Дезінфекція і закриті труни: як виглядатиме похорон у часи коронавірусу

Першу офіційно померлу від коронавірусу на Житомирщині ховали на самотині. Ні священника, ні близьких поруч. Тільки працівники, які обслуговують процес поховання. Родина померлої перебувала на самоізоляції вдома.

Другу офіційно померлу з Буковини, яка мала COVID-19, і причиною смерті якої стало супутнє захворювання, в останню путь супроводжував з рідних тільки батько.

Вірус, який у світі вбив вже понад два десятки тисяч людей, змінює багато аспектів, пов'язаних із похованням близьких.

Хтось боїться не мати можливості провести в останній шлях близьких, інші – що не попрощаються з ними.

"Українська правда. Життя" спробувала розібратися у питанні поховання і розпитала представників Міністерства охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я, Всесвітньої організації охорони здоров’я та релігійної спільноти.

Вірус, який вбив вже понад два десятки тисяч людей, змінює багато аспектів, пов'язаних із похованням близьких. 

Як ховають за кордоном

У більшості країн, де зафіксований спалах коронавірусу, ритуали поховання і скорботи змінені через ймовірність його подальшого поширення, пише Reuters. Незалежно від того, яка культура чи релігія в країні.

Наприклад, в Ірландії органи охорони здоров'я рекомендують працівникам похоронних служб надягати маски на трупи, щоб знизити навіть незначний ризик зараження.

Також там заборонено ховати померлих від COVID-19 у відкритому гробу, а рідним рекомендують не цілувати покійного.

Міністерство охорони здоров'я Ізраїлю вимагає, щоб покійника одразу в лікарні загортали в подвійні герметичні поліетиленові пакети.

Ритуальні обмивання і обряди проводять в повному захисному спорядженні, а потім тіло знову обгортають в поліетилен для поховання.

Чи не найкритичніша ситуація з похованням в Італії.

Хоча місцеві органи охорони здоров'я заявляють, що вірус не можна передати після смерті, він все ж здатен жити на одязі протягом декількох годин.

"Багато сімей запитують, чи можуть вони побачити тіло в останній раз. Але це заборонено", – каже Массімо Манкастропа, трунар з Кремони.

У лікарнях суворі правила: мертвих відразу ж поміщають в труну неодягненими через ризик заразитися через їхні тіла.

"Уявіть: ви вдома зі своєю матір'ю, яка раптово відчуває себе хворою. "Швидка" приїжджає і забирає її. Відтепер ви ніколи не побачите і не почуєте її знову", – розповідає про реалії в Італії священник Джуліо Деллавіте.

В Ірландії органи охорони здоров'я рекомендують працівникам похоронних служб надягати маски на трупи, щоб знизити навіть незначний ризик зараження. 

Найбільшим ризиком під час поховань вважають контакт не з померлою людиною, а з живою.

У декількох країнах були випадки, коли коронавірусом заражалися під час похорону.

В Україні теж виявили такий випадок.

Священник та ще один чоловік перебували на похороні в одному населеному пункті Тернопільщини. Згодом в обох виявили COVID-2019.

В Італії нині заборонили цивільні та релігійні церемонії, зокрема похорони, щоб запобігти поширенню вірусу.

Деякі тамтешні похоронні компанії використовують відеозв'язок, щоб дозволити сім'ям, які перебувають у обсервації, дивитися, як священик благословляє померлого.

В Ірані також більшість тіл ховають без ритуалу, який передбачає іслам.

У Південній Кореї уряд настійно закликав сім'ї жертв спочатку кремувати своїх близьких, а вже потім провести похорон.

У Китаї сім'ям загиблих часто навіть не дозволяють бачити тіла своїх близьких, а траурні церемонії проводять скорочені. Ці обмеження все ще діють, хоча число нових випадків зменшилося.

Як ховатимуть в Україні

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко розповів, що ВООЗ не рекомендує особливих правил для поховання померлих від COVID-19.

Але Україна, як і інші країни, буде вживати додаткових заходів.

Ляшко розповів, що найбільший ризик в похованні мають ритуальні обряди, а саме велике скупчення людей і прощальні поцілунки. Саме їх і треба унеможливити.

"Ми вимушені вам рекомендувати зменшити час і кількість людей, які проводжають людину в останній шлях при коронавірусній хворобі, оскільки тут є можливість недотримання правил карантину, який забороняє сьогодні ритуальні обряди.

І це може тягнути до адміністративно-кримінальної відповідальності", – додав він.

Чому літні люди частіше хворіють на коронавірус, як убезпечити їх від COVID-19

Цього правила при похованні 68-річного чоловіка на Тернопільщині дотрималися. Опускали тіло у землю мер, його заступник, голова сільської ради і ще один родич померлого.

"Сестра світила телефоном, а вони закопували яму, бо вже був вечір", – розповіла дочка померлого Аліна Поліщук.

Проте про захист і дезінфекцію ніхто не подбав – тіло з лікарні винесли в мішку.

"Сестра із чоловіком несли тіло до машини, допомогла ще медсестра. Мішок розсовувався, тіло випадало. Батько важив 100 кг.

