«Червоні лінії» Боржави: що можна будувати на карпатській полонині (ДОКУМЕНТИ)

В одному з епізодів відомого твору іспанського письменника Мігеля де Сервантеса головний герой Дон Кіхот бореться з дерев’яними млинами-вітряками. Таким чином він намагається продемонструвати свою лицарську доблесть та відвагу. Зрештою, жодної небезпеки для Дон Кіхота вітряки не несуть – в цьому і полягає алегорія твору. Але що, коли дерев’яні вітряки модернізуються, і у двадцять першому столітті перетворюються на велетенські металеві конструкції? Що, коли за цими вітряками стоїть чимало багатих та могутніх людей – від інвестора, який попри все бажає їх будувати до місцевої влади, яка попри все бажає догодити інвестору. Тоді алегорична сценка іспанського митця втрачає свою первинну іронію й перетворюється у сувору українську реальність.

Аби зрозуміти, звідки така реальність взялася, треба повернутися ще у далекий 2008 рік, коли в Україні запровадили так званий «зелений тариф» – економічний механізм, спрямований на заохочення генерації електроенергії відновлюваною енергетикою. Цей механізм передбачає не тільки збільшення ціни електроенергії, виробленої на сонячних, гідро чи вітроелектростанціях, але й зобов’язує регіональних або національних електропостачальників купувати її. З того часу пройшло більше десяти років. Наразі, за даними, які наводить «Економічна правда», в нашій країні 2% виробітку електрики припадає на відновлювальну енергетику, але забирає сектор 9% грошей ринку, а бенефіціарами «зеленої енергетики» здебільшого є бізнесмени, так чи інакше пов’язані з політикою.

Взагалі, «зелена енергетика» в Україні та на Закарпатті зокрема стала доволі заполітизованою. Це дуже добре прослідковується на прикладі бізнесу малих гідроелектростанцій у розслідуванні закарпатської журналістки Олени Мудрої «Заробіток на «чистій енергетиці»: хто на Закарпатті лобіює будівництво малих ГЕС на річках Карпат». Виходячи з даних, опублікованих в матеріалі, основними вигодоотримувачами «зеленої енергетики» є родини чиновників: «губернаторів» та депутатів. Тому не дивно, що коли на такий «ринок» заходить справжня іноземна компанія-інвестор – очікування доволі оптимістичні.

Проте наш матеріал не про хорошого чи поганого інвестора. Наш матеріал про правила гри, баланс інтересів бізнесу та громади, а також про владу, особливо місцеву, яка має слідкувати за дотриманням цих інтересів, в першу чергу з державницької позиції, та встановлювати своєрідні «червоні лінії», керуючись правовими підставами. На жаль, дуже часто подібних «червоних ліній» ні для влади, ні для бізнесу немає.

* * *

23 січня 2017 року між Закарпатською ОДА та турецькою фірмою Enisolar Energy підписано Меморандум про співпрацю, метою якого є будівництво вітрових електростанцій в області. За 2,5 роки його існування Меморандум не оприлюднили ані обласна адміністраця, ані ТОВ «Атлас Воловець Енерджи». Це фірма з юридичною адресою у Воловці, створена для реалізації проекту. У документі ніяк не згадується, що будівництво вітряків планують на гірському хребті Боржава.

Варто зазначити, що у липні 2014 року Закарпатська обласна рада затвердила регіональну схему формування екологічної мережі краю. Згідно неї, територія полонини Боржава є ключовою її зоною.

Однак саме на початку 2017 року у публічному просторі з’являється інформація про масштабний як для Закарпаття проєкт будівництва вітрової електростанції з 34 вітряками у Свалявському та Воловецькому районах, а точніше – на полонині Боржава. Реалізаторами проєкту стали турецька фірма «Гюріш» в якості інвестора та ТОВ «Атлас Воловець Енерджи» в якості забудовника.

