Грудневі вибори в ОТГ на Закарпатті: як проходить виборча кампанія в області

У жовтні 2019 року Центральна виборча комісія оголосила перші вибори у 86 об’єднаних територіальних громадах у 22 областях України, пише Заголовок. Із них 9 – на Закарпатті.

Усього в області налічується 15 територіальних громад, із них 9 – новоутворені, саме в них 22 грудня відбудуться перші вибори голів селищних чи сільських рад, а також вибори депутатів до місцевих рад.

Вибори відбудуться у шести районах Закарпаття. У Берегівському районі у Косонівській територіальній громаді, у Великоберезнянському - у Великоберезнянській селищній громаді, у Іршавському – у Довжанській, Зарічанській, Кам’янській, у Мукачівському – у Горондівській, у Свалявському – Керецківській сільська, в Ужгородському – Оноківській та Холмківській. Крім цього, у Полянській ОТГ відбудуться довибори депутатів у зв’язку з приєднанням до громади села Солочин.

Востаннє на Закарпатті вибори до ОТГ відбувалися ще у 2017 році, тоді обирали голову та депутатів Баранинської об’єднаної територіальної громади. За чотири роки в області успішно утворилися всього 6 об’єднаних територіальних громад, а деякі з новоутворених чекали на об’єднання майже 3 роки. Експерти часто наголошують, що Закарпаття було готове до запуску децентралізаційної реформи, однак бажання громад, які мали намір утворитися добровільно, ігнорувало попереднє керівництво Закарпатської ОДА.

В яких громадах відбудуться вибори

8 із 9 новоутворених ОТГ – сільські громади, крім однієї –Великоберезнянської селищної громади. До складу цієї громади увійшли - селище Великий Березний та села Бегендяцька Пастіль, Костева Пастіль, Розтоцька Пастіль і Руський Мочар. Населення цієї ОТГ складатиме – 8409, площа - 68.1 км2.

Довжанська сільська громаданаразі єдина, яка утворена на межі двох районів – Іршавського та Хустського. До цієї ОТГ увійшли села Довге та Приборжавське, що на Іршавщині і села Каллів, Липецька Поляна, Ожоверх, Слоповий, що на Хустщині. Чисельність населення цієї громади складатиме 13165 осіб, площа - 158.9 км2. За кількістю населення саме ця ОТГ є найбільшою із усіх дев’яти новоутворених.

Ще дві нові територіальні громади з’явилися в Іршавському районі – Зарічанська та Кам’янська. УЗарічанську ОТГоб’єдналися чотири села - Вільхівка, Гребля, Заріччя та Нижнє Болотне. Населення ОТГ – 8363, площа - 41.54 км2.Кам’янська ОТГутворилася у складі восьми сіл - Арданово, Богаревиця, Воловиця, Дунковиця, Кам'янське, Мідяниця, Сільце та Хмільник. Чисельність населення цієї громади становитиме 9447 осіб, площа - 71.58 км2.

Косонська сільська громада, що на Берегівщині, утворилася у складі восьми сіл - Гетен, Запсонь, Каштаново, Косонь, Мале Попово, Попово, Рафайново та Шом. Населення громади – 7908 осіб, площа - 97.01 км2.

На Мукачівщині у Горондівську територіальну громаду об’єдналися всього два села – Горонда та Страбичово. Населення громади після об’єднання – 7227 осіб, площа - 37.47 км2.

У Свалявському районі також з’явилася ще одна громада –Керецківська. У цьому випадку в громаду об’єдналися села Березники та Керецьки. Населення громади – 7296, площа - 171.01 км2.

Ще дві об’єднані територіальні громади проведуть вибори 22 грудня на Ужгородщині. Мова йде про Оноківську та Холмківську сільські громади.Оноківська ОТГскладається з трьох сіл –Невицького,  Оноківців та Оріховиці. Населення цієї об’єєднаної громади становить 4186 осіб, площа - 64.9 км2.Холмківська громада, яка чекала на своє об’єднання ще від 2016 року, утворилася у складі восьми сіл Ужгородського району- Ботфалва, Концово, Минай, Розівка, Сторожниця, Тарнівці, Холмок та Шишлівці. Населення цієї громади – 12214 людей, площа - 49.8 км2.

Громади не бояться чергових виборів

Виборчий процес розпочався ще 2 листопада, а до 9 листопада включно районні виборчі комісії мали утворити сільські, селищні, міську виборчі комісії (ТВК) та сформувати їх склад. Наразі усі комісії утворилися та почали роботу. Складнощі під час утворення територіальних виборчих комісій трапилися лише  у Мукачівському районі, у Горондівській сільській громаді. До 13 листопадаТВК мали утворити територіальні, одномандатні виборчі округи для проведення перших місцевих виборів.