Поклали тіло тата самі у домовину, не маючи ніякого захисного одягу.

До того сестра телефонувала у лікарню, і їй сказали, що медперсонал не буде себе наражати на небезпеку. А далі домовину не могли в бус засунути.

Тоді вже дзвонила до головного лікаря, а він порадив просити людей. Але всі втікали. Лише через 2 години вийшов лікар у захисному костюмі і допоміг домовину поставити в машину", – згадувала жінка.

Однією із причин, чому про безпеку не подбали, може бути те, що затверджених рекомендацій, як ховати померлих від коронавірусу, ще немає.

А ризик заразитися коронавірусом від мертвого, а саме від його одягу – є.

"Українська правда. Життя" отримала у своє розпорядження проєкт, який має стати частиною змін до наказу МОЗ №633, яким передбачено алгоритм дій щодо поховання людини, яка хворіла на коронавірус.

Найбільший ризик в похованні мають ритуальні обряди

"Ми розробили деякі рекомендації щодо заходів, які повинні впроваджуватися при процедурі поховання.

Цих заходів буде цілком достатньо, щоб убезпечити навколишнє середовище, патологоанатомів та інших людей, які будуть задіяні в цій процедурі", – коментує проєкт Данило Бріндак, фахівець відділу інфекційного контролю Центру громадського здоров'я.

Відповідно до документу, який ще затверджує МОЗ:

Алгоритм поховання людини, яка хворіла, або мала підозру на коронавірус, і померла в лікарні:

тіло передають лікарям-патологоанатомам, вони встановлюють причину смерті; тіло дезінфікують та кладуть в труну співробітники патологоанатомічного центру, труну закривають і дезінфікують зовні.

Додаткових рекомендацій щодо транспортування, захоронення та кремації померлого у ЦГЗ не дають.

"Кремувати тіло не обов’язково", – каже Данило Бріндак.

В Україні крематорії є тільки у Києві, Харкові та Одесі.

У документі не уточнюється, чи зможуть рідні побачити тіло перед похованням.

Під час брифінгу 27 березня Віктор Ляшко розповів, що потрібно унеможливити будь-які контакти з тілом хворого поза межами закладу охорони здоров'я після того, як було встановлено діагноз і підготовлено тіло до поховання.

Проте у рекомендіях ВООЗ, які щодо поховань при епідемічній та пандемічній ситуаціях із респіраторними інфекціями, йдеться:

"Якщо сім'я пацієнта бажає оглянути тіло після вивезення з кімнати або зони ізоляції, їй можуть дозволити зробити це із застосуванням стандартних запобіжних заходів".

Також у ВООЗ додають, що відомі випадки зараження під час догляду за тілом покійного, тому краще оцінювати небезпеку і вирішувати доцільність проведення прощання у кожному окремому випадку.

Інша ситуація з тими, хто помер вдома.

Існує ймовірність, що у таких випадках дезінфекції не буде, а труну не закриватимуть, якщо про це не подбають родичі померлого.

"Якщо йдеться про смерть вдома, то процедурою займаються похоронні бюро, ми надаємо рекомендації, але прямого впливу на них не маємо.

Родичі можуть замовити дезінфекцію", – пояснюють у ЦГЗ.

У ЦГЗ стверджують, що похорон може пройти без близьких лише у тому випадку, якщо вони перебувають в самоізоляції.

Однак при цьому варто пам'ятати, що є обмеження щодо 10 осіб.

Під час похорону також важливо дотримуватися загальних рекомендацій:

не торкатися обличчя брудними руками, зберігати соціальну дистанцію не менше одного метра, якщо є симптоми ГРВІ, краще нікуди не йти.

Чи потрібно викидати речі померлого?

"Зазвичай для знищення вірусу достатньо випрати речі при високій температурі та випрасувати їх з паром.

Якщо є можливість, можна задіяти дезінфікуючі речовини", – радить Данило Бріндак.

За його словами, користуватися досвідом Ірландії та одягати медичну маску на померлого не обов’язково.

"Маску надягають на хвору людину, щоб та не розповсюджувала інфекцію. Коли людина помирає, всі дихальні акти та рухи відсутні, а вірус помирає всередині. Тому це недоцільно", – каже експерт.

Похорон може пройти без близьких лише у тому випадку, якщо вони перебувають в самоізоляції. 

Як церква змінила підхід до поховання

У Православній церкві України розповіли, що нині вони дотримуються обмеження кількості людей на масових заходах до 10 осіб, і воно розповсюджується на похорон.

Заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ архієпископ Євстратій Зоря заспокоює, що існує можливість "відспівати" померлого заочно.

"Церква має практику звершення заочного похорону.

Звершується молитвослів’я за тим послідуванням, яке є в звичайному похованні, але не біля тіла", – пояснює архієпископ.

За його словами, такий обряд звершують ще з радянських часів, коли не можна було проводити молитов на кладовищі.

Також так "відспівують" тоді, коли людина померла, але тіла її знайти не можуть. Наприклад, коли потонула в морі.

Людям потрібно просто звернутися до священника, повідомити про ситуацію, і він вже організує весь процес.

