13:06, 19 грудня 2020 р.
День Святого Миколая: народні прикмети, обряди та звичаї 19 грудня
19 грудня за православним календарем – день пам’яті Миколая Чудотворця, одного з найшановніших святих. Його знають і шанують Схід і Захід, і християни і навіть іновірці. Через віки, крізь призму історичних подій люди продовжують звертатися до Миколая , як до заступника і помічника.
Народився Миколай у Малій Азії в місті Патарі у ІІІ столітті до Різдва Христового у заможній та побожній родині. Хоча він належав до аристократії, світське життя ніколи Миколая не захоплювало. З дитинства не цурався знедолених та скривджених, а ставши дорослим, обрав священицький шлях. З часом він стає архієпископом у місті Міри в Лікії. Отримавши після смерті батьків спадок, він роздав його бідним та нужденним. Саме тому ще за життя його почали називати «батьком сиріт, вдів та знедолених». Рлзповідає протоієрей Олександр Прокопенко:
" Навіть смерть не перервала його благодатних справ, його чудеса звершаються повсякчас. Як правило, в сані святителя якщо ми шануємо людей, які залишили після себе праці богословські, наукові. Святитель Миколай не залишив нічого подібного після себе. Але він є прикладом великої християнської любові . Крім того, у історію Миколай увійшов не тільки як благодійник , він був ще й незламним поборником християнства. На першому Вселенському соборі, коли єретик Арій проповідував своє вчення, Миколай цього не витримав і вдарив його по устах. За що він був позбавлений сану свого часу і заключений у темницю. Але у темниці з'явилися Ісус Христос і Богородиця, які принесли святительські облачення, і відновили його у сані".
Святий Миколай вважається покровителем дітей, подорожніх, військових та моряків.
На відміну від весняного, зимового Миколая відзначали особливо врочисто. Вважалося, що він захисник усіх бідних і знедолених. Але найбільше його пошановували діти, для яких він був почесним охоронцем. Навіть існує легенда про те, що Миколай рятував дітей серед моря.
Як пише відомий дослідник Василь Скуратівський, традиційно на Україні, особливо у західних областях, до цього дня готували обряди, пов'язані зі святим Миколаєм. Ввечері хтось найповажніший з родини, переважно дідусь, перевдягався на вулиці в "доброго Миколая", заходив до оселі з подарунками, які батьки, знаючи про дитячі забаганки, готували заздалегідь. Вручаючи кожному окремо гостинець, святий Миколай згадував усе те добре що зробила дитина протягом року, і соромив за нечемні вчинки. Відтак діти свято вірили в існування цього доброго захисника і намагалися не гнівити "діда Миколая, який знає про все".
Читайте також:
Печиво "миколайчики" до Дня святого Миколая
Крім того, в школах влаштовували цікаві вистави, де головною дійовою особою вважався святий Миколай. Поруч з ним неодмінно сусідив меткий чортик, який намагався переконати дідуся в тому, що вручати дітям подарунки не варто, бо вони були неслухняними. Але преамбула таких вистав закінчувалася тим що добрий Миколай цього разу вибачає. Такі драматичні твори, позначені фольклорними сюжетами, писали найвідоміші письменники, зокрема й Іван Франко.
Особливою повагою в народі користувалася ікона Миколи Чудотворця. Вона була майже в кожній оселі, оскільки, як уже мовилося, він захищав усіх бідних і знедолених. Також на Миколая хлопці вже починали домовлятися про колядки.
Український народний прогностик:
Після Миколи пшениця вкриє поле.
Хвали зиму після Миколи.
Як впаде великий іній — на гарний врожай хліба.
Як на Миколу піде дощ, то врожай на озимину.
Морозяний день — на урожай хліба й городини.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
09:39, 29 вересня
09:39, 29 вересня
09:39, 29 вересня
09:39, 29 вересня
09:39, 29 вересня
live comments feed...