08:35, 10 листопада 2020 р.
Закарпатському архіву виповнилося 75
З утворенням у 1946 році Закарпатської області у складі УРСР, Центральний Державний історичний архів Закарпатської України був реорганізований у Закарпатський обласний Державний архів з філіалом у м. Мукачеві, який у ті часи був підрозділом Управління МВС в Закарпатській області.
Сьогодні у держархіві зберігається 1 383 401 документ, який охоплює історичні епохи від раннього середньовіччя до початку ХХI ст. Найдавніший оригінальний документ датований 1391 роком. За період з XV до XVI століття збереглася незначна кількість документів. Значно більше - починаючи з XVIІ століття.
Різнобарвною є мова документів. До початку XVIІ століття більшість із них написана латинською, хоча є документи на угорській та німецькій мовах. З 30-40-х років ХІХ століття основна їх частина написана на угорській мові, але чимало є також на русинській мові. У 20-30-х роках ХХ століття документи написані на чеській, словацькій, частково на русинській, російській, українській, німецькій мовах, а з давнішої доби трапляються на старослов’янській, румунській та мові ідіш.
Науково-довідкова бібліотека архіву нараховує близько 50 тис. томів книжок, журналів, газет, брошур різними мовами народів Європи. Основним науково-довідковим апаратом до документів архіву є описи справ. Розроблені систематичний та тематичні каталоги на документи окремих фондів та на книжки і періодичні видання бібліотечного фонду архіву.
Важливими кроками на шляху до відкритості архівної інформації слід вважати видання рекламно-інформаційного проспекту „Державний архів Закарпатської області”, Переліку фондів архіву на румунській і українській мовах, опису документів фонду „Наджупан Березької жупи” на угорській мові, інформаційно-довідкове видання „Архівні установи Закарпаття» та „Путівник по фондах Державного архіву Закарпатської області. Т.1. До радянського періоду”.
В архіві працюють два читальні зали. Щороку їх відвідують понад 250 дослідників, які представляють наукові заклади області, України, близького й далекого зарубіжжя.
Щороку архів виконує більше шести тисяч запитів юридичних і фізичних осіб. Позитивної динаміки набули виробничі і наукові стосунки з архівами Румунії, Угорщини, Словакії, Чехії.
Джерело: Закарпатська ОДА
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
13:54
Вчора
Оголошення
12:39, 30 жовтня
09:38, 27 жовтня
09:38, 27 жовтня
1
00:58, 26 жовтня
10:23, 24 жовтня
69
live comments feed...