Рада з питань охорони культурної спадщини затвердила зміни в історичній частині Ужгорода (ФОТО)

На розгляд членів консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Закарпатській ОДА знову потрапили питання щодо змін, запланованих в історичному ареалі Ужгорода. Їх розглядали на черговому засіданні в Ужгороді. Тож де найближчим часом можуть розпочатися ремонтні чи реставраційні роботи – розповів «Про Захід».

Триповерхова новобудова незабаром має постати на перетині вулиць Руської та Л.Українки. Робочий проєкт цього індивідуального житлового будинку з вбудованими комерційними приміщеннями членам консультативної ради представили. Адже з обох боків «сусідами» майбутньої споруди є будинки, пропоновані для внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Розробник проєкту розповів, що намагався повторити стилістично «характер» сусідніх будівель, підібрав схожі кольори фасаду. У членів консультативної ради до проєкту не було суттєвих зауважень, тому його підтримали більшістю голосів.

Другим на засіданні розглядали проєкт реконструкції будівлі закладу громадського харчування на початку Студентської набережної. Заклад на краю Ротарі-парку з’явився у кінці 1990-х, з тих пір кілька разів розширявся. За даними робочого проєкту, нове розширення передбачало прибудову торгового залу, однак під час обговорення виявилося, що насправді ця прибудова вже відбулася. Розробник проєкту пояснила, що раніше територія, на якій розташоване кафе, не входила до історичного ареалу, тож власники не знали, що потребують погоджень департаменту культури ОДА. Однак консультативна рада з питань охорони культурної спадщини відмовилася розглядати робочий проєкт, оскільки він уже й так втілений у життя.

Фасад будівлі Управління СБУ в Закарпатській області на вулиці Довженка теж мають намір відремонтувати. Згідно з поданим на розгляд консультативної ради проєктом передбачений капітальний ремонт фасаду: ремонт та пофарбування карнизів, пофарбування фасадів та відкосів, облицювання цоколю і сходів гранітною плиткою, заміна віконних відливів, демонтаж та повторне встановлення водостічних труб. Розробник проєкту також запропонував демонтувати над входами до будівлі черепичні дашки, прибудовані у радянські роки.

Представниця спільноти «Uzhhorod Modernism» і член консультативної ради Ліна Дегтярьова подала низку зауважень, розроблених учасниками спільноти. Ці зауваження і рекомендації базувалися на архівних матеріалах і мали на меті допомогти максимально відновити автентичний вигляд будівлі, яка була збудована у 1930-х роках для потреб поліційного управління. Зокрема дослідження «Uzhhorod Modernism» підтвердили, що дашки над входами неоригінальні, як і облицювання головного порталу. Серед озвучених рекомендацій було відтворення первісної колористики фасаду, відчищення гранітного цоколю, який нині чомусь покритий тиньком, демонтаж радянського облицювання та дашку над головним порталом, збереження існуючих автентичних дерев’яних дверей, гранітних сходів, флаґштоків, системи водовідведення, віконних решіток.


Щодо запропонованої системи підсвічування фасаду, то «Uzhhorod Modernism» запропонував мінімізувати вплив обладнання на сприйняття будівлі у світлий час доби, розмістивши джерела освітлення приховано, а не по центру архітектурних площин, як це було запропоновано розробником проєкту.

Розглянувши паспорт опорядження фасаду та напрацьовані рекомендації спільноти «Uzhhorod Modernism», члени консультативної ради з питань охорони культурної спадщини рекомендували внести всі зауваження у робочий проєкт. Таким чином під час ремонту фасаду будівлі обласного управління СБУ ці рекомендації мають бути враховані і втілені.

