• Головна
  • Конфліктна ситуація із коледжем мистецтв в Ужгороді: чи існуватиме заклад у новому статусі?
09:52, 19 лютого 2020 р.

Конфліктна ситуація із коледжем мистецтв в Ужгороді: чи існуватиме заклад у новому статусі?

Днями у ЗМІ та мережі Facebook з’явилася інформація, що Коледж мистецтв ім. А.Ерделі Закарпатської академії мистецтв опинився на межі закриття. Зазначалося, що причиною тому є недотримання термінів переоформлення академією документів щодо нового статусу коледжу, передбаченого законодавчими новаціями у сфері освіти.

У вівторок, 18 лютого, резонансне питання винесли на позачергове засідання вченої ради Закарпатської академії мистецтв. Зустріч, де були присутні й викладачі коледжу, проходила напружено, адже кожна сторона прийшла зі своєю правдою: представники коледжу з переживаннями, що порушення термінів подачі документів академією призведе до неможливості здійснити набір нових слухачів, а керівництво академії з переконаннями, що ситуація контрольована і часу для важливого рішення достатньо. Побував на зустрічі і власкор Сайту міста Ужгорода.

Як зазначила проректор з навчально-методичної роботи Закарпатської академії мистецтв Марина Кіяк, тепер випускників 9-х класів готувати у системі вищої освіти не можна.

«Це можливо робити тільки у фаховому коледжі! Стало зрозуміло, що коледж треба перейменовувати на фаховий. Ми відтягували це, наскільки могли, адже є багато ризиків, які ми вивчали. Однак трудовий колектив коледжу через свою стурбованість вирішив прискорити процес. Але сказати про загрозу ми зобов’язані! Сьогодні може бути прийнято свого роду історичне рішення – коледж, який був 20 років у системі вищої освіти, рішенням вченої ради буде переведено у систему фахової передвищої освіти. Про ліквідацію чи реорганізацію закладу аж ніяк не йдеться!», – наголосила Марина Кіяк.

Конфліктна ситуація із коледжем мистецтв в Ужгороді: чи існуватиме заклад у новому статусі?, фото-1

Водночас, директорка коледжу Мар’яна Поляк зазначила, що ті навчальні заклади, які не здійснили перехід в систему вищої освіти до 1 січня 2020 року, автоматично набувають статусу фахової передвищої освіти. І така доля спіткала Коледж мистецтв ім. А.Ерделі через те, що Закарпатська академія мистецтв вчасно не змогла відстояти право коледжу здійснювати подальшу підготовку бакалаврів.

«Згідно закону, на 1 січня 2020 року коледж мав би мати мінімум 10% ліцензованого обсягу підготовки бакалаврів. Відповідне рішення приймає засновник, тобто наша Закарпатська академія мистецтв. Сам коледж цього зробити не міг в силу того, що у нас немає такого кадрового забезпечення, ми не маємо достатньо кандидатів наук, немає того потужного потенціалу, який є у академії. Однак академією всього цього зроблено не було. Тому ми автоматично набули статусу закладу фахової передвищої освіти. Тепер цей статус треба узаконити, аби ми могли здійснити набір на перший курс», – зауважила Мар’яна Поляк. Вона додала, що наявна у коледжу ліцензія нічого не варта, поки заклад офіційно не змінить назву на «фаховий коледж». До 29 лютого 2020 року до Міністерства освіти України треба подати лист-клопотання від Закарпатської академії мистецтв з витягом із засідання вченої ради про рішення щодо зміни найменування навчального закладу з «Коледж мистецтв ім. А. Ерделі» на «Фаховий коледж…». На основі цього листа до 1 липня МОН має видати наказ про офіційне перейменування коледжу. «Без цього наказу у нас не буде набору», – підсумувала Мар’яна Поляк.

Ректор Закарпатської академії мистецтв Іван Небесник вважає, що ситуація нагнітається штучно і, можливо, на це є приховані причини. Строки ж щодо подання документів дозволяють це зробити вчасно. Він звернувся до членів вченої ради вишу з тим, аби ті підтримали прохання колективу коледжу про нове найменування закладу. Таке рішення було ухвалено одноголосно. Як запевнив ректор академії, витяг з протоколу вченої ради буде готовий вже наступного дня після засідання.

Конфліктна ситуація із коледжем мистецтв в Ужгороді: чи існуватиме заклад у новому статусі?, фото-2

Варто зазначити, що процес освітньої реформи передбачає детальний аудит і перевірки закладів передвищої освіти. Серед іншого, йдеться про перевірку працевлаштування випускників, відповідності фаху слухачів коледжів запитам місцевого ринку праці, тобто затребуваності напрямів підготовки у тих регіонах, де її здійснюють. У результаті вказані освітні заклади визначать свою життєздатність. Ще один важливий нюанс – це перспектива передачі цих закладів на комунальний рівень з подальшим утриманням коштом місцевих бюджетів. Попри те, що такі новації обговорюють давно, лише зараз механізм почали реалізовувати на практиці. Як результат, маємо ось такі суперечності і конфліктні ситуації.

Наше видання й надалі стежитиме за перебігом подій навколо Коледжу мистецтв ім. А.Ерделі – навчального закладу із майже 75-річною історією, випускниками якого є провідні закарпатські художники.

Сайт міста Ужгорода 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Закарпатська академія мистецтв #коледж #Ерделі #закриття
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...