
Новини компаній
11:45, 29 березня 2021 р.
Топ противірусних препаратів. Не коронавірусом єдиним
Новини компаній
Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), включаючи грип, є найбільш поширеними серед всіх інфекційних захворювань – їх частка становить близько 70% усіх інфекцій. Як мінімум одну респіраторну інфекцію на рік переносять 90% всіх людей на планеті. Які препарати застосовуються для боротьби з вірусами – у нашому матеріалі.
Ще задовго до поширення нового коронавірусу SARS-CoV-2, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) кількість смертей від ГРВІ та їх ускладнень становила близько 4,5 мільйонів на рік. За статистикою, з 60 прожитих років «середньостатистична» людина хворіє на ГРВІ/грип приблизно 6 повних років.

До основних збудників ГРВІ належать:
- віруси грипу (сімейство ортоміксовіруси);
- віруси парагрипу та респіраторно-синцитіальний вірус (сімейство параміксовіруси) – винуватці ларингітів, фарингітів, бронхітів, несправжнього крупа у дітей, а також захворювань нижніх дихальних шляхів у немовлят і дітей раннього віку;
- респіраторні коронавіруси (сімейство коронавіруси) – вражають дихальні шляхи;
- риновіруси, віруси Коксакі, віруси ECHO (сімейство пікорнавіруси) – викликають риніти, синусити, бронхіти, ГРЗ (гострі респіраторні захворювання), пневмонії та ін.;
- ортореовіруси (сімейство реовіруси) – збудники ГРЗ;
- аденовіруси з однойменного сімейства, «робота» яких – ураження нижніх відділів дихальних шляхів, ГРЗ, фарингокон'юнктівіти.
На жаль, вірусні інфекції все ще відносяться до маловивчених. Щороку виявляються нові штами вже відомих вірусів, тому розробити якусь єдину терапію з високою ефективністю дуже складно. Вірус – це не бактерія. Вважається, що віруси були найпершими жителями нашої планети, а тому і здатність до виживання у них розвинена на дуже високому рівні.
Однак противірусні засоби існують і за умови правильного підбору та застосування дійсно допомагають боротися з вірусами.
Як підібрати противірусні препарати
Противірусні препарати для дорослих та дітей підбираються за критеріями:
- можливості поєднання противірусного ефекту з імуномодулюючим;
- відсутності токсичності;
- мінімуму небажаних «побічок»;
- можливості перорального прийому (противірусні таблетки, які пацієнт може приймати вдома);
- цінової доступності (недорогі противірусні препарати).
Крім того, необхідною умовою ефективності будь-якого противірусного засобу є відсутність резистентності (стійкості) вірусу до дії препарату.
Якщо говорити про профілактику і лікування грипу та ГРВІ, то у даний час застосовуються противірусні засоби з декількох груп, серед яких:
Інгібітори вірусної нейрамінідази – озельтамівір (препарати Сельтавір, Таміфлю), занамівір (Реленца). Саме ці речовини рекомендує для лікування і профілактики грипу Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ). Нейрамінідазою називається фермент, без якого віруси грипу А і В не можуть реплікуватися (копіюватися, розмножуватися). Озельтамівір і занамівір пригнічують нейрамінідазу, завдяки чому вірус не може проникати всередину клітин, а відповідно не може і поширюватись по організму.
Блокатори М2-каналів – амантадин (Амантин), ремантадин (Ремантадин). Формула римантадину була виведена в 1960-х роках в СРСР шляхом модифікації амантадину. Ефективність цього засобу науково доведена багатьма клінічними випробуваннями. Щоправда, з тих пір віруси грипу багато разів мутували, і блокатори М2-каналів вже не діють на багатьох з них, але все одно продовжують застосовуватися у медичній практиці;
Інтерферони (ІНФ) – Лаферон, Вітаферон, Анаферон та ін.;
Індуктори інтерферонів – Аміксин (https://liki24.com/uk/search/amiksin/), який містить діючу речовину тилорон. Минулого року МОЗ України видало дозвіл на випробування Аміксину для терапії коронавірусної інфекції COVID-19.
Інозин пранобекс (метізопринол) – Новірін, Гропринозин (https://liki24.com/uk/search/groprinozin/), Ізопринозин, Неопринозин.
ВАЖЛИВО! Найголовніша умова для досягнення очікуваного ефекту від будь-якого з перерахованих противірусних засобів – максимально ранній прийом. Тобто, чим раніше ви вип'єте ліки, тим вище шанс, що вони діятимуть. Саме тому практично будь-яке противірусне краще почати приймати протягом перших 12-24 годин після початку захворювання, або ж ще раніше – для профілактики. Після закінчення 2 доби від початку захворювання вірусне навантаження в організмі буде вже занадто великим, оскільки розмножуються (реплікуються) віруси дуже швидко. Тому і дія противірусного засобу буде не настільки вираженою, як якщо прийняти його на самому початку хвороби.
Ну і, зрозуміло, сам вірус-збудник захворювання повинен бути чутливим до препарату, який застосовується проти нього.
Противірусні препарати для дітей та вагітних
В інструкції до кожного противірусного препарату чітко обумовлені умови його прийому при вагітності і грудному вигодовуванні. Багато ліків цієї групи категорично заборонені до прийому у період вагітності. Деякі ж противірусні для вагітних дозволені, але тільки після оцінки співвідношення «користь/ризик» – наприклад, препарати озельтамівіру (Таміфлю).
У будь-якому випадку, перед прийомом усіх противірусних або будь-яких інших ліків майбутня мати зобов'язана проконсультуватися з цього приводу з лікарем, який «веде» вагітність.
Що ж стосується дітей, то противірусні засоби призначаються їм досить часто, але багато з них мають деякі обмеження за віком. Наприклад, препарати занамівіру (Реленза) не призначаються малюкам до 5 років, а ось озельтамівір (Таміфлю) діти можуть приймати вже після досягнення віку в 1 рік. Деякі інтерферони показані до застосування навіть новонародженим (Лаферон тощо). Існують також ліки проти вірусів, спеціально розроблені для дітей – Аміксин дитячий, Інгавірін дитячий та інші противірусні для дітей.
ВАЖЛИВО! І дітям, і вагітним, і годуючим матерям не заборонені до використання деякі противірусні рослинні препарати. До таких засобів відносяться Протефлазід, Імунофлазід та ін. Однак приймати їх без призначення лікаря теж не варто, як і будь-які інші ліки та БАДи.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...