Здавалося б приналежність згаданого гірського хребта до екологічної мапи Закарпаття мала стати вагомим аргументом для забудовника змінити локацію розміщення вітряків на більш прийнятну та менш важливу для екосистеми краю. Однак, як зазначає у своєму матеріалі для «Української правди» еколог Катерина Борисенко, представники інвестора і забудовника заявляли, що вирішальний фактор – гарний вітровий потенціал Боржави і наявність підстанції для підключення ВЕС у Воловці.

Та все ж варто зазначити, що з точки зору законодавства, на цьому етапі вирішальним для початку реалізації проєкту є рішення місцевої влади, а саме районних державних адміністрацій, у сфері повноваження є затвердження детальних планів території для будівництва в тому числі вітрових електростанцій. Відповідно до статті 19, пункту 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: «Детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів».

Отже, згідно відповіді профільного управління Закарпатської ОДА та державної установи, яка розробляла Схему планування області, території Боржавської полонини призначені ні для чого іншого, як для туристично-рекреаційної галузі. Яким чином місцеві чиновники побачили у ВЕС туристичний та ще й рекреаційний потенціал залишається тільки здогадуватися.

Водночас, тільки влітку 2019 року, на не відповідність проєкту ВЕС на Боржаві нормативним документам у сфері містобудування звернули увагу в Закарпатській обласній державній адміністрації.

У розпорядженні чітко зазначено, що затвердження детального плану території очільниками Воловеччини та Свалявщини суперечило чинному законодавству, Схемі планування Закарпатської області та Схемі планування згаданих районів. В такому випадку важко говорити про врахування державних та регіональних інтересів – неспростовним, згідно тексту, залишився тільки факт реакції на клопотання фірми-забудовника, тобто врахування інтересу інвестора.

Поза тим, рішення обласної адміністрації, яке визнало «районні» розпорядження такими, що суперечать законодавству, виявилося суто декларативним – жодного правового ефекту на місцеві адміністрації не мало. Ба більше, згідно відповідей на наш інформаційний запит у Свалявській та Воловецькій РДА все ще вважають розпорядження щодо затвердження детального плану території законним, хоча таким, що «вичерпало свою дію фактом його виконання».

У відповіді Свалявської РДА йдеться про те, що розроблена містобудівна документація відповідає Схемі планування Свалявського району 1978 року, попри те, що у розпорядженні т.в.о. голови Закарпатської ОДА зазначається протилежне. Журналісти «ПравдаЄ» вже готують інформаційний запит, аби дізнатися, хто з двох державних адміністрацій оперує неправдивою інформацією. Адже, як так сталося, що ще в 1978 році радянські керманичі Свалявщини запланували на Боржавських полонинах конструкцію, подібну ВЕС. А саме так виходить з відповіді Свалявської РДА. І, зрештою, чому планування району суперечить плануванню області, що так само виходить із відповіді Свалявської РДА.

Отже:

розташування вітряків на Боржаві суперечить Схемі регіональної екологічної мережі; розташування вітряків на Боржаві суперечить Схемі планування Закарпатської області; розташування вітряків на Боржаві суперечить іншим нормативним актам, зокрема розпорядженню очільника Закарпатської ОДА;

Тим не менше, питання щодо зведення ВЕС на Боржаві все ще відкрите. На момент підготовки матеріалу єдиною інстанцією, яка має вирішити долю проєкту є закарпатський суд, в стінах якого наразі і проходять найгарячіші суперечки.