Наступним розглядали робочий проєкт будівництва багатоквартирного житлового будинку на пл. Ґренджі-Донського. Роботи там почали ще навесні 2020 року, та наразі вони зупинені департаментом культури ОДА, оскільки на ділянці, що розташована в межах зони охорони археологічного культурного шару ІІ категорії, на той час не попрацювали археологи, а крім того, проєкт не розглядався на консультативній раді з питань охорони культурної спадщини. Археологи на ділянці запланованого будівництва нічого не виявили, консультативну раду ж найбільше зацікавило, як зведення 4-поверхового будинку на 28 квартир вплине на пам’ятку історії місцевого значення – будівлю «Просвіти», яка межує з ділянкою забудови. Розробники робочого проєкту розповіли, що запланована будівля буде на 3,5 метри нижчою за будинок «Просвіти» і не продивлятиметься з площі Ґренджі-Донського. Трохи буде видно нову будівлю з двору сусіднього будинку, однак загалом консультативна рада не побачила у проєкті ризиків для культурної спадщини міста і проголосувала за його погодження.

Повторний розгляд чекав на проєкт реконструкції житлової квартири з надбудовою на вулиці Капітульній. Ми вже розповідали про цю заплутану історію з реконструкцією одного з історичних будинків із так званого Канонічного ряду. Будинок № 23 є частиною пам’ятки місцевого значення «Замкова гора» та пропонований для внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, як «Житловий будинок членів капітули, поч. ХХ ст.». У попередні роки власники однієї з квартир отримали дозвіл на облаштування мансардного поверху, однак тоді роботи не розпочали, провівши їх у 2011 році без повного комплекту дозвільних документів. У 2019-му теж без дозволу на старовинній будівлі замінили покриття даху, після чого ДАБК Ужгородської міськради та департамент культури ОДА наклали на власників штрафи. Проєкт реконструкції розглядали вже кілька разів, зрештою, з огляду на те, що проєкт у минулі роки був погоджений, хоч і реалізований без повного пакету дозволів через розтягнені терміни робіт, члени консультативної ради його погодили.

Натомість наступний проєкт був після розгляду відхилений. Йдеться про реконструкцію з надбудовою будинку на пл. Лаборця, 12, розташований на території кварталу Великий Ґалаґов, що претендує на внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, як об’єкт містобудування. Красиву віллу міжвоєнного періоду власник мав намір реконструювати у два етапи, добудувавши до неї новий житловий будинок. Разом ця новобудова мала бути величезних розмірів, явно випадаючи з камерного характеру затишної площі Лаборця. Тож ескізний проєкт члени консультативної ради відхилили.

Здається, хорошим буде кінець скандальної історії зі самовільною заміною вхідних дверей на будівлі на вулиці Волошина, 32 – колишньої єврейської школи, а нині – біологічного факультету УжНУ. Будівля перебуває на балансі університету, який погодився профінансувати відновлення дверей. Ескізну пропозицію розробили засновники спільноти «Uzhhorod Modernism» Олег Олашин та Ліна Дегтярьова, котрі рекомендували провести відновлювальні роботи з максимальним повторним використанням автентичних елементів, в тому числі й металевої декоративно-захисної решітки, петель, фурнітури тощо. Члени консультативної ради погодили цей ескізний проєкт, тож якщо УжНУ відновить двері, це стане певним прецедентом, чудовим прикладом співпраці та готовності працювати на грамотне відновлення історичної спадщини Ужгорода.

Останнім члени ради повторно (вже втретє) розглянули паспорт опорядження фасаду будівлі юридичного факультету УжНУ на вулиці Капітульній. Попереднього разу у членів ради були зауваження стосовно кольору фасаду, тож під час підготовчих робіт на фасадній частині під шаром фарби члени ради просили знайти зразки автентичного кольору. Цього разу на засіданні представили знайдені зразки. Підрядник має дослідити їх і врахувати під час проведення пофарбування фасаду будівлі юридичного факультету УжНУ.

Читайте також: відомий Палац Ракоці планують реставрувати (ВІДЕО)

Підписуйтеся на наш Telegram-канал та отримуйте новини ще оперативніше!

