже зараз планують запуск другої Alpha і розраховують, що кожен старт багаторазової ракети буде коштувати близько $15 млн. Це найнижча ціна серед ракет подібного класу, тому в компанії є всі шанси здешевити запуски малих комерційних вантажів.

Дмитро Хмара, співзасновник проєктів Lunar Research Project і Space Cossacks, каже, що Максим Поляков, Firefly якого зайняло практичну порожню нішу, пропонує свого роду вантажне таксі для малих супутників. Зараз безліч організацій хотіли б вивести на орбіту свої супутники, однак їм доводиться чекати своєї черги роками й суттєво переплачувати за послуги. І якщо потрібно вивести на орбіту малий супутник вагою приблизно 3–5 кілограмів, це обійдеться $150–250 тис.

Своєю ракетою Поляков Максим Валерійович планує охопити сегмент між SpaceX і Blue Origin з їхніми важкими ракетами, та Rocket Lab, яка лідирує в запуску супутників до 300 кг. В Bloomberg Alpha назвали космічним мінівеном. На ринку вже є легкові і вантажні ракети, а ось щось середнє між ними з’явилося вперше.

Втім, компанія не планує зупинятися на досягнутому: разом із Максом Поляковим Firefly вже працює над ракетою Beta. Нещодавно макет її двигунів першого ступеня представила група українських інженерів. Крім того, у компанії працюють над місячним модулем Blue Ghost. Він полетить на Місяць у рамках місії Артеміда від НАСА. Модуль зможе доставити на поверхню нашого природного супутника майже 150 кг корисного вантажу.

Скільки зараз коштує Firefly Максима Валерійовича Полякова

Деталі польоту ракети Alpha українця Макса Полякова та інші стартапи підприємця, фото-3

Ще до запуску ракети компанія суттєво зросла в ціні. Зі збиткового, збанкрутілого стартапу перетворилася на успішну компанію зі своїми продуктами й амбіціями. У 2021 році компанія Firefly Aerospace почала активно шукати інвестиції. Це дало змогу залучити близько $75 млн, але попит значно перевищує пропозицію.

Після інвестраунда Том Маркьюзік заявив, що ціна компанії вже значно перевищила $1 млрд. У компанії планують зібрати до кінця року ще близько $300 млн. З урахуванням цього й запуску власної ракети вартість компанії буде ще вищою.

За допомогою Макса Полякова Firefly досягла небувалих висот. У рамках залучення коштів фонд Noosphere Ventures продав частину свого портфеля за $100 млн, але все ж залишив за собою більш ніж половину акцій компанії. Попри те, що Firefly поки не вийшла на операційний прибуток, її ціна збільшується, і якщо при наступному запуску ракета виконає всі цілі місії, то й ціна акцій також збільшиться.

Подальший розвиток Firefly потребував від Максима Полякова рішучих дій

У лютому 2021 року в аерокосмічній компанії змінилася рада директорів. З неї вийшов Поляков, зате увійшли люди, які раніше працювали в уряді США. Максим Поляков в Firefly залишився мажоритарним акціонером, проте відчинив двері для керівництва, здатного прискорити розвиток компанії. У підприємця немає американського громадянства, він залишається українцем. Це, як вважають, могло заважати компанії отримувати ще більш вигідні оборонні та космічні замовлення від уряду США.

Величезний космічний портфель Максима Полякова: EOS, Dragonfly Aerospace, Noosphere Ventures

Для Максима Полякова Firefly Aerospace — одна з десятків компаній в інвестиційному портфелі. Він став першим українцем в історії незалежності країни, якому вдалося сконструювати й запустити власну ракету. Втім, тільки ракетобудуванням бізнесмен не обмежується. Серед активів Макса Полякова — EOS Data Analytics. Це продуктова компанія націлена на збір, обробку й постачання супутникової аналітики. В організації є маса підрозділів, що створюють супутники різного призначення.

Ще один актив бізнесмена — нещодавно куплена південноафриканська аерокосмічна компанія Dragonfly Aerospace. Як і інший актив Макса Полякова, EOS, вона займається супутниками. Практично всіма своїми компаніями Поляков керує через Noosphere Ventures. Фонд орієнтований на стратегічний розвиток і розширення в космічному секторі. Крім того, він інвестує в перспективні стартапи інших галузей.

Усі підприємства Максима Полякова — EOS, Noosphere Engineering School, Firefly та інші — спрямовані на розвиток науки й техніки. Підприємець впевнений, що технічний прогрес і освоєння космосу допоможуть розв'язувати глобальні проблеми на Землі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...