• Головна
  • У Харкові вимкнули світло заради «нейлонової» виставки ужгородки Василини Буряник (ФОТО)
16:11, 15 липня 2020 р.

У Харкові вимкнули світло заради «нейлонової» виставки ужгородки Василини Буряник (ФОТО)

Протягом липня Харківська муніципальна галерея зануриться у сутінки, бо у новій виставці кожна робота підсвітлена зсередини, що створює ефект «рентгенівського» зору у глядача.

Так влаштований проєкт Nude художниці Василини Буряник, що відкрився 10 липня. Авторка перші кроки у мистецтві зробила в Ужгороді. Власне бачення беззахисності та вразливості людського тіла і природи вона втілила в улюбленому матеріалі — нейлоні, якій порівнює зі шкірою. За допомогою світла Василина Буряник намагається зробити площинне зображення -- трьохвимірним, створює багатошарові панно, які глядач має змогу споглядати наскрізь, немов вітражі.

Директорка галереї Тетяна Тумасян відзначає, що робота з текстилем — унікальна і незвична техніка для Харкова, художники якого зазвичай використовують фотографії та графічний дизайн. Це вже третій проєкт Василини Буряник, який презентують у Харкові. Так, у 2017 році її робота «Планктон» брала участь у кураторському проєкті Олеся Томаха «Aspiration / Придих» в Муніципальній галереї. А у 2019 році вона стала учасницею Другої Бієнале молодого мистецтва.

Творчість Василини Буряник міцно пов’язана з Ужгородом та Львовом: у 2004 вона році  закінчила Ужгородський коледж мистецтв ім. А. Ерделі, у 2010 році — Львівську національну академію мистецтв. Перша виставка відбулася у 2003 році саме в Ужгороді. А на ідею нового проєкту авторку наштовхнула екологічна катастрофа карпатських лісів.

Екологія — найважливіша тема у творчості Василини Буряник. Так, восени 2019 року на Другій Бієнале молодого мистецтва, яка проходила у Харкові, авторка показала серію інсталяцій «Фрагменти організмів». У ній зникаючі тварини з Червоної книги були представлені немов експонати природознавчого музею, фрагменти раніше живих істот у формаліні, доля яких віддана на розсуд глядача. Завдяки цим обєктам художниця намагається застерегти людину від наслідків в майбутньому, де на бурого ведмедя чи плямисту саламандру можна буде подивитися виключно у музеї. У новій серії Nude вона розвиває цю думку: людина, яка є частиною природи, так само беззахисна перед нею, вважає Василина Буряник.

«Подивіться на сьогоднішню пандемію — ми нічого не можемо протиставити істоті, яка в мільярди разів менша за нас», — говорить художниця.

У Nude авторка співставляє схему біологічної будови шкіри чи окремих органів зі схемами будови земної кори. Художниця проводить паралель між підземними водами та судинною сіткою, співставляє нервові закінчення з кореневищами рослин.

На кожне панно художниця витрачала декілька тижнів, та більшість полотен з представленої серії авторка створила під час карантину.

Екологічна тематика робіт привабила харків’янина Євгена Оберемка, який уже вдруге підтримує творчість цієї авторки та обіцяє підтримувати її в майбутньому. Сьогодні настав час нагадати про екологію і взаємний вплив людини і природи, впевнений харків’янин. «І мистецтво може розказати про це найяскравішим способом», — додає Євген Оберемок.

Тетяна Тумасян дуже задоволена тим, що харківська галерея стала місцем презентації нового проєкту художниці, яка працює в незвичній для Харкова техніці: «Вона працює на грані, власне, текстилю і графічного дизайну. Сучасне мистецтво дає художникам необмежене поле для експериментів. Радісно, що маємо можливість показати харків’янам рідкісну техніку Василини». Загалом, за творчістю художниці у галереї слідкують з 2013 року, а наочно познайомилися під час минулорічної Бієнале, оргкомітет якої Тетяна Тумасян очолювала.

Виставку можна побачити до 29 липня у Харківській муніципальній галереї (вул. Чернишевська, 15) кожного дня крім неділі з 11:00 до 19:00. Вхід вільний.

Виставка Nude у Харкові:

Довідка

Василина Буряник — українська художниця, живе і працює у Львові. Народилася у 1985 році, у 2004 закінчила Ужгородський коледж мистецтв ім. А. Ерделі, у 2010 році закінчила  Львівську національну академію мистецтв (кафедра художнього текстилю).

Перша персональна виставка Василина Буряник під назвою «Жанри» пройшла у 2003 році в Ужгороді. З того часу художниця прийняла участь у 20 виставках та пленерах. Вона — учасниця Всеукраїнської бієнале «Текстилізм-8» (Львів, 2011) та Другої національної Бієнале молодого мистецтва (Харків, 2019).

Перше знайомство харківського глядача з авторкою відбулося у травні 2017 року, коли її робота «Планктон» брала участь у кураторському проєкті Олеся Томаха «Aspiration / Придих» в Муніципальній галереї.

Василина — лауреатка Всеукраїнського конкурсу Друга національна Бієнале молодого мистецтва (Харків, 2019),  учасниця стипендіальної програми «Gaude Polonia» (Варшава, 2013).

Підписуйтеся на наш Telegram-канал та отримуйте новини ще оперативніше!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#виставка #ужгородка #екологія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...