Станіслав Данко та Олексій Шафраньош

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проєкту журналістських розслідувань «ПравдаЄ». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Боржава вітряки Карпати
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Рейтинг
Поки ще ніхто не оцінював
69 переглядів в січні
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Міністерство охорони здоров’я оприлюднило рекомендації для мандрівників щодо захисту від ймовірного інфікування коронавірусом, спалах якого трапився у Китаї, пише Радіо Свобода.  «Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Основними клінічними ознаками та симптомами коронавірусу є гарячка та утруднене дихання. У разі появи симптомів, що свідчат...
Суспільство
5 мам — 5 унікальних історій материнства. Ужгородські жінки зібралися поговорити і обговорити власний досвід материнства, цікаві і не завжди веселі історії, які їм довелося пережити. Захід так і назвали "Mom Talks".  MomTalks – це про особистий досвід. Різні спікерки, різні теми, різні проблеми, різні аспекти материнства. П’ять різних жінок і кожній з них точно є про що розповісти. Для аудиторії це певні уроки і висновки, для спікерок, це міні-сповідь. В р...
Суспільство
У 2019 -му році серед найоригінальніших імен якими охрестили хлопчиків – Брендон, Джейсон, Браєн, Ельдар, Еміль, Ааарон, Емір, Кевін, Бенну, Еду, Ботонд. В «рейтингу» найнезвичніших імен для дівчаток – Нийхан, Ясмін, Генні, Лоліта, Бріанна, Абігель, Маліка, Джанет, Кетріна, Патрісія, інформує Мукачівська міська рада.  У Мукачівському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану кажуть, не поступаються своєю популярністю й традиційні імена....
Суспільство
Третина гідів у топові вихідні були без роботи, продавці сувенірки в найбільш відвідуваних туристичних локаціях рахують збитки від недопродаж, напівпорожні готелі та ресторани й “плачі” в соцмережах про провальний зимовий сезон із надіями на те, що хоч весною і влітку все буде краще, пише Укрінформ.  Так на Закарпатті “відзначили” високий туристичний сезон зима-2020. “Влітку краще не буде” – прогнозують експерти туристичного ринку в регіоні. Це — тільки по...
Кримінал
Сьогодні вночі в Ужгороді до тла згорів автомобіль, який ймовірно належить відомому дипломату. Відео пожежі та моменту підпалу у мережі оприлюднив журналіст Віталіій Глагола. "Отже, відео моменту підпалу автомобіля дипломата Ігора Діра, який нині викладає в УжНУ. Палій вийшов із вулиці Липової на перехресті якої із Слов‘янською набережною і був припаркований Mercedes GL із номерами АА1037ОВ. Чоловік полив автомобіль якоюсь рідиною в районі капоту і підпали...
Спорт
25 січня в італійському Пянкавалло відбувся етап кубка світу зі сноубордингу в дисципліні паралельний слалом, пише Uzhhorod.net.  Участь у ньому взяла й лідерка жіночої збірної України – ужгородка Аннамарі Данча-Чундак. Аннамарі показала 17-й результат у цих змагань, що також додало їй 140 рейтингових балів. А переможцем стала швейцарка Джулія Зог, ще дві сходинки пєдесталу пошани зайняли німецькі сноубордистки – Селіна Йорг та Рамона Гофмайстер. Сьогодні,...
Пригоди
25 січня, у Мукачеві, на перехресті вулиць Я.Мудрого-І.Маргітича сталася ДТП за участі неповнолітнього. 15-річний хлопець перебігав дорогу в невстановленому місці, його збив водій на автомобілі марки «Мерседес», інформує відділ комунікації поліції у Закарпатській області.  Дитина не зазнала серйозних травм і була доставлена в дитячу лікарню, де її оглянули й надали медичну допомогу. Поліція розпочала за цим фактом розслідування, попередня правова кваліфіка...
Кримінал
Елітне авто, яке виявили вщент згорілим в Ужгороді, ймовірно належить відомому дипломату – Надзвичайному та Повноважному Послу України. Про це «Сайту міста Ужгород» стало відомо з власних джерел. Свого часу власник автівки займав одну з керівних посад в Секретаріаті Президента України та займав високі дипломатичні пости.  Як повідомляють у поліції, попередня правова кваліфікація справи - частина 2 статті 194 Кримінального кодексу України, тобто умисне знищ...
Суспільство
Протягом доби 26 січня на Закарпатті буде хмарна погода, вночі без істотних опадів, вдень місцями слабкі опади у вигляді дощу, в горах подекуди мокрого снігу та снігу. Вночі та вранці місцями туман, на окремих ділянках гірських доріг ожеледиця, інформує Закарпатський обласний центр з гідрометеорології. Вітер південно-східний 5-10 м/с. Температура повітря вночі 0-5° морозу, вдень 1° морозу - 4° тепла. Вночі та вранці місцями туман, на окремих ділянках гірсь...