• Головна
  • Порятунок Невицького замку: результати 2019-го та плани на 2020-й (ФОТО)
19:00, 27 грудня 2019 р.

Порятунок Невицького замку: результати 2019-го та плани на 2020-й (ФОТО)

Станом на сьогодні Невицький замок вже з підсвіткою та відеоспостереженням, встановленими лавицями та смітниками.

Про це у п’ятницю, 27 грудня, повідомили під час річної звітної пресконференції щодо реалізації проєкту регіонального розвитку «Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття, шляхом реставрації пам’ятки архітектури національного значення – Невицького замку.

Порятунок Невицького замку: результати 2019-го та плани на 2020-й (ФОТО), фото-1

Участь у заході взяли заступник голови Закарпатської ОДА Ольга Травіна, начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури облдержадміністрації Томаш Сопко, голова ГО «Невицький замок», історик, археолог, методист Закарпатського центру туризму Олександр Дзембас, заступниця голови Ужгородської РДА Рената Манайло-Приходько та професор кафедри міжнародних економічних відносин УжНУ, експерт проєкту по розвитку державно-приватного партнерства Володимир Химинець.

«Наразі вже розроблено проєктно-кошторисну документацію на проведення ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятці архітектури національного значення, отримано погодження з Міністерства культури, позитивний експертний висновок щодо ПКД. Тепер ці документи передаються до обласного управління капітального будівництва, яке буде оголошувати відповідні тендери. Я думаю, що навесні 2020 року розпочнуться роботи по відновленню покрівлі даху основної вежі і малої вежі-барбакану», – розповів Томаш Сопко.

Під час попередньої пресконференції у жовтні цього року зазначалося, що цьогоріч мали з’явитися інформаційний сайт про Невицький замок, відеоспостереження на об’єкті, за сприятливих погодних умов – підсвітка замку, тематична монографія Олександра Дзембаса з додатком у вигляді аудіо-гіда кількома мовами. За словами заступниці голови Ужгородської РДА, усі ці плани вже реалізовані, і кожен бажаючий може це перевірити.

Порятунок Невицького замку: результати 2019-го та плани на 2020-й (ФОТО), фото-2

«На сьогодні практично повністю реалізовано так звану «м’яку частину» проєкту. Вже стоїть на Невицькому замку модульний санітарний блок та модульний офіс, по всій території замку встановлено відеонагляд, який можна промоніторити онлайн, зроблена електрична мережа і підсвітка, встановлено лавиці та смітники», – зазначила Рената Манайло-Приходько.

Вона презентувала присутнім інформаційні буклети про Невицький замок та продемонструвала функціонал інтерактивного сайту із багатомовним аудіо-гідом, 3D-реконструкцією замку тощо. Основна ідея проєкту – це розвиток туристичного потенціалу нашого краю, зокрема, Ужгородського району.

«Доцільно розвивати туризм за рахунок культурної спадщини і, як наслідок, створювати нові робочі місця. У нас є багато місцевих підприємців малого бізнесу, які б могли ефективно реалізовувати себе у туристично-рекреаційній галузі. Йдеться про сфери харчування, проживання, логістики, ремісництва, надання розважальних послуг», – розповів Володимир Химинець.

Враховуючи, що серед задумів – облаштування біля Невицького замку ремісницьких майстерень, у рамках проєкту вже закуплено відповідне гончарне та ковальське обладнання.

Під час пресконференції присутнім презентували монографію Олександра Дзембаса «Невицький замок».

Порятунок Невицького замку: результати 2019-го та плани на 2020-й (ФОТО), фото-3

Автор у стислій і доступній формі розповідає про наслідки роботи Міжнародної молодіжної волонтерської археологічної експедиції і минуле Невицького замку у контексті загальноєвропейської історії. Публікація містить багато досі невідомих фактів з історичного минулого замку та Закарпаття в цілому.

«Я б хотів наголосити на тих речах, які ми маємо робити спільно заради збереження Невицького замку, тобто збереження історико-культурної спадщини Закарпаття. У першу чергу, йдеться про збереження автентики. І у рамках цього вкотре постає потреба у появі в області структури, яка б дбала про наші пам’ятки. Адже будь-яка агенція, коли вона виконала певну роботу, має передати об’єкт у руки господаря. Також є актуальним питання щодо дороги, яка веде до Невицького замку... Будемо мати нюанси й під час проведення археологічних досліджень, адже область не має структури, яка б виконувала ці важливі роботи…», – зазначив Олександр Дзембас.

Порятунок Невицького замку: результати 2019-го та плани на 2020-й (ФОТО), фото-4

Він подякував школярам, волонтерам, небайдужій громаді за участь у попередніх дослідженнях, які дозволили довести, що пам’ятка є дійсно унікальною. На сьогодні на «м’яку частину» проєкту витрачено близько 1,5 мільйона гривень. Як повідомив Томаш Сопко, проєктно-кошторисною документацією передбачена сума у понад 10,6 мільйонів гривень. Він наголосив, що наразі йдеться про першу чергу невідкладних робіт, адже для проведення необхідного комплексу консерваційних робіт потрібно набагато більше коштів.

Нагадаємо, що проєкт «Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття, шляхом реставрації пам’ятки архітектури національного значення – Невицького замку (перша черга невідкладних робіт)» є проєктом регіонального розвитку, який реалізується за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу.

Катерина Ірха, Сaйт міста Ужгорода, 0312.ua

До слова, Невицький замок "реконструювали" у комп'ютерній грі (ВІДЕО)

Порятунок Невицького замку: результати 2019-го та плани на 2020-й (ФОТО), фото-5
Порятунок Невицького замку: результати 2019-го та плани на 2020-й (ФОТО), фото-6
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#НЕвицький замок #реконструкція #плани
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...