• Головна
  • На Закарпатті зростає кількість постраждалих від домашнього насильства (ЦИФРИ)
21:30, 16 січня 2020 р.

На Закарпатті зростає кількість постраждалих від домашнього насильства (ЦИФРИ)

У четвер, 16 січня, у Закарпатській ОДА за участі заступника міністра соціальної політики України Сергія Ніжинського відбулася нарада з питань протидії торгівлі людьми та запобігання домашньому насильству. Під час зустрічі було наголошено, що протягом 2019 року в області зафіксували збільшення кількості постраждалих від насильства у сім’ях, водночас питання покарання кривдників залишається неврегульованим.

На Закарпатті зростає кількість постраждалих від домашнього насильства (ЦИФРИ), фото-1

Участь у нараді взяли працівники соціальних служб, управлінь соціального захисту, служб у справах дітей, представники райдержадміністрацій, міськвиконкомів, об’єднаних територіальних громад тощо. Як зазначив директор обласного департаменту соціального захисту населення Михайло Петрішка, у такому форматі фахівці зібралися вперше за останнє десятиріччя.

«Цифри по постраждалим від торгівлі людьми і від домашнього насильства в Україні є шокуючими! Протягом останнього року кількість звернень щодо торгівлі людьми збільшилася у 4 рази. За даними Мінсоцполітики зараз верифіковано 150 тисяч випадків домашнього насильства в сім’ї, а більше 860 осіб отримали статус постраждалих від торгівлі людьми. Підрахунки паралельно веде і Україна, і такі інституції, як ОБСЄ і Рада Європи. На жаль, ці показники різняться. І ми маємо встановити істину картину, аби правильно реагувати на ситуацію», – зазначив Сергій Ніжинський.

Посадовець назвав способи вирішення озвучених проблем, які пропонує держава.

По-перше, це діяльність мобільних бригад, які дають можливість оперативно запобігати вказаним злочинам.

По-друге, це розробка Указу Президента, який у рамках виконання пунктів Угоди з ЄС буде регулювати відповідні питання на рівні діяльності ОТГ. Передусім, йдеться про будівництво шелтерів (тимчасове житло або гуртожитки для проживання постраждалих від певних злочинів – ред.), які дозволять розміщувати постраждалих від побутового насильства чи торгівлі людьми, надавати можливість проживання найбільш вразливим верствам населення, зокрема, дітям.

«Ми сподіваємося, що будівництво таких шелтерів допоможе не лише виконати угоду між Україною та Євросоюзом, але й практично допоможе вразливим категоріям громадян перебувати у тих місцях, де їм надаватимуть первинні медичну та психологічну допомогу. Також ці установи створять додаткові робочі місця для психологів й інших фахівців», – додав заступник міністра.

«За 2019 рік до Головного управління Національної поліції у Закарпатській області надійшло 3218 звернень щодо насильства в сім’ї. Це на 8% більше, ніж фіксувалося у 2018 році. Минулого року до департаменту також звернулися 11 осіб, які вважали себе постраждалими від торгівлі людьми, з них відповідний статус було надано чотирьом особам, у 2018-му році – трьом особам. Наразі ми розробляємо зміни до регіональної програми «Турбота», якими буде передбачено можливість отримання крім матеріальної допомоги за рахунок держбюджету додаткової одноразової виплати з обласного бюджету у розмірі 5 тисяч гривень», – повідомив Михайло Петрішка. Він також додав, що на території області відсутні спеціалізовані установи для проживання постраждалих від насильства в сім’ї, натомість функціонують 2 неспеціалізовані заклади і 3 притулки, які діють при громадських та релігійних організаціях (м. Ужгород та Берегівський район).

За інформацією ГУ НП у Закарпатській області, на обліку у правоохоронців перебувають понад 2 тисячі кривдників, стільки ж щорічно знімають з цього обліку.

«І поліція, і патрульна поліція регулярно реагують на повідомлення про домашнє насильство. І після запровадження системи «ПОЛІНА (мобільні групи поліції для протидії домашньому насильству – ред.), яка працює поки що тільки у м. Ужгород, 30% спрямованих до суду кримінальних проваджень щодо насильства в сім’ї були сформовані саме цією групою. Ці фахівці складають відповідні приписи й перевіряють, як ці приписи виконуються. Як уже зазначалося, у нас є проблема з місцями, куди ми можемо розмістити кривдників, а особи, які зазнали насильства через певні обставини повертають цих кривдників назад в сім’ї. Це спонукає до появи нових конфліктів і вчинення повторних насильницьких дій. Така ж ситуація з дітьми. Ми дійсно потребуємо кризового центру, де можна було б розмістити дитину, яка потрапила до скрутної ситуації. Адже поліцейським неодноразово доводилося рятувати дітей від некерованих батьків. І на сьогодні єдине місце, куди ми можемо помістити дитину, це лікарня. Також часто звертаємося до допомогу до громадських організацій…», – розповів начальник управління превентивної діяльності ГУ НП у Закарпатській області Роман Ус.

Серед питань, які потребують вирішення в області, фахівці назвали подальше створення мобільних бригад, забезпечення місцем безпечного цілодобового перебування осіб, постраждалих від домашнього насильства, підготовка фахівців для роботи із постраждалими та кривдниками, вирішення питання із розміщенням кривдників на період їхнього відсторонення від родини та ін.

На Закарпатті зростає кількість постраждалих від домашнього насильства (ЦИФРИ), фото-2

Присутній на нараді урядовець торкнувся питання соціальної інтеграції меншин в українське суспільство. Серед іншого було озвучено актуальні, хоч і суперечливі дані щодо ромської меншини, яка проживає на території Закарпатської області без документів.

«За даними Ради Європи на Закарпатті перебувають понад 30 тисяч осіб ромської національності, які проживають тут без документів. За нашими даними, їх 14 тисяч. Важливим є момент уточнення цих даних, адже, щоб з’ясувати актуальні потреби цих людей, треба оперувати коректними цифрами», – повідомив Сергій Ніжинський, додавши, що інтеграція до суспільства починається зі знання і дотримання українського законодавства, володіння державною мовою, аби у повній мірі отримувати правову, медичну та освітню послуги.

Посадовець підкреслив, що проблематика соціального захисту громадян, зокрема, у частині домашнього насильства та торгівлі людьми, на Закарпатті має свою специфіку, однак у загальному мало чим відрізняється від ситуації в інших областях України.

Катерина Ірха, 0312.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#домашнє насильство #статистика
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...