09:30, 6 лютого 2020 р.
90% нетяжких злочинів не потребують позбавлення волі засуджених – «Центр пробації» на Закарпатті
Підсумки 2019 року підвели під час пресконференції у Закарпатській ОДА співробітники «Центру пробації» у Закарпатській області.
Установа здійснює досудову, наглядову та пенітенціарну пробації, тобто заходи, які застосовуються за рішенням суду до засуджених, які виконують покарання, не пов'язані з позбавленням волі.
«Щодо досудової пробації, то вона передбачає складання щодо обвинувачених досудової доповіді. На її основі суд визначає доцільність призначення обвинуваченому того чи іншого покарання. Так, протягом 2019 року до органів пробації надійшло 1412 ухвал суду про підготовку досудової доповіді, з них 135 щодо неповнолітніх. Із вказаної кількості ухвал складено 1136 досудових доповідей, із висновком про можливість виправлення без ізоляції від суспільства 91%. Як показує оцінка ризику, наші клієнти не є суспільно небезпечними, і їм недоцільно призначати покарання у вигляді позбавлення волі. Така пропозиція містилася у досудовій доповіді лише у дев’яти випадках», – розповів начальник філії Державної установи «Центр пробації» у Закарпатській області, підполковник внутрішньої служби Віталій Мураль.
Варто уточнити, що клієнт пробації – це особа, засуджена до покарання, не пов’язаного із позбавленням волі. По суті, так законодавство про пробацію узагальнено називає засуджених, ув’язнених, обвинувачених тощо. Тобто йдеться про осіб, які вчинили нетяжкі злочини і не потребують ізоляції від суспільства. У рамках наглядової пробації, тобто щодо альтернативних позбавленню волі покарань, станом на початок 2020 року на обліку перебувають 1617 осіб. Так, засуджених до виправних робіт є 15 осіб, до громадських робіт – 63 особи, до позбавлення права обіймати певні посади – 71 особа.
«Однак левова частка клієнтів пробації – це звільнені із випробувальним терміном, їх 1477 осіб», – додав Віталій Мураль. «Показник повторної злочинності серед клієнтів пробації за минулий рік склав менше 2%. Це вказує на те, що до цих осіб дійсно доцільніше застосовувати пробацію, а не ув’язнення, оскільки ефект є очевидним», – вважає керівник «Центру пробації» на Закарпатті.
Складаючи досудову доповідь, яка містить аргументи щодо доцільності позбавляти людини волі, співробітники органів пробації збирають максимальний обсяг інформації про особу – про її минуле, судимості, зафіксовані порушення, родину і наявність власного житла, чи має людина роботу, відгуки про особу, дані, які людина викладає в інтерв’ю тощо. У результаті формується оцінка ризику вчинення повторного злочину – саме вона і є визначальною при ухваленні відповідної рекомендації суду.
Органи пробації також займаються питаннями підготовки людей до звільнення з місць позбавлення волі. Йдеться про виготовлення документів, з’ясування питань щодо житла і роботи, інші соціальні послуги.
«Протягом 2019 року до органів пробації із установ виконання покарань надійшли 55 повідомлень-запитів щодо можливості проживання осіб за вказаними адресами. У результаті ми надали 44 позитивні відповіді, у 11 випадках адреса проживання не підтвердилася. І такі випадки дійсно є проблематичними, адже в області немає відповідних закладів для проживання таких осіб. Це питання перебуває на постійному нашому контролі і є предметом співпраці із органами влади й громадськими організаціями», – зауважив Віталій Мураль.
Ще одним аргументом на користь пробації фахівці називають той факт, що така діяльність коштує платникам податків удесятеро дешевше, ніж утримання правопорушників у в'язниці.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
12:22
Вчора
Оголошення
10:15, 9 грудня
3
10:06, 11 грудня
07:54, 10 грудня
09:21, 12 грудня
7
00:25, 11 грудня
live comments feed...