«Зараз ми активно готуємося до виборів. У нас були проблеми на етапі утворення територіальних виборчих комісій, але в останній день вони все ж утворилися. Члени комісії вже прийняли присягу та почали свою роботу, утворили округи, створюють юридичну особу. Складно сказати, чому комісія не запрацювала одразу. Ймовірно, це трапилося через організаційні проблеми. Голова комісії обдзвонив не всіх членів тощо», - розповів голова Горондівської сільської ради Іван Туряниця.

На Закарпатті є й такі ОТГ, які чекали на утворення по 2-3 роки, тому експерт з децентралізації, директор Закарпатського центру розвитку місцевого самоврядування Програми U—LEAD з Європою Іван Дем’янчук зазначає, що ці вибори в об’єднаних громадах області наразі є дуже важливими для Закарпатті.

«Ці вибори є дуже знаковими для Закарпаття, адже останні 2 роки у нас в області не було виборів до ОТГ. Причиною цього було те, що попередня влада блокувала процес створення об’єднаних громад. Це дуже добре, що зараз громади мали можливість утворитися. Громад утворилося 9, а після прийняття перспективного плану у вересні село Солочин мало можливість приєднатися до Полянської ОТГ. Переважна більшість громад добровільно створилися, вони не були у проекті перспективного плану», - зазначає Іван Дем’янчук. 

Попри те, що в 9 ОТГ Закарпаття вибори відбудуться ще цьогоріч, варто розуміти, що під час чергових місцевих виборів у 2020 році, вибори у цих громадах відбудуться знову.

«Ці громади не бояться повторних виборів, ні через місяць, ні через два, ні через півроку. Вони хочуть створити об’єднані громади, уніфікуватися і бути визнаними і йти на прямі бюджетні відносини, робити багато чого для своєї громади. Важливо провести вибори ще цього року, адже громади, які будуть утворені наступного року, ймовірно вже матимуть всі бюджетні переваги лише з 2021 року, а ті, у яких вибори відбудуться зараз – ще цього року. Це дуже добре, адже обрані представники громад уже матимуть змогу розпочати роботу, отримають доступ до коштів податків фізичних осіб тощо. Так, у 2020 році у цих ОТГ знову будуть вибори, але представники громад не хвилюються через це», - розповідаєІван Дем’янчук. -Мінус в тому, що вибори відбудуться аж 22 грудня, наприкінці року та напередодні свят. Через це складно буде за кілька днів консолідувати та запустити усі організаційні процеси, аби все благополучно запрацювало з першого січня».

Іван Дем’янчук наголошує, що те, що вибори на Закарпатті відбуваються - добрий знак, адже люди повірили, що реформа децентралізації може відбутися і на Закарпатті, просто через певне блокування попередньою обласною владою ми мали цю затримку. На думку експерта, якщо б розблокування процесу розпочалося десь навесні цього року, то ми мали б більше утворених громад.

Згідно з Конституцією України, чергові місцеві вибори у 2020 році в Україні мають відбутися в останню неділю жовтня, однак під час з’їзду партії «Слуга народу» новопризначений голова політсили Олександр Корнієнко зазначив, що місцеві вибори можуть відбутися і раніше, навесні або ж влітку 2020-го.

«Ми стоїмо на тому, що місцеві вибори мають завершити реформу децентралізації. Якщо реформа децентралізації закінчиться раніше, ніж за 70 днів до місцевих виборів, як того вимагає Конституція, то, можливо, вони відбудуться раніше»,- заявив Корнієнко.

Стосовно того, що наступні вибори в ОТГ будуть вже за кілька місяців після перших, не у всіх однозначне ставлення. Наприклад, голова Холмківської сільської ради Тетяна Вачиляз адоволена, що нарешті вдалося утворити свою громаду та розпочати виборчий процес, адже за об’єднання громада боролася протягом двох років. Однак пані Тетяна наголошує, що не всі мешканці громади розуміють, чому наступні вибори мають відбутися лише за кілька місяців.

«У нас все поки триває добре, виборча кампанія розпочалася успішно, територіальна виборча комісія утворилася. Ми раді, що нарешті проведемо вибори, адже боролися за утворення ще з 2016 року. Боролися дуже плідно: мітингували, перекривали дорогу, падали духом, але потім знову боролися, - розповідає голова Холмківської сільської радиТетяна Вачиля. -Той факт, що вибори відбудуться ще цьогоріч і тішить, і не тішить водночас, адже наступного року – знову вибори. Це трошки неправильно, на мою думку, що вибори за кілька місяців відбудуться знову. Цього також не дуже розуміють мешканці громади, але ми пояснюємо, що таке законодавство, тому ми нічого з цим не можемо вдіяти».

