13:20, 13 серпня 2020 р.
Рада з питань охорони культурної спадщини затвердила зміни в історичній частині Ужгорода (ФОТО)
На розгляд членів консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Закарпатській ОДА знову потрапили питання щодо змін, запланованих в історичному ареалі Ужгорода. Їх розглядали на черговому засіданні в Ужгороді. Тож де найближчим часом можуть розпочатися ремонтні чи реставраційні роботи – розповів «Про Захід».
Триповерхова новобудова незабаром має постати на перетині вулиць Руської та Л.Українки. Робочий проєкт цього індивідуального житлового будинку з вбудованими комерційними приміщеннями членам консультативної ради представили. Адже з обох боків «сусідами» майбутньої споруди є будинки, пропоновані для внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Розробник проєкту розповів, що намагався повторити стилістично «характер» сусідніх будівель, підібрав схожі кольори фасаду. У членів консультативної ради до проєкту не було суттєвих зауважень, тому його підтримали більшістю голосів.
Другим на засіданні розглядали проєкт реконструкції будівлі закладу громадського харчування на початку Студентської набережної. Заклад на краю Ротарі-парку з’явився у кінці 1990-х, з тих пір кілька разів розширявся. За даними робочого проєкту, нове розширення передбачало прибудову торгового залу, однак під час обговорення виявилося, що насправді ця прибудова вже відбулася. Розробник проєкту пояснила, що раніше територія, на якій розташоване кафе, не входила до історичного ареалу, тож власники не знали, що потребують погоджень департаменту культури ОДА. Однак консультативна рада з питань охорони культурної спадщини відмовилася розглядати робочий проєкт, оскільки він уже й так втілений у життя.
Фасад будівлі Управління СБУ в Закарпатській області на вулиці Довженка теж мають намір відремонтувати. Згідно з поданим на розгляд консультативної ради проєктом передбачений капітальний ремонт фасаду: ремонт та пофарбування карнизів, пофарбування фасадів та відкосів, облицювання цоколю і сходів гранітною плиткою, заміна віконних відливів, демонтаж та повторне встановлення водостічних труб. Розробник проєкту також запропонував демонтувати над входами до будівлі черепичні дашки, прибудовані у радянські роки.
Представниця спільноти «Uzhhorod Modernism» і член консультативної ради Ліна Дегтярьова подала низку зауважень, розроблених учасниками спільноти. Ці зауваження і рекомендації базувалися на архівних матеріалах і мали на меті допомогти максимально відновити автентичний вигляд будівлі, яка була збудована у 1930-х роках для потреб поліційного управління. Зокрема дослідження «Uzhhorod Modernism» підтвердили, що дашки над входами неоригінальні, як і облицювання головного порталу. Серед озвучених рекомендацій було відтворення первісної колористики фасаду, відчищення гранітного цоколю, який нині чомусь покритий тиньком, демонтаж радянського облицювання та дашку над головним порталом, збереження існуючих автентичних дерев’яних дверей, гранітних сходів, флаґштоків, системи водовідведення, віконних решіток.
Щодо запропонованої системи підсвічування фасаду, то «Uzhhorod Modernism» запропонував мінімізувати вплив обладнання на сприйняття будівлі у світлий час доби, розмістивши джерела освітлення приховано, а не по центру архітектурних площин, як це було запропоновано розробником проєкту.
Розглянувши паспорт опорядження фасаду та напрацьовані рекомендації спільноти «Uzhhorod Modernism», члени консультативної ради з питань охорони культурної спадщини рекомендували внести всі зауваження у робочий проєкт. Таким чином під час ремонту фасаду будівлі обласного управління СБУ ці рекомендації мають бути враховані і втілені.
