09:10, 13 січня 2020 р.
Сьогодні Старий Новий рік та Щедрий Вечір: традиції святкування та посівання
Офіційна дата переходу на новий стиль - 14 січня 1918 року. Тоді ж почали святкувати нове, на той момент незвичне свято - Старий Новий Рік - тобто, Новий Рік за старим стилем. Святкування не відзначалися масштабністю, але все ж день перестав бути "рядовим".
Важливо зазначити, що вечір з 13 на 14 січня в Україні (а також Білорусі) - Щедрий (Васильєв) вечір.
Святкування його походить від стародавнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем — це також день преподобної Меланії Римлянки (Меланки, Маланки, Миланки). У народній традиції обидва свята об'єдналися в Щедрий вечір, або свято Меланки.
У давні часи Маланки, Василя (14 січня) та Водохреща (19 січня) пов’язувались із новорічним циклом так званого Сонячного кола. Найважливішим з них було дайбозьке свято Щедрого Бога, яке пізніше почало називатись Маланки, або Щедрий вечір, і яким завершувалися Святі вечори.
Як святкувати Старий Новий Рік
Багато в чому святкування Старого Нового Року мало чим відрізняється від традицій 31 грудня - 1 січня. З самого початку люди в цей день накривали багаті столи, проводили час у сімейному колі. Прикмета "як зустрінеш Новий Рік - так його і проведеш" багато в чому характерна і в цьому випадку.
Є на Старий Новий Рік і народні традиції. Так, згідно однієї з них, першим гостем в будинку в цей вечір повинен бути чоловік. Вважається, що це стане запорукою щасливого року. А основними заборонами в такий день є дача грошей у борг, а також прибирання в будинку.
Основними стравами в ніч на 14 січня за народними прикметами виділяють свинину, кутю, вареники тощо. Ну, а часто незмінним атрибутом на столі, як і на Новий Рік, у багатьох є пляшка шампанського.
Де святкують Старий Новий Рік
Окрім пострадянських країн, традиція святкування є ще в ряді держав. Приміром, у Швейцарії Новий Рік за старим стилем святкують кілька регіонів, переважно німецькомовних. У Сербії, Чорногорії та Північній Македонії теж є свої традиції святкування.
Вранці 14 січня 2020 року, коли в Україні відзначають Старий Новий рік і свято Василя Великого, настає час для веселого обряду, який сягає корінням у глибоку давнину – посівання (засівання). Посівалки або засівалки – це обрядові пісні та вітальні віршики.
За традицією, посівати повинні чоловіки – як діти, так і дорослі. Першим посіяти зерно і благополуччя в домі повинен чоловік або маленький хлопчик. Вважалося: якщо 14 січня першою поріг дому переступить дівчина – це недобрий знак. Нині ж уже засівають і хлопчики, і дівчатка. Вони, зокрема, обходять будинки родичів, хресних батьків, знайомих та сусідів, де розсипають по кімнаті зерно й бажають господарям щастя, здоров’я, достатку та хорошого врожаю у новому році. У відповідь на це господарі обдаровують засівальників частуваннями, гостинцями і грішми.
Цікаві дитячі посівалки українською мовою
***
Сію, сію, посіваю, З Новим роком Вас вітаю На щастя, на здоров'я, на Новий рік! Щоб краще родило, як уторік. Жито, пшениця, горох, сочевиця Коноплі до стелі, а льон по коліна Щоб вас, хрещених, голова не боліла!
***
Сію, сію посіваю З Новим Роком вас вітаю! Я маленький сівачок Дайте грошей в кулачок Не давайте копійки, Бо подерті кишеньки А давайте паперові Будьте люди гонорові!
***
Житом, житом із долоні, По долівці, по ослоні, Засіваю в вашій хаті – Будьте дужі та багаті! Щоб збулося все нівроку – З новим щастям, з Новим роком!
***
Сію, сію, засіваю, Що дасте, заховаю. А що не дасте, То самі з'їсте!
***
Сієм, вієм, засіваєм, Зло добром ми задуваєм, Щоб вам легко все вдавалось, Ясне сонечко всміхалось, Щоб завжди у вас на полі Врожаю було доволі.
Прикмети на Щедрий вечір:
- якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби;
- якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини;
- якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір;
- якщо падає м'який сніг, — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим;
- який перший день у Новому році, то й рік буде такий;
- якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Лоток без проблем: Поради з привчання кота до туалету
Новини компаній
17:00
Секрети відновлення життєвої енергії за допомогою техніки Рейки
Новини компаній
12:31
ТОП новини
Оголошення
18:59, Сьогодні
12:03, 2 грудня
18:59, Сьогодні
18:59, Сьогодні
18:59, Сьогодні
live comments feed...