Оскільки у 9 новоутворених ОТГ Закарпаття успішно розпочалася виборча кампанія, нагадуємо, що 18 листопада розпочинається процес висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови на відповідних перших місцевих виборах, а до 27 листопада включно триватиме подання до ТВК документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

отг вибори грудень
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
573 перегляди в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
14-15 грудня, у Чинадіївському замку Сент- Міклош, на дітлахів чекатиме Святий Миколай. Резиденція чудотворця два дні буде відкрита для тих, хто хоче особисто віддати старенькому свого листа. Який, до речі, можна написати на місці та кинути в скриньку. Урочиста частина, а саме відкриття резиденції відбулося, 14 грудня, о 11:30. З вітальним словом виступили голова селищної ради – Іван Мошак та орендарі Чинадієвського замку – подружжя Бартошів. “Є люди, які...
Суспільство
Ужгородські патрульні притягли до адміністративної відповідальності батьків, які залишили неповнолітніх дітей самих на вулиці. Виклик про виявлення дітей екіпаж патрульних отримав вчора, близько 17 години. В одному з мед. закладів на вулиці Сечені в Ужгороді, інформують в Управлінні патрульної поліції Закарпаття. Небайдужі громадяни виявили двох неповнолітніх діток 4 та 3 років, які, зі слів працівників мед. закладу, більше години блукали прилеглими вулиц...
Пригоди
Вчора, 13 грудня, близько 18-ї години в поліцію Виноградова надійшло повідомлення про наїзд автомобіля на дитину в селі Онок Виноградівського району. Про це повідомляє Відділ комунікації поліції у Закарпатській області. Прибувши на місце події, слідчо-оперативна група встановила, що автомобіль марки «Mercedes-Benz» під керуванням жительки села Великі Ком‘яти зачепив під час руху дзеркалом заднього виду 11-річного жителя села Онок, який катався дорогою на в...
Суспільство
За інформацією Закарпатського центру з гідрометеорології, вночі та протягом першої половини дня 15 грудня в гірській частині території Закарпатської області очікуються значні опади. Метеорологи зазначають: у горах подекуди ймовірне налипання мокрого снігу та ожеледь. На окремих ділянках гірських доріг - ожеледиця. Протягом доби 15 грудня на високогір'ї також очікується посилення вітру до 15-20 м/с (І рівень небезпечності, жовтий).
Суспільство
Пекарі, кондитери та аматори: цьогоріч на фестивалі пряників багато учасників. Більшість з них розповідають, що готувалися до фестивалю не один день та запевняють, що виготовлення пряників - кропітка справа, яка потребує чималого зосередження. Традиційний фестиваль пряників розпочався в Ужгороді вчора, 13 грудня, триватиме свято також ще й упродовж суботи та неділі. Розгорнули пряникове містечко на другому поверсі комплексу «Совине гніздо». Організатори к...
Суспільство
Вчора, у п'ятницю 13 грудня, співачка із Буштина Аліна Паш презентувала в мережі новий кліп на пісню "Pintya". Дівчина зазначила, що знімати кліп не планувала. За її словами, це сталося випадково, коли вона разом із друзями проводила час у Барселоні.  "Ми зняли це відео ще влітку, під час Sonar Festival із друзями в Барселоні. Цікаво, що відео знімати ми взагалі не планували. Часом так стається, і це кльово. 2 години fun-у і кілька пляшок натурального вина...
Пригоди
Сьогодні, 14 грудня, близько четвертої години ночі в Іршавське відділення поліції надійшло повідомлення від медиків швидкої допомоги про ДТП із потерпілими, інформує Відділ комунікації поліції у Закарпатській області.  Як з'ясувала слідчо-оперативна група, трагедія сталася на автодорозі в селі Луково Іршавського району. На повороті автомобіль марки "Volkswagen Passat" іноземної реестрації виїхав на зустрічну смугу й зіткнувся з бетонною автобусною зупинкою...
Суспільство
Згідно з інформацією на сайті, розпорядженням президента України від 13 грудня, звільнено Басарабу Павла Васильовича з посади голови Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області у зв’язку із закінченням строку повноважень президента України. Та призначено чинного мера Рахова Віктора Васильовича Медвідя, який став ним на виборах мера у 2015 році. Тоді за політика свої голоси віддали 1618 людей. Це 38,1% від загальної кількості виборців....
Пригоди
Людина в костюмі клоуна вилазила із бака біля пішохідного моста в Ужгороді. Нове відео, відзняте на площі Театральній, оприлюднив у мережі користувач Влад Юрієвич сьогодні близько 18 години. І як повідомляють автори, вони роздавали усім мандаринки і приємні емоції. Видно, що деякі ужгородці сприйняли це як жарт і з радістю фотографувались із героєм жахів. Нагадуємо, цього тижня з’явилися 4 відео, зняті в Мукачеві, де особа, одягнена в костюм Пеннівайза — г...