18:00, 31 березня 2020 р.
Робота за кордоном після карантину через коронавірус COVID-19
Пандемія коронавірусу змусила повернутись в Україну тисячі громадян. Багато хто з них, втратив роботу, повернувшись додому. І, ймовірно, після закінчення загального карантину змушений буде шукати можливість знову повертатись за кордон для працевлаштування.
Про те, що очікує на ринок праці зарубіжжя розповів Андрій Пелех, співвласник української агенції з працевлаштування за кордоном Pelekh Agency.
Кадрова Агенція Пелех(Pelekh Agency) - ліцензійнакадрова агенціяз 18-річним досвідом, що працює у сфері працевлаштування та навчання за кордоном. На сьогодні працює 19 офісів в Україні, філії у Німеччині та в Словаччині.
- Андрій, з якими країнами найактивніше працює Ваша агенція?
Найбільше ми звісно співпрацюємо з найближчими сусідами нашої країни, такими як Польща, Чехія, Словаччина, там є можливість працювати по коротко- та довгостроковим програмам.
- Чи відчувались якісь зміни у Вашій роботі перед початком епідемії на європейському континенті?
Звісно ні, ніхто не був готовим до цього. Нинішня ситуація навколо коронавірусу швидко змінюється і на ринку праці в тому числі. В результаті профілактичних заходів та розповсюдження самого вірусу деякі компанії можуть опинитися у важких ситуаціях, вирішити які буде дуже важко. Однак здоров’я працівників виходить на перше місце, і тому всі хочуть адаптуватися до складної ситуації.
- Яка актуальна ситуація у Вас в компанії та в партнерів закордоном?
Цього тижня багато компаній дозволили працівникам так звані "homeoffice" (наша в тому числі), які можуть працювати віддалено. Також закордонні компанії шукають підміну працівникам, які залишаються вдома з дітьми, працівникам на карантині чи в самоізоляції. Крім того, однак, прийом на роботу з-за кордону припинився на всі типи посад, що є значною втратою для компаній.
Компанії різних галузей - особливо виробничої, логістичної, роздрібної торгівлі - звертаються до нас з надзвичайним попитом на працівників, які вже знаходяться закордоном а також планують наступні набори. Наприклад, автозавод TOYOTA в Чехії, з яким ми працюємо повідомив нам не зупиняти набір працівників, а далі рухатись за планом який в нас був ще на початку року. Єдина поправка – це те, що підготовка документів затягнеться в зв’язку з зупинкою роботи деяких урядових структур в Чехії та чеських візових центрів в Україні.
- Чи йде розмова про масові звільнення в зв’язку з ситуацією, що склалась?
Масові звільнення ще не обговорюються, оскільки більшість компаній вважають, що відновлять свою діяльність протягом двох місяців. Звільнення дуже вартісне для великих заводів через виплати відступних та двотижневе відпрацювання. Наразі ситуація вирішується або оформленням відпусток або при можливості переведенням людей на дистанційну роботу та преміями після повернення ситуації до нормальної.
- Зрозуміло, а які тенденції та можливості розвитку ситуації на ринку праці в Польщі, Чехії чи Словаччині надалі?
Наразі ще зарано оцінювати ситуацію тому що всі ці країни стараються наразі обмежити пересування та скупчення громадян для припинення епідемії коронавірусу, але зрозуміло, що великі роботодавці будуть впливати на уряди цих країн для пришвидшення доступу робочої сили, яку вони потребують. Доказом цього, є поправка Уряду Чехії щодо знаходження іноземців на час карантину та закриття кордонів. Так, наші громадяни, які на початок карантину офіційно знаходились в Чехії (з чеськими робочими візами) можуть їх продовжити і не виїжджати з країни. Такого ще не було ніколи. З роботою в Польщі ситуація трохи простіша, тому що навіть на період карантину поляки не обмежують в’їзд на територію країни осіб, які мають польські робочі візи і тому, логічно, що як тільки ситуація стабілізується – жорсткіші міри прийматись не будуть. Словацький найпопулярніший сайт пошуку роботи показує таку статистику, що незважаючи на те, що кількість пропозицій роботи в основному незначно зменшилася, то кількість рекламних оголошень щодо позицій касирів, складівників та працівників на викладку товару значно зросла. Також позитивом для українських громадян працюючих чи тих, що шукає роботу в Словаччині є те, що на відміну від Чехії вони не закрили повністю кордони своєї країни, що теж дає надію на покращення ситуації найближчим часом.
- Якщо говорити конкретніше, то як практично буде виглядати виїзд на роботу закордон після завершення карантину?
Кожна країна вирішуватиме це по-різному, але варіанти сценаріїв, на мою думку є такими:
- спочатку обмеження виїзду туристів, але дозвіл на пересування по робочим візам. Тим паче наш уряд теж від 24-го березня заборонив виїзд громадянам України з туристичною метою закордон;
- дозвіл в’їзду для іноземців до ЄС, але обов’язковий карантин протягом 14 днів;
- зняття всіх заборон (займе більше часу ніж термін карантину);
- максимальне якісне збільшення попиту на працівників, через те, що був певний «застій» у виробництві.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...