"Для того, щоб провести Богослужіння похорону, достатньо навіть одного священника", – додає архієпископ.

Але каже, що краще, якби хтось з рідних по можливості все одно був присутній:

"Оскільки текст Богослужіння спрямований не тільки на молитву до Бога за душу спочилого, а й спонукає до певних розважань присутніх, тому краще, щоб хтось, окрім священнослужителя, ще був на похованні.

Але якщо з об’єктивних причин це неможливо, це не є непереборною перешкодою".

Катерина Хорощак, УП.Життя

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та отримуйте новини ще оперативніше!

короновірус похорони хворі Закарпаття
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
871 перегляд в червні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
1 червня о 15:30 групою піротехнічних робіт Аварійно-рятувального загону спецпризначення шляхом підриву у спеціальному відведеному для цього місці знищено артилерійський снаряд калібром 152 мм часів Другої світової війни. На цей вибухонебезпечний предмет натрапив лісник, коли обходив угіддя в урочищі Циганка, що в с. Невицьке Ужгородського району. Про знахідку чоловік відразу повідомив до Служби порятунку на номер 101. Усього з початку 2020 року піротехнік...
Кримінал
Прокурором Берегівської місцевої прокуратури затверджено і скеровано до суду обвинувальний акт стосовно двох мешканців Ужгородщини, яких затримали при вимаганні грошей. Згідно матеріалів слідства, чоловіки – уродженці Берегівщини, які наразі проживають на Ужгородщині, попередньо змовившись між собою, вимагали від 49-річної мешканки Берегова 1700 дол США та 300 Євро. Гроші вони вимагали від жінки за нібито не притягнення її сина до кримінальної відповідальн...
Суспільство
Унікальні світлини опублікував у мережі китайський фотограф Юнчен Ї. Фотограф Юнчен Ї опублікував оригінальні фото макового поля поблизу Ужгорода. Це одна із вражаючих природних локацій для селфі у цю пору на Закарпатті. Світлини просто зачаровують. Пропонуємо і вам насолодитись красою нашого краю: Підписуйтеся на наш Telegram-канал та отримуйте новини ще оперативніше!
Кримінал
Поліцейські встановлюють обставини стрілянини на промтоварному ринку в Одесі. Про це повідомляє Національна поліція у Facebook, пише УП. Внаслідок події поранення отримали двоє людей. Їх доставлено до лікарні. Попередньо встановлено, що вранці 2 червня до магазину тканин на промтоварному ринку (за даними "Думской", це ринок "Сьомий кілометр") зайшли невідомі в масках та здійснили кілька пострілів з імовірно травматичної зброї у бік працівників торговельног...
Кримінал
На кордоні з Угорщиною в Закарпатській області прикордонники наздогнали втікача, який уже намагався здолати загороджувальний паркан. Порушник пояснив, що йшов на побачення, заблукав, побачив прикордонників, злякався й почав тікати. Охоронці рубежу не зовсім повірили, що тікати вночі від наряду з хлібом та майонезом, пивом та сигаретами – це кохання. Після встановлення особи, затриманого планують притягнути до адмінвідповідальності за порушення прикордонног...
Суспільство
На найбільш транзитній зеленій зоні Ужгорода триває капітальний ремонт. Вартість реконструкції складає 4.5 млн гривень, як виглядає площа зараз - бачили журналісти ПК. Після завершення ремонтних робіт в сквері встановлять нові урни, лавиці та ліхтарі. Викладені бруківкою доріжки, оновлені газони, дві велосипедні парковки, нові ліхтарі та лавиці – усе це вже до кінця літа планують зробити у рамках капремонту в сквері на площі Шандора Петефі. Хоч і капремонт...
Кримінал
29 травня ужгородські патрульні отримали виклик про те, що невідомий чоловік вдарив жінку через зроблене йому зауваження. За попередньою інформацією, громадянин залишив своє авто на пішохідному переході, неподалік площі Корятовича. Зі слів заявниці, на зауваження щодо порушення чоловік відреагував агресивно, вдаривши її по голові. Однак, після прибуття патрульних, порушника на місці події вже не було. Тому заявницю доставили до міськвідділку для написання...
Суспільство
Як повідомляє Олексій Петров, 3 млн 745 тис грн - заплатили за розмитнення товару на КПП «Тиса» за три дні. Це офіційні платежі, які надходять до бюджету. Це результат спільної та злагодженої роботи – влади, правоохоронців, митників та прикордонників. Усього за 3 дні на КПП «Тиса» оформлено 333 транспортні засоби. Через послаблення карантинних обмежень, особливо у Європі, кількість мікроавтобусів на кордоні зросла. Один водій везе у середньому 30-40 посило...
Кримінал
Військовослужбовці 3 батальйону 2 Галицької бригади Національної гвардії України надали допомогу працівникам поліції, під час виявлення на подвір’ї мешканця Мукачева речовин схожих на наркотичні та рослин, схожих на коноплі. На службовий планшет нацгвардійців надійшло повідомлення, про надання допомоги патрулю поліції. Під час огляду прибудинкової території правоохоронцями було виявлено 7 кущів рослини, що зовні схожа на коноплі та 45 кущів сухої рослини....