культурна спадщина зміни фасадів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
300 переглядів у вересні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
60 учнів одночасно впускають до їдальні у школі №8. Про це розповіла директорка закладу Лариса Мигалина Суспільному У їдальні є 250 місць. Дітей зараз розміщують по четверо за один стіл.  Більше - у сюжеті.  Читайте також: У Мукачеві школярі вчаться на подвір`ї школи Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram
Суспільство
Право на пенсію за віком мають громадяни, які досягли пенсійного віку та набули необхідний страховий стаж, інформує Пенсійний Фонд України.  Так, згідно Інфографіки, для виходу на пенсію необхідно мати щонайменше 27 років страхового стажу (у 2019-му було 26 років). Якщо людина не має необхідних років страхового стажу, вона зможе вийти на пенсію пізніше: після досягнення 63 років (якщо в 2020 році страховий стаж складає від 17 до 27 років); після досягнення...
Суспільство
У Мукачеві сьогодні, 21 вересня, горить житловий будинок, інформує ПЕРШИЙ. За попередньою інформацією у районі Росвигово сталося коротке замикання. Хазяйки квартири на момент загорання в приміщенні не було. Пожежу власниця квартир помітила знадвору, коли підходила до будинку. 21.09 о 19:15 надійшло повідомлення про пожежу в квартирі на девятому поверсі, за адресою: м. Мукачево, вул. Росвигівська. На гасіння залучено 3 одиниці техніки 17-ї державної пожежно...
Суспільство
Футбольний клуб "Минай" зазнав поразки від "Олімпіка" у 3-му турі Прем'єр-ліги. А у Другій лізі "Ужгород" здобув третю поспіль перемогу у чемпіонаті після трьох стартових турів, інформує Суспільне. "Минайці" у виїзному матчі проти "Олімпіка" поступилися з розгромним рахунком 3:0. Наступний матч команда Василя Кобіна зіграє на виїзді проти київського "Динамо". Фото: сторінка ФК "Минай" у Facebook "Ужгород" у Другій лізі після трьох стартових турів здобув ма...
Суспільство
У вівторок, 22 вересня 2020 року, розпочинається кампанія щодо проведення добровільного, безкоштовного тестування співробітників та студентів Ужгородського національного університету щодо наявності імунної відповіді на COVID 2019 (визначення IgG nCoV 2019). З цією метою УжНУ було придбано необхідне лабораторне устаткування та тестові системи, у повідомили в пресслужбі ДВНЗ "УжНУ". Дана ініціатива реалізовується Ужгородським національним університетом у спі...
Суспільство
Роз'яснення надає ДПС у Закарпатській області.  Базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) для платників, які згідно з п. 1 частини першої ст. 7 Закону України від від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) є роботодавцями, визначено суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітно...
Суспільство
Центр надання адміністративних послуг Ужгородської районної державної адміністрації закривають на карантин.  Через коронавірус, який виявили в одного з працівників центру, установа на два тижні йде на карантин. Про це повідомило видання Перший.com.ua. Наразі на сайті Центру надання адміністративних послуг Ужгородської районної державної адміністрації офіційної інформації поки не має.  Читайте також: На замітку ужгородцям: кілька вулиць міста протягом 2 тиж...
Суспільство
Суд відправив у СІЗО дівчину, яка скоїла ДТП на Собранецькій в Ужгороді. Про це у своєму телеграм-каналі повідомляє Віталій Глагола. 23-річну Марію Німець відправили у СІЗО на 60 днів без права внесення застави. Нагадаю, студентка 5 курсу, яка була п‘яною за кермом Skoda Fabia і не справилась із керуванням і влетіла в дерево. У результаті ДТП загинула її 19-річна подруга, яка сиділа на пасажирському сидінні автівки. - зазначив журналіст. Нагадаємо, вчора 2...
Суспільство
Мережа FreeWiFi – відкрита, доступ до неї – вільний. Наразі покриття безкоштовним Wi-Fi є від ясена Масарика до пам’ятника Олександру Пушкіну, але за місяць-два буде аж до транспортного мосту, тобто на всій набережній. Про це повідомляє мер міста. Зроблено це в рамках програми "Безпечне місто". До речі, Wi-Fi для безкоштовного доступу до мережі Інтернет в Ужгороді є і на нових автобусних зупинках з електронними табло, а також у комунальних автобусах «Елект...