Наступним розглядали робочий проєкт будівництва багатоквартирного житлового будинку на пл. Ґренджі-Донського. Роботи там почали ще навесні 2020 року, та наразі вони зупинені департаментом культури ОДА, оскільки на ділянці, що розташована в межах зони охорони археологічного культурного шару ІІ категорії, на той час не попрацювали археологи, а крім того, проєкт не розглядався на консультативній раді з питань охорони культурної спадщини. Археологи на ділянці запланованого будівництва нічого не виявили, консультативну раду ж найбільше зацікавило, як зведення 4-поверхового будинку на 28 квартир вплине на пам’ятку історії місцевого значення – будівлю «Просвіти», яка межує з ділянкою забудови. Розробники робочого проєкту розповіли, що запланована будівля буде на 3,5 метри нижчою за будинок «Просвіти» і не продивлятиметься з площі Ґренджі-Донського. Трохи буде видно нову будівлю з двору сусіднього будинку, однак загалом консультативна рада не побачила у проєкті ризиків для культурної спадщини міста і проголосувала за його погодження.
Повторний розгляд чекав на проєкт реконструкції житлової квартири з надбудовою на вулиці Капітульній. Ми вже розповідали про цю заплутану історію з реконструкцією одного з історичних будинків із так званого Канонічного ряду. Будинок № 23 є частиною пам’ятки місцевого значення «Замкова гора» та пропонований для внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, як «Житловий будинок членів капітули, поч. ХХ ст.». У попередні роки власники однієї з квартир отримали дозвіл на облаштування мансардного поверху, однак тоді роботи не розпочали, провівши їх у 2011 році без повного комплекту дозвільних документів. У 2019-му теж без дозволу на старовинній будівлі замінили покриття даху, після чого ДАБК Ужгородської міськради та департамент культури ОДА наклали на власників штрафи. Проєкт реконструкції розглядали вже кілька разів, зрештою, з огляду на те, що проєкт у минулі роки був погоджений, хоч і реалізований без повного пакету дозволів через розтягнені терміни робіт, члени консультативної ради його погодили.
Натомість наступний проєкт був після розгляду відхилений. Йдеться про реконструкцію з надбудовою будинку на пл. Лаборця, 12, розташований на території кварталу Великий Ґалаґов, що претендує на внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, як об’єкт містобудування. Красиву віллу міжвоєнного періоду власник мав намір реконструювати у два етапи, добудувавши до неї новий житловий будинок. Разом ця новобудова мала бути величезних розмірів, явно випадаючи з камерного характеру затишної площі Лаборця. Тож ескізний проєкт члени консультативної ради відхилили.
Здається, хорошим буде кінець скандальної історії зі самовільною заміною вхідних дверей на будівлі на вулиці Волошина, 32 – колишньої єврейської школи, а нині – біологічного факультету УжНУ. Будівля перебуває на балансі університету, який погодився профінансувати відновлення дверей. Ескізну пропозицію розробили засновники спільноти «Uzhhorod Modernism» Олег Олашин та Ліна Дегтярьова, котрі рекомендували провести відновлювальні роботи з максимальним повторним використанням автентичних елементів, в тому числі й металевої декоративно-захисної решітки, петель, фурнітури тощо. Члени консультативної ради погодили цей ескізний проєкт, тож якщо УжНУ відновить двері, це стане певним прецедентом, чудовим прикладом співпраці та готовності працювати на грамотне відновлення історичної спадщини Ужгорода.
Останнім члени ради повторно (вже втретє) розглянули паспорт опорядження фасаду будівлі юридичного факультету УжНУ на вулиці Капітульній. Попереднього разу у членів ради були зауваження стосовно кольору фасаду, тож під час підготовчих робіт на фасадній частині під шаром фарби члени ради просили знайти зразки автентичного кольору. Цього разу на засіданні представили знайдені зразки. Підрядник має дослідити їх і врахувати під час проведення пофарбування фасаду будівлі юридичного факультету УжНУ.
Читайте також: відомий Палац Ракоці планують реставрувати (ВІДЕО)
Підписуйтеся на наш Telegram-канал та отримуйте новини ще оперативніше!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
07:54, 10 грудня
09:24, 3 грудня
13:37, 1 грудня
10:15, 9 грудня
20
12:41, 4 грудня
live comments feed...