19:40, 6 лютого 2020 р.
«Дія» в дії: для чого та як завантажити «державу в смартфоні» (ФОТО, ВІДЕО)
6 лютого – після декількох переносів години Х – Мінцифра запустила мобільний застосунок «Дія» («Держава і я»). У ньому українці зможуть отримувати близько 2000 держпослуг. Найближчими роками. Поки ж платформа відкрилася лише з двома опціями. Якими саме? Які послуги міністерство збирається запустити найближчим часом? Як захищені персональні дані користувачів? На ці та інші питання Mind шукав відповіді на презентації застосунку.
Навіщо це все? «Держава повинна стати сервісом, а не лячним монстром. Допомагати одним швидко отримувати послуги, а іншим – чесно виконувати свою роботу. Наш перший крок – створення diia.gov.ua, онлайн-сервісу держпослуг, де все швидко, чітко і зрозуміло. Тут можна буде отримати послугу там і тоді, коли потрібно, і більше не турбуватися, що відвідування держустанови з'їсть весь день і нерви», – так Мінцифра кілька місяців поспіль рекламує свій проєкт.
На презентації президент України Володимир Зеленський частково процитував цей текст і доповнив: «Кожен з нас хоча б раз у житті намагався взяти довідку або оформити якийсь дозвіл. Всі ми були жертвами умовної Тамари Іванівни в маленькому віконці, у якій вічно поганий настрій і завжди короткий день. Всі ми зустрічали умовного Віктора Петровича, якому потрібно щось занести, щоб отримати його підпис. «Держава в смартфоні» це змінює», – сподівається президент.
Що запустили? Зараз у застосунок завантажуються два документи: посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію авто. Ці «штуки» складно назвати держпослугами. По суті, в «Дії» зберігатимуться ці оцифровані документи. Опція може бути корисна тим, хто не бажає возити з собою права або забуває їх удома.
Такі «забудькуваті», за даними міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, у 2019 році були оштрафовані майже 311 000 разів на загальну суму в 140 млн грн.
Завантажуємо «Дію» в Google Play або App Store. Зробити це вдалося за пару секунд. Як з'ясувалося далі – пощастило. Мабуть, тому що застосунок завантажували о 8 ранку.
Пізніше багато користувачів скаржилися на баги. У Мінцифрі попросили не панікувати та почекати: коли спаде ажіотаж бажаючих завантажити застосунок, зробити це буде набагато простіше. Ідентифікуємося через BankID (його підтримують 16 українських банків: ПриватБанк, Монобанк, ПУМБ, Ощад, Південний, Кредобанк і т. д.).
Вводимо і запам'ятовуємо чотиризначний код. Додатково можна пройти ідентифікацію за TouchID (відбитку пальця). У теорії з державного транспортного реєстру автоматично повинні завантажитися оцифровані документи з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом).
На практиці висвітилися не всі дані. «Дія» «відправила» користувача верифікуватися в електронний кабінет водія. Там з'ясувалося, що поки оцифровані тільки права, отримані після 2014 року (журналістці видали цей документ у 2008-му). Для оцифровування потрібно було заповнити невелику заявку: вказати «загублені» дані про орган, що видав права.
Інформація «пішла» якомусь оператору. Коли вона буде розглянута, в електронному кабінеті не повідомляється. У разі успішного завантаження документів водій зі смартфона зможе показувати їх поліцейським. А ті з QR-кодом перевіряти достовірність документів у реєстрах.
У Мінцифрі запевняють, що документи відображатимуться в застосунку навіть при відсутності доступу в інтернет.
За перші півдня 6 лютого «Дію» скачали понад 10 000 разів.
Що буде, якщо водій стане винуватцем ДТП? «У транспортному реєстрі поліцейські зроблять позначку, що права тимчасово вилучені. Документ автоматично зникне із застосунку. Якщо водій надалі стане показувати не вилучене фізичне посвідчення, співробітник поліції перевірить його достовірність за реєстром», – пояснив Mind проєкт-менеджер «Дії» Володимир Брусіловський.
Скільки коштує користування застосунком? Безкоштовно.
Поки українцям доступні онлайн тільки ці дві «речі»? Ні. Декілька років тому держагентство е-урядування запустило «єдине вікно» для отримання держпослуг на урядовому порталі kmu.gov.ua. Зараз там можна знайти близько 120 послуг. Яких саме і як їх «активувати»? Про це Mind детально писав раніше.
А Мінцифра нещодавно запустила «еМалятко» і електронний кабінет забудовника.
Чому першими «ввімкнули» саме ці «послуги»? У 2018 році найбільшим попитом в українців користувалося отримання через єдине онлайн-вікно трьох документів:
довідок про несудимість (їх онлайн отримали 130 000 громадян); допомоги при народженні дитини (оформили 33 000 сімей); реєстрації ФОП (20 000 підприємців).
Які дані 2019 року – невідомо. У пресслужбі Мінцифри не можуть надати більш актуальну інформацію, посилаючись на складність аналізу великих масивів даних. На майбутньому порталі «Дія» «висять» неоцифровані популярні послуги. І в їхньому списку немає посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію авто
Мабуть, запустити їх Мінцифру підштовхнув не попит, а простота впровадження і палаючі терміни. Михайло Федоров обіцяв «включити» «Дію» ще наприкінці осені минулого року.
У міністерстві запевняють у зворотному. «Ми вважаємо, що першими потрібно запускати ті послуги, які необхідні людині щодня. Цифрові документи в смартфоні можуть стати в пригоді в будь-який момент», – підкреслив Володимир Брусіловський у коментарі виданню.
Які послуги незабаром з'являться в застосунку? Прем'єр-міністр Олексій Гончарук щедро пообіцяв, що цього року в «Дії» стануть доступними близько 50 потрібних українцям «речей». Найближчого місяця міністерство хоче запустити оцифровані:
автоцивілку, студентський, ID-карту і закордонний біометричний паспорт.
Хто розробляв застосунок? IT-компанія EPAM і безкоштовно, повідомив виданню Володимир Брусіловський. «EPAM вже передала всі права міністерству. Деякий час компанія ще буде нам допомагати запускати оцифрований паспорт, студентський і страховку. Після цього розробку, підтримку та адміністрування візьме на себе наша внутрішня IT-команда», – пояснив проєкт-менеджер «Дії».
Як захищені персональні дані користувачів? У Мінцифрі запевняють: турбуватися нема про що. «Дія» – добре захищена платформа. Вона розташована в надійному дата-центрі та відповідає світовим стандартам захисту від кіберзагроз. Крім того, «Дія» зберігає мінімум інформації про своїх користувачів. Усі дані ми передаємо і зберігаємо виключно в зашифрованому вигляді, а для частини критичних даних використовуємо блокчейн-технологію розподіленого зберігання даних. Нічого кращого у світі поки не придумали», – офіційно повідомляють в міністерстві.
Володимир Брусіловський уточнив Mind, що Мінцифра поки в процесі отримання атестата комплексної системи захисту інформації (КСЗІ). «Зараз застосунок у дозвільній експлуатації. Ні, дані користувачів захищені. Вони розміщені в хмарах дата-центру De Novo, який має КСЗІ на апаратну інфраструктуру. А програмна частина – у процесі отримання», – пояснив він.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
10:18, 12 грудня
7
09:19, 3 грудня
11:01, 4 грудня
00:25, 11 грудня
10:51, 11 грудня
live comments feed...