• Головна
  • В УжНУ розпочали здійснювати ІФА-тестування на виявлення COVID-19
11:28, 6 вересня 2020 р.

В УжНУ розпочали здійснювати ІФА-тестування на виявлення COVID-19

В УжНУ активно діє Науково-дослідницький і навчальний Центр молекулярної мікробіології та імунології слизових оболонок, колектив котрого систематично бере участь у вітчизняних та міжнародних проєктах (зокрема фінансованих програмою Горизонт 2020), співпрацює з багатьма установами, в тому числі і лікувально-діагностичними центрами краю. 

Ще до теперішньої пандемії, розуміючи пріоритети розвитку сучасної науки, ректоратом УжНУ було придбано надсучасне обладнання, необхідне для мікробіологічних, генетичних та імунологічних досліджень: амліфікатор для здійснення ПЦР в реальному часі, гомогенізатор для виділення ДНК, бокси (ламінари, 2-го класу безпеки), термошейкери та спектрофотометр для кількісного визначення ізольованої ДНК, ІФА зчитувач з автоматичною системою промивання взірців та інше.

В УжНУ розпочали здійснювати ІФА-тестування на виявлення COVID-19, фото-1

Таке оснащення дозволяє здійснювати різні клінічні вимірювання, у тому числі визначати в сироватці  крові осіб наявність антитіл IgM / IgG до коронавірусу SARS-CoV-2 методом імуноферментного аналізу (ІФА). Дослідження імуноферментного аналізу показує, чи людина має гостру форму захворювання (IgM), чи вона вже перенесла його (IgG).

В УжНУ розпочали здійснювати ІФА-тестування на виявлення COVID-19, фото-2

Тож, зважаючи на непросту епідеміологічну ситуацію країни й регіону, УжНУ придбав ІФА-тести у достатній кількості з метою обстеження власних працівників, а також для отримання у майбутньому статистичних даних про напруженість і тривалість імунітету населення Ужгорода. Що важливо, для ІФА-тесту направлення від лікаря не потрібно. Діагностика здійснюється співробітниками Центру молекулярної мікробіології та імунології слизових оболонок у співпраці з  одним із приватних медичних центрів міста.

Як зауважив ректор УжНУ Володимир Смоланка: «Університет повинен надавати додаткові соціальні послуги своїм співробітникам та студентам. Використання сучасного лабораторного обладнання, яке було придбано останнім часом для медичних підрозділів УжНУ, для проведення  ІФА-діагностики – це лише один із заходів, які ми будемо впроваджувати для медичного захисту колективу у період пандемії».

В УжНУ розпочали здійснювати ІФА-тестування на виявлення COVID-19, фото-3

«Ми роками рутинно займаємося молекулярною мікробіологією та імунологією слизових оболонок. Пандемія показала, наскільки важливим є вивчення мікробіому людини з одного боку та  локального імунітету з іншого.  Адже, як нам відомо, не дивлячись на те, що вірус є смертельно небезпечним, більшість людей виліковується.Однак, за наявності порушення імунітету чи інших ускладнюючих станів, інфекція може привезти до летального наслідку. А також у нашому суспільстві є респонденти, які, маючи сильний імунітет, взагалі не заражаються. Оскільки ПЛР-тестування є досить вартісним  та існує ліміт сертифікованих тестів у регіоні, доцільнішим є спочатку виконати ІФА-тестування. Наш університет був одним із перших, хто долучився до формування лабораторії ІФА, оскільки ми займаємося науковими дослідженнями. Проте для проведення таких діагностичних прийомів нам потрібно було підготуватися окремо: закупити антисептики, засоби захисту, перемістити обладнання.

І, позаяк, цей вірус є новим, нас цікавить не тільки діагностика, а й достовірна статистика, якої наразі немає. А для цього необхідно зробити тотальне, масове обстеження. Очевидно, для цього буде потрібен певний час. До прикладу, існують відомості, що людина, яка захворіла на ковід, може заразитися повторно. Проте точні дані, через який час це може трапитися, відсутні. Отже, виходячи з цього, дуже важливо моніторити присутність антитіл, щоби бодай відповісти на питання: як довго тримається імунітет, коли можливим стає наступне зараження, скільки в регіоні є осіб, які перехворіли.Тож пандемія тільки підтверджує, що сфера, якою ми займаємося, є дуже актуальною. І наразі перед нами стоять такі завдання: обстежувати, досліджувати та готувати нові кадри, зважаючи на нові виклики сьогодення», – зазначає директор центру, доктор біологічних наук, професор кафедри мікробіології, імунології та вірусології з курсом інфекційних хвороб Надія Бойко.

В УжНУ розпочали здійснювати ІФА-тестування на виявлення COVID-19, фото-4

       Імуноферментний аналіз (ІФА-тести) — це вид аналізу, за допомогою якого виявляється комплекс «антиген — антитіло», який виробляється, коли організм уражений вірусом. Цей комплекс утворюється завдяки імунологічній реакції антигену з відповідним антитілом. Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляється M, то це говорить про гострий процес захворювання, якщо G — то людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання.Використання ІФА-тестів для виявлення антитіл COVID-19 врегульоване наказом МОЗ від 20.05.2020 № 1227 «Про затвердження змін до Стандартів медичної допомоги „Коронавірусна хвороба“» (COVID-19).

В УжНУ розпочали здійснювати ІФА-тестування на виявлення COVID-19, фото-5

Позитивний результат ІФА-тесту є додатковою підставою для ПЛР-дослідження. Наразі ПЛР залишається єдиним видом дослідження, який дає підстави для встановлення діагнозу «COVID-19». В УжНУ уже розпочато роботу над тим, щоб у близькому майбутньому мати можливість проводити й ПЛР-тестування.

Придбання обладнання, наявність висококваліфікованих кадрів та оснащені необхідним приміщення дозволять УжНУ отримати потрібні дозвільні сертифікаційні документи як для виконання діагностики захворювань, у тому числі методом ПЛР, так і для проводення наукових клінічних досліджень у співпраці з іншими клінічними колективами.

Ганна Фельцан,

Інформаційно-видавничний центр УжНУ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#закарпаття #коронавірус
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...